+ Konuyu Yanıtla
42 / 97 Sayfa İlkİlk ... 2122232333435363738394041424344454647484950515262728292 ... SonSon
411 den 420´e kadar toplam 963 ileti bulundu.
    Nerede
    Samsun
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Firari subay - astsubay

Alıntı gökmenler rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşlar bende firar etmeyi düşünüyorum şartlar beni bu yola itmekte.Özellikler yurtdışı istiyorum.Türk vatandaşlarına vize istemeyen bir ülke olabilir.Bana bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir.Ayrıca Forumda bu konu ile alakalı bütün meseleleri okudum. Ancak yinede bazı konularda anlaşılamayan noktalar var.

1) Diyelimki hiç dönmemek üzere firar ettim. Ordudan ilişiğim kesildikten sonra teslim olmadığım halde gıyabımda tazminat davası açılırmı? Beni bulamadıkları için kefile bu borcu ödetme durumu olurmu? Ayrıca ben hazırlama mezunu 10 yıllık astsubayım bana ne kadar borç çıkarırlar?

2) Yurtdışında firarda olan arkadaşların yazılarını okudum. Yurtdışında evlenenler ne gibi işlemleri takip ettiler.Örneğin yurtdışında kaçak duruma düşerseniz Türkiye' ye iadeniz sözkonusu oluyor mu?

3) Bulunduğunuz ülkenin vatandaşıyla evlenmek istediğinizde, ya da çalışma ve oturma müsadesi talebinize ilişkin gerekli evrakları konsolosluklardan temin ederken bir sıkıntı yaşıyor musunuz? Pasaport uzatma, sabıka kaydı vb.. belgeler için

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
    1)Eğer sınıf okulunda yüklenme senedi tarafınıza yeniletilmediyse veliniz ve kefili sorumlu tutulur ve ödenmezse yargıya intikal eder..Kuvvetinizi yazarsanız ve görev süreniz içinde gördüğünüz kursları belirtirseniz tahmini bir meblağ verebilirim..
    2) Yurtdışında kaçak olma ihtimaliniz çok zayıf hatta yok denecek kadar az..Ancak Türkiye den vize istemeyen ülkelerde ne yapabilirsiniz bunların planını iyi yapmanızı tavsiye ederim acizane..
    3) Bulunduğunuz ülkenin vatandaşıyla evlenmek istediğinizde hiç bir problem çıkmaz..Ama vize uzatma gibi işlemlerde sizi o ülkeye bağlayan bi etken olması gerekir(örneğin eğitim vb)
    Saygılarımla,

Hukuki NET Güncel Haber

Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü konulu yargıtay kararı ara
    Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sevgili arkadaşlar bir firari arkadaşımız bi mesaj gönderdi bana ama tam cevabını bilemediğim için başta sizin de fikirlerinizi almak istedim.bu arkadaşımız aralık 2008 de firar etmiş ve şubat 2010 da ilişiği kesilmiş.firarda iken mayıs 2009 da milli savunma bakanlığı tarafından bir alacak davası açılmış.konusu da şu 28 aralık da firarı başladığı için bu tarihten ocak 15 e kadar olan parasını haketmiyormuş ve geri ödemesi gerekiyormuş ve haziran 2009 da da dava günü verilmiş..duruşmaya gelmese bile karar verileceği de belirtilmiş mahkeme dosyasında.fakat bu arkadaşımıza açılan bu dava dosyası tebligatı mahallesinin muhtarlığına bırakılmış ve kendisi dava gününden 4 ay sonra tesadüfen muhtarlığa uğrayıp ordan bu tebligatı almış.bunun o kadar kendisi için sorun teşkil etmediğini nasıl olsa duruşmaya gitmeyeceğini söyledi..ancak sıkıntısı şu davanın sonucuyla ilgili kendisine herhangi bir sonuç belgesi gelmemiş..ne arayan varmış ne soran.
    ilişiği kesildikten sonra teslim olmasına rağmen bu davayla ilgili hiç kimse ne aramış ne de sormuş.bu da kimse buna bişey sormuyo diye takip etmiyor ne oldu diye.ve bana acaba ne oldu da bana dava açıldı ama sonucu söylenmedi diye sordu.kesin bişey söyleyemedim.acaba bu tarz bi duruma düşen arkadaşımız varsa bana yardımcı olursa sevinirim

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba sevgili arkadaşlar, ben 2008 ağustos ayında birliğimden firar etmiş bir deniz astsubayıyım. Ancak henüz ilişiğimin kesilip kesilmediğini öğrenemedim. Araştırma fırsatıda çok bulamadım açıkçası nerden ne şekilde öğrenebileceğimi bana anlatabilirseniz çok memnun olurum...

Nerede
    izmir
    İletiler
    51
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı firari personelin maaş durumu

merhaba arkadaşlar, 42 sayfada değinilmeyen bir hususu sormak istiyorum: firarda olan personel ilişiği kesilene kadarki tarihe kadar maaş almaya devam ediyor mu acaba? sayın diaz'ın mesajından böyle bir anlam çıkarttım da...

yani hem firarisiniz, TSK sizi arıyor, bir yandan da maaşınızı yatırmaya devam ediyor. durum bu şekilde mi?

yutdışına firar edenler için de bir sorum olacak: yurtdışına firar sonrası vatandaşlıktan çıkma durumunda tüm yükümlülükler bitiyor mu? yurtdışında firardayken mesela alman pasaportu alsanız ve bu pasaportla ülkeye giriş yapmaya çalışsanız ne olur? mantıken kimsenin hiç bir şey yapamaması gerekir gibime geliyor. sizin düşünceleriniz nedir bu konuda?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: firari personelin maaş durumu

Alıntı magnumXL rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhaba arkadaşlar, 42 sayfada değinilmeyen bir hususu sormak istiyorum: firarda olan personel ilişiği kesilene kadarki tarihe kadar maaş almaya devam ediyor mu acaba? sayın diaz'ın mesajından böyle bir anlam çıkarttım da...

yani hem firarisiniz, TSK sizi arıyor, bir yandan da maaşınızı yatırmaya devam ediyor. durum bu şekilde mi?

yutdışına firar edenler için de bir sorum olacak: yurtdışına firar sonrası vatandaşlıktan çıkma durumunda tüm yükümlülükler bitiyor mu? yurtdışında firardayken mesela alman pasaportu alsanız ve bu pasaportla ülkeye giriş yapmaya çalışsanız ne olur? mantıken kimsenin hiç bir şey yapamaması gerekir gibime geliyor. sizin düşünceleriniz nedir bu konuda?
    benim mesajımdan nasıl böyle bir sonuç çıkardınız anlayamadım gerçekten.siz de biliyorsunuz ki devlet memurları önce maaş alıyor sonra çalışıyor.bizim mesajımız en son maaşla ilgiliydi.siz de biliyorsunuz ki devlet memurları önce maaş alır sonra çalışır.bu dediğim arkadaşımız aralık 15 de maaş almış aralık 28 de firari duruma düşmüş.bu yüzden 28 aralıkdan 15 ocak a kadar olan sürede aldığı son maaşının bir bölümünü haketmiyor ve devlet de bu haketmediği parayı geri ödemesi için dava açıyor.firari personel her ne kadar hala görevde gözükse de firarı boyunca maaş alamaz

Nerede
    izmir
    İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın diaz verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkür ederim. 16 aylık firar süresi dolan muvazzaf bir tanıdığım var. ilişiği henüz kesilmedi. teslim olması durumunda göreve devam zorunluluğu oluşabilir mi? yanıtınız için şimdiden çok teşekkürler

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı plenty rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sayın diaz verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkür ederim. 16 aylık firar süresi dolan muvazzaf bir tanıdığım var. ilişiği henüz kesilmedi. teslim olması durumunda göreve devam zorunluluğu oluşabilir mi? yanıtınız için şimdiden çok teşekkürler
    Sayın plenty size garanti veriyorum ki 16 ay firarda kalmış birini hiç kimse görevine döndürmez.teslim olursa şu olur.6 ay 20 gün ceza alır gene.askeri cezaevine alınır.orda bir iki ay içerisinde ilişiğinin kesildiği haberini öğrenecektir.ve kalan cezasını sivil cezaevinde tamamlayacaktır.ama size tavsiyem ilişiğinin kesilmesini beklesin.askeri cezaevlerinde saygı görür belki ama hareket alanı çok sınırlı.ne bilim hava alma ,sigara içme vb. durumlar saate göre.sivilde ise serbest.o yüzden beklesin bir müddet daha.elbet ihraç edilecektir merak etmesin

Nerede
    izmir
    İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

teşekkürler yanıt için. van diyarbakır vb bölgedeki askeri mahkemelere birlikleri olrada olduğu için teslim olan arkadaşlar oradaki sivil cezaevlerine nakil edilmişler ve çok sıkıntı çekiyorlarmış. sonuçta ordudan atılan bir subay cezaevindeki herkesin lgi odağı olabilir değil mi? bu durumda olan arkadaşlar çok defa sivil savcılığa nakil talebinde bulunmuşlar ama 1 ayı geçkin süredir batıya ikametlerine yakın cezaevlerine nakil olamamışlar. böyle bir durum söz konusu olabilir mi doğu birliklerinden firar etmiş arkadaşlar için. sonuçta terör bölgesindeki sivil cezaevlerinde kalmak tehlikeli olmaz mı eski bir subay için?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı plenty rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    teşekkürler yanıt için. van diyarbakır vb bölgedeki askeri mahkemelere birlikleri olrada olduğu için teslim olan arkadaşlar oradaki sivil cezaevlerine nakil edilmişler ve çok sıkıntı çekiyorlarmış. sonuçta ordudan atılan bir subay cezaevindeki herkesin lgi odağı olabilir değil mi? bu durumda olan arkadaşlar çok defa sivil savcılığa nakil talebinde bulunmuşlar ama 1 ayı geçkin süredir batıya ikametlerine yakın cezaevlerine nakil olamamışlar. böyle bir durum söz konusu olabilir mi doğu birliklerinden firar etmiş arkadaşlar için. sonuçta terör bölgesindeki sivil cezaevlerinde kalmak tehlikeli olmaz mı eski bir subay için?
    Dediğiniz bölgelerde sadece tutuklu kalabilir.hükümlülük evresini yaşadığı şehirde çekecektir.Devlet o kadar da acımasız değil Teröristlerin kucağına atmaz firarileri.

Nerede
    izmir
    İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

direkt olarak bağlı birliğin bağlı olduğu askeri mahkemeye giderken yakın zamanda yolda yakalanan 2 firari personel var. bu kişiler teslim olmaya gittiklerini nasıl ispat edecekler. edemezlerse alacakları ceza ve yargılanmanın usulü vs değişecekmidir. batıdan doğuya giderken illaki yolda kesmeler oluyor. yakalanmamanın bir yolu varmıdır bildiğiniz. belki çok hukukki bir soru değil ama sizinde abiniz nedeniyle bu konularda fazla bilginiz olması nedeniyle soruyorum, umarım sıkıcı olmamıştır. batıdaki ikametgahına bağlı askerlik şubesi yada il jandarmaya teslim olsa çok mu sıkıntı çekecektir? (birkaç gün alıkoyma, yol vs.) sizce yakalanma riskini göze alıp doudaki birliğine gitmesi mi daha mantıklı?

+ Konuyu Yanıtla
42 / 97 Sayfa İlkİlk ... 2122232333435363738394041424344454647484950515262728292 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sözleşmeli erliği bırakanlar

tsk mecburi hizmet dolmadan istifa

tskdan firar edenler

uzman erler sozlesmeyi birakip geldiginde cezasi

firar eden subaylar

astsubay firar ederse ne olur

uzman erbas istifa ettiginde kpss ye girebilirmi

firari subaylar

astsubay firar ceza hükümleri

13 yasinda subay

tsk subay firar

firar ve cezasi hukuki net

http:www.hukuki.netshowthread.php17837-Firar-eden-firari-subay-ve-astsubaylarla-ilgili-ceza-hukumleri-ve-muhakeme-usulupage84tsk gorev birakma cezasiaskeriyeden istifa edenlersubaylar sozlesme dolmadan ayrilmqfirar eden TSK personeli https:www.hukuki.netshowthread.php17837-Firar-eden-firari-subay-ve-astsubaylarla-ilgili-ceza-hukumleri-ve-muhakeme-usulusozlesmeli er firar mahkemesisozlesmeli erligi birakanlarhttps:www.hukuki.netshowthread.php17837-Firar-eden-firari-subay-ve-astsubaylarla-ilgili-ceza-hukumleri-ve-muhakeme-usulu&page=32sozlesmeli erlikten istifa askeri mahkemetsk mecburi hizmet dolmadan istifa 2016tsk da firarfatih karabiyik firar etti
Forum