+ Konuyu Yanıtla
32 / 97 Sayfa İlkİlk ... 2122223242526272829303132333435363738394041425262728292 ... SonSon
311 den 320´e kadar toplam 963 ileti bulundu.
    Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü

[QUOTE=Dokuzharf;338789]Arkadaşlar yok mu bunun bir çaresi, bir yandan ne zaman içeri girecez hayatımızı ne zaman düzene sokacağız bir taraftan bu kadar tazminatı nasıl ödeyeceğiz diye düşünmekten zihnim bulandı. QUOTE]

Bu isler kolay isler degil dokuzharf, ne yazik ki cogu insan senin durumunda. Ben türkiyeye gelemiyorum yurtdisindayim diye, daha nice zehir gibi beyinler insanlar kaybediliyor. Benim de doldugum noktalar cok oluyor, haburdan pkk'li girer kirmizi halilarla karsilanir, ben devletin sanli serefli subayi gelsem kelepceyi takarlar elime, sirf meslegimi degistirmek istedim diye. Sabirli olmak lazim, metin olmak lazim... bunlar elbet düzelecek inanin. bakin iki gün önce resmi gazete yayimlanan yönetmelik degisikligine;
    http://rega.basbakanlik.gov.tr/main....2/20100220.htm

HARP OKULLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR YÖNETMELİK

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 63 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “MADDE 63 – Öğrenciler; 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununun 115 inci maddesi uyarınca harp okullarına giriş tarihlerinden, intibak eğitimi başlangıcından itibaren dördüncü sınıfın Temmuz ayının son gününe kadar olan sürede okul masraflarını ödemeleri kaydıyla başka bir şart aranmaksızın okuldan çıkabilirler. Yapılan hesaplamada masraflar, sarf tarihinden tahsil tarihine kadar geçen süre için kanunî faizi ile birlikte hesaplanır. Bu dönem içerisinde 18 yaşını tamamlayan öğrenciler kendi müracaatları ile, tamamlamayan öğrenciler ise velilerinin muvafakati ile okuldan çıkabilirler. Bu süreyi geçirdikten sonra öğrenciler, yapılan masrafları ve kanunî faizlerini ödeseler de okuldan çıkamazlar.”

Bu ne demek biliyor musun? Harp okullari ve GATA'dan 4. sinif temmuzuna kadar kendi isteğinle ayrılabilirsin demek, yani birşeyler oluyor. Bak bu resmi gazetede 2 gün önce yayinlandi. Merak etme, herşey düzelecek herşey güzel olacak...
    selamlar

Hukuki NET Güncel Haber

Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü konulu yargıtay kararı ara
    Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü

Merhaba rookie17,

Ben Piyade okulu 98 mezunuyum. 2002 yılında firar yolu ile ayrıldım mesleğimden. Benim ayrıldığım zaman 1 yıl Astsubay temel okuyorduk. Şimdi biraz farklı sanırım. Hapis yatarında bir değişiklik olmuş sanırım zira ben askeri ceza evinde tam 120 gün (4 ay) yattım. Şimdi 6 ay 10 ila 20 gün arası deniliyor.

Eğer seni tanımış olsaydım kendi işin gücün yoksa ayrılma derdim, ya da ayrılacaksan hesabını kitabını iyi yap ilişiğin kesilmeden firardaki süreni tamamla derdim. Çünkü askeri cezaevi ile sivil arasında çok büyük fark ve sorun var. Askeri cezaevinde özlük haklarını kaybetmiş olarak yatsan da saygı görüyorsun ayrı yerde tutuluyorsun. Ama sivilde durum belli. Abim zamanında askerken uzman çavuşuna vurdu diye ceza aldı, tabi cezası terhis olunca geldiği için ulucanlar cezaevinde yattı; 1 ay yerleri, tuvaletleri bile temizlettirmişlerdi. Yatak parası, ayak bastı parası adı altında haraç bile almışlar. tabi ilgili cezaevi yönetimine bağlı herşey. Ben bunları göz önüne alarak firar ettim ve ilişiğim kesilmeden teslim oldum. Hatta cezamı tamamladım göreve bile başladım ama 3 ay sonra ilişik kesme yazım geldi.

Ben şuan özel sektörde çalışıyorum, durumum Allaha şükür gayet iyi. Şuan devrelerimin aldığı maaşın çok fazlasını kazanıyorum. Ama devlette çalışmak cidden farklı bir durum. Herşeyden önce en ufak bir ekonomik krizde 'acaba işimi kaybeder miyim' korkun yok. Ya da patronla bir çalışanlar kapışıp kendini kapı önünde bulmuyorsun. Bir de çok çalışacak ve eğitimini / kendini mümkün olduğunca geliştireceksin. (özel sektörde benim en sevdiğim kısım da bu aslında). tabi bu senin iradene bağlı, memuriyetin rehavetine kapılmaz isen memurken de kendini geliştirebilirsin. Tabi her ikisinin de artıları ve eksileri var...

Acaba devlette tekrar çalışabilir miyim diye biraz araştırdım hatta bizzat Devlet Personel Başkanlığı'nda görevli personel uzmanı ile görüştüm. Bana dediği şey resen emekli iseniz sadece KİT'ler, Belediyeler ve Üniversitelerde çalışabilirsiniz. Bakanlık merkez ve taşralarında görev alamazsınız. KİT vb. yerlere başvurular için de ilgili kurumlara gidip tek tek dilekçe vermek gerekiyor. Tabi bir de tanıdık olacak ki işin görülsün. Hemen de cevap vermiyorlar, 1-2 yıl sonra bile cevap gelebilir hatta hiç cevap gelmeyebilir dilekçene... bu tamamen o kurumun ihtiyacına bağlı. Buradaki arkadaş devlet memuru olarak bir belediyede işe başladım diye yazmış kendisine ulaşamadım. Ulaşabilsek konuşma fırsatımız da olurdu. Zira bir belediyede istisnai kadroya girip sonra bakanlık birimlerine kadrolu olarak atanabiliniyor.

Ordudan atılman (resen emeklilik) özel sektörde kesinlikle sorun değil. Ayrıldım, istifa ettim demen yeterli. Kesinlikle adli sicil kaydında bir ibare olmaz. Özgeçmişinde yer verebilirsin, ben tüm iş başvurularımda yer verdim hatta işe alınmamda büyük etkisi oldu. Kaldı ki ben bilişim sektöründe çalışıyorum, yani Astsubay iken yaptığım meslekle alakasız...

Umarım şuan durumun netleşmiştir. Ben bunları yazdım ama belki sen şuan cevaevindesin. Eğer henüz teslim olmadıysan git en yakın karakola teslim ol. Yatar süreni yat sonra bak işine gücüne...

Alıntı rookie17 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Değerli arkadaşlar;

Öncelikle bu çok değerli platformda okuduklarımdan epeyce birşeyler öğrendim. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Üniversite MYO mezunu olarak sivil kaynaktan Astsubay olmak için başvurdum ve gerekli aşamaları geçtim. 19 Nisan 2004 tarihi itibarı ile Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimine başladım (4,5 ay sürdü). 30 Ağustos 2008 itibarı ile Astsubay Çavuş rütbesini alarak sınıf okuluna atandım. Eylül' ün 10 u ya da 15'i gibi tam olarak hatırlayamıyorum sınıf okuluna başladım. 11 Mayıs 2005 tarihinde (sınıf okulu toplam 8,5 ay kadar sürdü) birliğime atandım. Hizmetimi Ağustos 2008 sonunda izine ayrılarak bir daha dönmeden, izin tecavüzü ve firar suçlarını oluşturarak kendimce bitirdim. Toplamda Astsubay Çavuş rütbesini alıp maaş almaya başladıktan sonra 48 ay hizmetim var. (4,5 ay temel eğitimi katmıyorum)

5 Şubat 2010 itibarı ile ilişiğimin kesildiğini tanıdıklarım vasıtası ile öğrendim. Şimdi gelelim değerli platformda okuduklarımdan anladığım kadarı ile sonuçlara, yanlışım varsa düzeltebilir misiniz?

- Firar suçunun cezası en asgari olarak (iyi hal vs toplamda 2/3 yatarı) 6 ay 10 gündür.

- Tutuksuz olarak yargılanırsam, askeri mahkemede hakkımda karara varılır ve kararın yargıtayca onanmasını beklediğim sürede serbest kalırım.

- Cezam onandığında sivil cezaevinde cezamı erteleme olmaksızın ve para cezasına çevirilmeksizin tüm süresini tek seferde yatarım.

- Yüz kızartıcı veya ağır şuç teşkil etmediği için adli sicil kaydım temiz çıkar ve özel sektörde işe girebilirim.

Bu kısıma kadar bir hatam veyahut yanlış anladığım bir nokta var mıdır merak ediyorum. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Şimdi gelelim aklımdaki sorulara;

Aklımdaki düşünceler;

Tutuksuz yargılanmak yerine tutuklu olarak hapiste yatmam gibi bir durum söz konusu olursa avantajıma olur. Bu nedenle onama süresini tutuksuz olarak bekleyerek, sağda solda kaybedilen ara süreyi engellemiş olurum. Hapiste kaldığım süre ceza onanınca, ceza süresinden düşülür ve kalanı da infaz edilip cezam biter. Onama süresi ceza süremi aşarsa ara tahliye isteyip çıkabilir miyim? Çıktıktan sonra da onama gerçekleşince zaten ben bunu şu kadar süre yatarak bekledim bu esnada tamamlamış oldum diyebilir miyim?

Ve bu tutuklu olarak kalma konusunda sivil cezaevinde mi yoksa askeri cezaevinde mi yatarım?
    Konu volkan.b tarafından (01-03-2010 Saat 01:20:43 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    38
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli arkadaşlar, bana acilen aşağıdaki konularda net ve tecrübe edilmiş bilgi lazım :
    1. Tazminat davası sonuçlandıktan sonra yapılacak taksitlendirmede bu taksitlendirme bir hak olarak faizsiz mi yapılıyor yoksa aynen faiz işliyor mu?Eğer ki faiz var ise bize harcanan ana para üzerinden mi faiz işler yoksa mahkeme sonrası bize bildirilen borç miktarının ( ana para + faiz+ avukatlık ücreti+mahkme masrafları) tamamı üzerinden mi ?
    2. dava sonuçlandıktan sonra temyiz yaklaşık ne kadar sürüyor?
    3. Temyizden sonra karar netleşince eve tebligat mı geliyor? Mahkeme ile il saymanlığı arasındaki süreç ve icra işlemleri nasıl oluyor?

Bu konular hakkında bilgisi olan veya bizzat başından geçmiş arkadaşlar var ise cevap verme zahmetinde bulunurlarsa minnettar olurum.
    Bu konular açıldıkça ve bunları düşündükçe pırlanta gibi zihnim aklım puslanıyor. Artık düşünmek istemiyorum. Ama her koyun kendi bacağından asılıyor bu hayatta bu net.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

[QUOTE=volkan.b;340317]Merhaba rookie17,

ilişiğin kesilmeden firardaki süreni tamamla derdim. Çünkü askeri cezaevi ile sivil arasında çok büyük fark ve sorun var.

Selamlar.
    Yurtdışında firari subayim. Buradan takip ettiğim kadariyla ilk kez "ilisigin kesilmeden teslim ol, askeri cezaevi daha iyi" gibi bir öneriyle karşılaşıyorum.

"ilişiğin kesilmeden firardaki süreni tamamla derdim. Çünkü askeri cezaevi ile sivil arasında çok büyük fark ve sorun var." demissin, ama anlamadığım nokta herkes mutlaka ilisiginizin kesildigini öğrenin sonra teslim olun diyor, sen tersini söylemissin.

Bir diger konu da ben yurtdisindan tr'ye gelirsem havaalaninda tutuklanacagimin kesin olup olmadigi, bunu nereden nasil öğrenebilirim bilemiyorum. GBT'ye girmiyor diyen var, havaalaninda cikmiyor diyen var. Yani bosuna eziyet cekmeyelim neyse bitsin bu is.

İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

arkadaşlar son iki msj hakkında bildiklerimi paylaşayım:
    1.msj.da tazminat ile ilgili soruya şöyle yanıt vereyim:bende 2009 da resen emekli edilmiş 99lu astsubayım.bana 940 tl.civarı ana para 2980 civarı faiz borcu ödettirdiler.askeri okuldaki maliyecileri aradım taksit olmuyor dediler.önce anaparayı yaklaşık 5 ay sonrada faizi talep ettiler.ikisinide ödeyip kurtuldum.taksit işi sanırım öğrencilik yıllarında kendi isteğinle ayrılıp tazminata mahkum edildiğnde oluyormuş.. Tazminat davası yoluna giderseniz eğerki haklı çıkarsanız yani miktarı düşürebiliseniz yeni hesaplanacak anapara ve faiz ilişiğinizin kseildiği tarih.esas alınarak hesaplanıyor.tersi durumda hem mahkeme masrafları hemde en son tarihteki faiz hesabı ödetme olarak karşınıxza çıkıyor.
    2.msj da: yurtdışındaki arkadaşa cevabım şudur.ilişiğinizin kesilmesini beklerseniz her durumda sivilde yatarsınız.yalnız şöyle bir durum var.şimdi siz bir yıldan uzun süredir firarda bulunduğunuz için amirleriniz hakkınızda 3 lü sicil imzalayıp dosyanızı kuvvete gönderiyor.işte dosya kuvvete gittikten sonra birliğine katılırsan hala asker oluyorsun seni cezaevine atıyorlar.dosya kuvvete gittikten 2-3 ay sonra ilişiğin kesiliyor.sen askeri cezaevinde yatıyor oluyorsun.bazıları göreve bile başlıyor 2-3 ay çalısıyor sonra ilişiği kesiliyor.
    gbt olayına gelince firarın kuvvete bildirildiği andan itibaren kısa bir süre sonra firari asker olarak aranıyorsun aranan şahış olarak polis kayıtlarında görünüyorsun.havaalanında seni tutuklarlar.bunu öğrenmenin kolay yolu iseeğer var ise bir tanıdık yakın vasıtası ile polisin elinde bulunan gbt sorgulama cihazına tc.kimlik no nu sorgulatmak.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cymimbeen rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    2.msj da: yurtdışındaki arkadaşa cevabım şudur.ilişiğinizin kesilmesini beklerseniz her durumda sivilde yatarsınız.yalnız şöyle bir durum var.şimdi siz bir yıldan uzun süredir firarda bulunduğunuz için amirleriniz hakkınızda 3 lü sicil imzalayıp dosyanızı kuvvete gönderiyor.işte dosya kuvvete gittikten sonra birliğine katılırsan hala asker oluyorsun seni cezaevine atıyorlar.dosya kuvvete gittikten 2-3 ay sonra ilişiğin kesiliyor.sen askeri cezaevinde yatıyor oluyorsun.bazıları göreve bile başlıyor 2-3 ay çalısıyor sonra ilişiği kesiliyor.
    gbt olayına gelince firarın kuvvete bildirildiği andan itibaren kısa bir süre sonra firari asker olarak aranıyorsun aranan şahış olarak polis kayıtlarında görünüyorsun.havaalanında seni tutuklarlar.bunu öğrenmenin kolay yolu iseeğer var ise bir tanıdık yakın vasıtası ile polisin elinde bulunan gbt sorgulama cihazına tc.kimlik no nu sorgulatmak.
    Tesekkurler hizli cvp icin. Askeri ceza evi sivil ceza evi konusunu da netlestirecek birileri varsa cok sevinirim. yani 365 is gunu yerine mesela 1 yil firarin arindan teslim oluyosun sonra askeri cezaevinde yatiyorsun (kimine göre sivil cezaevinden daha iyiymiş, ki bunu da netlestirmek lazim) sonra ilisigin kesilince cezani cekmis ya da cekiyor oluyorsun. Bu mudur? Hangisi iyi? Ilisik kesilmesini beklemek ve sivilde yatmak mi yoksa tarih ayarlamasini yapip ilisik kesilmeden bir süre önce teslim olup askeri ceza evinde mi yatmak?

GBT olayini da polis tanidiklar var sordum da ama dediler ki:

sisteme sifre ile giriliyor ve o adam GBT de ise islem yapmak zorundasin. yapmazsan neden sorguladın diye hesap soruluormus. yani ozel olarak seni sorgulayamiyorlar.
    Yorumlarinizi bekliyorum...

Nerede
    İzmir
    İletiler
    235
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı macabre rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sisteme sifre ile giriliyor ve o adam GBT de ise islem yapmak zorundasin. yapmazsan neden sorguladın diye hesap soruluormus. yani ozel olarak seni sorgulayamiyorlar.
    Yorumlarinizi bekliyorum...
    Burası Türkiye, biraz daha araştırın yapılma yolları var deyim siz anlayın

Asıl sormak istediğim:
    "CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, “Toplumsal barışın bir parçası olacaksa genel affa 'evet' deriz” dedi.

Partisinin il kongresinde konuşan Kılıçdaroğlu, siyasi ahlak yasasının olmadığı bir yerde yolsuzluğun önlenemeyeceğini savunarak, iktidara geldiklerinde ilk iş olarak siyasi ahlak yasası çıkaracaklarını bildirdi.

Demokratik Açılım sürecine değinen Kemal Kılıçdaroğlu, sorunun çözümü için gerektiğinde genel affa destek verebileceklerini ifade ederek şöyle devam etti:
    “Bu sorunu çözmeye talibiz, kardeşlik içinde çözeceğiz. Sağlıklı, güçlü bir ekonomi politikası izleyerek çözeceğiz. Herkesin düşüncesini özgürce ifade edebileceği bir Türkiye yaratarak çözeceğiz. Toplumsal barışın bir parçası olacaksa biz genel affa 'evet' deriz. İktidara geldiğimizde bu bölgede, kesinlikle ama kesinlikle hiçbir özelleştirme yapılmayacaktır. Devlet gelip burada fabrika kuracaktır.”

Diyelim ki bir genel af çıktı, biz yararlanabilmek için o an hapiste mi olmalıyız?Yoksa af çıktığı anda teslim olsak kafi mi? Yoksa hiç mi yararlanamıyoruz?

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Recidivist rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Burası Türkiye, biraz daha araştırın yapılma yolları var deyim siz anlayın

Asıl sormak istediğim:
    CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, “Toplumsal barışın bir parçası olacaksa genel affa 'evet' deriz” dedi.

Diyelim ki bir genel af çıktı, biz yararlanabilmek için o an hapiste mi olmalıyız?Yoksa af çıktığı anda teslim olsak kafi mi? Yoksa hiç mi yararlanamıyoruz?
    Evet bi yolunu bulup baktırıcam bakalim.
    Bu haberi ben de okudum. Bizim suç tarihimiz firar ettiğimiz tarihti sanirim (uzun uzun tartışılmıştı bu konu ama hatirlamiyorum şimdi net olarak). Eğer öyleyse aynı "hükmün açıklanmasının geri bırakılması"nda olduğu gibi geriye yönelik tüm suçları kapsaması gerekir, diye bir mantık yürüttüm ben bilmiyorum doğru mudur?
    Olursa gerçekten harika olur artık çözülsün şu saçma sapan işten dolayi çektiğimiz sıkıntılar, ne suçu işledik de ne hapsi yatıyoruz anlamıyorum ki?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    235
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı macabre rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Evet bi yolunu bulup baktırıcam bakalim.
    Bu haberi ben de okudum. Bizim suç tarihimiz firar ettiğimiz tarihti sanirim (uzun uzun tartışılmıştı bu konu ama hatirlamiyorum şimdi net olarak). Eğer öyleyse aynı "hükmün açıklanmasının geri bırakılması"nda olduğu gibi geriye yönelik tüm suçları kapsaması gerekir, diye bir mantık yürüttüm ben bilmiyorum doğru mudur?
    Olursa gerçekten harika olur artık çözülsün şu saçma sapan işten dolayi çektiğimiz sıkıntılar, ne suçu işledik de ne hapsi yatıyoruz anlamıyorum ki?
    Suç tarihi firar bitiş tarihi değil midir?

Nerede
    Samsun
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Suç tarihi firar bitiş tarihi değil midir?:

Suç tarihi firarın bittiği tarihtir.Şayet ilişiğiniz kesilmeden teslim olmuşsanız teslim olduğunuz tarih,eğer ilişiğiniz kesildiyse ilşiğinizin kesildiği tarihtir..

+ Konuyu Yanıtla
32 / 97 Sayfa İlkİlk ... 2122223242526272829303132333435363738394041425262728292 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sözleşmeli erliği bırakanlar

tsk mecburi hizmet dolmadan istifa

tskdan firar edenler

uzman erler sozlesmeyi birakip geldiginde cezasi

firar eden subaylar

astsubay firar ederse ne olur

uzman erbas istifa ettiginde kpss ye girebilirmi

firari subaylar

astsubay firar ceza hükümleri

13 yasinda subay

tsk subay firar

firar ve cezasi hukuki net

http:www.hukuki.netshowthread.php17837-Firar-eden-firari-subay-ve-astsubaylarla-ilgili-ceza-hukumleri-ve-muhakeme-usulupage84tsk gorev birakma cezasiaskeriyeden istifa edenlersubaylar sozlesme dolmadan ayrilmqfirar eden TSK personeli https:www.hukuki.netshowthread.php17837-Firar-eden-firari-subay-ve-astsubaylarla-ilgili-ceza-hukumleri-ve-muhakeme-usulusozlesmeli er firar mahkemesisozlesmeli erligi birakanlarhttps:www.hukuki.netshowthread.php17837-Firar-eden-firari-subay-ve-astsubaylarla-ilgili-ceza-hukumleri-ve-muhakeme-usulu&page=32sozlesmeli erlikten istifa askeri mahkemetsk mecburi hizmet dolmadan istifa 2016tsk da firarfatih karabiyik firar etti
Forum