+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: Süreli kira kontrati nasil yapilir / yapilmalidir?

Süreli kira kontrati nasil yapilir / yapilmalidir? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    265
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Süreli kira kontrati nasil yapilir / yapilmalidir?

Ve yine bomba gibi bir soru ile karşınızdayım.
    -
    İlan sitelerinde sıkça görüyorum.
    Ev sahipleri artık reel enflasyon / TUIK enflasyonu arasındaki uçurumlardan bunaldıklarından kiralamalara süreli şekilde gitmeye başladılar.
    Haksız değiller.
    Asgari ücret %80 arttı ve siyasi nedenlerle şimdi %15 daha artacak. (80 ve zamlı 80in üzerine 15 yaklaşık %98 zam aldı çalışanlar.)
    E kiraları %25 arttı. Memleketin zaten yarısından çoğu asgari ücretli. Dolayısı ile reel enflasyon %98 civarı gümbür gümbür akıyor.
    Ev sahipleri %75 fakirleştirildiler. Hele emekli olup hasbelkader babadan 2. evini kiraya veren tam anlamıyla battı. (Ben ben ben !!)
    -
    Hukuki net mükemmel bir kaynakça.
    NErdeyse bir avukat kadar kira hukukuna vakıf oldum değerli forumumuz ve değerli avukatlarımız sayesinde.. (Özellikle sn. Erdoğan Kırcalı)
    Burdan edindiğim bilgilerle biliyorum ki;
    1) Bir kiracı yasal kira oranında (TUIK'in palavra enflasyon oranı/2 = yıllık ortalama TUFE) zam yaptığı sürece kiralayan onu çıkartamıyor.
    2) Kira artışının 10 yıl içinde tek istisnası 5. yılda rayiç üstünden kira talebi meşru oluyor. Sonraki 5 yıl yine garabet TUFE oranı.
    3) 10. yıl dolunca kiralayan kiracısını istisnasız çıkartma hakkına sahip.
    -
    Peki bu süreli kiralamalar nasıl oluyor?
    adam ilan veriyor : Aylık kiralık. Günlük kiralık. Haftalık kiralık. 1 yıllık kiralık. 6 aylık kiralık.
    Hadi diyelim kiracıdan girişte tarihi boş tahliye taahhütnamesi aldılar.
    E kiracı derse ben baskı altında girerken verdim, yine geçerli olmuyor (MUŞ).
    Hadi diyelim faturaları da kiracının üstüne yapmadılar. Arada kontrat ta yok yazılı imzalı. Banka eft'si ve makbuzları da çıkmak istemeyen kiracı lehinde delil..
    --
    Ben süreli kiralama yapmak istiyorum artık. Bu çılgın enflasyon ortamında artık kiracımın 5 yıl 10 yıl falan oturmasını istemiyorum.
    Bunun yolu yordamı nedir?
    Herkese iyi haftasonları, yarın yapılacak seçimler ülkemize halkımıza hayırlı olsun şimdiden.

Hukuki NET Güncel Haber

Süreli kira kontrati nasil yapilir / yapilmalidir? konulu yargıtay kararı ara
    Süreli kira kontrati nasil yapilir / yapilmalidir? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Süreli kira kontrati nasil yapilir / yapilmalidir?

:D:D
    Bence şu ( söylendiğine göre ) Hitit duasını mütemadiyen tekrarlatın.

'' Allah'ım; Bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirebilecek cesareti , değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenecek sabrı, ve ikisini birbirinden ayıracak aklı ver ''

Sonra da bence iki ayrı A4 kağıda ;
    '' Bir kiracı kiralarını düzenli ödediği ve artışları yasal oranda yapıp, yaşadığı kiralık evde kendi istemediği ve ben yada 1.derece yakınım ihtiyacı olmazsa,
    kiracı istemediği sürece 10 yıldan önce evden çıkartma hakkım ve şansım yok ''
    yazıp 999 gün, seher vakti 99 kez , kuşluk vakti 9 kez okuyun.
    999.gün sonunda kağıtları atmayın , birini bir su bardağı kaynatılmış , dinlendirilmiş suya bırakın. Diğerini katlayıp cebinizde taşıyın.
    :D
    Sonrasında;
    6 ay ve daha kısa süreli kira sözleşmesi yapabilmek için kiralanan taşınmazın kısa süreli kiralamaya uygun olması gerekir . Eğer kiralanan taşınmaz kısa süreli kiralamaya uygun özellikte değilse, 3 aylık , 6 aylık sürelerle sözleşme yapsanız da, taşınmaz vasıf olarak kısa süreli kiralamaya uygun özellikleri taşımadığından , standart ( şu sizi dertten derde koyan ) konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesi olarak değerlendirir.( sudan bir yudum alablirsiniz isterseniz bu noktada :D )
    Dahasında,
    Kısa süreli kiralama sözleşmelerinde ( yenilenme durumunda) toplam kiralama süresi 6 ayı geçiyorsa gene standart , artık ezbere bildiğiniz konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesi olarak değerlendirilir. ( isterseniz 2 yudum :D )

Örneğin Antalyada bir yazlığınız var ve 3 yıllık bir kira sözleşmesi yaptınız, ama kısa süreli kullanıma özgülenmiş te olsa süre olarak 6 aydan uzun süreli sözleşme ile kiraladığınız için gene konut ve çatılı işyeri kiralama sözleşmelerine bağlı değerlendirilir.
    Yada İstanbul Sultanbeyli de bir apartmanın 4. katındaki dairenizi 5aylık süre için kiralama sözleşmesi yaptınız, taşınmazınız vasıf olarak kısa süreli kullanıma özgülenmiş bir yapı olmadığından , sözleşmeyi kısa süre için yapsanız da, konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesi olarak değerlendirilir en balından itibaren.

Bu noktada , bardaktaki su soğumuş olur muhtemelen , kalanı tek seferde içebilirsiniz :D

Şiştiniz diye tahmin ediyorum,
    işte şimdi bir kenara oturup, o yazıyı yazdığınız 2. kağıdı cebinizden çıkartıp, sakiiiiin sakin okuyabilirsiniz

Sağlıcakla

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.437
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Günlük /haftalık/ aylık kiralamalar, pansiyonlar ile aynı düzenlemelere sahip, aynı şekilde külfetli bir iş.
    Mesela kalanın kimliğinin alınıp içişleri bakanlığı sistemine bildirilmesi gerekiyor.
    Ayrıca kira geliri, ticari işletme geliri olarak vergilendiriliyor. Her sene mart ayında bir kez beyanname vermek yerine her ay gelir beyannamesi verilecek.

Öte yandan Erdoğan beyin de söylediği gibi kira sözleşmesi 6 ay veya daha uzun süre devam ettiği takdirde, zaten konut kiralarına ilişkin hükümler uygulanması gerekiyor.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

İletiler
    265
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ne yapsam olmuyor, her yolu umutla, çılgın bir azimle deniyorum fakat Erdoğan bey'in çin seddi gibi hukuki bilgi duvarından bırakın geçmeyi, çentik bile açamıyorum.
    Anlaşıldı pes ediyorum, kiracı adaylarıma duyurulur.
    Bugün değeri 2.5 milyon lira olan dairemi dilediğiniz gibi sahiplenebilirsiniz. 10 sene boyunca babanızın malı gibi tepe tepe kullanabilirsiniz. Her geçen yıl reel olarak ucuzlayan ama ters orantılı olarak pahalanan bir malı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
    Zalim kader..
    (Teşekkür ederim Erdoğan bey yine gülerek ve sonunda gözyaşları içinde tamamladım yazınızı. Sİze de teşekkür ederim Yusuf Selçuk bey.)

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı İsmail Ufuk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ne yapsam olmuyor, her yolu umutla, çılgın bir azimle deniyorum fakat Erdoğan bey'in çin seddi gibi hukuki bilgi duvarından bırakın geçmeyi, çentik bile açamıyorum.
    Anlaşıldı pes ediyorum, kiracı adaylarıma duyurulur.
    Bugün değeri 2.5 milyon lira olan dairemi dilediğiniz gibi sahiplenebilirsiniz. 10 sene boyunca babanızın malı gibi tepe tepe kullanabilirsiniz. Her geçen yıl reel olarak ucuzlayan ama ters orantılı olarak pahalanan bir malı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
    Zalim kader..
    (Teşekkür ederim Erdoğan bey yine gülerek ve sonunda gözyaşları içinde tamamladım yazınızı. Sİze de teşekkür ederim Yusuf Selçuk bey.)
    Sizin şu daire nerede, hangi semtte, artık kiralanacak kıvama geldi gibi,
    Talibim
    :D:D

Nerede
    Isparta
    İletiler
    74
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı İsmail Ufuk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ve yine bomba gibi bir soru ile karşınızdayım.
    -
    İlan sitelerinde sıkça görüyorum.
    Ev sahipleri artık reel enflasyon / TUIK enflasyonu arasındaki uçurumlardan bunaldıklarından kiralamalara süreli şekilde gitmeye başladılar.
    Haksız değiller.
    Asgari ücret %80 arttı ve siyasi nedenlerle şimdi %15 daha artacak. (80 ve zamlı 80in üzerine 15 yaklaşık %98 zam aldı çalışanlar.)
    E kiraları %25 arttı. Memleketin zaten yarısından çoğu asgari ücretli. Dolayısı ile reel enflasyon %98 civarı gümbür gümbür akıyor.
    Ev sahipleri %75 fakirleştirildiler. Hele emekli olup hasbelkader babadan 2. evini kiraya veren tam anlamıyla battı. (Ben ben ben !!)
    -
    Hukuki net mükemmel bir kaynakça.
    NErdeyse bir avukat kadar kira hukukuna vakıf oldum değerli forumumuz ve değerli avukatlarımız sayesinde.. (Özellikle sn. Erdoğan Kırcalı)
    Burdan edindiğim bilgilerle biliyorum ki;
    1) Bir kiracı yasal kira oranında (TUIK'in palavra enflasyon oranı/2 = yıllık ortalama TUFE) zam yaptığı sürece kiralayan onu çıkartamıyor.
    2) Kira artışının 10 yıl içinde tek istisnası 5. yılda rayiç üstünden kira talebi meşru oluyor. Sonraki 5 yıl yine garabet TUFE oranı.
    3) 10. yıl dolunca kiralayan kiracısını istisnasız çıkartma hakkına sahip.
    -
    Peki bu süreli kiralamalar nasıl oluyor?
    adam ilan veriyor : Aylık kiralık. Günlük kiralık. Haftalık kiralık. 1 yıllık kiralık. 6 aylık kiralık.
    Hadi diyelim kiracıdan girişte tarihi boş tahliye taahhütnamesi aldılar.
    E kiracı derse ben baskı altında girerken verdim, yine geçerli olmuyor (MUŞ).
    Hadi diyelim faturaları da kiracının üstüne yapmadılar. Arada kontrat ta yok yazılı imzalı. Banka eft'si ve makbuzları da çıkmak istemeyen kiracı lehinde delil..
    --
    Ben süreli kiralama yapmak istiyorum artık. Bu çılgın enflasyon ortamında artık kiracımın 5 yıl 10 yıl falan oturmasını istemiyorum.
    Bunun yolu yordamı nedir?
    Herkese iyi haftasonları, yarın yapılacak seçimler ülkemize halkımıza hayırlı olsun şimdiden.
    farz edin ki kiraci 4 yildir kiraliyor evinizi. bu yil subat ayinda yeni sözlesme yaptiniz 5 aylik. Ve bu 5 ay icerisinde kiraciniz 2 kez kirayi eksik ödedi sizde 2 kez ihtar yolladiniz. 2. ihtarin yollandiktan sonra aradan 1 ay gectikten sonra tahliye davanizi acabiliyorsunuz.

bu dediklerim dogru mi dir?

-------------------------------------------------------------------------------------

1 yıldan daha az süreli imzalanmış kira sözleşmelerinde kiraya veren kiracıya kira borcunu ödememesi sebebiyle 2 haklı ihtarda bulunmuş ise kiraya verenin tahliye davası açması için beklemesi gereken süre 1 aydır. 1 yıldan daha fazla süreli sözleşmelerde ise tahliye davasının açılması için 2 haklı ihtara ek olarak herhangi bir süre şartı aranmaz fakat kira yılının bitmesi beklenmelidir.

https://cbthukuk.net/kira-sozlesmele...eylul-sulukan/

Kira bedelini zamanında ödememek suretiyle, kendisine iki defa yazılı ihtar tebliğ edilen kiracı aleyhine, bir yıldan kısa süreli kira sözleşmelerinde kira süresi içinde; bir yıl ve daha uzun süreli kira sözleşmelerinde ise, kira süresinin ve bir yıldan uzun süreli kiralarda ihtarların yapıldığı kira yılının bitiminden başlayarak bir ay içinde dava açılabilir.

https://www.forahukuk.com/Makaleler/...ar-ile-tahliye

1 yıldan daha kısa kira sözleşmelerinde kiracı kira borcunu ödememesi nedeniyle 2 haklı ihtar almışsa kiraya verenin kiracı tahliye davası açma süresi için 1 ay beklemesi yeterlidir.

https://aydinhukukburosu.com/gayrime...i-nasil-acilir

Kiraya veren 1 yıldan kısa kira döneminde kiranın gecikmesi sebebiyle 2 ihtar çekmişse 1 ay sonra kiracı tahliye davasını açabilir.

https://www.ahddurakhukuk.com/gayrim...ahliye-davasi/

İletiler
    162
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ünlü bir sinema oyuncusunun oturduğu dairede kira bedeli 10 bin tl iken kiracı kendi kafasına göre %25 zam yapıp gerekli ödemeyi yapıyor. Ancak karşı taraf kira bedelinin 55 bin tl olduğunu iddia ediyor. Ve ikinci ihtardan sonra icra takibi ve davası başlatıyor. Mahkeme sonuçlanıyor. ev sahibinin belirlediği 55 bin tl yi ödemediği için mahkeme TAHLİYE KARARI veriyor.. Bu emsal ilam kararını nereden bulabilirim.?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı laruz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ünlü bir sinema oyuncusunun oturduğu dairede kira bedeli 10 bin tl iken kiracı kendi kafasına göre %25 zam yapıp gerekli ödemeyi yapıyor. Ancak karşı taraf kira bedelinin 55 bin tl olduğunu iddia ediyor. Ve ikinci ihtardan sonra icra takibi ve davası başlatıyor. Mahkeme sonuçlanıyor. ev sahibinin belirlediği 55 bin tl yi ödemediği için mahkeme TAHLİYE KARARI veriyor.. Bu emsal ilam kararını nereden bulabilirim.?
    Böyle bir karar olduğunu nereden duydunuz , gördünüz?

İletiler
    162
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Böyle bir karar olduğunu nereden duydunuz , gördünüz?
    Erdoğan Bey böyle bir kararın orjinal metnini zaten taraf olamadığımız için, göremeyiz. Zaten benim de emsal olması için ulaşmaya çalışıyorum.
    https://www.cumhuriyet.com.tr/yasam/...-cikti-2087333
    Aktör zaten bu konuda kendisi sosyal medyada açıklama yaptı.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bahsi geçen haberde , eksik yatırılan kira tutarı nedeniyle açılmış olan tahliye davasının kazanıldığından bahsediliyor aslında.
    Tahlitye davası devam ederken de ödenecek kira bedellerinin yasal oranın çok üstünde bir oranda arttırılmış bir miktarla ödenmesi talepli ayrı bir dava açılmış.
    Yüksek oranlı kira arttırım isteği ile ilgili bir bilgi yok, sadece eksik ödenen kira bedelleri nedeniyle tahliyesine karar verilmiş.
    Tahliyeye bu sebeple karar verildiyse mutlaka gereken şartların başında yer alan haklı ihtarlar da gönderilmiş ve ev sahibi de bu durumu ıspatlayabilmiş demektir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: