+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.

Konu: Lokantanın bina yüzeyinden baca yapması

Lokantanın bina yüzeyinden baca yapması Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  May 2022
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Lokantanın bina yüzeyinden baca yapması

  Merhabalar,
  Annemin oturduğu binanın zemin katında köfte ve döner satmak isteyen bir dükkan açılmıştır.Dükkanın açıldığı yer tapuda işyeri olarak gözükmektedir.Ayrıca belirtmek isterim ki binada kat malikleri kurulu,yönetici,vs bulunmamaktadır.
  Köfteciyi açan yer toplam 15 kişiden oluşan kat maliklerinden 8inin yazılı rızasını alarak binanın yola bakan kısmından yani dışından çatıya uzanacak şekilde baca yaptırmış ve dükkanın üst katındaki dairelerin de balkonunun birazını kapatacak şekilde tabela astırmıştır.Fakat benim anlayamadığım binanın dışında böylesine bir baca yaptırmak için kat maliklerinin 4/5inin rızası gerekmez miydi? Ayrıca belediye de 8 kişinin rızasını gösterdiği muvaffakatnameye dayanarak işletme ruhsatını vermiştir ancak ne bu 4/5 çoğunluk sağlanabilmiştir ne de bacanın şekli,rengi,vs. binaya uymamaktadır.
  Sormak istediğim şeyler dükkanın 8 kişiden yazılı izin alıp,böylesine binanın görüntüsünü bozan bu bacayı yaptırması hukuka uygun mudur? Uygun değilse nasıl bir yol izlemeliyiz,hangi davayı açmalıyız?Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.  Hukuki NET Güncel Haber

  Lokantanın bina yüzeyinden baca yapması konulu yargıtay kararı ara
  Lokantanın bina yüzeyinden baca yapması konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2017
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  217
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Lokantanın bina yüzeyinden baca yapması

  Sayın lacinkvk;

   Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdur. (634 s KMK – Madde 19/1)

   Kat maliklerinden biri bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anataşınmazın ortak yerlerinde onarım, tesis ve değişiklik yaptıramaz. (634 s KMK – Madde 19/2)

   634 s KMK – Madde 19/2) hükmü, anataşınmazdaki esaslı proje değişikliğini gerektirmeyen basit tamirat ve tadilatlar için öngörülmüştür.

   Yargıtay uygulamalarında da onaylı projede yapılacak esaslı tadilatlar için kat maliklerinin oybirliği aranmaktadır. (Baca yapımı mimari proje değişikliği gerektirir değerlendirmesindeyim.)

   Binanın dış görünüşünü ve estetiğini bozmamak, ait olduğu bağımsız bölümün dış cephe sınırını aşmamak, mâkul (kabul edilebilir) ölçülerde olmak ve diğer bağımsız bölümleri rahatsızlık etmemek şartıyla tabela ve reklam panosu konulabilir.

   Yönetim Plânı ya da Kat Mâlikleri Kurulu kararı ile dış duvara tabela ve reklam panosu asmak yasaklanmış ya da sınırlandırılmış ise Yönetim Planı veya Kat Malikleri Kurulu kararları kat maliklerine bağlar.

  Kat Mülkiyeti Kanununun ilgili maddelerini ve Apartman Yönetim Planınızı inceleyin. Akabinde hukuki yardım alarak Sulh Hukuk Hakimliğinde (Ortak Yerlere El Atmanın Önlenmesi - Eski Hâle Getirme) Dava süreci başlatabilirsiniz.

  Saygılar...
  Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır.
  Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK'' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php152979-Lokantanin-bina-yuzeyinden-baca-yapmasi

Forum

Benzer Konular :

 1. Bina Çatı Katının Defalarca Onarımı için Tüm Bina Sakinlerinden Para Toplanmas? 3 defadan fazla...
  Merhaba, Bina çatı katı akıyormuş yasaya bakmadan komşumuzdur diyip tüm ev sahipleri para toplayıp çatıyı yaptırdık. 1 yıl geçti gene yaptırdık...
  Yazan: Mağdurrr Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 18-10-2020, 04:04:33
 2. bina bahçemizden yan bina kanalizasyonu gidiyor. kazı yapmaları hak mıdır?
  İyi günler Ankara Keçiören ilçesinde ikamet ettiğimiz binamızın otoparkından yan binanın kanalizasyonu gidiyor. bundan yaklaşık 4-5 sene kadar önce...
  Yazan: ercantuysuz Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 29-09-2020, 20:00:07
 3. Baca izni
  Merhaba arkadaşlar, yardımcı olmanızı isteyeceğim bir husus var. Kiraladığımız dükkana restoran açmak istiyoruz.Muvafakkatname imzalatmak için...
  Yazan: AYCİN Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 03-11-2017, 14:28:19
 4. Bina giderlerinin geçici bina yöneticisi tarafından hazırlanması sorunu
  Merhaba, 01 Ekim 2012 yılında Bursa'ya taşındık. Kiracı olarak 1+1 bir daireye yerleştik. Bina, tek bir parçadan oluşmakta. Fakat, iki farklı kapı...
  Yazan: cagrizorer Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 14-01-2013, 22:44:50
 5. 5 nci Kattaki Daireye Baca Tipi Kombiye Çelik Baca Yapılması
  60 daireli 5'er katlı 10 daireden 6 bloktan oluşan sitede yöneticiyim, sitemizde ilk olarak baca tipi kombiler takılı idi. kombilerde oluşan...
  Yazan: salimbey Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 25-08-2012, 11:28:38

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


2022 tarihli Hukuk Blog |  Ahd Durak Hukuk  |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Site Ekleme |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Bayefendi |  Afternic Alanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2022 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı & Istemihan Mehmet Pazarbasi[İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2022 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.