+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  3.980
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Kambiyo senetleri ve Kamu Alacakları için Getirilen Takip Yasağına İlişkin Tereddütler

  30.04.2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 7318 sayılı Kanunun 15. Maddesi ile 7226 sayılı Kanun’a eklenen Geçici 3. Madde ile
  1- İbraz süresinin son günü 30 Nisan 2021-31 Mayıs 2021 arası (bu tarihler dahil) olan çeklerin bu tarihler arasında ibrazı yasaklandı.
  2- Vade tarihi 30 Nisan 2021-31 Mayıs 2021 arası (bu tarihler dahil) olan kambiyo senetlerine dayalı takipler bu tarihler arasında yapılamayacak.
  3- Kamu kurumları, kamu hukuku veya özel hukuktan doğan alacakları için 30 Nisan 2021-31 Mayıs 2021 arasında (bu tarihler dahil) icra takibi başlatamayacak.

  Ancak kanun özensiz bir dil kullandığı için pek çok konuda tereddütler içeriyor. Mesela her şeyden önce bu fıkralara konu olaylar bakımından sürelerin durduğu açıkça ifade edilmediğinden sürelerin durmadığının kabul edilmesi gerekiyor. Aşağıdaki bağlantıda Kanunun lafzından hareketle üç fıkrayı yorumlamaya çalıştım.

  https://ateskanhukuk.com/kambiyo-sen...TtRwJiLR7m1p44

  Siz ne dersiniz?  Hukuki NET Güncel Haber

  Kambiyo senetleri ve Kamu Alacakları için Getirilen Takip Yasağına İlişkin Tereddütler konulu yargıtay kararı ara
  Kambiyo senetleri ve Kamu Alacakları için Getirilen Takip Yasağına İlişkin Tereddütler konulu hukuk haber
  Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

  Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

  Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  3.980
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Kambiyo senetleri ve Kamu Alacakları için Getirilen Takip Yasağına İlişkin Tereddütler

  Ticaret Bakanlığından yeni bir duyuru yapıldı ve Resmi Gazete’nin 30.04.2021 tarihinde öğleden sonra yayınlanan 1. mükerrer sayısında 7226 Sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Geçici 3 üncü Maddesinin Birinci Fıkrasının (a) Bendinin Uygulanmasına İlişkin Tebliğ yayınladı.

  Ticaret Bakanlığı duyurusunda

  düzenlemenin amacı ve gerekçesi de dikkate alınarak, ibraz süresinin son günü 30/4/2021 ila 31/5/2021 tarihleri arasına isabet eden çeklerin belirtilen tarihler arasında bankaya ibrazı halinde çek hesabı sahibinin hesabında çekin karşılığının bulunması kaydıyla çekin ödenmesi, aksi takdirde 1/6/2021 tarihinden önce karşılıksızdır işlemi yapılmaması gerekmektedir.

  ifadelerine yer verilirken, Tebliğ‘de ise,

  a) İbraz süresinin son günü, 30/4/2021 ila 31/5/2021 tarihleri arasına isabet eden çeklerin, belirtilen tarihler arasında bankaya ibraz edilmesi halinde, çek hesabı sahibinin hesabında çekin karşılığının bulunması kaydıyla çek bedelinin ödenmesi gerekmektedir.

  b) İbraz süresinin son günü, 30/4/2021 ila 31/5/2021 tarihleri arasına isabet eden çeklerin, belirtilen tarihler arasında bankaya ibraz edilmesi ve çek hesabı sahibinin hesabında çekin karşılığının bulunmaması halinde, 1/6/2021 tarihinden önce 5941 sayılı Çek Kanunu kapsamında karşılıksızdır işlemi yapılmayacaktır. 1/6/2021 tarihinden sonra ise söz konusu çeklerle ilgili gerekli işlemler yapılabilecektir.

  hükümleri yer aldı. Böylelikle Kanun maddesindeki hüküm, uygulamada Tebliğ ile değiştirilmiş oldu.

  Bu yazı 30 Nisan 2021 Cuma günü saat 18:00 itibarıyla güncel durumu yansıtmakta olup gün içinde veya takip eden günlerde yeni değişiklikler gündeme gelebilir.
  Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

  Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

  Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Sep 2002
  Nerede
  istanbul, bakırköy, Türkiye.
  İletiler
  1.188
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Kambiyo senetleri ve Kamu Alacakları için Getirilen Takip Yasağına İlişkin Tereddütler

  Bu güzel değerlendirmeler için çok teşekkür ederim. Olayı bir de uygulamaya uyarlayarak düşünelim. Örnek olarak 1 Mayıs tarihli çek, banka hesabında para varsa ödenecek. Yoksa 1 ödenmeyecek ve 1 Haziran 2021 tarihine kadar arkası yazılamayacak yani ödeme ertelenmiş olacak. Bir tüccar parasını 1 ay vadeli hesapta tutarsa ne kadar getireceğini iyi bilir. Bu durumda borcunu vadesinde ödemek yerine otomatik olarak 1 Hazirana ödemiş olmanın avantajını hiçbir şirketin kaçırmayacağını düşünüyorum. Bir nevi borç erteleme olan bu uygulama neden vergi, sgk gibi kamu ödemelerinde olmaz? Çünkü bu uygulama ile yük iş sahiplerine yüklenmekte. Devlete bir zararı yok. Ama alacaklı devlet olunca sevgili hükümetimiz alacağını ertelemiyor. Bu bence düşünsel bir hata.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Açık Kambiyo Senetleri [Kitap Fiyat bilgisi]
  Ebru Tüzemen Atik - Seçkin - 2019 Eylül - 105,00 TL Açık Kambiyo Senetleri hakkındaki işbu hukuki kitap Hukuk Market tarafından satılmakta olup,...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 24-08-2019, 16:20:10
 2. [İcra avukatlık ücreti] Kambiyo senetleri takipte ödeme emri
  Merhabalar Bir firmadan mal aldım senetle 4.600,00-TL Asıl alacak 715,14-TL Asıl Alacağın işlemiş faizi ...
  Yazan: tao Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 16-04-2019, 17:11:17
 3. Yeni Mevzuat: Kamu Hizmetlerinin Düzenli, Etkin ve Verimli Bir Şekilde Yürütülmesini Sağlamak Üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Teşkilat, Görev ve Yetkileri ile Kamu Görevlilerine İlişkin Konularda Yetki Kanunu
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : İlgili veri linki - Konu: Kamu...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 05-05-2011, 19:02:16
 4. Kambiyo senedine dayalı takip masrafı ile ilamsız takip masrafı arasında ne fark var nasıl hesaplanır
  Kambiyo senedine dayalı takip masrafı ile ilamsız takip masrafı arasında ne fark var nasıl hesaplanır masraftan kastım takibi başlatmak için icra...
  Yazan: hukukhayrani Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 04-11-2010, 21:17:11
 5. Kambiyo senedinde takip iptali
  MÜVEKKİLİMden yaptığı taşıt sigorta poliçesinden dolayı ayrıca arkasında sigorta poliçesi bedeline ilişkin olarak alınmıştır kayıtlı senet alınıyor....
  Yazan: deeplawyer34 Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 10-04-2010, 15:12:02

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.