+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.

Konu: Boşanmanın Mali Sonuçları

Boşanmanın Mali Sonuçları Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Feb 2020
  Nerede
  Eskişehir
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Boşanmanın Mali Sonuçları

  Türkiye’de boşanma oranları sürekli merak edilen bir konu olmuştur. 1970 ve 1980 li yılların oranlarına baktığımızda boşanma oranları oldukça düşüktür.. Sonraki yıllarda ise bu oranlar yükselerek önceki yıllara nazaran %80 civarında artışlar gözlemlenmiştir.

  Boşanmaların doğal sonucu olarak mali konular en önemli problemler olarak göze çarpmaktadır. Taraflar arasında muharebe sonrası ganimet paylaşımını andıran durumlar ve davranışlar gözlemlenmektedir. Bu sorunların çözümünde yargıçlara büyük görevler düşmekte ayrıca kanuni düzenlemeleri yaparken de yasa koyucuların hazırladıkları metinlerin uygulanabilir olması gerekmektedir.

  743 sayılı Kanun’a 3444 sayılı Kanun ile önemli değişiklikler getirilmiş, yoksulluk nafakasının süresi konusundaki sınır kaldırılarak, süresiz talep edilebilme imkanı tanınmıştır. Ayrıca, 4721 sayılı Kanun ile kadın erkek eşitliği esas alınarak yoksulluk nafakası isteyebilme şartları konusunda kadın ve erkek için aynı şartlara tabi tutulmuştur. Buna göre erkeğin refahta olması şartı kaldırılmıştır.

  4721 sayılı Kanunla 177. madde hükmü ile boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesinin yetkili olduğu düzenlenmiş, bu hükümle zaten nafakaya muhtaç olduğu için dar gelirli olan nafaka alacaklısının davalının yerleşim yerinin bulunduğu yargı çevresine getirtilmesi suretiyle zor duruma sokulması önlenmek istenmiştir.

  743 sayılı Kanun’da maddi tazminat talebi için tazminat talebinde bulunan tarafın kusursuz olması aranıyordu. Ancak, boşanmada taraflardan tam olarak kusursuz olanına çok nadir olarak rastlanılacağı göz önüne alınarak, 4721 sayılı TMK. ile daha az kusursuz tarafın dava açabilmesine imkan verilmiştir. Ortak kusur halinde hakim BK. m.44 gereği indirim yapabilecektir. 743 sayılı Kanun’da manevi tazminat isteyebilmek için boşanmaya sebebiyet veren olaylarda talepte bulunan tarafın kişilik haklarının ağır bir şekilde zedelenmesi aranırken, TMK.’ da ise manevi tazminat talebi bakımından talepte bulunanın kişilik hakkına tecavüz yeterli görülmüştür. Böylece düzenleme, 04.05.1988 tarih ve 3444 sayılı Kanunla değişik BK. m.49’a uyumlu hale getirilmiştir. 104 Gerek maddi gerekse manevi tazminat konusunda düzenlemeler dikkate alındığında İsviçre’deki çözümlerin benimsenmesi daha isabetli olacaktır.

  TMK. m. 174 vd. hükümleri kaldırılarak, BK.m.41 ve devamındaki genel hükümlere bırakılması daha isabetli olacaktır. Zira, boşanma nedeniyle maddi ve manevi tazminat istemi hukuksal niteliği itibariyle haksız fiildir. Yalnız aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüklerin ihlalinden kaynaklanan bir haksız fiil olduğu gözden kaçırılmamalıdır. TMK. m.178 hükmü ile boşanmadan kaynaklanan maddi ve manevi tazminat davalarının 1 yıl içinde açılabileceği belirtilmiş, uygulama ve doktrinde ne zaman açılacağı çelişkili olan zamanaşımı süresi açıklığa kavuşturulmuş. Yine TMK. m.176/4 hükmü ile tazminat ve nafakaların tarafların mali durumlarının değişmesi veya hakkaniyetin gerektirdiği hallerde arttırılma ve azaltılmasına karar verileceği hükmü öngörülmüştür.

  4721 sayılı Kanunla boşanmanın mali sonuçları yanında, kadının boşanma sonrası soyadı sorunu, boşanmanın mirasçılığa etkisi gibi birçok aile hukuku konusu açıklığa kavuşturmuştur ki, hala tartışmalı olan noktaları bulunmaktadır.

  Tüm bu düzenlemeler yeterli olmamakta insan ve sorunları değiştikçe yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle hakimlere yol gösterici düzenlemelere ihtiyaç duyulmakta, İsviçre, Alman Hukuku’ndaki örnek alınabilecek düzenlemelerin Türk Hukuku’na uyarlaması ile sorunlara karşı ortak bir çözüm yoluna gidilebilmelidir. Şöyle ki; örneğin maddi tazminat ve manevi tazminat miktarında her hakim farklı bir kriterle kendince haklı bir miktar tespit ederken uygulama birliği olmamakta, bazen istenmeden de olsa haksızlıklara yol açılmaktadır. İsviçre’de maddi tazminat takdirinde benimsenen kriter güzel bir örnek teşkil etmektedir. Zira ilgili düzenlemede evlilik süresi dikkate alınmış, kısa süreli bir evlilikte, çocuk sahibi de olunmamışsa değerlendirmenin daha farklı olması gerektiği vurgulanmış, evlilikteki yaşam standardını boşandıktan sonra da sağlamanın kriterleri açısından örnek bir uygulama teşkil etmiştir.

  Yoksulluk nafakası istenebilmesinin her iki taraf için aynı şartlara tabi tutulması kadın erkek eşitliği açısından isabetli olduğu düşünülse de toplumumuzda gerek kadınların çalışma oranı, gerekse kadının doğası gereği daha güçsüz olduğu düşünülürse zaten ancak refahta ise kadın yoksulluk nafakası verebilecek, refahta olup boşandıktan sonra da düzgün bir yaşam düzeyine sahip olması zor şartlara tabi olmaktadır. Dolayısı ile doğal farklılıkların görmezden gelinip körü körüne eşitliğe taraflar olunmamalı, pozitif ayrımcılık her iki eş için de esas alınmamalıdır.

  Yoksulluk nafakası konusunda arttırılma enflasyon oranlarına göre belirlenmesi, ödenme şeklinin mümkün olduğunca irat şeklinde hükmedilmesi böylelikle nafakanın değişen durumları ve yılları kapsayacak şekilde belirlenmesi öngörülebilecek yasal düzenlenmesi gerekli durumlardır.
  Av Görkem Şener  Hukuki NET Güncel Haber

  Boşanmanın Mali Sonuçları konulu yargıtay kararı ara
  Boşanmanın Mali Sonuçları konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Oct 2013
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  941
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Boşanmanın Mali Sonuçları

  Aydınlatıcı Bilgiler için Teşekkürler
  Yazdıklarım,ve düşüncelerim ,Hukuki yönden sorumlu tutulamaz.Hak kaybı yaşamamanız için Avukatlarımızla görüşün.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Boşanmanın Mali Sonuçları ve Yoksulluk Nafakası [Kitap Fiyat bilgisi]
  Esra Fırtına - Adalet - 2019 Kasım - 40,00 TL Boşanmanın Mali Sonuçları ve Yoksulluk Nafakası hakkındaki işbu hukuki kitap Hukuk Market...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 23-11-2019, 01:10:12
 2. Boşanmanın mali sonuçları ifadesinin kapsamı nedir?
  Boşanmanın ferileri ifadesinin sadece tazminat ve nafaka anlamında olduğunu ,diğer maddi konuları kapsamadığını biliyorum. Fakat...
  Yazan: proksima07 Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 25-04-2010, 23:37:32
 3. Evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma ve boşanmanın mali sonuçları
  Merhabalar şu an 32 yaşındayım. 2002 yılında eşimle severek evlendim 2003 yılında ilk kızım dünyaya geldi, bu yılın başında da 2. kızım (Kaza eseri...
  Yazan: Muhasebeci54 Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 05-02-2008, 15:13:32
 4. Yeni Hukuki Kaynak: Anlaşmalı boşanma davası - Koca hakkında bu anlaşmadan önce iflas kararı alınması - Anlaşmalı boşanma için tarafların boşanmanın mali sonuçları hakkında da anlaşmaları gereği - Kocanın masaya ait mallar üzerinde her türlü tasarru
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : Anlaşmalı boşanma davası - Koca...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 18-07-2007, 20:19:30
 5. Terk, boşanma ve boşanmanın sonuçları
  6 ay önce görücü usulü yaptığım bir evliliğim oldu.iyi bir şekilde yürütmeye çalışıyordum.ufak tefek tartışmalar vs elbet oluyordu.eşim ev işi...
  Yazan: cemocemocan Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 15
  Son İleti: 30-06-2006, 11:40:38

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.