+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 26 ileti bulundu.

Konu: Apartman otoparkı-ortak kullanım

Apartman otoparkı-ortak kullanım Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #11
  Kayıt Tarihi
  May 2009
  İletiler
  7
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Apartman otoparkı-ortak kullanım

  Selamlar..
  Otopark konusunda Oybirliği ve çoğunluğu ya da otoparktan rahatsızolacak kişi konusunda kanun ne hale geldi anlayamadım.
  Birsuru yazı okudum, mahkeme kararlarını da okudum ama bir bilene danışmak istedim..

  Apartman planımızda otopark olarak gorulen alanın girişinde demir bir kapı vardı.
  Yıllardır sokaklar yeterli geldigi için bu kapıyı açmaya üşenir ve otoparkımızı kullanmazdık.

  Son yıllarda artan araç ve araç sahibi komşu sayısı yuzunden, mevcut otoparka ihtiyaç duyar olduk, ancak;

  3yıl once zemin daireyi yeni satın alan komşumuz, dairesinin hemen yanında olduğu ve kullanıldıgında kendisine rahatsızlık verecegi endişesiyle, hiçkimseye de sormadan, bahsettigim demir kapıyı söküp, otopark girişine beton duvar ördü.

  Bu noktada biz diger daire ve ihtiyaç sahipleri olarak, zemin daire sahibinin duvar örerek kapattığı otoparkı açtırabilir miyiz?

  Cevabınız için şimdiden tesekkur ederim..  Hukuki NET Güncel Haber

  Apartman otoparkı-ortak kullanım konulu yargıtay kararı ara
  Apartman otoparkı-ortak kullanım konulu hukuk haber
  Konu cocazola tarafından (16-05-2009 Saat 14:29:36 ) de değiştirilmiştir.

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #12
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  20.017
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Apartman otoparkı-ortak kullanım

  Kat Mülkiyeti Kanunu
  "MADDE 16 - Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar. Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibiyerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payıile oranlıdır."

  "A) KAT MALİKLERİNİN BORÇLARI:

  I - GENEL KURAL :

  MADDE 18 - Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri veortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler."

 4. #13
  Kayıt Tarihi
  May 2009
  İletiler
  7
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Apartman otoparkı-ortak kullanım

  Tesekkur ederim.

 5. #14
  Kayıt Tarihi
  May 2009
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Apartman otoparkı-ortak kullanım

  merhabalar. benimde başımdan bu konuda şöyle bir olay geçti. kiracı olarak oturduğum apartmanın önündeki büyük otoparkın yanında iki arabalık bir başka otopark var. ancak buraya iki kat maliki kendi arabalarını park ediyorlar ve ev sahibinin de olsa kiracının da olsa başka bir arabanın park etmesine kesinlikle izin vermiyorlar. gerekçe olarak da o otoparkın masraflarını kendileri karşılamalarını gösteriyorlar. tahminimce burası mimari projede ya açık alan ya da bahçe olarak görünüyor. bildiğim kadarıyla buranın açık alan olması halinde apartman sakinlerinin oyçokluğuyla, bahçe olması halinde oybirliğiyle otoparka dönüştürülmesi mümkün. eğer burası otopark ise sırf masraflarını karşıladılar diye burayı sürekli belli kişilerin kullanması ve tabiri caizse sahiplenmeleri mümkün mü? yok değilse apartman sakinlerinin muvafakati olmadan burayı önce otoparka çevirmeleri sonra sahiplenmeleri hukuki mi? dava açarsam duruma göre apartman yönetimini mi yoksa sadece kullanıma izin vermeyenleri mi dava etmem gerekir? davaya hangi mahkeme bakar? eğer alan bahçe yada açık alan ise açtığım davayı kazanırsam o otoparkı hiçkimse kullanamayacağı sonucu mu çıkar. yok otoparksa ben orayı kullanamayacak mıyım. bu konuda örnek karar bulabilirmiyim internette bulamadım çünkü. belediyeden harç yatırıp mimari projeyi alıcam ona göre bakıcam. ama bana mantıksız gibi geldi. çünkü ben de genel otoparkın belli bir kısmını kapatıp buraya masraf yaptım artık kullanma hakkı benim diyemem gibi geliyor. öyle olsa devletin hiçbir gecekonduyu yıkamaması gerekiyor. çünkü gecekondu sahibi devletin hazine arazisine masraf yapıp ev kuruyor. 634 sayılı kanun 16. ve 18. maddeler açık ama bu konuda içtihat var mı bilmiyorum. bilen varsa bildirirse iyi olur. bu anlattığım çerçevede haklımıyım bir bilen cevap verme nezaketinde bulunursa memnun olurum. teşekkür ederim.

 6. #15
  Kayıt Tarihi
  May 2009
  İletiler
  7
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Apartman otoparkı-ortak kullanım

  Komşumun kıllığına dayanamayıp evi sattım, otoparklı ev aldım.
  Kökten çözüm
  Tanrı guzel insanlarla komşu olmayı nasip etsin.

 7. #16
  Kayıt Tarihi
  Jun 2009
  İletiler
  7
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Apartman otoparkı-ortak kullanım

  Merhaba,

  Apartman otoparkı kullanımında apartmanda mevcut olan dükkanların kapalı otoparkı kullanma hakları varmıdır?

  Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 8. #17
  Kayıt Tarihi
  Aug 2009
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Re: Apartman otoparkı-ortak kullanım

  bahçe katında oturuyorum ve ev sahibiyim. Bahçe yeşillik alan ve apartmanın projesinde otopark yok. Arka cephede oturan başka bir ev sahibi motosikletini ortak alan diye tam penceremizin dibine koyuyor.. itiraz ettik ''ortak alanı kullanıyorum' diye kabul etmiyor.. zabıtayı aradım biz bişey yapamayız dediler, ne yapmam lazım? benim rahatsız olduğum şey motorun benzin kokusu evin içine doluyor, gürültü, camın dibinde oturup tamirat temizlik vesaire yapıyor.. hakkım yokmudur buraya motorunu parketme demeye? o zaman herkes bisikletini motorunu benim penceremin dibine park etmezmi?

 9. #18
  Kayıt Tarihi
  Jun 2010
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Apartman otoparkı-ortak kullanım

  Sayın Yönetici,

  arama motorundan malesef aradığım konuya ilişkin detay bulamadım. Sorumu cevaplayabilirseniz sevinirim.

  Apartmanımızda arka bahçede 7-8 araçlık otopark alanı var, fakat özellikle 1 daire her gün, diğeri ise haftada 1-2 gün 2 aracı ile otoparkı tıkayarak parketmemize engel oluyor. Apartman yöneticisi ile görüştüğümde konunun her toplantıda gündeme geldiğini yazılar asıldığını fakat durumun devam ettiğini söylüyor. Çekiniyorlar mı bilmiyorum ama kimse harekete geçmiyor.
  Bu konuda haklarım nedir, nasıl bir yol izlemeliyim aydınlatırsanız çok sevinirim.

  Saygılar,
  Uygar Ateş

  Alıntı Av.Fırat Bayındır rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  sayın cerrahoğlum

  sitenin üst köşesinde hukuk arama motoru bölümü var.onu tıklayıp kat mülkiyeti yazdığınızda kanun veya içtihat hangisini istiyorsanız seçerek bilgilere ulaşabilirsiniz.

  634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre apartmana ait otopark(garaj)apartmanın ortak kullanım alanlarındandn olup tüm kat malikleri bu ortak kullanım alanlarından istifade hakkına sahiptir. Her kat maliki bu garaja,otoparka aracını bırakabilir. Kiracı da tıpkı kat maliki gibi ortak kullanım alanlarından aynen istifade eder, kat maliklerince bu hak kısıtlanamaz. Ancak örneğin 10 daireli bir apartmanda kat malikleri veya kiracılara ait toplam 14 araç var ise ve garaj veya otopark 10 araç kapasiteli ise kat malikleri kurulu kararıyla her kat maliki veya kiracının birden fazla aracını garaja parketmesi engellenebilir. Problem, garaj kapasitesinin 10 araçtan az olması halinde doğabilir.Bu durumda kat malikleri kurulunun hakkaniyete uygun bir kararla sorunu çözmeleri gerekecektir. Bu kararı benimsemeyen kat malikinin (ve onun halefi olarak kiracının) hakimin müdahalesini istemeye hakları vardır.

  Piyasada Kat Mülkiyeti Kanunu ile ilgili pek çok eser mevcuttur. Kanun da çok açık ve arı bir dile sahip olduğundan anlaşılması da kolaydır. Bu kitaplarda epeyce de yargıtay kararı bulunur. İlgili olduğunuzu gördüğüm bu konuda açıkladığım türdeki kitaplar size mutlaka yardımcı olacaktır. Kafanıza takılanı sorabilirsiniz
  ilgili olan kanun maddesini aşağıya alıyorum
  Kat Mülkiyeti K.

  Madde 16 - Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar.

  Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.

  saygılar

  ceteris paribus

 10. #19
  Kayıt Tarihi
  Mar 2018
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Apartman otoparkı-ortak kullanım

  merhaba, öncelikle böyle bir danışma hizmetiniz için teşekkür ederim. Benim de apartman kapalı otoparkı ile ilgili bir sorum olacak.

  Apartmanda 22 daire mevcut ve 20 otopark alanı var. Fakat 3-4 dairenin arabası yok. Şuanda apartman görevlisi bile otoparka park ediyor hatta bazı daireler 2 arabasını park ediyor.

  Daha önceki apartman yönetici herkese belli bir otopark yeri vermiş (yazılı değil sadece apartman yerlerine daire numarası yapıştırmış), ben 3 yıl önce araba aldım ve bana bir yer tahsis edildi fakat alan dar olması sebebi ile ben oraya iyi park edemiyordum. 2 yıl önce bir daire sahibi evini kiraya koydu ve o otopark alanı boşa çıktı. Ben apartman görevlisi vasıtası ile apartman yöneticisinin iznini alarak o yere geçtim.

  benim geçtiğim yerin 6 yıl önceki sahibi evini satmış ve bu arada başka bir daire o alana geçmiş. Gelen kişiye de başka yer verilmiş. Fakat o park alanına yazın Alman bir komşu 10 günlüğüne park etmiş. Çıkan soruna Yönetici de boş bulduğun yere park et deyip başından atmış. Bu kişi de benim satın aldığım dairenin eski ev sahibi 6 yıl önce buraya park ediyordu o nedenle burası benim yerim deyip, benim yerime park etmeye başladı.

  bu daire sahibi ile 2 kez kavga ettik, apartman yöneticisinden toplantı talep ettim fakat toplantı 2 yıldır yapmayan yönetici hala da yapmamakta inat ediyor. (apartmanın yönetim kurulu yok)

  şimdi ben yerime bariyer koymak istiyorum. sizce otopark bariyeri koymamın hukuki yönden en kötü sonucu ne olabilir?

  yönetici anlaşıldığı gibi etliye sütlüye karışmıyor. Ne önerirsiniz?

 11. #20
  Kayıt Tarihi
  May 2009
  İletiler
  145
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Apartman otoparkı-ortak kullanım

  Iyi gunler efendim ,

  Yeni konu acmak uzereydi once okudum ve asagidaki bilgiyi buldum cok kisa bir cevabinizi rica ediyorum .

  Daire sahibiyim , kiracim var kapali otoparkta arac hakki 1 ve kiracim kullaniyor.Ben ise kesinlikle aracin giremeyecegi yani kimsenin otopark hakkini yemeyecegi kayip bir alana motorumu birakmak istiyorum , bu sekilde kiracim kullansa da bende otoparkin ortak alanini kullaniyorum.dusuncem dogru mudur bir kac kat maliki kiraci herhangi bir arac koyuyorsa ev sahibi motorda olsa yitik bir alanda olsa koyamaz demis.tesekkurler

  Alıntı cerrahoglum rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  sayın Fırat Bayındır,
  Sitenizin hukuk arama motorundan kat mülkiyeti kanununa erişemediğim için daha önceki iletimi yazmıştım. bir kaç gündür uğraşmama rağmen hala kat mülkiyeti kanuna ulaşamadım.
  kanunu tam metin gönderebilirseniz veya ulaşabileceğim adresi verirseniz memnun olacağım. Teşekkürler.
  634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre apartmana ait otopark(garaj)apartmanın ortak kullanım alanlarındandn olup tüm kat malikleri bu ortak kullanım alanlarından istifade hakkına sahiptir. Her kat maliki bu garaja,otoparka aracını bırakabilir. Kiracı da tıpkı kat maliki gibi ortak kullanım alanlarından aynen istifade eder, kat maliklerince bu hak kısıtlanamaz. Ancak örneğin 10 daireli bir apartmanda kat malikleri veya kiracılara ait toplam 14 araç var ise ve garaj veya otopark 10 araç kapasiteli ise kat malikleri kurulu kararıyla her kat maliki veya kiracının birden fazla aracını garaja parketmesi engellenebilir. Problem, garaj kapasitesinin 10 araçtan az olması halinde doğabilir.Bu durumda kat malikleri kurulunun hakkaniyete uygun bir kararla sorunu çözmeleri gerekecektir. Bu kararı benimsemeyen kat malikinin (ve onun halefi olarak kiracının) hakimin müdahalesini istemeye hakları vardır.

  Piyasada Kat Mülkiyeti Kanunu ile ilgili pek çok eser mevcuttur. Kanun da çok açık ve arı bir dile sahip olduğundan anlaşılması da kolaydır. Bu kitaplarda epeyce de yargıtay kararı bulunur. İlgili olduğunuzu gördüğüm bu konuda açıkladığım türdeki kitaplar size mutlaka yardımcı olacaktır. Kafanıza takılanı sorabilirsiniz
  ilgili olan kanun maddesini aşağıya alıyorum
  Kat Mülkiyeti K.

  Madde 16 - Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar.

  Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.

  saygılar

  ceteris paribus

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Benzer Konular :

 1. Apartman Ortak Kullanım Alanları
  Hayırlı Günler, Apartmanımızın bir dairesi binaya ait ortak daire.Burası kiraya veriliyor. Yöneticimiz kendisi bir kiracı bulup çok düşük fiyata...
  Yazan: ZMRT_71 Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 16-01-2017, 11:58:33
 2. Apartman ortak kullanım alanı kiralama
  Iyigunler, Bir arkadaşımın oturduğu binanın giriş katında bulunan ortak kullanım alanı ( toplantı odası)uzun donem kiralama yöntemi ile satışa...
  Yazan: Coskundurna Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 25-03-2014, 12:23:50
 3. Apartman ortak kullanım alanı
  24 daireli bir apartmanda oturuyorum. müteahit aparmanın en alt katı nı komürlük ve onun üstü de otopark olarak projede yapmış fakat binda...
  Yazan: feyzomurtaza Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 12-07-2009, 12:09:40
 4. Apartman ortak kullanım alanı
  işyerimizde kullandığımı doğalgaz apartmandan ayrılıp kendimiz kullanabilirmiyiz.çünkü saatlari uymadığı için böle bir sorun oluşuyor.o yüzden...
  Yazan: redcrafty88 Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 16-02-2009, 12:52:24
 5. Apartman ortak kullanım alanı
  12 daireli bir apartmanda oturuyorum. müteahit ve mal sahibi de aynı binadalar. bina yapılırken, aparmanın yan bina ile olan boşluğu için müteahit...
  Yazan: sedat80 Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 12-03-2004, 12:40:36

Bu sayfada bulunan kavramlar:

apartman yönetmeliği otopark kullanımı

apartmanda garaj kullanım hakkı

apartmanda otopark

apartmanda otopark sorunu

Apartman otopark

apartman otopark kullanım hakkı

apartmanda otopark kullanımı

apartman otopark sorunu

bina otopark kullanımı

apartman otopark kullanımı

Bina Otopark Kullanım

otopark kullanım hakkı

http:www.hukuki.netshowthread.php1497-Apartman-otoparki-ortak-kullanim

ortak gara

apartman

4 katli 2 ser daireli. apartmanimizda iki garaj var bunlar ortak kullanim alanimidir

apartman otoparkının kullanımı

site otopark kuralları

apartman otopark yönetmeliği

apartman otoparkı kullanımı

binalarda otopark kullanımı

apartman garaj yönetmeliği

bina otopark kullanimi

dublex daire garaj paylasim

kat mülkiyeti kanununa göre otopark kullanımı veya dairelere tahsisi

Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.