+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jan 2014
  Nerede
  Bursa
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Angry Site yöneticisinin aidatlardan demirbaş alımı yapması, ortak alan gider kalemlerinde usulsüzlük ihtimali

  Merhaba;

  28'er dairelik 3 bloktan oluşan toplam 84 daire içeren bir sitede kiracıyım. Sitenin yaklaşık 60 dairesi aynı aileden olan yer sahiplerine ait ve tamamı kiracı. En başından beri yönetici seçimi ve diğer yönetimsel karar mekanizmaları kat malikleri tarafından yürütülüyor. 2 sene evvel bir site yöneticisi seçildi. Bu şahsın icraatleri ile ilgili bazı anlaşmazlıklarımız var. Aşağıda madde madde belirteceğim bu hususlar üzerinden beni ve diğer kiracı arkadaşlarımı aydınlatırsanız müteşekkir olacağız.

  1- Şahsın ilk icraatı hali hazırda birikmiş bulunan aidatlardan 3.000 TL lik bir havuzbaşı tentesi almak oldu. Demirbaş kapsamında mıdır? Kiracılar öder mi? Buna itiraz için geç mi kalındı, geriye dönük işlem yapılabilir, o yılın yönetim defteri inceletilebilir mi?
  2- Sitenin sığınak olarak görünen bir alanından ayrılmak sureti ile kendisine yönetim odası ve sosyal alan yaptırdı. Bu tip tadilatlar tapu vsde plan değişikliğine gidilmesini gerektirir mi? Buradan doğacak harç vb masraflar kat maliklerine mi aittir? Buranın yapım masraflarını kat maliklerine ödetti ancak buraya 4.000 TL bedelle bir TV'yi aidatlardan aldı. Bu alana digitürk bağlattı, arzu eden sakinler gelip seyredebilir dedi. Ancak alan sürekli açık değil, içeri girebilmek için kendisinden bir şekilde destur almalısınız. Bu konuda zorluk çıkartmasada ortak alan sıfatındaki bir alanın sürekli açık olması gerekmez mi? Buraya digitürk gibi ücretli yayın alımı ve izletimi yasal mıdır? Bu alanda kullanılan digitürk hizmetinin ve yöneticinin buraya bağlatıp kendi kullandığı internet hizmetinin faturalarını aidattan alması doğru mudur (bu yönde bir yönetim kararı varsa geçerli midir? Yasal mıdır?)?
  3- Bu şahıs yöneticiliğe başladığında 10-15.000 TL birikmiş aidatımız vardı.Bu güne kadar yapılan harcamaların incelenmesini ve yönetimi devraldığı günden bu güne hesapların denetlenmesini istemenin en doğru yolu sizce nasıl olmalıdır?
  4- En son bu sene başında yapılan toplantıda aidatları 75 TLden 100 TLye yükseltme kararı alındı. Bunu yaparken ve/veya yaptıktan sonra gelir gider kalemlerinin, yıllık harcama planlarının görünür yere asılması zorunlu mudur? Bu yılda 1 kere mi yapılmalıdır yoksa her ay mı? Zorunlu ise bunu talep ederken ki yasal dayanağımız nedir?
  5- Yönetim defteri ve alınan kararların biz kiracılara ibrazı zorunlu mudur? Değilse bile talep edebilir miyiz? Bu hususta yasal dayanağımız var mıdır?
  6- Havuzun sezon açılışı öncesi yapılan / yapılması gereken tamirat ve tadilatlar (kimyasal vs giderleri haricinde ki fayans onarımı, elektrik tesisatı vs giderleri) kiracıları bağlar mı?
  7- Kiracı sayısını (en başta belirtmiştim) göz önüne aldığınızda biz kiracıların yönetimsel kararlar alınırken iddia edebileceğimiz haklar var mıdır? Belli kararları alma, bağlayıcı olma vb gibi. Varsa bunun yasal dayanağı nedir ?

  Şimdiden ilginize teşekkür ederim. Saygılarımla.  Hukuki NET Güncel Haber

  Site yöneticisinin aidatlardan demirbaş alımı yapması, ortak alan gider kalemlerinde usulsüzlük ihtimali konulu yargıtay kararı ara
  Site yöneticisinin aidatlardan demirbaş alımı yapması, ortak alan gider kalemlerinde usulsüzlük ihtimali konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  3.571
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Site yöneticisinin aidatlardan demirbaş alımı yapması, ortak alan gider kalemlerinde usulsüzlük ihtimali

  Toplantıda alınan kararlara ve yapılan harcamalara ancak ev sahibiniz kat maliki olarak itiraz edebilir.
  Apartman giderlerinden TV gibi demirbaş niteliğinde olanlar ev sahibine digiturk üyeliği gibi sürekli olanlar oturana aittir.
  Aynı şekilde asansör motorunun/kabininin değiştirilmesi ev sahibine, aylık asansör bakım ücreti oturana aittir.
  Ev sahibine ait olan kısmını ev sahibinizden talep edebilirsiniz.
  Ortak yerlerin kullanımı konusundaki kısıtlamalar konusunda normal yoldan sonuç alamıyorsanız, Sulh Hukuk Mahkemesi'nde dava açabilirsiniz.
  Konu Av.Yusuf Selçuk Ateşkan tarafından (09-02-2017 Saat 16:21:22 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Site ortak alan sorunu
  2 blok ve toplam yaklaşık 40 daire var giriş kat lar dükkan olarak görünmekte fakat daire olarak kullanımda arsa payı olarak daireler tapu da 600 /...
  Yazan: Umit434 Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 27-07-2015, 12:46:06
 2. Site aidat gecikme faizi ve demirbaş alımı hakkında.
  300 daireli bir sitede ev sahibi olarak ikamet ediyorum, 2 sorum var müsadenizle; 1. Bugün aidat ödemeye gittiğimde (haziran ve temmuz) gecikme...
  Yazan: S. Fatih Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 5
  Son İleti: 13-07-2011, 11:27:01
 3. Demirbaş giderleri aidatlardan karşılanabilir mi?
  Merhabalar; 800 daireli bir sitede kiracı olarak oturmaktayım. Son ayların gelir-gider tablosunu incelediğimde giderlerin önemli bir kısmının...
  Yazan: realforce Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 16-01-2010, 13:43:50
 4. Demirbaş ve ortak alan gider? Ödemek zorunda miyim?
  Merhaba, 100 dairelik sitenin, yeni yonetim secimi sonrasinda alinan karar ile cardak yapimi, cevre duzenlenmesi, zemin yukseltilmesi gibi islemler...
  Yazan: ugungor Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 10-03-2009, 18:42:10
 5. Toki site yöneticiliği kararı ortak gider ve aidat miktarları
  Tokiden yeni aldığımız ev için site yönetimi bir defaya mahsus site demirbaşları, çanak anten, ortak kullanım elektrik, su, doğalgaz abonelikleri...
  Yazan: physc Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 06-10-2007, 01:54:33

Bu sayfada bulunan kavramlar:

apartmana demirbas alimi

ap yonetiminde demirbas giderler

Forum

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.