+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 39 ileti bulundu.

Konu: Avea ile Olan İcralık Durumumm

Avea ile Olan İcralık Durumumm Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Burdur
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Avea ile Olan İcralık Durumumm

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Harika,
    Avea ya borçlu olan sizsiniz, ilk 3 taksit tutarı henuz avea ya ödenmemiş olduğundan da avea ya karşı borcunuz hala devam etmekte.
    Avukatların dediğine göre de o eksik miktarı öderseniz, icra işlemleri başlamadan geri çekebileceklerini bildirmişler.
    Borç sizin borcunuz;
    a- gidip aveaya olan kalan borcunuzu hemen kapatır , icra takibini durdurursunuz ve sonrasında size ait olan , iade edilmiş olan miktarı baiyden talep edersiniz, ödemezse dava açar alırsınız.
    b- paranızı size iade etmemiş olan bayiyle görüşmeye devam edip paranızı ödemesi için ikna etmeye çalışırsınız, o arada icra işlemleri başlar masraflar-faizler nedeniyle borcunuz artar , artmış haliyle ödemeye çalışırsınız.

Her ne yaparsanız yapın,
    borç sizin adınıza olduğundan, o borç kapanmadığı sürece , her nereden ne belgesi alırsanız alın, her nereye ne tür şikayette / suç duyurusunda bulunursanız bulunun, o eksik kalan ( eksik kalan = avea nın alamadığı tutar +diğer masraflar ) miktarı ödeme yükümlülüğünüzden kurtulamazsınız.
    Her ne yapabilirseniz de, ancak tüm borcu ödedikten sonra, size paranızı iade etmeyen bayiye karşı dava açarak yapabilirsiniz.
    Tamam peki ama bu 1360 TL'nin 565 TL'si gözükmeyen faturanın tutarı. Geri kalanı faizler falan. Bayi bu konuda beni bilgilendirmiş olsaydı ve parayı bana gönderseydi bu faizler olmayacaktı kalan 6 taksitin tamamını ödeyecektim. Ben haksız yere fazladan para ödemiş oluyorum. Bayiye dava açtığım zaman bu faizleri falanda isteme hakkım var mı? Veya tazminat davası açma hakkımda varmıdır?

- - - Updated - - -

Ben az önce Avea'nın avukatını aradım kalan 1360 TL'yi ödedim ve dosyayı geri çekip davayı sonlandıracaklarını söylediler. Ve benim bayiye dava açabilmem içinde ödemeyi yaptığımı ve herhangi bir borcumun kalmadığını yazan bir makbuz gibi bişey gönderecekler kargo ile. Şimdi benim bu bayi için izlemem gereken yol nedir?

Hukuki NET Güncel Haber

Avea ile Olan İcralık Durumumm konulu yargıtay kararı ara
    Avea ile Olan İcralık Durumumm konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ödeme yapılan yer Avea'nın resmi bayii ise ve siz buraya ödeme yaptığınızı kanıtlayabiliyorsanız artık Avea'ya bir borcunuz yoktur. Bu durumda Tamfatura denen yerin Avea'nın ödemelerini tahsil etme yetkisinin bulunup bulunmadığının araştırılmasına bile gerek yoktur.

Siz ödemeyi doğrudan Tamfatura denen yere yaptı iseniz; bu durumda da bu yere Avea, fatura tahsil etme yetkisi vermiş midir yoksa vermemiş midir, bu önemlidir. Bunun araştırılması sizin sorumluluğunuzdadır.

Eğer Avea bu şirkete fatura tahsil etme yetkisi vermiş de bu şirket faturayı Avea'ya ödememiş ise bu kendi aralarındaki bir iç sorun olduğundan sizinle bir alakası yoktur.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Hakkarili Arzuhalci'ye katılıyorum. Yetkili bayi aldığı parayı avea'ya vermiş mi vermemiş mi onun denetlemesini tüketici yapamaz. Eğer avea buraya kendi adına tahsilat yapma yetkisi vermişse, sizin parayı buraya teslim ettiğinizin kanıtı yeterlidir. Ancak ödemeyi zaten yapıp avea'yı aradan çıkarmışsınız. Şu noktada yapmanız gereken bayiden şikayetçi olmak. Dekontlar bu ödemeleri aldıklarının kanıtıdır. Daha sonrasında bu yüzden yaşadığınız ek masrafları da talep edebilirsiniz.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Fatura odeme merkezleri vardir bildiginiz uzere,
    Anlasmali kurumlara ait odemeleri tahsil ederler kucuk bir ek ucret karsiliginda. Bu bazen sadece fatura tahsilati yapan bir ofis seklinde, bazen bir tekel bayiinde xxx yyy zzz faturalari tahsil edilir seklinde cama yapistirilan bir kagitla bayiide , bazen de gsm shop diyebilecegim kucuk saticilarda olabiliyor.
    Benim gordugum de, bu tur kucuk esnaf gsm shoplarin 99% u fatura tahsil isi de yapiyor bu tur araci odeme kuruluslari agi uzerinden.
    Tahminim, odemenin bu tur bir isletme uzerinden yapildigi yonunde.
    Dogrudan bir avea islem merkezinde yapilmis olsaydi veya banka uzerinden, zaten o anda bildirilecekti taksit odemesi geciktigi icin sozlesmenin bozuldugu , borcun tamaminin odenmesi gerektigi ve odeme gerceklestirilemeyecekti.

Avea nin bahse konu odenmemis borcla ilgili muhatabi abone bu konuda. Borcun eksik kalan kismi icin sadece aboneye karsi islem yapabilir.
    Abone borcu bir baska yolla odeme yoluna gitmesinden dolayi ugradigi zararin avea yi baglamasini beklemek hata olmaz mi?

Aboneye karsi baslatilan takip islemi, borcun tamami odendikten sonra, abone kendini magdur eden araci isletmeye/ tahsilat kurumuna zararini rucu edebilir sanirim.
    Hoş, o odeme zamani gecirilmis oldugu icin yasanmis bir durum zaten.
    Bastan bir taksit sozlesmesi yapilmis, odeme tarihleri ve miktarlar bastan biliniyorken ayrica bir bilgilendirmeye de gerek yok.
    Odeme gecikmeden once yapilmak istenseydi, tamfatura yada yarim fatura, hangi tahsilat sirketi uzerinden olursa olsun aveaya iletilebilecekti.

Konuda avea ya karsi bir sey yapilamayacagini, ancak tam faturadan iade edilen tutari aboneye iade etmeyen isletmeye karsi sorumluluk yuklenebilir diye dusunuyorum.

Nerede
    Burdur
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle tamfatura Avea nin onayladığı bir ödeme kanalıymış. Neyse orayı geçtim bugün avukata tüm borcumu ödeyip makbuzunu da aldım dava kapandı. Tamfatura ben ayın 23unde faturaları bayiden ödediğim de ayın 24unde bayiye geri iade etmiş. Tamfatura dan bu iadenin makbuzunu da aldım sonunda. Ama bu iade den bayinin hala bir haberi yok. Bayiye dava açacağımı söyledim bana 1 hafta vermemi 1360 TL ödeyeceğini söyledi bende hesap numaramı gönderdim. Şimdi 1 hafta sonra bayi hala parayı bana ödememiş olursa nasıl bir yol izleyerek dava açmam gerekiyor ?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle sorununuz çözülme aşamasına girmiş gibi gözüküyor. Sizin adınıza samimiyetle sevindiğimi belirtmeliyim.

Durumu izah eden bir dava dilekçesi yazmalısınız. Bu dilekçede olayı az ve öz bir biçimde anlatın. Yani kısa olsun diye önemli kısımları çıkarmayın, ama anlamayı zorlaştıracak kadar detaylı ve karmaşık yapmayın. Dilekçede bayinin özensizliği yüzünden maddi kayba uğradığınızı, faiz ve masraf ödediğinizi belirtin ve bunları kanıtlayacak olan belgeleri dosyaya ekleyerek dava açın.

6098 sayılı TBK madde 49 ve 77'yi okumanızı öneririm.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı aliatalay1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bayiye dava açacağımı söyledim bana 1 hafta vermemi 1360 TL ödeyeceğini söyledi bende hesap numaramı gönderdim. Şimdi 1 hafta sonra bayi hala parayı bana ödememiş olursa nasıl bir yol izleyerek dava açmam gerekiyor ?
    Bu bayi bir hafta sonra size bu 1360 TL'yi ÖDEMEYECEK!

Bir hafta sonra neden ödenmediğini sorduğunuzda size birtakım uyduruk sebepler ileri sürecek ve yeni bir ödeme zamanı bildirecek. Bu durum sizi atlatabilecekleri kadar devam edecek. Bir süre sonra da o bayinin yerinde yeller estiğini üzülerek göreceksiniz. Bu nedenle boşa zaman kaybetmeye ve atlatılmışlık duygusuna kapılmaya hiç gerek yok. Yasal işlemleri bir gün bile beklemeden derhal başlatmanızı tavsiye ederim.

Bu arada Tamfatura denen yerin bayiye bu tutarı iade etmiş olduğuna dair elinizde belge olsa bile (belgenin gerçekliği,geçerliliği ve ne olduğunu da bilmiyoruz) sizin muhatabınızın parayı ödemiş olduğunuz yer olan Tamfatura olduğunu da belirteyim. Belgenin gerçek ve geçerli olması da bu durumu değiştirmez.

Nerede
    Burdur
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı CanCi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle sorununuz çözülme aşamasına girmiş gibi gözüküyor. Sizin adınıza samimiyetle sevindiğimi belirtmeliyim.

Durumu izah eden bir dava dilekçesi yazmalısınız. Bu dilekçede olayı az ve öz bir biçimde anlatın. Yani kısa olsun diye önemli kısımları çıkarmayın, ama anlamayı zorlaştıracak kadar detaylı ve karmaşık yapmayın. Dilekçede bayinin özensizliği yüzünden maddi kayba uğradığınızı, faiz ve masraf ödediğinizi belirtin ve bunları kanıtlayacak olan belgeleri dosyaya ekleyerek dava açın.

6098 sayılı TBK madde 49 ve 77'yi okumanızı öneririm.
    Teşekkür ederim parayı kısa süre içinde göndermediği taktirde öyle yapacağım. 2 Seneden fazladır ben Avea'nın avukatları ile uğraşıyorum, o kadar iş yoğunluğumda beni işimden alıkoydular sinir stres bi tarafa bundan sonrada bayi uğraşsın biraz.

- - - Updated - - -

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu bayi bir hafta sonra size bu 1360 TL'yi ÖDEMEYECEK!

Bir hafta sonra neden ödenmediğini sorduğunuzda size birtakım uyduruk sebepler ileri sürecek ve yeni bir ödeme zamanı bildirecek. Bu durum sizi atlatabilecekleri kadar devam edecek. Bir süre sonra da o bayinin yerinde yeller estiğini üzülerek göreceksiniz. Bu nedenle boşa zaman kaybetmeye ve atlatılmışlık duygusuna kapılmaya hiç gerek yok. Yasal işlemleri bir gün bile beklemeden derhal başlatmanızı tavsiye ederim.

Bu arada Tamfatura denen yerin bayiye bu tutarı iade etmiş olduğuna dair elinizde belge olsa bile (belgenin gerçekliği,geçerliliği ve ne olduğunu da bilmiyoruz) sizin muhatabınızın parayı ödemiş olduğunuz yer olan Tamfatura olduğunu da belirteyim. Belgenin gerçek ve geçerli olması da bu durumu değiştirmez.
    1360 TL için bayiyi kapatıp gideceğini pek sanmıyorum çünkü o kadar küçük bir bayi değil. Ve adam 3-4 gündür cenazem var bayiye pek gidemiyorum dedi ki gerçekten cenazesi var bunu biliyorum o yüzden 1 hafta süre verdim 1 hafta sonunda zaten ek süre isterse vermem gider işlemleri başlatırım direk. Birde bayi benden tamfatura geri ödediğine dair belge göstersin demişti bende tamfaturadan makbuz istedim defalarca en son dün bilgisayarda ki ekran resmini çekip gönderdi.

Makbuz istediğimde ise "Dediğiniz gibi bir işlem yapamıyoruz malesef banka dekontu değil bu sistem çıktısıdır." dedi. "Bu resmi bayiye iletebilirseniz iade olduğu aşikar bir şekilde görüntülenmektedir." dedi. Gerçekten resimde "İptal olan işlem iadesi" şeklinde benim taksitlerim görüntüleniyor. Ancak ben dava açacağım için bunların bana imzalı dekont vermesi gerekmiyor mu?

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı aliatalay1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Teşekkür ederim parayı kısa süre içinde göndermediği taktirde öyle yapacağım. 2 Seneden fazladır ben Avea'nın avukatları ile uğraşıyorum, o kadar iş yoğunluğumda beni işimden alıkoydular sinir stres bi tarafa bundan sonrada bayi uğraşsın biraz.

- - - Updated - - -

1360 TL için bayiyi kapatıp gideceğini pek sanmıyorum çünkü o kadar küçük bir bayi değil. Ve adam 3-4 gündür cenazem var bayiye pek gidemiyorum dedi ki gerçekten cenazesi var bunu biliyorum o yüzden 1 hafta süre verdim 1 hafta sonunda zaten ek süre isterse vermem gider işlemleri başlatırım direk. Birde bayi benden tamfatura geri ödediğine dair belge göstersin demişti bende tamfaturadan makbuz istedim defalarca en son dün bilgisayarda ki ekran resmini çekip gönderdi.

Makbuz istediğimde ise "Dediğiniz gibi bir işlem yapamıyoruz malesef banka dekontu değil bu sistem çıktısıdır." dedi. "Bu resmi bayiye iletebilirseniz iade olduğu aşikar bir şekilde görüntülenmektedir." dedi. Gerçekten resimde "İptal olan işlem iadesi" şeklinde benim taksitlerim görüntüleniyor. Ancak ben dava açacağım için bunların bana imzalı dekont vermesi gerekmiyor mu?
    Biraz analitik düşünün ve önce şu soruların cevabını irdeleyiniz;

1- Tamfatura ile bayi arasındaki alacak verecek meselesinden sizin tüketici olarak bu meseleleri takip etme yükümlülüğünüz, ayrıca bu konuları takip edebilme yetkiniz nedir?

2- Normal olmayan bir durum olan bu iadenin (eğer iade gerçek ise) sebebi nedir?

3- Bayi, Tamfatura geri ödediğine dair belge göstersin demiş. Siz de işin peşine düşmüşsünüz. Birkaç tuş ile her türlü bilgiye ulaşılabilen bir ortamda size böyle bir şey söylenmesi garip ve kuşkulu gelmedi mi?

4- Sizce, size verilen ekran çıktısı ya da fotoğrafının hukuki geçerliliği ne olabilir? Eğer bu çıktıının altına şirket kaşesi basılmasını ve ıslak imza atılmasını talep etseniz bunu yapacaklar mıdır?

5- Sizce gerçekten cenazesi olması nedeni ile ödemeyi gerçekleştireyen ve 1360 TL için dükkanı kapatmayacak olan bayiriin başka kişilere de başka 1360 TL ler hatta çok daha yüksek miktarlarda borçları olabilir mi? Bayinin maddi açıdan çok zor durumda ve iflasın eşiğinde olması olasılığı % kaçtır?

Öncelikle bu sorulara bir cevap verirseniz yorumumu yazarak size yardıncı olmaya çalışırım.

Nerede
    Burdur
    İletiler
    46
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Biraz analitik düşünün ve önce şu soruların cevabını irdeleyiniz;

1- Tamfatura ile bayi arasındaki alacak verecek meselesinden sizin tüketici olarak bu meseleleri takip etme yükümlülüğünüz, ayrıca bu konuları takip edebilme yetkiniz nedir?

2- Normal olmayan bir durum olan bu iadenin (eğer iade gerçek ise) sebebi nedir?

3- Bayi, Tamfatura geri ödediğine dair belge göstersin demiş. Siz de işin peşine düşmüşsünüz. Birkaç tuş ile her türlü bilgiye ulaşılabilen bir ortamda size böyle bir şey söylenmesi garip ve kuşkulu gelmedi mi?

4- Sizce, size verilen ekran çıktısı ya da fotoğrafının hukuki geçerliliği ne olabilir? Eğer bu çıktıının altına şirket kaşesi basılmasını ve ıslak imza atılmasını talep etseniz bunu yapacaklar mıdır?

5- Sizce gerçekten cenazesi olması nedeni ile ödemeyi gerçekleştireyen ve 1360 TL için dükkanı kapatmayacak olan bayiriin başka kişilere de başka 1360 TL ler hatta çok daha yüksek miktarlarda borçları olabilir mi? Bayinin maddi açıdan çok zor durumda ve iflasın eşiğinde olması olasılığı % kaçtır?

Öncelikle bu sorulara bir cevap verirseniz yorumumu yazarak size yardıncı olmaya çalışırım.
    1- Sorunun bayide mi yoksa tamfaturadamı öğrenmem gerektiğinden uğraştım çünkü ikiside birbirine atıyor. Dava açacak olsam hangisine açacağım?

2- İadenin nedeni faturanın son ödeme tarihi geçtiği için taksitlerin tamamının tek seferde ödenmesi gerekiyormuş. O yüzden Avea taksitleri kabul etmemiş tamfatura da bayiye geri iade etmiş. Burda suç tamfaturanın. Sistemleri böyle bir soruna uyarması gerekirdi bana göre.

3- O nedeni bende pek anlayamadım. Ama bayinin sahibi ile görüştüm sadece. Sahibide ilk başlarda şehir dışındayım diyordu sonra cenazesi çıktı ki cenazesi gerçek bunu biliyorum. Gerçekten bayiye gitmeye vakti olmamış olabilir diye düşünebiliyorum sadece.

4- Bayinin kusurunu ispatlayabilmem için tamfaturadan bunu almam gerekir diye düşündüm. Tamfaturada bir adamla görüşmüştüm o makbuz veririz dedi ama ondan sonra o adamla görüşemedim bir daha bir bayan var onunla görüştüm bayana defalarca dememe rağmen böyle birşey veremiyoruz diye ters ters konuştu en sonunda üslubumu sertleştirince bilgisayarından ödediğim taksitlerin ve iadelerin rapor sayfasını açıp resmini çekip bana göndermiş.

5- Bu soru için bir cevap veremeyeceğim. Ana bahsettiğim bayi Burdur gibi bir yerde oldukça büyük ve meşhur olan bir bayi sadece onu biliyorum.

Cevaplarım bu şekilde hocam bana şimdi ne yapmamı önerirsiniz?

+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

avea icralik olanlar

icralik tuketici haklari

avea dan icralik olanlar

avea haciz itiraz dilekcesi sonucu

avea dan avukatlik oldum

Forum