+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Vodafone'un faturasında haksızlık.

Vodafone'un faturasında haksızlık. Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Vodafone'un faturasında haksızlık.

Merhaba, konunun detaylı olması açısından açıklamaları uzun tuttum, okuyacaklara şimdiden teşekkür ederim.

Faturalı hattımda Devreden özellikli Akıl küpü Large tarifesi (bu tarife birkaç ay önce alıma kapatıldı) kapsamında tanımlı 750 dk hakkım var. 750 dk'yı bitirdiğimi farketmediğim için farkında olmadan konuşmaya devam ettim. İnternet kullanımında ise, hakkım olan kotayı doldurduktan sonra Vodafone (tarife duran özellikli olmadığı halde) data iletişimini kesti ve 5 tl karşılığında alabileceğim data paketi bilgisini bana iletti. Fakat ses iletişiminde aynı uygulama yapılmadı. Kotayı aştıktan sonra Vodafone ses iletişimini kesmedi. Sadece limiti doldurduğuma dair mesaj göndermişler. Hepsi bu. Data hakkım bittikten sonra data iletişimini kesiyorlar ve ek paket almaya yönlendiriyorlar yalnız aynısını ses iletişimde yapmıyorlar.

BTK'ya başvurdum, vodafone şöyle bir cevap verdi:
    "İlgi yazınız uyarınca yapılan incelemede adınıza kayıtlı bulunan *** GSM numaralı hattın Akıl Küpü Large tarifesi ile birlikte Akıllı Yeni Abonelik kampanyası kapsamında kullanılmaya başlandığı görülmüştür.

İlgili tarifeye ve kampanyaya ait detaylı tüm bilgilere www.vodafone.com.tr internet sitesinden, Vodafone Cep Merkezleri’nden ve Vodafone Müşteri Hizmetleri’nden ulaşılabilmektedir.

Şikayetiniz incelendiğinde; 21.10.2016 kesim tarihli Ekim-2016 faturanızda mevcut tarifenize ait internet ve görüşme faydanızın % 100’ lük kullanımının tamamlandığına dair gönderilen aşağıdaki bilgilendirme SMS’ inin normal prosedüre uygun olarak 24 saat içinde gönderilmiş olmasına karşın kullanımın devam ettiği görülmüştür.

06/10/2016 07:07:21 Sayin abonemiz, 06.10.2016 07:06 itibariyle Akil Kupu Large dahilindeki 3GB limitinizi %80'ini kullandiniz. Diger kullanim haklarinizin ozeti icin OZET yazip 7000 e SMS gondererek ucretsiz ogrenebilirsiniz.Tum kullanim haklariniz bittikten sonra gecerli ucretler yurt ici: 0,28kr/100kb

11/10/2016 18:24:00 Sayin abonemiz, 11.10.2016 18:23 itibariyle Akil Kupu Large dahilindeki 3GB limitinizi %100'unu kullandiniz. Diger kullanim haklarinizin ozeti icin OZET yazip 7000 e SMS gondererek ucretsiz ogrenebilirsiniz.Tum kullanim haklariniz bittikten sonra gecerli ucretler yurt ici: 0,28kr/100kb

06/10/2016 18:10:17 06.10.2016 18:09 itibariyle Akil Kupu Large dahilindeki her yone 750 DK limitinizin %80'ini kullandiniz. Diger kullanim haklarinizin ozeti icin OZET, ayrintisi icin DK yazip 7000e SMS atarak ucretsiz ogrenebilirsiniz.Tum kullanim haklariniz bittikten sonra gecerli ucretler yurt ici heryone: 46.25 kr/dk

08/10/2016 05:37:36 08.10.2016 05:36 itibariyle Akil Kupu Large dahilindeki her yone 750 DK limitinizin %100'unu kullandiniz. Diger kullanim haklarinizin ozeti icin OZET, ayrintisi icin DK yazip 7000e SMS atarak ucretsiz ogrenebilirsiniz.Tum kullanim haklariniz bittikten sonra gecerli ucretler yurt ici heryone: 46.25 kr/dk

Tarifeniz gereği, internet limiti sona erdikten sonra 30 TL. lik kullanıma ulaşımın ardından internet kullanımı durdurulmakta ve ek paket satın alınarak kullanım yapılabilmektedir. (İnternet aşım ücreti ek paket hariç 30 TL. dir.)

16/10/2016 23:13:32 16.10.2016 23:13 itibariyle tarifenize ek 1 GB kullanarak 30 TL internet asim ucretine ulastiniz. Faturanizi daha fazla asmamaniz icin internet kullaniminiz durduruldu. Dilerseniz EK 250MB yazip 3636ya gondererek 250 MB ek internet paketini 5 TL karsiliginda alabilirsiniz.

Tarifenizde, dakika aşımından sonra durma özelliği bulunmamakta olup, süre bilgilendirme mesajlarının takip edilmesi gerektiğini belirtmek isteriz.
    Ücretsiz tarife haklarının tamamlanmasından sonra yapılan kullanımların ücretlendirilmesinde hata bulunmamaktadır."

Devamında araştırmalarım sonucunda BTK'nın 2012 yılında yaptığı FATURA ÜST SINIRINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR başlıklı bir duyuruya rastladım ( https://tuketici.btk.gov.tr/tr-TR/Ha...SUL-VE-ESASLAR )

Size sormak istediğim bir konu var:

%80 ve %100 mesajlarından sonrası kullanıcı sorumluluğunda olduğu söyleniyor fakat yukarıda sizin de görebileceğiniz gibi şöyle bir kısım var:

"Tarifeniz gereği, internet limiti sona erdikten sonra 30 TL. lik kullanıma ulaşımın ardından internet kullanımı durdurulmakta ve ek paket satın alınarak kullanım yapılabilmektedir. (İnternet aşım ücreti ek paket hariç 30 TL. dir.)

16/10/2016 23:13:32 16.10.2016 23:13 itibariyle tarifenize ek 1 GB kullanarak 30 TL internet asim ucretine ulastiniz. Faturanizi daha fazla asmamaniz icin internet kullaniminiz durduruldu. Dilerseniz EK 250MB yazip 3636ya gondererek 250 MB ek internet paketini 5 TL karsiliginda alabilirsiniz."

İnternet aşım ücretinden bahsediliyor. Bir yandan da vodafone forumunda sorduğum soruya cevaben "%100 mesajından sonra yapılan tüm kullanımlar kullanıcı sorumluluğunda olup bu ücretlendirmelere tarafımızdan herhangi bir müdahale sağlanamamaktadır. " deniyor. Yani ortada açık bir çelişki var. Eğer %100 sms'i sonrası kullanım kullanıcı sorumluluğunda ise neden internet aşım ücreti dedikleri sınır var ve bu sınır geçildikten sonra data kullanımını kesiyorlar? Mantıksızlık yok mu?

Ses kullanımı ile ilgili %80 ve %100 seviyesinde kota dolduğunda sms gönderiliyor ve operatörün sorumluluğu bitiyor. Abone devamında isterse 10.000 tllik konuşsun. Sizce bu tüketici haklarına ve hukuka uygun mu?
    Her ne kadar abone fatura üst sınırı uygulaması için başvurmamış olsa da, tüketici hakları açısından internet aşım ücreti limiti gibi ses ile ilgili bir üst limitin de olması gerekmez mi?

Bu yanlış hesaplamalardan ötürü faturam 481 tl geldi. Bu tutarın 399 tl'lik kısmı bahsi geçen kota aşımından kaynaklanıyor. Eğer tarife devreden özellikli olduğu halde 30 tl limitinde interneti kestikleri gibi 30 tl aşımda sesi de kesselerdi ve paket almaya yönlendirselerdi bu durumuna gelinmeyecekti.

Faturayı son ödeme tarihi birkaç gün geçmesine rağmen ödemedim. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Vodafone'un faturasında haksızlık. konulu yargıtay kararı ara
    Vodafone'un faturasında haksızlık. konulu hukuk haber
    Konu thi tarafından (13-11-2016 Saat 00:37:36 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Vodafone'un faturasında haksızlık.

merhaba,

vakti olan bir arkadaşımız kısa da olsa yol gösterici bir yanıt yazabilir mi? haklılık durumum var mı?

teşekkür ederim.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Karşı tarafın sistemi gereği farklı hizmetlerin dolması durumunda hizmeti kesip yeni pakete yönlendirme farklı hizmetler için yönlendirmeme yapmasında hukuki bir sorun yok.Kendinizce bir mantık kurup madem onda kesildi diyerinde de aynı şekilde kesilmeliydi mantıksal noktada tartışılabilir.Ancak hukuksal noktada size bir şey sağlamaz.Ki size ilgili limitin dolduğuna dair mesaj bile atılmış.Faturayı ödememek borcun icralık olup katlanması dışında bir şeye yaramayacaktır.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Vodafone diyor ki "Tarifeniz kapsamında size belli bir dakika ve MB kullanım hakkı tanımlanıyor. Bunların %80'i bitince ilk, tamamı bitince ikinci uyarıyı alıyorsunuz. Bundan sonraki kullanımların ücret tarifesi de bu uyarılarda bildiriliyor."

Siz zaten bu uyarı mesajlarını almışsınız. Burada bir anlaşmazlık yok. Burada Vodafone size güzel bir esneklik tanıyarak şunu diyor: "Hem arama hem de internet hizmetinizi ek ücretlendirmeyle kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak ek internet kullanımından doğan bedel 30TL'ye ulaşınca internet erişiminiz kapatılır." Bu gayet yerinde ve tüketici lehine bir uygulama. Çünkü interneti çoğu zaman açık unutabiliyoruz. Ya da cihaz, beklediğimizin üzerinde bir internet kullanımı yaratabiliyor (güncelleme yapmak gibi) Dolayısıyla birden yüzlerce liralık ücretler karşımıza çıkabiliyor. Bunun önüne geçmek açısından 30TL'lik limit çok güzel bir uygulama şahsi kanaatimce. Siz bu 30TL'lik hakkı da doldurmuşsunuz fazladan 1GB internet kullanarak.

Olayı tamamen "Ben şöyle olsun istiyorum" penceresinden değerlendirmişsiniz ancak bunun hukukta pek yeri yoktur. "İnternete limit koymuşlarsa konuşmaya da koysunlar. Koymadılar madem bu onların hatası, istediğim kadar konuşurum beni bağlamaz." demek çok da haklı bir iddia değil.

Konuşma kısmı zaten farklı. Telefonu açık unutup yüzlerce dakika konuşma ihtimaliniz, interneti açık unutup farkında olmadan otomatik güncelleme yapma riskinizden katlarca düşük. Üstelik telefonda dakika usülü ücretlendirme var. Kaç dakika konuştuğunuzu takip etmek, kaç kilobayt internet kullandığınızı takip etmekten çok daha kolay. Üstelik dakikalar aniden 10 10 yükselmez. Ama internette girdiğiniz bir site aniden yüzlerce megabaytlık bir kullanım yaratabilir siz farkında olmadan. Bu açıdan Vodafone'un uygulaması çok isabetli.

Eğer Vodafone'un hizmet mantığını beğenmediyseniz, ayrılmakta sonuna kadar serbestsiniz. Eğer bir taahhüdünüz yoksa bu konuda size bir sıkıntı çıkartmazlar. Ancak burada hukuksuz ya da mantıksız hiç bir durum olmadığı gibi hatta ve hatta tamamen tüketici lehine bir uygulama söz konusu. Bence borcunuzu bir an önce ödeyin.

Geçmiş olsun.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevaplarınız için öncelikle teşekkür ederim.

Peki şu soruma da bir cevap verebilir misiniz?

Abone devamında isterse 10.000 tllik konuşsun. Sizce bu tüketici haklarına ve hukuka uygun mu?

Her ne kadar abone fatura üst sınırı uygulaması için başvurmamış olsa da, tüketici hakları açısından internet aşım ücreti limiti gibi ses ile ilgili bir üst limitin de olması gerekmez mi?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı thi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Cevaplarınız için öncelikle teşekkür ederim.

Peki şu soruma da bir cevap verebilir misiniz?
    Elbette
    [B]
    Abone devamında isterse 10.000 tllik konuşsun. Sizce bu tüketici haklarına ve hukuka uygun mu?
    Evet

Hayır.

Tüketicinin, belirlenen limitleri aşmış olduğu bilgisi kendisine verilmiş olmasına rağmen, bu uyarıyı dikkate almayıp kullanıma devam etmesi, kendi kararıdır.
    Tüketiciyi koruma yasası , ancak kendini korumak için gereken tedbirleri almasına rağmen ,sağlayıcının kusuru nedeniyle zarar gören tüketiciyi koruyabilir.
    Satın aldığı bir malı üzerinden kamyonla geçerek kıran bir tüketici ne kadar tüketiciyi koruma düzenlemesinden yararlanma hakkına sahipse,
    kullanımı limitli bir paket alan telefon hattı kullanıcısının , en başından beri bildiği limitler aşıldığında hattı herhangi bir tedbir almadan kullanmaya devam etmesi de aynı hakka sahiptir.

Konuşma hizmeti de kesilmiş olsaydı, bu kez de haberleşme özgürlüğünün kısıtlanması olarak değerlendirilecekti durum.

Önünüzdeki uçuruma koşa koşa gidip atmış durumdasınız kendinizi, siz o uçurumdan atlamak için her şeyi yapmışken, ben atladığımda neden birti beni havada yakalamadı, benim düşmemi engellemedi şeklinde bakıyorsunuz olaya.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    845
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tüketici dediğimiz kişi dört yaşında bir çocuk değil. Akli ehliyete sahip, kendi kararlarını verip, sonuçlarına katlanabilecek bir kişi. Bu açıdan size verilen uyarıları ve bildirimleri hiçe sayıp ücretli bir hizmeti kullanmaya devam etmek sizin özgür tercihiniz olduğu gibi, bunun sonuçlarına katlanmak da yine sizin sorumluluğunuz.

Önünüzdeki uçuruma koşa koşa gidip atmış durumdasınız kendinizi, siz o uçurumdan atlamak için her şeyi yapmışken, ben atladığımda neden birti beni havada yakalamadı, benim düşmemi engellemedi şeklinde bakıyorsunuz olaya.
    Çok isabetli bir yorum yapmış Sn. Kırcalı. Kendi sorumluluğunuzu başkasına yıkmaya çalışıyorsunuz. Kredi kartınızla gidip 10binTL'lik alışveriş yapsanız, sonra gidip "Yahu 10binTL az para mı? Bana bu kartı veren banka, bu ödemeyi kabul eden işletme suçlu. Niye öyle yapıyorlar?" deseniz ne kadar mantıklıysa, şu anki şikayetiniz de malesef o kadar mantıklı.

Önerimi yineliyorum. Bir an önce borcunuzu ödeyip, işin büyümesinin önüne geçin.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim başıma da Avea'da farklı bir olay geldi.
    Abone olduktan sonra faturaların ödenmesi için AVEA'YA (Bankaya değil!) talimat verdim. Yaklaşık bir sene boyunca her ay düzenli olarak tahsilatı yaptıktan sonra son ay kendi hatasından dolayı tahsilat yapamadı.
    Talimatı bankaya vermiş olsaydım ve banka kendi hatasından dolayı faturayı ödememiş olsaydı, gelecek ceza ve faizleri üstlenirdi. Daha önce başıma geldi ve böyle oldu.
    Ancak Avea, hem faturayı kendisi tahsil etmedi, hem de geç ödendiği gerekçesi ile benden gecikme cezası aldı.
    THH'de buna itiraz ettim ancak AVEA'nın "faturanın ödenmesinden müşteri sorumludur" savunması ile THH beni haksız buldu.
    Ben bu durumda kusurlu olduğumu düşünmüyorum. Bankanın resmi kayıtlarında kusurun Avea'da olduğu (Kart bilgilerimi yanlış girerek tahsilat yapmak istemiş ve banka da onay vermemiş) görünüyor.
    Tüketici mahkemesinde dava açmak istiyordum ancak işlerimin yoğunluğundan buna vakit bulamadım. Tüketici mahkemesinde dava açmak için sürem nedir? Mahkemede dava açma hakkım var mı?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: