+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.
    Nerede
    Yalova
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Trafik Kazası-Alkol veya Uyuşturucu Maddenin Etkisi Altındayken Araç Kullanma?

Merhabalar , geçtiğimiz ay bir trafik kazasına karıştım.Kaç promil çıktığını bilmiyorum ancak 3bira içmiştim neticede 6 ay ehliyetime el konuldu ve para cezası aldım.
    Motosiklet sürücüsüyüm ,kazanın meydana gelmesinde polisin raporuna göre %70 karşı taraf hatalı.Benim bileğim kırıldı ,karşı tarafın ve benim maddi hasarım var. Kazanın video görüntüsü de var ,dosyaya eklenmesi için polise teslim etmiştim.Gören kastimi yaptı diyor,normal seyir halindeyken önümde yavaşlayıp tamamen kuralsız şekilde u dönüşü yapıyor. Polis ,artık alkollü araç kullanmak cezanın oluşumundan ayrı değerlendiriliyor gibi birşeyden bahsetmişti.
    Şimdi hakkımda 'Alkol veya Uyuşturucu Maddenin Etkisi Altındayken Araç Kullanma' diye dava açılmış.Ne gibi sonuçlar çıkar,nasıl savunma yapmam gerekir hiçbir fikrim yok.Adam hem beni öldürecekti hem de alkollü çıktığım için haklı mı çıkacak?

Hukuki NET Güncel Haber

Trafik Kazası-Alkol veya Uyuşturucu Maddenin Etkisi Altındayken Araç Kullanma? konulu yargıtay kararı ara
    Trafik Kazası-Alkol veya Uyuşturucu Maddenin Etkisi Altındayken Araç Kullanma? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Yalova
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Trafik Kazası-Alkol veya Uyuşturucu Maddenin Etkisi Altındayken Araç Kullanma?

Yok mu hukukçu kimse ya hep mi mağdur bu forum

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Trafik Kazası-Alkol veya Uyuşturucu Maddenin Etkisi Altındayken Araç Kullanma?

alkolü araba kullanmanız hukuken ayrı değerlendirmektedir, konuyla ilgili ayrı cezai hüküm uygulanmaktadır.

toplam maddi zarar + arabanın DEĞER KAYBI Zararlarının üzerinden kendi kusur/hata oranı kadar indirmek kaydıyla MAHKEME NEZDİNDE talep etme hakkız vardır.

- - - Updated - - -

ADLİ sicil kaydınız temiz mi ??

Söz konusu kayıtı ücretsiz bir şekilde en yakın savcılık görevlendirmiş olduğu katip tarafından veya E-DEVLET üzerinden ilgili kaydınızı öğrenme hakkız olduğunu bilgiler-ize sunarım.

Nerede
    Yalova
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ayberk_08 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    alkolü araba kullanmanız hukuken ayrı değerlendirmektedir, konuyla ilgili ayrı cezai hüküm uygulanmaktadır.

toplam maddi zarar + arabanın DEĞER KAYBI Zararlarının üzerinden kendi kusur/hata oranı kadar indirmek kaydıyla MAHKEME NEZDİNDE talep etme hakkız vardır.

- - - Updated - - -

ADLİ sicil kaydınız temiz mi ??

Söz konusu kayıtı ücretsiz bir şekilde en yakın savcılık görevlendirmiş olduğu katip tarafından veya E-DEVLET üzerinden ilgili kaydınızı öğrenme hakkız olduğunu bilgiler-ize sunarım.

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Evet adli sicil kaydım temiz. Yani bilemiyorum hiç mahkeme tecrübem yok, hakim videoyu izlemek ister mi veya izlemiş olur mu bilemiyorum.Orada alkollü çıktığım için hakimin suçlu bulmasından endişe ediyorum.Ben alkollu olmamın cezasını çektim sonuçta hem para cezası hem ehliyetime el konulması aynı zamanda kişisel olarak da biraz aklımı başıma aldım diyebilirim ..raporda 70-30 oranı da ikimizin de ters yönde olması yüzünden.bunun haricinde bir hatam yok ama hakim rapora bakar -aa sen alkollüymüşsün diyerek geleneksel yaklaşımla insiyatif kullanırsa diye endişeliyim.

Nerede
    Artvin
    İletiler
    1.233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı capp rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Evet adli sicil kaydım temiz. Yani bilemiyorum hiç mahkeme tecrübem yok, hakim videoyu izlemek ister mi veya izlemiş olur mu bilemiyorum.Orada alkollü çıktığım için hakimin suçlu bulmasından endişe ediyorum.Ben alkollu olmamın cezasını çektim sonuçta hem para cezası hem ehliyetime el konulması aynı zamanda kişisel olarak da biraz aklımı başıma aldım diyebilirim ..raporda 70-30 oranı da ikimizin de ters yönde olması yüzünden.bunun haricinde bir hatam yok ama hakim rapora bakar -aa sen alkollüymüşsün diyerek geleneksel yaklaşımla insiyatif kullanırsa diye endişeliyim.
    savcı mahkemeye göndermiş olduğu iddianamesi suçlandığınız türk ceza kanun maddeleri nedir ?
    siz videonun izlenilmesini mahkeme sözlü olarak talep ederseniz ilgili hakim izler.

- - - Updated - - -

AÇILAN CEZA DAVASI İLE İLGİLİ BİLGİ VERİCİ AÇIKLAMALARIMI ARZ EDERİM ;

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu MADDE 179
    Trafik güvenliğini tehlikeye sokma
    (1) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hale getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

MADDE GEREKÇESİ
    MADDE 179.– Madde metninde, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu tanımlanmıştır.
    Birinci fıkrada tanımlanan suç, kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hâle getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olunması ile oluşur.
    İkinci fıkrada ise, kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare edilmesi, ayrı bir suç olarak tanımlanmıştır. Bu suçun oluşabilmesi için, aracın, tehlikeli bir şekilde sevk ve idare edilmesi gerekir. Aracın sevk ve idaresinin salt trafik düzenine aykırılığı bu suçun oluşumuna neden olmayacaktır. Bu suçun oluşabilmesi için, aracın trafik düzenine aykırı olarak ve ayrıca kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde kullanılması gerekir. Bu suç ayrıca, trafik güvenliği için öngörülmüş bakım ve onarımlar yapılmadan aracın trafiğe çıkarılması hâlinde de işlenebilir. Ancak bunun için ayrıca, gerekli bakım ve onarımı yapılmamış aracın trafiğe çıkarılması suretiyle kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı açısından bir tehlikeye neden olunması gerekir. Bu bakımdan söz konusu suç, somut tehlike suçu niteliği taşımaktadır.
    Maddenin üçüncü fıkrasında, alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek hâlde olmasına rağmen araç kullanan kişinin cezalandırılması öngörülmüştür. Bu bakımdan, örneğin, uzun süre araç kullanmak dolayısıyla yorgun ve uykusuz olan kişilerin araç kullanmaya devam etmesi hâlinde de bu suçun oluştuğunu kabul etmek gerekir.

- - - Updated - - -

ilk ifadenizde barodan ücretsiz avukat tutmasını talep ederseniz avukatınız olur.

bu dava hükmü en az 1 yıl en fazla 6 yıl olduğu ortada olduğu için alanında uzman ceza avukatını tutulması, ilgili ceza mahkemesine avukat kanalı ile GÜÇLÜ bir savunma dilekçe verilmesini öneriyorum.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hakkınızda trafik güvenliğini tehlikeye sokmaktan 5237 TCK 179. maddeden dava açıldığına göre alkol oranınız 1 promilin üzerinde demektir. (Yasal sınır motosiklet için 0,2 promildir.) Bu davanın kaza ile ilgisi yoktur. Tamamen ayrı bir davadır.

Kaza ile ilgili açılan davada ise şikayetinizden vazgeçmezseniz karşı taraf taksirle yaralama (TCK 89) suçundan ceza alacak. Verdiğiniz görüntü CD sini hakim bizzat seyretmeyebilir ancak mutlaka dikkate alır ve bunu bilirkişiye göndererek kusur tespiti ister. Bu arada bu görüntüyü nasıl elde ettiniz?

Polis memurunun size söylediği doğrudur. Alkollü de olsanız sürücü belgeniz olmasa da kazanın nasıl olduğu, kusurun kimde olduğu konusunda tespit yapılırken bu durumların hiçbir etkisi yoktur. Örneğin alkollü ve sürücü belgesiz birisi kurallara tamamen uygun araç kullanırken alkolsüz ve sürücü belgeli birisi gelip bu kişiye arkadan çarpsa arkadan çarpan asli ve tamamen kusurludur şeklinde rapor düzenlenir.

Bu durum hem bilirkişi raporları için böyledir hem de mahkemede hakim karar verirken sırf alkollüsünüz diye aleyhinize karar vermez. Kusur oranlarına bakılır. Geçmiş olsun.

Nerede
    Yalova
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anladım hocam çok teşekkür ederim.
    Yazılmış olduğu gibi , aracını mal ve can zararına yol açabilecek gibi kullanan karşı taraf fakat alkollü olan ben. şimdi kim kaç yıl ceza alacak çok merak ediyorum..

ilk ifadem poliste verdiğimse eğer avukat talep etmemiştim tabi ki hastane sürecinde onunla mı uğraşacaktım.şimdi bölgemdeki barodan talep etsem ücretsiz avukat yardımı olmaz mı acaba?

- - - Updated - - -

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hakkınızda trafik güvenliğini tehlikeye sokmaktan 5237 TCK 179. maddeden dava açıldığına göre alkol oranınız 1 promilin üzerinde demektir. (Yasal sınır motosiklet için 0,2 promildir.) Bu davanın kaza ile ilgisi yoktur. Tamamen ayrı bir davadır.

Kaza ile ilgili açılan davada ise şikayetinizden vazgeçmezseniz karşı taraf taksirle yaralama (TCK 89) suçundan ceza alacak. Verdiğiniz görüntü CD sini hakim bizzat seyretmeyebilir ancak mutlaka dikkate alır ve bunu bilirkişiye göndererek kusur tespiti ister. Bu arada bu görüntüyü nasıl elde ettiniz?

Polis memurunun size söylediği doğrudur. Alkollü de olsanız sürücü belgeniz olmasa da kazanın nasıl olduğu, kusurun kimde olduğu konusunda tespit yapılırken bu durumların hiçbir etkisi yoktur. Örneğin alkollü ve sürücü belgesiz birisi kurallara tamamen uygun araç kullanırken alkolsüz ve sürücü belgeli birisi gelip bu kişiye arkadan çarpsa arkadan çarpan asli ve tamamen kusurludur şeklinde rapor düzenlenir.

Bu durum hem bilirkişi raporları için böyledir hem de mahkemede hakim karar verirken sırf alkollüsünüz diye aleyhinize karar vermez. Kusur oranlarına bakılır. Geçmiş olsun.

Hocam ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu durumda hakkımda açılan dava bir kamu davası mıdır? Yoksa karşı tarafın şikayetine dayalı bir dava mıdır bunu düşündüm. Eğer kamu davası gibi bir dava olacak ise , ben zaten hem para cezasını çektim hem ehliyetime el konuldu. Birdaha ceza mahkemesi süreci neden pek anlamadım.

edit- burası küçük yer hocam , ben hastanedeyken arkadaşım kazayı gören kameraların olduğu işletmeden rica ederek almış CDyi.
    Konu capp tarafından (21-10-2015 Saat 21:46:27 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sizin hakkınızda açılan davanın karşıdaki kişinin şikayetiyle hiçbir alakası yoktur. Daha önce de söylediğim gibi iki dava birbirinden tamamen bağımsızdır. Birbiriyle alakası da yoktur.

Siz alkollü olarak motosiklet kullandığınız ve ilk yakalanmanız olduğu için 800 TL idari para cezasına çarptırıldınız ve sürücü belgeniz polis tarafından 6 ay süreyle geri alındı. Eğer 15 gün içinde ödedi iseniz 600 TL ödemişsinizdir. Bu işin mahkemeyle bir alakası yok. Ceza tamamen idari bir cezadır ve valilik adına polis tarafından uygulanmıştır.

Yapılan kontrolde alkol oranınız 1 promil ve altında çıksaydı ayrıca mahkemeye verilmeyecektiniz. Sizin alkol oranınız 1,01 veya üzerindedir. (Halk arasındaki tabirle 101 ve üzeri ki böyle bir ifade aslında yanlıştır.) Örneğin 50 promile kadar serbest denir ama işin doğrusu yarım yani 0,5 promildir. Neyse bu işin teferruat kısmı.

Siz bu davanın sonucunda 1 ay hapis alırsınız ve HAGB kararı verilir. 5 yıl içinde kasıtlı suç işlemezseniz tüm sonuçları ile bu cezanız ortadan kalkar.

Yani kazadan bağımsız olarak sırf alkollü araç kullanmanızın size maliyeti 600 TL + 6 ay sürücü belgesiz kalma + 1 ay hapis.

Gelelim diğer davaya:

Karşı taraf ise düşündüğünüz gibi hapse falan girmez. Bileğinizde kırık olduğunu söylemişsiniz. Eğer buna ilişkin raporunuz varsa karşı taraf 2250 TL para cezasına çarptırılır. Eğer kırığınız yoksa da 1500 TL ceza alır.

Avukat için eğer ödeyecek durumda değilseniz duruşmada söyleyin gereğini yaparlar.

Nerede
    Yalova
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Cevap: Trafik Kazası-Alkol veya Uyuşturucu Maddenin Etkisi Altındayken Araç Kullanma?

Evet ,belgeyi aldım.ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar başlığında,
    Davacı: kamu hukuku
    Şikayetçi olmadığım için karşı taraf taksirle yaralamaktan kovuşturulmayacakmış.
    ben şimdi alkollü araç kullandığım için para cezası yedim , ehliyetime el konuldu. bi de üstüne ceza vercekler demek ki.

şimdi ben ilgili hakimliğe gitsem hem kazayla ilgili hem yaralamayla ilgili şikayetçi olduğumu belirtebilir miyim?

Nerede
    Yalova
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sizin hakkınızda açılan davanın karşıdaki kişinin şikayetiyle hiçbir alakası yoktur. Daha önce de söylediğim gibi iki dava birbirinden tamamen bağımsızdır. Birbiriyle alakası da yoktur.

Siz alkollü olarak motosiklet kullandığınız ve ilk yakalanmanız olduğu için 800 TL idari para cezasına çarptırıldınız ve sürücü belgeniz polis tarafından 6 ay süreyle geri alındı. Eğer 15 gün içinde ödedi iseniz 600 TL ödemişsinizdir. Bu işin mahkemeyle bir alakası yok. Ceza tamamen idari bir cezadır ve valilik adına polis tarafından uygulanmıştır.

Yapılan kontrolde alkol oranınız 1 promil ve altında çıksaydı ayrıca mahkemeye verilmeyecektiniz. Sizin alkol oranınız 1,01 veya üzerindedir. (Halk arasındaki tabirle 101 ve üzeri ki böyle bir ifade aslında yanlıştır.) Örneğin 50 promile kadar serbest denir ama işin doğrusu yarım yani 0,5 promildir. Neyse bu işin teferruat kısmı.

Siz bu davanın sonucunda 1 ay hapis alırsınız ve HAGB kararı verilir. 5 yıl içinde kasıtlı suç işlemezseniz tüm sonuçları ile bu cezanız ortadan kalkar.

Yani kazadan bağımsız olarak sırf alkollü araç kullanmanızın size maliyeti 600 TL + 6 ay sürücü belgesiz kalma + 1 ay hapis.

Gelelim diğer davaya:

Karşı taraf ise düşündüğünüz gibi hapse falan girmez. Bileğinizde kırık olduğunu söylemişsiniz. Eğer buna ilişkin raporunuz varsa karşı taraf 2250 TL para cezasına çarptırılır. Eğer kırığınız yoksa da 1500 TL ceza alır.

Avukat için eğer ödeyecek durumda değilseniz duruşmada söyleyin gereğini yaparlar.

Hocam ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.Şuan ulaşabildiğim en güvenilir kaynak sizsiniz ,sorularıma vakit ayırdığınız için minnettarım. Tamamen anladım konuyu sayenizde.

Şimdi ben ilk ifadeler alınırken uzaktan tanışıyoruz anlaşırız düşüncesiyle şikayetçi değilim demiştim.Daha sonra olay görüntüsünü polise teslim etmeye gittiğimde,ne düşündüler bilemiyorum kazada kusurlu olmalarına karşın şikayetçi olduklarını öğrendiğim. ben de şikayetçiyim o halde dedim. Polis, gerek yok sizin şikayetçi olmanıza zaten dava açılacak filan dedi mantıklı geldi. Sonra bunlar şikayetimizi geri çekeceğiz dediler.Bilmiyorum çektiler mi ancak bugün bakıyorum,mahkemelerle uğraşan benim,ceza üstüne ceza alan benim ,bileğimde kırık var ve doktorum ameliyat olabilirsin diyor. Bu adam da yüzsüz yüzsüz masraflar ne olacak diye beni yokluyor.

Şimdi ben kendimi salak gibi hissediyorum.Doktordan raporumu da alırım ancak bilmiyorum şimdi nasıl şikayetçi olabilirim?
    Bu kamu davası için gelen belgede şikayetçi olmadığım için yaralamadan kovuşturulmayacağını belirtmişler ayrıca 15 gün içinde itiraz hakkım olduğunu yazmışlar. Şimdi ben bu belgeyle ilgili hakimliğe gidip şikayetçi olduğum konusunda itiraz mı etsem yoksa polisteki dosyaya ulaşıp mı üzerinden işlem yapsam.bilmiyorum işleyişi yani.çok canım sıkıldı.
    hem taksirle yaralamadan cezasını çeksin hem de kazadaki kusur oranlarına göre masrafları ödesin,hatta varsa,iş göremez raporuma dayanarak tazminat talep hakkım onu da kullanmak isterim.
    Konu capp tarafından (22-10-2015 Saat 12:58:33 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

alkollu kazaya karistim mahkeme acildi

alkollu arac kullanma trafik kazasi ve kamu davasi sonucu

yeni tck alkolu ve uyusturu etkisi altondayken arac.kullanma

Forum