+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Babanın Reddettiği Miras Oğluna Nasıl Kalır?

Babanın Reddettiği Miras Oğluna Nasıl Kalır? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Babanın Reddettiği Miras Oğluna Nasıl Kalır?

Merhaba,

Esas konuya geçmeden önce kısaca kendi hikayemi anlatmam gerekiyor sanırım. Ben babaanne ve dedesi tarafından büyütülmüş, bu süreçte iş-okul-ev mesafelerinin birbirine uzaklığından sadece haftasonları anne ve babasıyla birlikte olabilmiş, onların boşanmalarını takiben de sadece babaannem ve dedemle yaşamış biriyim. Öz anne ve babamla aram kötü olmasa da, babaannem ve dedemin üstümdeki emekleri ve geçirdiğimiz zaman dolayısıyla onları annem ve babam kabul ettim. Öz annem ve babam benim için sadece arada ziyaret edilen akrabalar gibi oldular. Daha sonra babam evlenmeye karar verdi ve dedemler muhtelif sebeplerle buna karşı çıktığı için tarafların arası bozuldu. Yaklaşık 15 senedir görüşmüyor, annemi evlatları kabul ediyorlar.

Bundan bir kaç sene önce babam bana dedemlerden kalacak mirası reddettiğini, bunu noterde bir şekilde tasdiklettiğini ve ne kalacaksa hakkını amcama devrettiğini söyledi. Hukuki olarak ne yaptığını bilmediğim için, o karşılığını söyleyemiyorum kusura bakmayın, ama anlamışsınızdır eminim. Ben de bu yaptığının bana bir haksızlık olduğunu, sonunda bana kalacak haktan feragat ettiğini söyledim ama ısrarla "o hak ben ölene kadar senin değil benim hakkımdı zaten, ben sana bir haksızlık yapmıyorum, kendi hakkımı veriyorum" dedi. Elbette hukuksal olarak baktığımızda durum böyle olabilir, ama duygusal düşünürseniz gerçekte böyle olmadığını sanıyorum siz de takdir edersiniz. Kimin kimden önce öleceği tabii ki belli değil, ama nihayetinde bana devrolacak bir hakkı başkasına vermiş oldu. Üstelik gurbette yaşayan amcam, ve bahsettiğimiz insanlarla hiçbir zaman bir bağ kurmamış olan çocuklarına kalacağını göre göre. Amcamın bağı ise bunca yıldan sonra sadece organik bir bağ diyebiliriz.

Ben bunu bir kaç yıldır pek önemsemedim açıkcası. Ama ansızın dank etti ki... Ben dedem ve babaannemle bu hayatta babamdan da amcamdan da daha fazla zaman geçirdim, daha büyük bağlar kurdum, daha çok sevdim. İçinde büyüdüğüm ev, gittiğimiz yazlık, adamın daha başka neyi varsa sonunda hiç edilecek, satılacak, nakite çevrilecek. Benim hatıralarım, hayatım, gerçekte hayatımızda bile olmayan bir insanın banka hesabına geçiş yapacak. İnanın ki mal mülk para umurumda değil, ama bunun böyle olacağını farketmiş olmak beni biraz yaraladı. Ben daha "anne" ve "baba"mın bir gün öleceğini bile kabullenememişken, bu insanlar malı mülkü bile paylaştı aralarında sessizce.

Eğer babam biraz düşünceli olsaydı, miras kendisine kaldıktan sonra tamamiyle, tek çocuğu olan bana devretmeyi de seçebilirdi. Ama yapmadı. 20 yıl arasının kötü olduğu, son 5-6 yıldır düzeldiği amcama devretmeyi seçti. Hakkında kötü düşünmek, babamı üzmek, yargılamak istemiyorum ama elimde değil ve sesimi çıkarmadan yargılıyorum. Bu hareketi bana bencilce bir şov olarak görünüyor. Kendi oturduğu evi bile dedemden gelmiş bir parayla almışken benim geleceğime yönelik neredeyse bir çöp bırakmadan gitmeyi kendine "hak" olarak görüyor olmasını kaldıramıyorum.

Şu noktada belki yapabileceğim çok da bir şey olmadığının farkındayım. Dedemler bana miras bıraktıklarını vasiyet bile yazsalar, amcam bir davayla her şeyi geri alabilir, farkındayım. Ama belki yaratıcı bir fikirle bana yardımcı olabilecek birileri vardır. Bu durumda, benim babamın yaptığı bu sorumsuzluğu engellememin bir yolu, açabileceğim bir dava var mı? Babaannem ve dedemin ellerinden bir şey gelebilir mi? Babamı reddetsem, dedem beni kendi çocuğu olarak kaydettirebilir mi mesela? Aklımda bu sorular ve sorunlar dolaşıp duruyor. Lütfen bana yardımcı olun.

Vakit ayırdığınız için teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Babanın Reddettiği Miras Oğluna Nasıl Kalır? konulu yargıtay kararı ara
    Babanın Reddettiği Miras Oğluna Nasıl Kalır? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Babanın Reddettiği Miras Oğluna Nasıl Kalır?

Yazdıklarınızdan dedenizin sağ olduğunu ve sizi çok sevdiğini çıkarttım. Yanlışsa düzeltin.
    Dedeniz henüz sağ olduğuna göre miras paylaşımı söz konusu olmaz.
    Dedeniz babanızın miras hakkını devretme eylemine karşılık olarak, babanızın payına düşecek olan tahmini miras payını henüz sağ iken size verebilir / satabilir..
    Dedenizin vefatından sonra oluşan tereke (dedenizin size verdiği mallar dışında miras olarak paylaştırılabilecek malların tümü) miras olarak babanızla amcanız arasında paylaştırılır.
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Doğrudur, dedem ve babaannemle büyük bir sevgi bağımız var.

Peki bahsettiğiniz gibi dedem, babamın payına düşecek olan tahmini miras payını sağ iken bana devrederse (satamaz zira satın almaya gücümün yeteceği bir gelirim yok ve bu kolayca ortaya çıkarılabilir), daha sonra amcam bir davayla bu malları benden geri alamaz mı?

Bahsettiğiniz gibi bir devir yapmak için, babamın ve amcamın arasındaki noterde yapılmış anlaşmanın "sebep" olarak gösterildiği ve dedemin buna mahsuben insiyatif kullanarak o hakkı bana verdiği hukuksal bir yol mu var yani?

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dedeniz babanızın payına düşecek olan miras payını size devrettikten sonra kalan miras payının bölüşümü sonrasında amcanız ve babanızın payına düşecek olan miras payı, dedenizin toplam mirasının (size verdikleri de dahil) 1/4 ünü karşılıyorsa itiraz hakları yok.

Örneğin dedenizin toplam malı 500000 TL olsun, bunun yarısını size vermiş olsun kalan 250000 TL yi de babanızla amcanız paylaşsın kişi başı düşen miktar 125000 TL dir. 500000 TL nin 1/4 1 125000 TL yaptığına göre itiraz hakları yok.

Bu cümleden olmak üzere; dedenizin vefatından sonra babanız ve amcanız arasında yapılan anlaşma gereği her ne kadar babanız miras hakkını amcanıza devretmiş ise de siz dava açarak babanızın amcanıza devrettiği miras hakkının 1/4 ini talep edebilirsiniz.

Diğer yandan dedenizin devir yapmak için, babanızın amcanıza noterden vermiş olduğu miras hakkını devretme anlaşması sebep olarak gösterilecek olursa bu alenen dedenizin mirastan mal kaçırma eylemi içerisinde olduğunun kanıtıdır. Mahkeme sonucunda size yapılan devir geçersiz sayılır.

Bu nedenle o anlaşmadan hiç haberi yokmuş gibi size devretmeyi düşündüğü malları sessiz sedasız size devretmesi daha uygundur.
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dedeniz, hastaneden alacağınız sağlık raporu ve 2 şahitle birlikte noter huzurunda vasiyetini düzenleyebilir.
    Bu vasiyette de amcanız ve babanızın( varsa diğer çocuklarının da ) ancak saklı payları kadarını kendilerine paylaştırıp , kalan mirasınızın tamamını size bırakabilir.
    O durumda amcanız ve babanızın alabileceği pay sadece yasal miras paylarının yarısı kadar olacaktır. Örneğin babanız ve amcanızolmak üzere dedenizin sadece 2 çocuğu varsa , ( babaannenizin hayatta olmadığını varsayarak) yasal miras payları 1/2 iken, vasiyetle saklı payları kaldığında tüm mirastan babanız 1/4 pay, amcanız 1/4 pay alabilirler ve geriye kalan 1/2 size kalır

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dedeniz vasiyetname düzenlemeden önce ölünceye kadar bakım sözleşmesi yapıp ev yada yazlıktan birini size kırakır. Kalanını mirasla bırakırsa, diğer mirasçıların dava açması durumunda alma ihtimali olan payları azalır. Sizinle bakım sözleşmesi yaparsa ayrıca size maaş ödeyebilir. Parası varsa parasını sizin üstünüze geçirmede buda bir seçenek. Eğer şartlar var ise Diğer mirasçıları mirascılıktan çıkarma seçeneğide var.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Abdullah bey, Erdoğan bey ve sayın ceceli341, hepinize çok teşekkür ediyorum. Çok yardımcı oldunuz. Bu yapılanın üstüne elimiz kolumuzun bağlı olduğunu sanıyorduk. Şimdi anlıyorum ki yapılan anlaşmadan haberimiz olduğuna dair herhangi bir yazışma veya kanıt yaratmaksızın (babama durumu mail yoluyla vb. aktarmak gibi), sadece dedemin vasiyet ve devir hakkıyla bile bu yapılan haksızlığa biz de sessizce bir çözüm getirebilirmişiz.

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sizinle bakım sözleşmesi yaparsa ayrıca size maaş ödeyebilir. Parası varsa parasını sizin üstünüze geçirmede buda bir seçenek.
    Fakat bu konuda bir sorum daha var. Bu bahsedilen bakım sözleşmesini dedem de babaannem de seve seve yapacaklardır eminim fakat ben geçtiğimiz bir kaç ay içinde farklı bir şehire taşınıp yanlarından ayrılmak durumunda kaldım. Bu daha sonra mahkemede "yanlarında bile yaşamazken ne bakımından bahsediyorsunuz" diye karşıma çıkabilir mi yoksa burada bahsi geçen bakımın günlük olarak yanında bulunmaya dair bir zorunluluğu yok mu?

Bahsettiğiniz yöntemle anladığım kadarıyla hem baştan bir ev karşılığı anlaşabiliyoruz, hem bir maaşla aylık bir para aktarımı yapılıyor, hem de bakım anlaşmamız sonrasında KALAN mallar üzerinden normal bir devirle o kalanın 1/4'erini onlara devrederek hepsinden daha karlı bir şekilde işin içinden çıkabiliyorum. Doğru muyum?

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kar değil hak...

Diğer yandan bakım söz konusu ise yanında olmanız ya da yanınızda olmaları gerekir, en uygun olan yöntem Sayın Erdoğan hocamın önerdiği yöntemdir.

"Dedeniz, hastaneden alacağınız sağlık raporu ve 2 şahitle birlikte noter huzurunda vasiyetini düzenleyebilir.
    Bu vasiyette de amcanız ve babanızın( varsa diğer çocuklarının da ) ancak saklı payları kadarını kendilerine paylaştırıp , kalan mirasınızın tamamını size bırakabilir.
    O durumda amcanız ve babanızın alabileceği pay sadece yasal miras paylarının yarısı kadar olacaktır. Örneğin babanız ve amcanız olmak üzere dedenizin sadece 2 çocuğu varsa , ( babaannenizin hayatta olmadığını varsayarak) yasal miras payları 1/2 iken, vasiyetle saklı payları kaldığında tüm mirastan babanız 1/4 pay, amcanız 1/4 pay alabilirler ve geriye kalan 1/2 size kalır"

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Abdullah Yaman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kar değil hak...
    Lütfen beni miras peşinde koşan, kötü niyetli bir torun addetmeyin. Kimsenin ölümünden kar etmek istemediğim gibi, başkalarının da kar hevesinin sevgilerinin önüne geçmesinden dolayı bugün burada sizlere bunu soruyorum. Ama çok yardımcı oldunuz hepiniz. Konuyu ilk fırsatta dedemle görüşüyorum.

Bu arada, babaannem de sağ ve dedem de "malum" ihtimallerden korktuğu için, kendisi babaannemden önce ölürse kalan malların satışını babaannemin sağlığı süresince engelleyen bir şey yapmış. Bu bahsettiğimiz durumda herhangi bir şeyi değiştirmez sanıyorum değil mi? Maksat zaten yine babam ve amcamdan korumak ve korunmak.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

amcamdan borç kalir mi

miras kac sene sonra deflete kalir

reddedilen miras kimlere kalir

baba oglunu reddedebilir mi

Forum