+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Çalışma şartlarında değişiklik

Çalışma şartlarında değişiklik Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ızmır, Türkiye.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Çalışma şartlarında değişiklik

Merhaba,

Eşim 4 yıldır bir firmada çalışıyor. Firmanın tahsis ettiği servis ile işe gidip geliyordu şimdi ise servisin güzergahını ve saatini değiştirdiler. 6.30 da servis hareket ediyor. Servisin durağını ise evimizden uzak bir mesafeye aldılar. Durağa gidebilmesi için ara sokaklardan yürüyerek gitmesi gerekiyor. Bu yürümede yaklaşık 15-20 dk. sürüyor. O saatlerde yürüyeceği yerler ise günümüzde artan kapkaç ve tinerci olaylarının olmasına müsait bir yer. İş akdimizi tazminatlı olarak feshedebilirmiyiz. yada servisin güzergahınn tekrar aynı şekilde olmasını sağlayabilirmiyiz? teşekkür ederim.

ozer

Hukuki NET Güncel Haber

Çalışma şartlarında değişiklik konulu yargıtay kararı ara
    Çalışma şartlarında değişiklik konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmr, Türkiye.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bence işyerine durumun ciddiyetini anlatmakta fayda var. İnsan kaynakları ya da İdari işler gibi departmanlardakiler şahsi kıllıkları yüzünden servis güzergahları ile istediği gibi oynayabiliyorlar. Bazıları da servis firmalarının çok kıyağını(!) gördükleri için servis firmasının işine gelmeyen şeyleri gözardı edebiliyorlar.

Benzer bir duruma eşim de maruz kalmıştı, servisin istediğimiz yerden geçmesi için işyerlerindeki personel müdürünü biraz(!) sarsmam(!) yetmişti. Tabii işi o boyuta getirene kadar normal yollarla rica etme sürecinde eşimi her sabah servis durağına kadar götürmem gerekmişti ki, eh, evlilik fedakarlık ister

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın burtaş ; İlk cümleniz ile son cümleniz hariç size katılmıyorum. Katılmadığım gibi de kınıyorum. Bende hukukçu değilim ama hukukçuların ağırlıklı olduğu yasal çözümler aranan bir sitede bu biçim yaklaşımdır. Yasa dışı ve cezai mueyyide gerektiren davranışla hukuk mu sağlanır hak mı aranır? Yani tavsiyeniz gidip personel müdürünü dövmesimi ? böyle yaklaşım olur mu? Oldu olacak ölümle tehtit et iki tanede kurşun sık ciddiyetini anlasınlar yazsaydınız. ? Ya personel şb md. ü daha kuvvetli ise ya şikayet ederse ya bir hastalığı varda sizin 'sarsma' amelliyenizi arkadaş gerçekleştirirken bir şey olursa durduk yere arkadaşımız ceza alacağı gibi çok büyük bir olasılıklada bu gerekçe ile eşi tazminatsız atılabilir.
    Lütfen hukuki bir çözüm bilmiyorsanız mantıklı va yasal öneriler yorumlar yapınız. (gerçi haddimi aşan bir uyarı ama kusuruma bakmayınız admin e şikayet edebilirsiniz.)
    Sayın Özer yolcu ;
    Eşinizin çalıştığı firma ile ilgili bilgi vermemişsiniz ama servis ağı olduğuna göre en azından orta ölçekli bir şirket kabul edebiliriz. Bu tip şirketlerde servis ağı personel şb müdürlükleri veya daha büyük yerlerde servis hizmetlerine bağlıdır. Normal olarak servis güzargahları çalışan personelle görüşülerek her yıl yenilenen bir root izlerler. Dönem içerisinde normal olarak bu root yani güzergah değiştirilmez.
    Servisin hem erken kalkması hemde eşinizin yürüme mesafesinin bayağı bir uzun olması neticesinde çok haklı bir tedirginliğiniz ve şikayetiniz bulunmaktadır. Bu haklı şikayetinizi eşinizin sözlü ve yazılı olarak servis sistemi hangi birime bağlı ise yapmasının çözüm için yeterli olacağı kanaatindeyim. Kimseyi sarsmayınız tehtit etmeyiniz. Eşinizin dilekçesine en uygun çözümün en kısa sürede bulunacağına ben inanıyorum Belkide güzargah değişikliği ilgili makamlarca zırt pırt değiştirilen girilip/ girilemez yollardan veya başka bir nedenden olmuştur. ( Örneğin çok ilginç bir komedi ama şuanda benim oturduğum sokağı nasıl başardılarsa her yönden araç trafiğine yasakladılar her girişte girilmez dönülmez işaretleri var her keste şikayetçi adam arabasıyla evine gelemiyor hali hazırda ))
    İş akdinin tek taraflı feshi konusunda pek bilgim yok işe girişte servis hizmeti maddesinin olup olmadığına göre konuyu bilen bir avukat yanıtlayabilir ama ben bilmiyorum. Yanlız size tavsiyem günümüzün ağırlaşan iş bulma koşullarında mümkün olduğu kadar bu hususu en sona ertelemeniz bir çözüm oluşana kadarda eşinizi sabahın o saatinde yanlız bırakmamanızdır... sabah yürüyüşü sizede iyi gelir stressiz bir günün başlangıcı olur..
    saygı ve sevgilerle

bilmiyorum dediğim konu hakkında 2 saat eh bence dersem günlerce konuşurum

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Şimdi benim konum cevap verebilirim..
    Şirketler istediği zaman servis güzergahlarını değiştirebilir ve servisleri kaldırabilir.
    AMMA personelin yazılı iş anlaşmasında servis güzergahı belirtilmiş ve personelin servisten yararlanacağı yazılmış ise o zaman bu durum değişir..
    Hiçbir firmada personel ile yaptığı sözleşmeye böyle bir madde koymaz..

Koskoca Turktelekom personel servislerini kaldırdı. Özel şirketler güzergahta değiştirir servisi de kaldırır..

Taylan Tuan

Nerede
    Ankara, Keçiören, Türkiye.
    İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sorunuzun cevabı 4857 sayılı iş kanunun 22. maddesinde. Ancak karar verebilmek için somut olayı ayrıntısıyla incelemek lazım.
    İyi çalışmalar.

İlgii Kanun Maddesi:

'Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi
    Madde 22 - İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir.
    Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir. Çalışma koşullarında değişiklik geçmişe etkili olarak yürürlüğe konulamaz.'

Kanunun yayımlandığı resmi gazete tarihi : 10.06.2003 Sayısı: 25134

Av. Hüseyin KOÇAL
    İstanbul Barosu

Nerede
    İzmr, Türkiye.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Commodore1tr, (nickname ' in başına sayın yazmak da pek tuhaf oluyor, neyse)

Ya okuduğunuzu gerçekten anlamıyorsunuz ya da polemik yaratmak için anlamamış gibi yapıyorsunuz.

Aksi takdirde kimseye gidin personel departmanını basın, adamları dövün gibi bir tavsiyem olmadığını anlayabilirdiniz.

Okuduğumuzu anladık mı diye bölümler olurdu ilkokul türkçe kitaplarında, burada konuyla ilgili sorular olurdu. Korkarım gerekti.

1 - Yazımda, tavsiye niteliğinde ne var?
    El cevap: "İşyerine durumun ciddiyetini anlatmakta fayda var." Biraz açarsak, belki güzergah değişikliği yapanlar yürünmek zorunda kalınan mesafenin ya da güzergahın tehlikeli bir bölge olduğunun farkında diildir, anlatınca ikna olurlar.

2 - Yazımda dövme, şiddet, silah gibi kelimeler geçiyor mu?
    Answer: Hayır. Sarsma diye bilinçli seçilmiş bir fiil var sadece. Birini sarsmak için illaki fiziksel şiddet kullanmak zorunda değilsiniz. Ses tonunuzu yükselterek bile birini sarsmanız mümkündür.

3 - Kendi yöntemimi kimseye tavsiye etmiş miyim?
    Çok enteresan ama hayır.

4 - Kendi yöntemimi uygulamadan önce normal yollarla çözümü denemişmiyim ?
    İlginç bir şekilde evet, hatta bunu yazmışım da... Okursanız görürsünüz.

Aslında yanıtlarınızın sonuna eklediğiniz cümle herşeyi açıklıyor. Benim ekstra bişey dememe gerek yok. Hukuk sistemiyle her sorununuzu çözdüğünüz mutlu günler dileyeyim ben size.

Saygılar.

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Özer Yolcu,
    Ben avukat veya hukukcu değilim farklı meslektenim ancak bir dost olarak başınıza gelenleri okudum ve bir insan olarak da üzüldüm ayrıca sizin konunuzla ilgili yazınızın baslangıcı olan ilk yazınızı daha önce de okumuştum, yanlış hatırlamıyorsam eşinizin hamileliği döneminde işyeri eşinize bazı zorluklar çıkartmıştı öyle hatırımda kalmış,
    şimdi de yıpratma politikası izliyorlar, kesinlikle servisin değişmesi de bununla alakalı ve insanlığa sığmayacak bir davranış, personel erkek olsa haydi neyse problem olmaz gece de olsa yürür ama söz konusu bir bayan olunca iş değişir neyse siz yine de kanuni ve yasal yollardan hakkınızı aramaya çalışın bu tür yapılanları olduğu gibi çalışma müd. vs. yerlere bildirmenizde fayda var, inşallah iyi bir şekilde neticelendirirsiniz.
    Saygılarımla,
    Atom

Alıntı
    Commodore 1 tr Demiş ki;

"Sayın burtaş ; İlk cümleniz ile son cümleniz hariç size katılmıyorum. Katılmadığım gibi de kınıyorum. Bende hukukçu değilim ama hukukçuların ağırlıklı olduğu yasal çözümler aranan bir sitede bu biçim yaklaşımdır. Yasa dışı ve cezai mueyyide gerektiren davranışla hukuk mu sağlanır hak mı aranır? Yani tavsiyeniz gidip personel müdürünü dövmesimi ? böyle yaklaşım olur mu? Oldu olacak ölümle tehtit et iki tanede kurşun sık ciddiyetini anlasınlar yazsaydınız. ? Ya personel şb md. ü daha kuvvetli ise ya şikayet ederse ya bir hastalığı varda sizin 'sarsma' amelliyenizi arkadaş gerçekleştirirken bir şey olursa durduk yere arkadaşımız ceza alacağı gibi çok büyük bir olasılıklada bu gerekçe ile eşi tazminatsız atılabilir.
    Lütfen hukuki bir çözüm bilmiyorsanız mantıklı va yasal öneriler yorumlar yapınız. (gerçi haddimi aşan bir uyarı ama kusuruma bakmayınız admin e şikayet edebilirsiniz.)
    Sayın Özer yolcu ;
    Eşinizin çalıştığı firma ile ilgili bilgi vermemişsiniz ama servis ağı olduğuna göre en azından orta ölçekli bir şirket kabul edebiliriz. Bu tip şirketlerde servis ağı personel şb müdürlükleri veya daha büyük yerlerde servis hizmetlerine bağlıdır. Normal olarak servis güzargahları çalışan personelle görüşülerek her yıl yenilenen bir root izlerler. Dönem içerisinde normal olarak bu root yani güzergah değiştirilmez.
    Servisin hem erken kalkması hemde eşinizin yürüme mesafesinin bayağı bir uzun olması neticesinde çok haklı bir tedirginliğiniz ve şikayetiniz bulunmaktadır. Bu haklı şikayetinizi eşinizin sözlü ve yazılı olarak servis sistemi hangi birime bağlı ise yapmasının çözüm için yeterli olacağı kanaatindeyim. Kimseyi sarsmayınız tehtit etmeyiniz. Eşinizin dilekçesine en uygun çözümün en kısa sürede bulunacağına ben inanıyorum Belkide güzargah değişikliği ilgili makamlarca zırt pırt değiştirilen girilip/ girilemez yollardan veya başka bir nedenden olmuştur. ( Örneğin çok ilginç bir komedi ama şuanda benim oturduğum sokağı nasıl başardılarsa her yönden araç trafiğine yasakladılar her girişte girilmez dönülmez işaretleri var her keste şikayetçi adam arabasıyla evine gelemiyor hali hazırda ))
    İş akdinin tek taraflı feshi konusunda pek bilgim yok işe girişte servis hizmeti maddesinin olup olmadığına göre konuyu bilen bir avukat yanıtlayabilir ama ben bilmiyorum. Yanlız size tavsiyem günümüzün ağırlaşan iş bulma koşullarında mümkün olduğu kadar bu hususu en sona ertelemeniz bir çözüm oluşana kadarda eşinizi sabahın o saatinde yanlız bırakmamanızdır... sabah yürüyüşü sizede iyi gelir stressiz bir günün başlangıcı olur..
    saygı ve sevgilerle "

Commodore 1 tr;
    merhaba, arkadasım anladığım kadarıyla iş hayatınızda siz hiç sıkıntılarla karşılaşmamışsınız sanıyorum inşaallah bundan sonra da karşılaşmazsınız dileğim bu.
    Ancak hayat bazan öyle kolay olmuyor, patron için bir dönem vazgeçilmez bir personel hatta yağlar ballar arabalar ikramiyeler hediyelere boğuluyorsunuz aradan bir dönem geçince bu süre zarfında ( ya maaşınız artarak devam ettiğinden onun gözünde belli bir çizgiye yaklaşınca tehlike zilleri çalıyor) ve nasıl kurtulurum düşünceleri başlıyor veya sizin yapacağınız işi tam olarak yerine getiremese de size yakın şekliyle de yapabileceğine inandığı birilerini çok çok düşük ücretle bulursa hemen sizin ayağınızı kaydırma yollarını düşünüyor hemde tazminatsız vs.vs. önceden sadece size muhtaçtı ve baska bir yere gitmemeniz için bazı tavizler veriyordu (ki bunu da doğru bulmuyorum ve tasvib etmiyorum çünkü samimi ve dürüst değil)ama daha sonra bazı şartlar değişince sanki geçmiş dönemlerin acısını almak istercesine bu tür davranışlara maalesef gidiliyor, günümüzde bu tür davranışlar patron kesiminde(istisnalar hariç) sıkça uygulanan bir davranış ve çok geçerlidir ciddi geçerlidir ve tutulan hatta birbirlerine tavsiye ediyorlar böyle yapmalarını yani PSİKOLOJİK YIPRATMA POLİTİKASI veya PSİKOLOJİK SAVAŞ da diyebilirsiniz, maalesef bu ençok çalışan personeli daha çok yıpratıyor,
    burada yapılması gereken bence ( şahsi fikrim) çalıştığınız süre içerisinde bulunduğunuz yerde işinizi daima eniyi şekilde ve kanunlara ve kurallara uygun yapın siz işinizi dürüstçe yapın haksızlığı önce şirket içi amirlerinize veya müdürlerinize bildirin düzelmezse (ki düzelmeyecek niyet baştan belli) yasal ve kanuni hakkınızı kullanarak şikayet edin çalışma bakanlıklarına vs. yerlere.

Sayın Burtas'ın yazısında da ki şöyle;
    (Benzer bir duruma eşim de maruz kalmıştı, servisin istediğimiz yerden geçmesi için işyerlerindeki personel müdürünü biraz(!) sarsmam(!) yetmişti. Tabii işi o boyuta getirene kadar normal yollarla rica etme sürecinde eşimi her sabah servis durağına kadar götürmem gerekmişti ki, eh, evlilik fedakarlık ister )
    hiçbir kötü niyet olduğu kanaati uyanmadı bende gayet normal olarak öncelikle kanuni ve hukuki bir şekilde belirtmiş ama karşınızdakinin niyeti başka olunca o durumda kibarlık veya insanlık maalesef işlemiyor ayrıca bazı durumlarda ispat olmuyor çünkü işe başlarken bazı konularda siz ki en basit konularda bile diyemiyorsunuz "ki bana servis, yemek vs. konularda yazılı teminat verin" diye böyle birşey diyemediğiniz gibi isbatınızda maalesef olmuyor. Bunları polemik olsun diye yazmadım sadece ben burtas arkadaşın yazdıklarından kotu niyet okumadım aynen asağıdaki 2. yazısında söylediklerini anladım sadece sizin onu yanlış anladığınızı hatırlatmak istedim o kadar ayrıca özer yolcu beye öneri niteliğindeki söylediklerinize tamamıyle katılıyorum.

Saygılar,

Atom

"HER ZAMAN DOĞRUYU SÖYLE AMA HERYERDE HER DOĞRUYU SÖYLEME"

"NOKTA KADAR MENFAAT İÇİN VİRGÜL GİBİ EĞİLME"

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: