+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Cep telefonu ücret iadesi mümkün mü?

Cep telefonu ücret iadesi mümkün mü? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ankara
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cep telefonu ücret iadesi mümkün mü?

Öncelikle merhaba,
    Merak ettiğim konuyu kısaca özetlemeye çalışacağım. Mart 2014 tarihinde aldığım 'şu geçirmeyen' telefonun ekranında ölü pikseli farkedince fatura tarihinden 30 gün geçmediği için swap cihaz değişimi yapıldı ve ekim ayına kadar cihazı sorunsuz olarak kullandım. Ta ki bir gün tamamen kapanıp açılmayana kadar. Tekrar servise gittiğimde anakart değişimi için 1 ay kadar bekledim. Ancak teslim aldığım cihazın ekranı ile kasa arasından sızan ışığı farkederek, ekrandaki sorun ve giden ses sorunu üzerine tekrar servise teslim ettim. Cihazı teslim alışımı takib eden bir kaç gün içinde ekran ile ilgili sorun tekrar ortaya çıktı. Sorunun tamirle çözülemediğine kanaat getirdigim için bu sefer ücret iadesi veya cihaz değişimi talep ettim. Ancak anakartı tekrar değişmiş olarak teslim edildi. Ve yine birkaç gün içinde ekran kabararak sorun tekrar etti.Tüm bu sürede uzun dönemler cihazdan faydalanamadım. Ve şu an ekran aynı durumda. Ekrandaki açıklıktan bakınca anakart falan komple görünüyor. Servisin ve üretici firmanın yardımcı olabileceklerine dair en ufak bir inancım kalmadı, ki iletişime gectigim durumlarda genel ifadelerle yaşadığım sorunları ciddiye almadıklarını hissettirdiler.
    Tüm bunların üzerine tüketici hakem heyetine gitme kararını aldım, ancak durumu nasıl ifade etmem gerekir? Sonuç olarak şu geçirmez olarak aldığım cihaz şu an teknik servis müdahalesi sonucu şu geçirebilir durumda ve hatta ekran komple ayrılabilir ve başka sorunlar da yaşayabilirim.
    Konuyla ilgili yonlendirmeleriniz yardımcı olacaktır. Telefonu önce servise mi vermeliyim, hali hazırda kullanırken de thh'ne dilekçe verebilir miyim?

Hukuki NET Güncel Haber

Cep telefonu ücret iadesi mümkün mü? konulu yargıtay kararı ara
    Cep telefonu ücret iadesi mümkün mü? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: cep telefonu ücret iadesi mümkün mü?

Hangi arızalardan kaç defa oldu?

Nerede
    ankara
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlki ölü piksel, cihaz değişti
    İkincisi cihaz açılmadığı için anakart değişti,
    üçüncüsü giden ses problemi ve ekrandaki bahsettiğim sorun. Ancak servis kaydında sadece giden ses problemi var. Yazılım güncellendi.
    son olarak dördüncüsü yine giden ses problemi ve ekran sorunu. Bu sefer ekranla ilgili durum da servisin kaydında var. Anakart değişti.
    Şu an ekranla ilgili sorun tekrar etti ve bu şekilde kullanıyorum

https://docs.google.com/file/d/0B7fG...p=docslist_api
    Konu mstfslv tarafından (06-01-2015 Saat 00:24:30 ) de değiştirilmiştir. Sebep: fotoğraf linki eklendi.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir daha verirseniz 6. arızamnı olacak. ve arızalara ait servis kağıtları varmı?

Nerede
    ankara
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tekrar verirsem 5. olacak. Teslim ettiğim değil ama teslim alırken verilen belgelerin hepsi mevcut.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eski tüketici kanununa göre değişik arızalardan 6 defa arızalanan ürün için seçimlik haklarımızı kullanabiliyoruz.

Fakat yeni 6502 sayılı kanuna göre çıkan yönetmeliğe göre bu durum aşağıdaki şekilde değişti.
    Fakat siz ürünü aldığınızda yukarıda belirttiğim şartları içeren yönetmelik vardı.

Size tavsiyem ürünü servise götürün Ürünün su geçirmezlik özelliğinin kaybettiğini bu nedenle Kalıcı olarak ayıplı mal haline geldiğini Seçimlik haklarınızdan
    Bedel iadesi talep ettiğinizi belirterek teslim edin ve servis formunu alın. ve firmanın cevabını bekleyin.
    Aşağıdaki geçiş hükümleri uygulanırsa telefonun bedelini iade etmeleri gerekir.
    Eğer talebinizi yerine getirmezler ise TSHH ne gidip eski kanuna göremi yeni kanuna göremi uygulama yapılacağını sorun ona göre başvuru yaparsınız.

6502 sayılı kanun
    Geçiş hükümleri
    GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce açılmış olan davalar açıldıkları mahkemelerde görülmeye devam eder.
    (2) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önceki tüketici işlemlerine, bunların hukuken bağlayıcı olup olmadıklarına ve sonuçlarına bu işlemler hangi kanun yürürlükte iken gerçekleşmiş ise kural olarak o kanun hükümleri uygulanır. Ancak:
    a) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce kurulan ve hâlen geçerli sözleşmelerin bu Kanuna aykırı hükümleri yürürlük tarihinden itibaren uygulanmaz.
    b) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce işlemeye başlamış hak düşürücü süreler ile zamanaşımı süreleri dolmamış ise bu Kanunda öngörülen sürenin geçmesiyle hak düşürücü süre veya zamanaşımı süresi dolmuş olur.
    (3) Bu Kanunda öngörülen yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar, bu Kanunla yürürlükten kaldırılan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna dayanılarak çıkartılan yönetmelik ve diğer mevzuatın, bu Kanuna aykırı olmayan hükümleri uygulanır.

Tüketicinin diğer hakları

MADDE 9 – (1) Tüketicinin, ücretsiz onarım hakkını kullanması halinde malın;

a) Garanti süresi içinde tekrar arızalanması,

b) Tamiri için gereken azami sürenin aşılması,

c) Tamirinin mümkün olmadığının, yetkili servis istasyonu, satıcı, üretici veya ithalatçı tarafından bir raporla belirlenmesi,

durumlarında; tüketici malın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkan varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.

(2) Malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması halinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.

(3) Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, satıcı, malın bedelinin tümünü veya bedelden yapılan indirim tutarını derhal tüketiciye iade etmek zorundadır.

(4) Tüketicinin, malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakkını seçmesi durumunda satıcı, üretici veya ithalatçının, malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi talebinin kendilerine bildirilmesinden itibaren azami otuz iş günü içerisinde, bu talebi yerine getirmesi zorunludur.

(5) Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen raporun, arızanın bildirim tarihinden itibaren o mala ilişkin azami tamir süresi içerisinde düzenlenmesi zorunludur.

Değiştirilen malın garanti süresi

MADDE 10 – (1) Garanti uygulaması sırasında değiştirilen malın garanti süresi, satın alınan malın kalan garanti süresi ile sınırlıdır.

- - - Updated - - -

Yeni kanunda belirtilen arıza sayısı size uygulanmayacaksa 6. verdiğinizde bedel iadesi istemeniz gerekecek. ve ürün size geldiğinde tekrar problem var ise hemen servise verin beklemeyin.

Nerede
    ankara
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Oncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.
    Anladığım kadarıyla cihazı tekrar servise teslim etmem gerekiyor. Ki cihazın serviste kaldığı sürelerde magduriyet yaşadığım için bundan imtina ediyordum. Bu, cihazin serviste 5. İşlemi olmasına rağmen cihazın kalıcı olarak ayıplı hâle geldiğini kabul etmelerini beklemek anlamına mi geliyor? Ve verilen karara göre gerekirse hakem heyetine başvurmalıyım.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bakın, yeni kanun uygulanırsa hemen bedel iadesi talebi yapabilirsiniz. Ama ben bundan emin değilim, Tshh ne sormanızı o yüzden önerdim.

Evet 5. defa verdiğinizde tamir olup gelirse, talebiniz kabul olmaz ise. 6. defa arızalandığında bunu talep etme hakkınız var ve bu defa ret etme hakkı yok. Uymaz ise TShh buna onları uydurur.

Tamirde geçen sürelerede dikkat edin. Tamire verdiğinizden itibaren 20 iş günü içersinde cihazınız tamir edilmez ise yine bedel iadesi isteyebiliyorsunuz.

Nerede
    ankara
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Uzun uzun anlatıyorum ama kısa bir cevabınız bile yol gösterici olacaktır.
    Aradan uzun zaman geçti. Ancak fırsat bulup telefonu yoğun olarak kullanmadığım yıllık iznime denk getirerek servise götürdüm. Haziran'ın 3'ünde aynı şikayetlerle cihazı teslim ettim. 8'inde teslim aldığımda problemin çözülmediği görerek bir yetkiliyle görüşmek istedim ve durumu anlattım. Amacım cihazı tamamen değiştirmek veya bedel iadesi değil öncelikli olarak sorunumun kalıcı olarak çözülmesi olduğu için tamir edebileceklerini söylediklerinde buna inanarak cihazı teslim aldığım saatte, tekrar onarılmasını isteyerek teslim ettim. Ve teslim ederken de "bedel iadesi" gibi bir talepte bulunmadım. Ancak yasal süre olan 20 günlük sürenin dolmasına 2 gün kala cihazı teslim aldığımda sorunumun çözülmediğini gördüm ve teslim aldığıma dair imzaladığım bende de nüshaları olan irsaliyenin üzerinde de "onarım yapılmadan, teslim ettiğim zamanki sorunlar çözülmeden teslim aldım" yazarak imzaladım ve sorunuma serviste çözüm aramak yerine kaymakamlıkta tüketici hakem heyetine gitmeyi tercih ettim.
    Hakem heyetinde durumu izah edip nasıl bir yol izlemem gerektiğini sordum, yani "öncelikle cihazı servise tekrar götürerek sonrasında hakem heyetine mi gelmeliyim?" yoksa "direkt olarak hakem heyetinden başvuru mu yapmalıyım?" diye.
    Bunun üzerine bir form verdiler şikayetimi kısaca bu forma gerekli diğer bilgilerle beraber aktardım. Talebimi, artık servisten ümidimi tamamen kestiğim için "bedel iadesi" olarak belirttim. Servise cihazı teslim etmeden de işlemlerin devam edebileceğini belirttiler. Ancak şikayetçi olduğum firma olarak telefonu üreten firmayı mı yoksa servisi mi yazmalıyım diye sorduğumda bunların ikisini de değil, cihazı satın aldığım firmayı belirtmem gerektiğini söyledir. Açıkçası bu kısımda biraz aklım karıştı. Ben muhattap olarak üretici firma veya servisi yazmam gerekiyor diye bir mantık kurmuştum.
    31Ağustos2015'e tarih verdiler ve bu tarihte kaymakamlıkta bulunmamı istediler.
    Bu durumda aklıma takılan birkaç şey var:
    -Acaba bu şekilde sağlıklı bir başvuru mu yapmış oluyorum?
    -Öncelikle servise tekrar bedel iadesi isteğimi belirterek teslim etsem ve ardından servisteki cihaz için gerekirse hakem heyetine başvursam daha mı doğru olur ve daha hızlı mı sonuç alırım?
    Yardımcı olursanız sevinirim.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php117988-Cep-telefonu-ucret-iadesi-mumkun-mu

cep telefonu tüketici hakları

swap cihazi kabul etmeme

cep telefonu iadesi

telefonda anakart degisimi iade

telefon iade dilekçesi

anakart değişimi tüketici mahkemesi kararı

cep telefonu ucret iadesi

7 aylık cep telefonu iade mümkün mü