İyi günler ve kolaylıklar dilerim.

1- Çocuğun babada kaldıgı 1 aylik yaz dönemi boyunca babanın iştirak nafakası yükümlülüğü devam eder mi? Bu konuda ilamda herhangi bir düzenleme yapılmadı. Daha önceki başlıkları okudum. Ahlaki bakımdan değil tamamen hukuki bakımdan böyle bir soru soruyorum. Çünkü aylık masrafı 1.300 lira olan çocuk için 450 lira nafaka alarak üzerime düşen ahlaki sorumluluğu yerine getirdiğimi düsünüyorum. Konu ile ilgili yerel mahkeme ya da yargıtay kararı bulamadım.

2- ilamda boşandıktan sonraki 2 yıl için nafakanın 450 lira olacağı, 2 yıldan sonra 900 liraya çıkacağı hususunda yapılan sözleşme neticesinde verilen hüküm var. Babanın maaşi 5000 lira annenin maaşı ise 4.000 lira civarında baba nafakanın düşürülmesi için dava açabilir mi? Düşurulur mu? Sözleşmeyi bu şekilde imzalamış olması davada göz önüne alinır mı? Çocuk bu yıl kreşe başlayacak. Aylık 900 lira kreş parası var. Kreşe verilen temizlik malzemeleri, gittiği kurslar ya da diger masraflar bu paraya dahil değildir.

3- Baba, karşı tarafın korkttuğunu ya da sindigini hissederse sürekli olmasa da yılda 1-2 defa aralıklarla para yatırmayacak birisi dolayısıyla 3 ay arasinda yatırılmayacak tek bir nafaka için dahi icra ceza mahkemesine başvurabilir miyim?

Yardımlarınız için simdiden tesekkur ederim.