+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Görev başında haksız fiil suç mudur?

Görev başında haksız fiil suç mudur? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Görev başında haksız fiil suç mudur?

Bir THY pilotu ile beni aldatması sonucu eşimden boşandım. Eşimin bu pilot ile olan ilişkisi mahkemece sabittir.

Tarafıma karşı yapılmış olan haksız fiile ilişkin tüm delillerin dışında bu pilot, eşimin e-mail hesabına 26.07.2011 tarihinde Samsung Galaxy S GT-I9003 marka telefonu ile saat 18:28'de THY binasındaki ofisinde Üniforması ve görev yaka kartı ile çekilmiş fotoğrafını yollayarak eşimi görevi ve statüsünü kullanarak etkilemek istemiştir.

Bu durumun pilotun çalıştığı şirket etik kurallarına aykırı olduğunu, ayrıca pilotların üniforma ile belediye otobüsüne binmeleri bile yasak olduğu katı kurallara tabi olduklarını da düşündüğümüzde söz konusu şahıs görevi kötüye kullanma suçunu işlemiş sayılır mı?

Bilindiği gibi Kamu Görevlisinin Görevinin Gereklerine Aykırı Hareketinin Kişilerin Mağduriyetine Neden Olması suç sayılmaktadır.

Buradaki mağduriyet kavramının kapsamı, sadece ekonomik zararla sınırlı değildir. Ekonomik zarardan daha geniş olmak üzere, kişilerin herhangi bir hak veya çıkarının örneğin medenî, siyasî veya sosyal haklarının ihlâli suretiyle herhangi bir biçimde mağduriyetine neden olunması yeterlidir. (Ergün, 2009. TBB Dergisi Sayı 82)

Bu bağlamda ilgili kişinin meslek etiği kurallara aykırı davranarak mesleğini haksız kazanç elde etmek için kullanması, görev yerinde üniformalı fotografını çekerek eşime yollaması, uçtuğu ülkelerden konakladığı süre boyunca eşime fotoğraflar yollaması suç sayılır mı?

Şimdiden çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Hukuki NET Güncel Haber

Görev başında haksız fiil suç mudur? konulu yargıtay kararı ara
    Görev başında haksız fiil suç mudur? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Görev başında haksız fiil suç mudur?

THY da çalışanların , çalışma kıyafetleri ile resim çektirmeleri-çekmeleri yasakmıymış?

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Fotograf cektirmesi suc degil fakat gorev sirasinda cektigi fotografi kullanma amaci 3. Sahislarin (sahsim ve kizim) magduriyetine, gorev basinda yapilan bir haksiz fiile neden oldugu açık. Bu durumun kamu vicdanini da rahatsiz edici bir durum oldugunu dusunuyorum. Yukarida belitttigim gibi sosyal ve medeni haklara tecavuz soz konusu.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı overrider rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Fotograf cektirmesi suc degil fakat gorev sirasinda cektigi fotografi kullanma amaci 3. Sahislarin (sahsim ve kizim) magduriyetine, gorev basinda yapilan bir haksiz fiile neden oldugu açık. Bu durumun kamu vicdanini da rahatsiz edici bir durum oldugunu dusunuyorum. Yukarida belitttigim gibi sosyal ve medeni haklara tecavuz soz konusu.
    Gönderilen resmi veya çekilen bir resmi bir başkasına göndermeyi '' haksız fiil '' sınıfına nasıl sokabildiğinizi anlayamadım hala, belki anlayan biri çıkar yanıtlar sorunuzu, ama;
    haksız fiilin tanımına baktığınızda, hukuka aykırı olması şartı var, bundan başka bir de o fiilden zarar görenin rızası varsa hukuka aykırılık yoktur diyor.
    Resim size değil, ( eski) eşinize gönderilmiş, (eski) eşinizin bundan duyduğu bir rahatsızlık yoksa, haksız fiil durumu da yok demektir.
    O resmin eşinizin telefonunda olmasını siz haksız fiil olarak tanımlayamazsınız bence.

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evli insanlarla gonul iliskisi kurmak, kocasinin istemeyeegi ve onaylamayacagi sekilde gorusmeler yapmak diger ese karsi yapilan haksiz fiile giriyor. Hukukta yeri var.

Soz konusu kisinin mesai başında cektigi ve esime yolladigi uniformali resmin, mesleki statu ve mesainin yukarıda bahsettiğim haksiz fiile araci edilmesi gibi bir yönü bulunmaktadır.

Kişi gorevin gereklerine uygun hareket etmeyerek tarafimi magdur etmistir.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı overrider rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Evli insanlarla gonul iliskisi kurmak, kocasinin istemeyeegi ve onaylamayacagi sekilde gorusmeler yapmak diger ese karsi yapilan haksiz fiile giriyor. Hukukta yeri var.

Soz konusu kisinin mesai başında cektigi ve esime yolladigi uniformali resmin, mesleki statu ve mesainin yukarıda bahsettiğim haksiz fiile araci edilmesi gibi bir yönü bulunmaktadır.

Kişi gorevin gereklerine uygun hareket etmeyerek tarafimi magdur etmistir.
    Kendi sorunuza kendiniz cevap vermişsiniz.Kanunda maddelerinde yazanları okuyup kendi penceremizden bir şeylere uyarlarsak mağdur olduğunuz her yerden zorlama sayısız suç çıkarabiliriz.Ancak bunlar mahkemede kabul görür mü burası tartışılır.Ben bu konuda sn. Yetkili'ye katılmakla birlikte karşı tarafın yaptığı şeyin bir şekilde cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum.Mahkemeden sizin emin olduğunuz şekilde bir sonuç çıkmaz ise(ki ben olsam evvela bunu yapardım) THY yetkilileriyle görüşüp, gerekli yerlere şikayetler yazıp üzerine üniforma geçirip bu şekilde uçak önünde, içinde fotoğraf çektirerek(araba önünde fotoğraf çektiren ergen mantığıyla) evli kadınlara gönderen zihniyetin peşini bırakmazdım.Zira bu durum THY anlayışında yeri olmayan ve tasvip edilmeyen bir durumdur.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Bill187 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kendi sorunuza kendiniz cevap vermişsiniz.Kanunda maddelerinde yazanları okuyup kendi penceremizden bir şeylere uyarlarsak mağdur olduğunuz her yerden zorlama sayısız suç çıkarabiliriz.Ancak bunlar mahkemede kabul görür mü burası tartışılır.Ben bu konuda sn. Yetkili'ye katılmakla birlikte karşı tarafın yaptığı şeyin bir şekilde cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum.Mahkemeden sizin emin olduğunuz şekilde bir sonuç çıkmaz ise(ki ben olsam evvela bunu yapardım) THY yetkilileriyle görüşüp, gerekli yerlere şikayetler yazıp üzerine üniforma geçirip bu şekilde uçak önünde, içinde fotoğraf çektirerek(araba önünde fotoğraf çektiren ergen mantığıyla) evli kadınlara gönderen zihniyetin peşini bırakmazdım.Zira bu durum THY anlayışında yeri olmayan ve tasvip edilmeyen bir durumdur.
    Cezasız kalmaması noktasında sizinle aynı fikirdeyim sn.Bill87,
    ama sn.overrider in diğer sorularına baktığımda kendisinin 2012 nin sonu yada 2013 ün ilk aylarında boşanmış olduğu anlaşılıyor ( 2013 mayıs başındaki bir sorusunda boşanmış olduğunu ve velayeti kendinde olan kızıyla görüşmede annesinin kızını nereye götürdüğünü bilmek istediğini belirtmiş)

Bana yanlış gelen,
    boşanma bir süreç, öyle pek te kısa olmayan bir süreç,
    o süreç geçip, aradan 1 yıl geçtikten sonra , böyle bir konuyla ( üstelik gönderilen resim tarihi 2011 yılı) haksız fiil veya o kişiye bir cezai yaptırım olabileceğine ihtimal veremiyorum.
    Sonuçta ;
    sn.overrider den özür dileyerek,
    evlilik kurumuna yakışmayan-kabul edilemez davranışlar sergileyen bir bayanla bir flört/ arkadaşlık durumu var karşı taraf için, üstelik bu kişi de sadece o kişi değil, başkaları da var bu uygunsuz yaşam içinde yer almış olan,
    yapılabilecek bir şikayette, 3 yıl önce gönderilmiş bir resimdi, bir arkadaşlığımız vardı, arkadaşıma resmimi gönderdim, dendiğinde , şikayetin karşılıksız kalacağını düşünüyorum.

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tesekkur ederim Sayin Bill187,

Elimdeki bahsettigim delillerle savciliga basvurdugumda savcinin takdiren dava acmama gibi bir insiyatif kullanmasi ihtimali var midir?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Gayet tabi vardır.Benim ve sayın Yetkili'nin öngördüğü üzere savcının sizin istediğiniz ve talep ettiğiniz gibi fotoğraf gönderme olayını sizin gibi yorumlayıp görevi kötüye kullanma, görev başında haksız fiil şeklinde değerlendirip 5 yılı aşkın cezalar istemeyeceği çok kuvvetli ihtimal.Ülkemizde savcılığa yapılan şikayetlerin bir çoğu takipsizlik, dava açılsa bile açılan davaların yarısından çoğunun beraat ile sonuçlandığını hatırlatırım.Benim tahminim takipsizlik çıkar ancak yazdıklarınızdan görüyorum ki siz kafaya koymuşsunuz, yapın şikayetinizi,sonuçta şikayet etme hakkı Anayasal bir haktır.Kolay gelsin.
    Konu Engin Ünalmış tarafından (12-03-2014 Saat 13:42:09 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Cezasız kalmaması noktasında sizinle aynı fikirdeyim sn.Bill87,
    ama sn.overrider in diğer sorularına baktığımda kendisinin 2012 nin sonu yada 2013 ün ilk aylarında boşanmış olduğu anlaşılıyor ( 2013 mayıs başındaki bir sorusunda boşanmış olduğunu ve velayeti kendinde olan kızıyla görüşmede annesinin kızını nereye götürdüğünü bilmek istediğini belirtmiş)

Bana yanlış gelen,
    boşanma bir süreç, öyle pek te kısa olmayan bir süreç,
    o süreç geçip, aradan 1 yıl geçtikten sonra , böyle bir konuyla ( üstelik gönderilen resim tarihi 2011 yılı) haksız fiil veya o kişiye bir cezai yaptırım olabileceğine ihtimal veremiyorum.
    Sonuçta ;
    sn.overrider den özür dileyerek,
    evlilik kurumuna yakışmayan-kabul edilemez davranışlar sergileyen bir bayanla bir flört/ arkadaşlık durumu var karşı taraf için, üstelik bu kişi de sadece o kişi değil, başkaları da var bu uygunsuz yaşam içinde yer almış olan,
    yapılabilecek bir şikayette, 3 yıl önce gönderilmiş bir resimdi, bir arkadaşlığımız vardı, arkadaşıma resmimi gönderdim, dendiğinde , şikayetin karşılıksız kalacağını düşünüyorum.

Sayin Kircali,

Benim davayi açıp boşanmamın tamamlanması üç gün sürdü. boşanmamın hemen ardından söz konusu kişiye haksız fiile yönelik bir tazminat davası açtım. Mahkeme haksız fiilin vuku bulduğuna kanaat etti fakat davayı hukuksuz bir sebeple reddetti. Davalı lehine, mağdur olduğum bir davada yanlış bir hesapla gereğinin yaklaşık üç misli yüklü bir vekalet ücreti ödemeye mecbur tutuldum.

Tazminat davası kararını temyiz ettim. Karşı taraf mahkeme kararının haksız olduğunun farkında. Benden bu yüklü vekalet ücretini talep etmeyeceklerini, bunun karşılığında da temyiz hakkımdan feragat etmemi istediler.

Üstelik bu tekliflerini kabul etmediğim taktirde söz konusu vekalet ücretini derhal icraya koyacaklarını evime haciz bile getirebileceklerini bunun yanında davadan kendilerinin de zarar gördüklerini ve bana türlü sebeplerle karşı davalar açacaklarını sürecin çok sıkıntılı geçeceğini söylediler.

Ben de bu şekilde uzlaşamayacağımı fakat 20.000 TL ödeme yaparlarsa daha fazla uğraşmak istemediğimden ve mahkeme önünde de haksızlıkları zaten onaylandığından amacıma bir bakıma ulaşmış olduğumdan temyiz hakkımdan feragat edebileceğimi söyledim. Bana 10.000 TL önererek pazarlık yapmaya kalktılar ve ben de böyle bir konuda pazarlığın asla söz konusu olamayacağını belirterek reddettim.

Temyiz dilekçemi hazırlarken daha önce hiç bir şekilde görmediğim ve tazminat davasına da sunmadığım bahsettiğim fotoğraf ile karşılaştım.
    Ayrıca davalı taraf mesleği gereği yaptığı seyahatlerden fotoğraflar göndererek ve lüks otellerde konaklamalarından bahsedip eşimi etkilemek suretiyle baştan çıkarmıştır. THYnin sagladığı imkanları kötüye kullanmış yaptıkları konuşmalarda hosteslerle münasebete varıncaya kadar bayağı konular geçmiştir.

Yüzlerce mailin içerisinde görev başında çekilmiş bu fotoğraf tazminat davası sürecinde gözümden kaçmış. Temyiz dilekçemi hazırlarken karşılaştım ve ben bu fotoğrafı fark edeli henüz 1 ay olmadı.

Bugün uyap'tan kontrol ettim söz konusu vekalet ücretini icraya koymuşlar.

Ben de davalı tarafın avukatını arayıp dosyayı geri çekmelerini aksi takdirde savcılığa suç duyurusunda bulunacağımı, THY'ye şikayette bulunacağımı söylemek istiyorum.

Durum tüm açıklığı ile bu şekildedir.

- - - Updated - - -

Gayet tabi vardır.Benim ve sayın Yetkili'nin öngördüğü üzere savcının sizin istediğiniz ve talep ettiğiniz gibi fotoğraf gönderme olayını sizin gibi yorumlayıp görevi kötüye kullanma, görev başında haksız fiil şeklinde değerlendirip 5 yılı aşkın cezalar istemeyeceği çok kuvvetli ihtimal.Ülkemizde savcılığa yapılan şikayetlerin bir çoğu takipsizlik, dava açılsa bile açılan davaların yarısından çoğunun beraat ile sonuçlandığını hatırlatırım.Benim tahminim takipsizlik çıkar ancak yazdıklarınızdan görüyorum ki siz kafaya koymuşsunuz, yapın şikayetinizi,sonuçta şikayet etme hakkı Anayasal bir haktır.Kolay gelsin.
    Tesekkur ederim Sayın Bill187,
    Yukarıda Sayın Erdogan Bey'e hitaben ayrıntılı cevabım mevcut. Şikayet etmeyi kafaya koymadım fakat şikayet hakkım yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı bir çıkış yolu gibi duruyor.

Saygılarımla
    Konu overrider tarafından (12-03-2014 Saat 13:51:47 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Telefon rahatsizligi haksiz fiil mi

Forum