+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
    İletiler
    95
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Usülsüz Atama Yapıldığını Valiliğin Tespit Etmesi ve Sonrası

İsteğe Bağlı Okul müdür atamaları için başvurda bulundum.Kanunen benim atamam yapılması gereken okula hiçbir şartı tutmayan birisi atandı.Ben bu konu ile ilgili milli eğitim müdürlüğüne itiraz dilekçemi verdim.Tabiki itiraz dilkeçem reddedildi.Bunun üzerine elimdeki bilgi ve belgelerle valliğe itiraz ettim.Valiliğin yaptığı ön soruşturmada haklı bulundum.Soruşturmayı yapan vali yardımcısı idari yönden yapılan atamanın iptal edilmesini ve benim atamamın yapılmasını,disiplin yönünden atamayı yapan şube müdürü,atanann kişi ve atama komisyonu üyelerinin evrakta sahtecilik,yalan beyan,usülsüz başvuru yapma ve onaylama nedeniyle üst makamların yanıltılması,soruşturma esnasında yalan beyanda bulunma,iş eylemlere yönelik kayıtsız kalma nedeniyle haklarında soruşturma açılmasını teklif etmiş İl İdaresi Kuruluna.2 Ocak 2014 tarihinde bana tebligatta valilik gereğinin yapılması için milli eğitim müdürlüğüne yazı yazıldığı belirtmiş.O günden bugüne kararnamem hala yazılmadı.Valilik soruşturmanın devam ettiğini bitmediğini söylüyor.Danıştığım kişiler soruşturma bitmeden idari mahkemeye dava açamayacağımı söylüyor.Ama bana soruşturmanın devam ettiğine dair herhangi bir resmi yazı verilmedi.Sadece sözle söylüyorlar.Bu durumda ne yapmalıyım.İdari mahkemeye dava açma süresi 2 marta doluyor.Dava açsam valilik bu safer soruşturma sonuçlanmadan dava açtım diye bana iyi gözle bakmayacak.Ne yapacağımı şaşırdım.

Hukuki NET Güncel Haber

Usülsüz Atama Yapıldığını Valiliğin Tespit Etmesi ve Sonrası konulu yargıtay kararı ara
    Usülsüz Atama Yapıldığını Valiliğin Tespit Etmesi ve Sonrası konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    751
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Usülsüz Atama Yapıldığını Valiliğin Tespit Etmesi ve Sonrası

Alıntı Gülbahçesi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İsteğe Bağlı Okul müdür atamaları için başvurda bulundum.Kanunen benim atamam yapılması gereken okula hiçbir şartı tutmayan birisi atandı.Ben bu konu ile ilgili milli eğitim müdürlüğüne itiraz dilekçemi verdim.Tabiki itiraz dilkeçem reddedildi.Bunun üzerine elimdeki bilgi ve belgelerle valliğe itiraz ettim.Valiliğin yaptığı ön soruşturmada haklı bulundum.Soruşturmayı yapan vali yardımcısı idari yönden yapılan atamanın iptal edilmesini ve benim atamamın yapılmasını,disiplin yönünden atamayı yapan şube müdürü,atanann kişi ve atama komisyonu üyelerinin evrakta sahtecilik,yalan beyan,usülsüz başvuru yapma ve onaylama nedeniyle üst makamların yanıltılması,soruşturma esnasında yalan beyanda bulunma,iş eylemlere yönelik kayıtsız kalma nedeniyle haklarında soruşturma açılmasını teklif etmiş İl İdaresi Kuruluna.2 Ocak 2014 tarihinde bana tebligatta valilik gereğinin yapılması için milli eğitim müdürlüğüne yazı yazıldığı belirtmiş.O günden bugüne kararnamem hala yazılmadı.Valilik soruşturmanın devam ettiğini bitmediğini söylüyor.Danıştığım kişiler soruşturma bitmeden idari mahkemeye dava açamayacağımı söylüyor.Ama bana soruşturmanın devam ettiğine dair herhangi bir resmi yazı verilmedi.Sadece sözle söylüyorlar.Bu durumda ne yapmalıyım.İdari mahkemeye dava açma süresi 2 marta doluyor.Dava açsam valilik bu safer soruşturma sonuçlanmadan dava açtım diye bana iyi gözle bakmayacak.Ne yapacağımı şaşırdım.
    Henüz geçmemiş olmasına karşın dava açıp açmama konusunda bir karara varamayıp dava açma süresini geçirdiğiniz taktirde; olay hakkında idarece soruşturma başlatıldığının, soruşturmanın sonucuna göre okul müdürü olarak atamanızın yapılıp/yapılamayacağına dair idarece bir karar verileceğinin sözlü şekilde tarafınıza bildirildiği, ancak yapılan soruşturmanın sonunda da atamanızın yapılmadığını, usulsüz atamanın iptal edilerek okul müdürü olarak atamanızın yapılması için işlem tesis edilmesini içeren bir dilekçeyle tekrar idareye başvuruda bulunabilirsiniz diye düşünüyorum.

(Bence, işi zora sokmadan süresinde davayı açmakta yarar vardır.Seçim hakkı size aittir.)

Süreyi kaçırdığınız taktirde aşağıdaki kararlar işinize yarayabilir...

Danıştay
    İkinci Daire
    Esas No : 2010/3903
    Karar No : 2011/1600

Özeti : Belli bir göreve veya kadroya atanma gibi zaman içerisinde maddi ve/veya hukuksal konuların değişmesi nedeniyle idarenin yeni bir değerlendirme yapmasını gerektiren konularda, ilgililerin ileriye dönük şekilde hukuki sonuçlarından yararlanmak üzere 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 10. maddesi uyarınca, haklarında yasanın öngördüğü işlemin yapılması için her zaman idareye başvurmaları ve isteklerinin reddedilmesi halinde de 10. maddede öngörülen usule uygun olarak idari yargıda dava açmalarının mümkün bulunduğu hakkında.

Danıştay
    Onikinci Daire
    Esas No: 2004/2818
    Karar No: 2007/543

"Davacının atamasının yapılması istemiyle yaptığı her bir başvuru yukarıda hükmü belirtilen madde kapsamında olup, davalı idarece gönderilen her bir cevap da ayrı ayrı dava konusu edilebilen işlem niteliğindedir."

Danıştay
    İkinci Daire
    Esas No : 2009/5188
    Karar No : 2010/1035

Özeti: Müfettiş olarak görev yapan davacının, kendisinden daha kıdemsiz olan bir başka müfettişin başmüfettişlik kadrosuna atanmasına ilişkin işlemin iptalini istemesinde menfaatinin bulunduğu hakkında.
    Konu tolg tarafından (02-03-2014 Saat 18:42:25 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    95
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkür ederim.Türkiye de hakkını aramak kadar zor bir iş yok.Aynı şube müdürü tarafıma aynı okulun idareci atamalarında yaptığı üçüncü hukuksuz işlem.Aynı kişi sicilimi de bozdu.Mahkemeden döndü.Atama işini hallettikten sonra hakkında mobbing davası açacağım.Usülsüz atanan kişi valiliğe verdiği savunmasında tek maaşla çalıştığını,çocuk okuttuğu,maddi problemi olduğunu,müdürlüğünü yaptığı okulun üç yıl sonra kapanması nedeniyle zor duruma düşeceğinden olağanüstü bir durumun olduğunu,tüm bunların göz önüne alınması gerektiğini belirtmiş.İşin ilginci atanan kişi 3 yıl sonra yaş haddinden dolayı zorunlu emekli olacak.
    Konu Gülbahçesi tarafından (03-03-2014 Saat 08:49:00 ) de değiştirilmiştir. Sebep: eksik konu

İletiler
    95
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Valilik Milli Eğitim Bakanlığı yasa tasarısından dolayı idarecilerin Haziran ayında görevden alınacak olmasından dolayı dosyayı bekletiyormuş.Hangi hakla,hangi yasal gerekçe ile belirtiyor anlamak mümkün değil.Mesele suçlu kişileri korumak.Yarın tekrar dilekçe vereceğim valiliğine.Bilgi edinme kanunu çerçevesinde tarafıma soruşturmanın neticesi ile ilgili bilgi verilmesi için.İş bittikten sonra ilgili kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağım.

İletiler
    95
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Nihayet soruşturma sonuçlandı.Valilik bana disiplin soruşturmasının neticesinin milli eğitime gönderdiğini belirten bir yazı göndermiş ama sonucun ne olduğu yazmıyor.Valiliğe dilekçe ile başvurdum sonuç nedir ve tarafıma neden bilgi verilmediği ile.Valilik milli eğitime yazı yazmış bilgi verin diye.Perşembe günü aldım sonucu.İki ay önce ön araştırma raporunda vali yardımcısı beni haklı görüp sorumlu kişiler hakkında evrakta sahtecilik,yalan beyan,usülsüz işlem yapıp üst makamları yanıltmak gibi nedenlerden dolayı disiplin soruşturması açılmasını talep etmiş.Tüm bunlara rağmen hukuk müdürlüğüne bakan vali yardımcısı sorumlu kişileri laf ebeliği yaparak haklı çıkarmış.İlgili kişinin ataması red edilirse bir daha ki atamalarda o okul dolacakmış,bu da fırsat eşitliğine aykırı imiş.Peki benim anayasal haklarım ne olacak?Üstelik disiplin soruşturmasında benim bilgime başvurmadılar.Benim anlamadığım koskoca bir valilik yarın mahkemeden dönecek bir uygulamaya nasıl imza atar?O zaman ön soruşturmayı yapan vali yardımcısı ile benim hakkında soruşturma açsınlar.Çünkü haksız bir şekilde suçlama yöneltmişiz değil mi?

İletiler
    95
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar İdare mahkemesinden sonuç geldi.Süre yönünden red etmişler başvurumu ama kararda çelişkili ifadeler var.

1-Mahkeme milli eğitim müdürlüğüne itiraz ettiğimi,itirazımın ret edildiğini bunun üzerine bir üst makam olan valiliği itiraz ettiğimi,itirazım sonucu, 31/12/2013 tarihli valilik raporu ile tarafımın haklı görüldüğünü belirtmiş.

2-Mahkeme bu rapora rağmen tarafımın ifadesine başvurulmadan(müşteki olmama rağmen)tarafımdan habersiz bir şekilde yapılıp başvurumun ret edildiği ikinci valilik raporuna hiç değinmemiş.

3-Mahkeme cevabında valiliğe gittiğim süreç belirtilmiş ama milli eğitim müdürlüğünün tarafıma verdiği ret cevabındaki süreyi dikkate alarak süre yönünden mahkemeyi ret etmiş.

4-Mahkeme bana göre salt 60 güne takılarak ve valiliğin tarafıma verdiği ret cevabının tarihi olan 17 Nisan 2014 tarihini dikkate almayarak usül hatası yapmış.

5-Mahkemece tarafıma verilen cevapta valilik tarafından yapılan işlemler sayılmış ama daha sonra bunlar göz ardı edilerek milli eğitim müdürlüğünün işlemleri esas alınmış.

6-İdari yargıma usül kanunun 7.maddesinin 2 fıkrasının a bendi

a) İdari uyuşmazlıklarda; yazılı bildirimin yapıldığı,

Madde 8- 1. Süreler, tebliğ, yayın veya ilan tarihini izleyen günden itibaren işlemeye başlar.

Madde 10 - 1. İlgililer, haklarında İdari davaya konu olabilecek bir işlem veya eylemin yapılması için İdari makamlara başvurabilirler.
    2. Altmış gün içinde bir cevap verilmezse istek reddedilmiş sayılır. İlgililer altmış günün bittiği tarihten itibaren dava açma süresi içinde, konusuna göre Danıştaya, İdare ve vergi mahkemelerine dava açabilirler. Altmış günlük süre içinde İdarece verilen cevap kesin değilse ilgi¬li bu cevabı, isteminin reddi sayarak dava açabileceği gibi, kesin cevabı da bekleyebilir. Bu takdirde dava açma süresi işlemez. Ancak, bekleme süresi baş¬vuru tarihinden itibaren altı ayı geçemez. Dava açılmaması veya davanın süreden reddi hallerde, altmış günlük sürenin bitmesinden sonra yetkili İdari makamlarca cevap verilirse, cevabın tebliğinden itibaren altmış gün içinde dava açabilirler.

Madde 11 - 1. İlgililer tarafından İdari dava açılmadan önce, İdari işlemin kaldırılması, geri alınması değiştirilmesi veya yeni bir işlem yapılması üst makamdan, üst makam yoksa işlemi yapmış olan makamdan, İdari dava açma süresi içinde istenebilir. Bu başvurma, işlemeye başlamış olan İdari dava açma süresini durdurur.
    2. Altmış gün içinde bir cevap verilmezse istek reddedilmiş sayılır.
    3. İsteğin reddedilmesi veya reddedilmiş sayılması halinde dava açma süresi yeniden işlemeye başlar ve başvurma tarihine kadar geçmiş süre de hesaba katılır.

Yukarıda belirttiğim tüm kanun maddelerine rağmen idare mahkemesi başvurumu süre yönünden ret etmiş.
    Tabiki üst mahkemeye itiraz edeceğim. Gidebileceği en son noktaya kadar gideceğim.

Mahkeme soruşturma sürecini de göz ardı etmiş.Ben soruşturma süreci içinde dava açsam bu seferde tarafıma ret veya kabul verilmediği,sürecin daha sonuçlanmadı gerekçesi ile ret kararı vereceklerdi.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

usulsüz atama

http:www.hukuki.netshowthread.php110792-Usulsuz-Atama-Yapildigini-Valiligin-Tespit-Etmesi-ve-Sonrasi

Tayin talebi reddi usulsuz

aciktan atama danistay karari bozdu

usulsuz yapilan tayin

usulsuz atama ipta

danistay karari bozdu usulsuz atama ne yapmak

atama

usulsüz atanan müdür

usulsuz atama cezasi

dava tebligatina cevap verilmezse site:www.hukuki.net

usulsuz atamanin cezasi

usulsuz aciktan atama

usulsuz atama talebi