+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Apartman yönetmeliğinin değiştirilmesi mümkün mü?

Evimizde kopek beslemek istiyoruz. Yönetmelikte evcil hayvan beslenemeyecegine dair bir madde varmıs. Ben yonetmeligi gormedigim icin buna yonelik bir soru soracagim. Boyle bir madde varsa yonetmeligin degistirebilmesi mumkun mudur? 5/4 onayı almak gerekiyormus sanirim bu tarz duyumlar aldım. Mumkunse nasil basarabiliriz bunu? Evimiz kendimize ait, bu madde varken evimizde kopek beslemek suc dahiline girer mi?

Hukuki NET Güncel Haber

Apartman yönetmeliğinin değiştirilmesi mümkün mü? konulu yargıtay kararı ara
    Apartman yönetmeliğinin değiştirilmesi mümkün mü? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    310
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Apartman yönetmeliğinin değiştirilmesi mümkün mü?

Alıntı Derya Özdemir rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Evimizde kopek beslemek istiyoruz. Yönetmelikte evcil hayvan beslenemeyecegine dair bir madde varmıs. Ben yonetmeligi gormedigim icin buna yonelik bir soru soracagim. Boyle bir madde varsa yonetmeligin degistirebilmesi mumkun mudur? 5/4 onayı almak gerekiyormus sanirim bu tarz duyumlar aldım. Mumkunse nasil basarabiliriz bunu? Evimiz kendimize ait, bu madde varken evimizde kopek beslemek suc dahiline girer mi?
    Herhangi bir kat maliki şikayet etmezse sorun teşkil etmez, dediğiniz gibi beşte dört oy çoğunluğu ile yönetim planı değiştirilebilir.Kat malikleri toplantısında böyle bir karar alınıp, tapu idaresine bu kararla yönetici başvurursa yönetim planı değiştirilir.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sikayet edilirse ne gibi bi sorun teskil eder ? Para cezasi gibi seylermi? Beste dort oy cogunlugu apartman icinmi gecerli. Yani sitede oturuyorum ancak oturdugum apartmandaki kisilerden mi oy cogunlugu saglamam gerek? Ve bunu izah ederken evcil hayvanlar maddesi icinmi oy birligi saglamam lazim yoksa planin degismesini istedigimimi belirtmem gerekiyor.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Derya Özdemir rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sikayet edilirse ne gibi bi sorun teskil eder ? Para cezasi gibi seylermi? Beste dort oy cogunlugu apartman icinmi gecerli. Yani sitede oturuyorum ancak oturdugum apartmandaki kisilerden mi oy cogunlugu saglamam gerek? Ve bunu izah ederken evcil hayvanlar maddesi icinmi oy birligi saglamam lazim yoksa planin degismesini istedigimimi belirtmem gerekiyor.

Yönetim planının bir nüshasını site yönetiminden isteyebilirsiniz.
    Köpeğin aşıları falan tamsa şikayet etmeleri bir işe yaramaz. Sadece Yönetim planındaki maddeye dayanarak köpeğin tahliyesi için dava açabilirler. 4/5 çoğunluk yönetim planına bağlı, site komple ortak yönetim planı ile yönetiliyorsa sitenin tümünün 4/5 dir. Sadece Evcil hayvan besleme ilgili maddeyi değiştirebilirsiniz.

Evde köpek beslemek suç değildir. sadece davayı açanlar kazanırsa tahliye etmek zorunda kalırsınız. Aslında evcil hayvanları sokağa bırakmakta suçtur. Barınağa verilmelidir.
    Bu arada evcil kategorisine bütün hayvanlar girer.
    Anladığım kadarıyle daha bir köpeğiniz yok. Küçük köpeklerden almanızı tavsiye ederim. Terier gibi. Bizim blokta Golden vardı Aslında benim gördüğüm en bakımlı köpekti ama Çok tüğ döktüğünden ve çok sevgi arsızı olduğundan kendini sevdirmek için herkesin üstüne atlamak istediğinden sorun oldu ve gitti. Yan bloktaki bayanda Terier var sorun olmuyor. Kimsede şikayet etmiyor. Bizim yönetim planımızdada hayvan besleme yasağı var, mesele yasak değil insanların bakış açısı.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ceceli341 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yönetim planının bir nüshasını site yönetiminden isteyebilirsiniz.
    Köpeğin aşıları falan tamsa şikayet etmeleri bir işe yaramaz. Sadece Yönetim planındaki maddeye dayanarak köpeğin tahliyesi için dava açabilirler. 4/5 çoğunluk yönetim planına bağlı, site komple ortak yönetim planı ile yönetiliyorsa sitenin tümünün 4/5 dir. Sadece Evcil hayvan besleme ilgili maddeyi değiştirebilirsiniz.

Evde köpek beslemek suç değildir. sadece davayı açanlar kazanırsa tahliye etmek zorunda kalırsınız. Aslında evcil hayvanları sokağa bırakmakta suçtur. Barınağa verilmelidir.
    Bu arada evcil kategorisine bütün hayvanlar girer.
    Anladığım kadarıyle daha bir köpeğiniz yok. Küçük köpeklerden almanızı tavsiye ederim. Terier gibi. Bizim blokta Golden vardı Aslında benim gördüğüm en bakımlı köpekti ama Çok tüğ döktüğünden ve çok sevgi arsızı olduğundan kendini sevdirmek için herkesin üstüne atlamak istediğinden sorun oldu ve gitti. Yan bloktaki bayanda Terier var sorun olmuyor. Kimsede şikayet etmiyor. Bizim yönetim planımızdada hayvan besleme yasağı var, mesele yasak değil insanların bakış açısı.
    Anladım.. Evet insanların bakis acisindan kaynaklaniyor.. Ben kopegi kayit ettirsem dahi tahliye edilir degilmi boyle bi sikayet durumunda? Tum evcil hayvanlar dahil ise baliklar, kuslar gitti desenize.. Planda kedi ve kopek diye belirtmis olabilirler mi?

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evcil hayvan diye bahsedilmiştir. Yönetim planında evcil hayvan besleme müsadesi alındıktan sonra evcl hayvan beslemeye başladığınızda bu maddeye dayanarak tahliye edillemez. Ama başka sebeplerden şikayetçi olunabilir. Köpeğin devamlı gece gündüz havlaması çevreye zarar vermesi, ısırma vs. gibi.

Genelde apartmanlarda köpek sorun olur. kedi,kuş vs olmaz. Çünkü bu hayvanların beslendiğinden haberleri bile olmaz kimsenin. Ama köpekten haberi olurlar çünkü köpeği dışarı çıkarıp tuvaletlerini yaptırmanız gerekir. ve hergün apartmanda bu görülür. diğer hayvanlarda genelde bunun için dışarı çıkartmak gerekmez.

Birde dinen evde köpek beslenmez, köpek olan evin altındamı üstündemi tam bilmiyorum, namaz kılınmaz diye inanışlar vardır. Bu tür inanışta insanlar var ise en çok sorunuda bunlar çıkarırlar.

Evcil hayvan beslenebilir şeklinde bir maddeyi tüm siteye kabül ettiremez iseniz. aynı blokta oturduğunuz, komşularınız arasında bir kamuoyu araştırması yapın. sorun olmayacağını anlarsanız. Barınaktan bir köpek alın, köpeği göndermek zorunda kalırsanız barınağa tekrar verirsiniz. Bu durumda zaten barınaktan aldığınız için barınağa vermekle fazla üzüntü duymazsınız.

Kolay gelsin

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    115
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ALINTIDIR;

Apartmanda Köpek Besleme Hukuku

Apartman dairesinde köpek yasak mı, apartmanda köpek beslemenin cezası ve yasakmı

apartmanda köpek besleme kanunu
    Köpek sahibi olmak ile ilgili en önemli sorunlardan biri de apartman içerisinde beslenip beslenemeyeceği ile ilgilidir. Bu tip bir sorunla karşılaştığınız takdirde size en yakın hayvan koruma derneğine başvurunuz. Onlardan size yol göstermelerini ve tecrübeli bir avukata yönlendirme yapmalarını isteyiniz. Hayvan koruma derneklerinin de yardımları ile haklarınızı öğreniniz.

Apartman yönetim planı iyi okuyunuz. "Apartman yönetim planı" apartmanın inşası bittikten sonra yapılan ilk toplantıda yapılır. Yani apartman kaç yıl önce inşaa edildiyse, o ilk toplantıda "evcil hayvan beslenemez" diye bir karar yönetim planına konulmuş ise sizin hayvanınız da dahil apartman genelinde hiçbir hayvan beslenemez. Bu şikayet sahibine sadece sizin köpeğinize git deme hakkını vermez.
    Apartman yönetim planında hayvan beslenebilmesi ile ilgili ibareler dışında da zaman içinde uyulmamış olan ibareler var mı bunları incelemeniz yerinde olur. Örneğin; yönetim planında otopark görünen alan, bahçe, bahçe görünen yer otopark olarak kullanılmakta mı ya da plana aykırı tadilatlar yapılmış mı? Apartman yönetim planında yasak oldugu için Köpek beslemenize karşı çıkıldığı takdirde sizinde yönetim planının tamamina uyulması konusunda ısrarcı olabilirsiniz. Bir çok vaka da caydırıcı etki uyandırmaktadır.

Şikayet öncesinde veya sonrasında konulan kararlar ise geçersizdir. Şikayet olunduktan sonra koyulan kararlar dava ilk celsede iken usul aykırılığı sebebiyle red olunur. Bu durumda şikayetçinin ikinci kez para ödeyerek yeniden dava açması gerekir.
    Aynı şekilde uzun süredir hayvanla birlikte o evde yaşanmakta olmasına rağmen sonradan dava açılmış ise şikayetcinin şikayeti ile ilgili kasıt aranır.

Apartman planında evcil hayvan beslenemeyeceği ile ilgili bir madde olmadığı takdirde şikayet sahibinin tamamen subjektif olduğunun ispatına çalışılır.
    Köpeğin temel itaatlerini aldığına ve başına buyruk hareket etmediğine dair bilir kişi raporu, başka komşuların rahatsız olmadığına dair beyan gibi.

Köpeğin sizlerle yaşadığının tespiti için şikayet sahipleri çoğunlukla zabıta ya haber vermektedir. Zabıta nın yetkisi , köpeğin aşı karnesini ve ağızlığını görüp gitmekle sınırlıdır. Bunun haricinde bir yetkisi yoktur. Köpeğinize evden gitsin diyemez, size süre veremez, evinize izniniz olmadan giremez.

Şikayet sahiplerinin başvurduğu ikinci bir yol ise Çevre ve il Müdürlüğünün gürültü ile mücadeleye şikayet etmektir. Ses tespiti “decibel” olarak yapılır. İşin usulu mühürlü bir teyp ile şikayet sahibi kişinin evinde en az bir gün boyunca sürekli ölçüm yapılmasıdır. Bir ses ancak belirli düzeyin üzerinde ve sürekli ise gürültü kirliliğine sebebiyet veriyor kabul edilebilir. Hiçbir köpek sürekli yüksek sesle havlamaz ve sesi çoğunlukla genel çevre ses düzeyinin altında kalır. Rahatsızlık verici ses sınırı kanunlara göre 120 decibelden başlar bu da bir kaç otomatik yer kazma makinasının çıkardığı sese denk gelir ve hiçbir kopek bu sesi cıkaramaz.
    Yani kanunlar gereğince gürültü sebebiyle hiçbir köpek evden atılamaz.
    Usulüne uygun yapılmamış ölçümlerden dolayı kesilmiş cezaların ise bir geçerliliği yoktur. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Entegrasyon programina dahil olarak, Avrupa Hayvan Hakları Yasası’nı imzalamıştır. Bu yasanın maddelerinden birisi de “İnsanlar evlerinde besledikleri hayvanları terk edemez ve terk etmeye zorlanamaz” dır.
    Konu mahkemeye taşındığı takdirde uzun ve zor bir süreç başlar.
    Köpek sahipleri çoğunlukla dava sonuçlanmadan ümitsizliğe kapılmakta ve köpeği evden uzaklaştırma yoluna başvurmaktadır. Oysa bu bir sabır savaşıdır. Hayvan koruma derneklerinin yardımı ve tecrübeli bir avukat rehberliğinde, hiç bir köpeğin gücü gürültü kirliliği yaratmaya yetmeyeceği gibi, şikayet sahibinin de köpeğinizi evden uzaklaştırmaya gücü yetmeyecektir. Bu konuda haklarınızı biliniz.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yönetim planında evcil hayvan beslenemeyeceğine dair bir madde yoksa, gelen şikayetlere karşı izleyebileceğiniz yollar bunlar, eğer yönetim planında evcil hayvan beslenemeyeceği kararı varsa, bu yollar hiç bir işe yaramayacaktır haliyle.
    Yönetim planını inceleyebildiniz mi? Herhangi birinden köpek besleme konusunda olumsuz bir tepki mi aldınız?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    310
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yönetim planında bulunmasada herhangi bir kat maliki gürültüden şikayetçi oluyorum dediği anda işlem başlatabilir, asıl olan birinin şikayet etmemesidir bence.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hukuki çerçevede sizlerin lehinde ve aleyhinizde olabilecek noktaları şöyle özetlemek isteriz:

• Lehe olan noktalar

1. Avrupa Birliği Uyum Yasaları’na göre hazırlanan ve 2004 yılında TBMM’de kabul edilen Hayvanları Koruma Kanunu’na göre tüm hayvanların korunma ve barınma hakkı vardır. Evlerde beslenen evcil hayvanlar, sahipleri tarafından tüm sorumlulukları alındığı ve yükümlülükleri yerine getirildiği takdirde ev ortamında beslenebilir.

2. 5199 numaralı Hayvanları Koruma Kanunu’nun beşinci fıkrasında bakıma muhtaç olan hayvanların evden atılamayacağına dair bir uyarı bulunmaktadır. Yani, ev hayatına alışmış, yaşlı veya sağlık sorunları olan hayvanları sokağa atmak suç oluşturmaktadır.

3. Eğer mahkeme aşamasına gelindiyse, Apartmanın diğer sakinlerinin hayvandan rahatsız olup olmadığına bakmalı. Sorun gürültüden kaynaklanıyorsa, gürültü tespiti için bilirkişi gelir. Burada köpek sahibinin dikkat etmesi gereken önemli ayrıntılar var. Gürültü tespiti, şikayetçi olanın dairesinden yapılır. Hayvanın havlaması sürekli olmadığı sürece, hayvan sahibi seyrek havlamalara itiraz etme hakkına sahip. Şikayetin geçerli olması için gürültünün sürekli olması ve belirli bir desibelin üzerinde olması gerekmektedir.

4. “Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası anlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında anayasaya aykırılık iddiası ile anayasa mahkemesine başvurulamaz” Anayasamızın 90. Maddesine göre yukarıda belirttiğimiz hususlarla hukuken bağlı olmaktayız.

5. Ayrıca Yargıtayın son yıllarda benzer konularda vermiş olduğu köpeklerin evden tahliye edilmemesine dair vermiş olduğu ONAMA kararlarını da sayın mahkemeye fikir vermesi açısından sunuyoruz. EK 6: Istanbul 4 Sulh Hukuk mahkemesinin 1998/ 603E ve 1999/832K sayılı kararı ve Yargıtay onama kararı

• Aleyhe olan noktalar

1. Yargıtayın bu konuya ilişkin verdiği kararlar ne yazıkki aleyhinizedir. Örneğin bir kararında "itiraz üzerine yaptığı inceleme sonucunda kararı bozdu. Yargıtay, "Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 28. maddesine göre bütün kat maliklerini bağlayıcı sözleşme niteliğinde olan yönetim planında, bağımsız bölüm ve eklentilerinde kedi, köpek gibi hayvanların beslenmesi açıkça yasaklanmışsa, bağımsız bölümde beslenen köpek çevresine rahatsızlık vermemiş olsa bile uyuşmazlık halinde mahkemece yönetim planının uygulanması zorunludur." demektedir.

Eğer komşularınız bu durumdan rahatsız değilse sizlere önereceğimiz hukuki yol bir an önce (olağanüstü) kat maliki kurulunu toplantı yapmasını sağlamak üzerine işlemler başlatmanızdır. Önemli bir sebebin çıkması halinde, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve toplantı için istenilen tarihten en az onbeş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir çağrı veya bir taahhütlü mektupla, toplantı sebebi de bildirilmek şartıyla, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir. Bu doğrultuda yönetim planından bu ibareyi çıkartmaya yönelik veya kat malikleri kurulunca müsaade edilmesine yönelik girişimlerde bulunabilirsiniz. Eğer dava sürecine girmek isterseniz lehinize belirtilen noktaları kullanma imkanınız bulunmaktadır.

Atakan KARATAŞ
    05366560036

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

apartman yonetmeligi hayvan

apartmanda kopek beslenemez maddesi sonradan konulur mu

apartman yonetimi kopek

apartmanda köpek beslemenin cezası

bina yonetmeligi sikayetler

apartman disinda kopek beslemek yasak mı

apartman yönetmeliği hayvan besleme

apartman yönetmeliği

apartmanda kopek pakmak kanun mumkunmu

http:www.hukuki.netshowthread.php110253-Apartman-yonetmeliginin-degistirilmesi-mumkun-mu

Forum