+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: Çekişmeli Boşanma Ve Tazminat

Çekişmeli Boşanma Ve Tazminat Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Edremit
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Çekişmeli Boşanma Ve Tazminat

Merhaba;

Açılış Tarihi 09/12/2010 olan boşanma davamın ilk duruşması 02/02/2011 görüldü ve 13 dava ertelendi şu anda 29/01/2014 14. duruşma. Bu zamana kadar davalı hiç bir duruşmaya gelmediği gibi hiç bir şekilde tebligat yapılamadı. 2 kez ilanen tebligat yapıldı. Babası arayıp davalıya telefonu verdi davaya geleceğini belirten davalı en son duruşmayada gelmedi. Buna avukatımın avukat olan ve aynı hukuk burosunda çalışan oğluda şahittir telefon görüşmesini kendiside yaptı. Boşanma davasında 3 ay evli kaldığım için davanın uzayacağı söylendi ve öylede oldu. Boşanma davasında delillerim sosyal medyada farklı isimdeki hesapla başka kişilerle ve eskiden samimi olduğu insanlarla "evli olduğunu asla belirtmeden" konuşmalar uygun bulmadığım ve daha önce hiç görmediğim sonradan gördüğüm fotoğraflar. Davalının olaylar meydana çıkınca atmış olduğu mesaj kayıtları yazılı ve flash disk yolu ile avukatıma sundum. Bilirkişi incelemesinden geçecek denildi para istendi ödedim. Şu anda davalı eşim boşanma davasını açtığım günden bu yana 2 erkek arkadaş edindi. İlk erkek arkadaşı ile olan arkadaşları arasında nişanlanma fotoğrafları ve yorumlarını samimi pozlarını avuaktıma delil olarak sundum. Kendiside böyle şeylerle ugrasmama gerek olmadığını bunları kendisinin yapacağını söylemesine rağmen buna anlam veremedim. Yani nasıl kendisi bu delilleri bulabilirdi. Ayrıca avukatım böyle uygulamaların yani davalının o zamanki özel hayatına ait fotoları alıp delil olarak sunmanın kanuna aykırı olduğunu belirtti. Şu anda davalı 2. erkek arkadaşı ile aynı şekilde samimi pozlar aşk söylemleri yorumlar ile gününü gün etmekte. Hatta bir fotoğrafta çiçek ve çikolata olduğunu gördüm. Yorumlardan çıkardığım davalıyı erkek arkadaşı istemeye gelmiş ve davalı babasu kızı vermiş herkes yorumlarda mutlu mesut hayırlı olsunlar falan garip bir durum. Bu fotoğrafları avukatıma söylememe gerek varmı bilmiyorum çünkü avukatım kanuna aykırı diyor. Tabi davalının yaptıkları kanuna ne kadar aykırı orasınıda çözemiyorum. Bu davada delillerimin tam kusursuz ve eksiksiz olduğunu düşünüyorum ve mahkemeye gelmeyen davalının bende kusur gösterebilecek en ufak bir delilide bulunmamakta ve bu yüzdende mahkemeye gelmemekte. Bunca sene geçen zamanda maddi açıdan ödediğim paralar olsun. Yaşadığım psikolojik çöküntü olsun. Burada tek başıma boşanmak için çabalarken davalının bekar gibi hiç bir şey olmamış gibi haysiyetsizce yaşam sürmesi. Kimliğinde soyadımı taşıyorken böyle bir hayat sürmesi. Ve mahkemenin beni sadece boşamakla kalması beni çok tedirgin ediyor. Avukatım maddi ve manevi tazminatıda boşanma davası açarak açmış oluyoruz zaten demişti. Benim ayrıca dava açmama gerek kalmıyor sanırım. Şu anda birlikte olduğu kişiyede tazminat davası açmam için ayrı bir davamı açmam gerekir? Bunca zamandan ve bunca çabadan sonra bu davada sona gelinmişmidir? Davalı bildiğim kadarı ile babası maddi açıdan iyi olduğu için çalışmıyor diye biliyorum üzerine kayıtlı birşey olacağınıda sanmıyorum tazminat taleplerim kabul görürmü?

Hukuki NET Güncel Haber

Çekişmeli Boşanma Ve Tazminat konulu yargıtay kararı ara
    Çekişmeli Boşanma Ve Tazminat konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    542
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Çekişmeli Boşanma Ve Tazminat

Durum uzun ben kısaca net bilgiler vereyim.
    1) boşanma davası açılırken tazminat talep etti iseniz ayrıca tazminat davası açmanıza gerek yoktur.
    2) karşı tarafın üzerinde kayıtlı mal olmaması tazminat talebini etkilemez, sadece mahkeme tazimanata hükmederse icra yolu ile tahsilinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Tazminat boşanmaya sebebiyet veren taraflardan kimin daha kusurlu olup olmadığına ilişkindir.
    3) Dosya içeriğini bilemediğimizden dosya son aşamaya gelip gelmediğini bilemeyiz.
    4) Sonradan çekilmiş söz gibi bir olayın fotolarından bahsetmişsiniz. Sosyal ortamda umuma açık olarak koymuşsa delil olarak sunulabilir. fakat dosya zaten bir aşamaya gelmiş ve dosyadaki mevcut deliller karşı tarafın kusurunu kanıtlamaya yeter ise ayrıca gene delil sunup davayı uzatmanın manası yok.
    5) bilirkişi için verdiğiniz ücret doğrudur.
    6) her avukatın davaya yaklaşım tarzı vardır, farklı farklıdır. Tavsiyem avukatınıza güvenin ve biraz daha dişinizi sıkıp sabredin.

Nerede
    Edremit
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Barış bey çok teşekkür ederim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Herkese merhabalar

Benim bir problemim var yanıtlarsanız sevinirim zira avukatım olmasına rağmen bir yerlerde hata olduğunu düşünüyorum, şöyle ki;

Eşimle 8 yıllık evliliğimiz var, ilk yılımızda bir bebeğimiz olmuş ancan eşim bunu karınağrısı şikayetiyle doktora gittiğinde öğreniyoruz ve kürtaj oluyor zira bebek ölmüş ve 2,5 aylık.
    Sonrasında eşimle aramızda cinsel problemler başladı ve ben eşimi doktora gitmeye ikna edemedim yaklaşık 3 yıl zira sorunun kendisinde değil bende olduğunu, cinsel birlikteliik sırasında benim ona ağrı ve acı çektirdiğimi v.s söyleyip doktora gitmekten kaçındı ve biz bu sürede odaları ayırdık.
    Zamanla başka problemler de oldu ve boşanma noktasına geldik 2008 yılında anlaşmalı boşanma ile boşanacakken barıştık ve doktora gitmeye razı oldu ancak dava tarihi olan 2012 ylına kadar olayı çözemedik zira verilen tedavileri düzenli uygulamadı ve sürüncemede bıraktı, ilaçları zamanında almadı v.s
    Eşim de ben de çalışmaktayız ben evin ihtiyaçlarını karşılarken onun maaşıyla da 1 ev ve 1 araba aldık onun üzerine , ben ayrıca kendi üzerime 1 araba aldım bu arada kirada oturmaya devam ediyoruz ve masraflar benden.
    son zamanlara doğru eşim eve özen göstermemeye başladı ( öceden de varı ama sonra arttı ) beni titizlikle suçlamaya başladı ( önceden de suçluyordu ) evi satıp yeni bir ev alalım üzerine de kredi çeker öderiz kiradan kurtuluruz deyince bu ev benim sen bir tane al içine girer otururuz dedi. 3 gün sonra ablasıyla gelip biz konuştuk senin dediğin mantıklı satın iyi bir ev alıp içine girin dedi ablası eşime bu durum neden böyle deyince de "sen beni ikna edemedin ablam ikna etmiş olamazmı " dedi
    bana bir yere gittiğini söyleyip başka bir yerde olduğunu öğrendim sordum neden diye, her gittiğim yeri sana söylemek zorundamıyım dedi ( yorum yapıyomuşum )v.s.v.s.

dava açtım mağdur rolü oynadı ve dava geçenlerde aleyhime bitti, maddi manevi tazminat ve nafaka ( anlamadım bunu )

sorum şöyle;

1- Çalışan, çocuğu olmayan ve iyi bir maaşı olan eşe dava sonlanıncaya kadar nafaka verilir mi ne derece doğru ?
    2- Eşim banka dekontlarını v.s. ibraz edip herşeyi ben aldım demekte ( doğru çünkü bu iş için onun maaşını kullandık ) benim evin ihtiyaçları dahil hiçbirşeye karışmadığımı dolayısıyla hiçbir hakkım olmadığını iddia etmektedir, faturalar benim üzerime ( karşı tarafta bunu kabul etti ) kira da benim hesabımdan benim tarafımdan ödeniyor, ayrıca eşimin hesabına havaleler var muhtelif zamanlarda ( bunun hesap dökümlerini avukatıma vermeme rağmen dava dosyasında bulamadım koymadı galiba ) bu durum hakimin bu kısa kararında etkili olmuş mudur?
    3- Eşimle aramızdaki cinsel uyumsuzluk hastane raporlarıyla ortaya çıkmışken ( neredeyse bütün 2010 yılını hsta geçirdiği, kist, kronik vajinit, akıntı ağrı v.s gibi bulgu ve bilgiler var doktor raporlarında ) bu durum eşimden kaynaklı bir problemi işaret etmekte yetersiz mi kalır ( zira kendisi benim aşırı cinsel ilişki istediğimi o yüzden doktora gittiğini söylüyor )
    4 - Benim kendisini aldattığımı iddia ediyor gören var diyor kimse yok, delil var diyor evdeki bilgisayarı inceletti içinden kimin olduğunu bilmediğim birsürü kadın çoluk çocuk çıktı, işte bunlarla aldattı diyor, hiçbir fotoğrafta ben yokken bunlar delil olur mu? ( zira akşammları ingilizce chat yapıyordum eşim de yanımdayken kendisinin herşeyden haberi var ama yine de kabul etmiyor )
    5- Dosya yargıtaya gidince, gelmeyen bir doktor raporu bozmaya neden olur mu?

Şimdilik bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim gecenin 3 bçuğunda gözüme uyku girmiyor haklıyken haksız duruma düştüm
    Teşekkürler

Nerede
    ankara
    İletiler
    258
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı chemistomer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Herkese merhabalar

Benim bir problemim var yanıtlarsanız sevinirim zira avukatım olmasına rağmen bir yerlerde hata olduğunu düşünüyorum, şöyle ki;

Eşimle 8 yıllık evliliğimiz var, ilk yılımızda bir bebeğimiz olmuş ancan eşim bunu karınağrısı şikayetiyle doktora gittiğinde öğreniyoruz ve kürtaj oluyor zira bebek ölmüş ve 2,5 aylık.
    Sonrasında eşimle aramızda cinsel problemler başladı ve ben eşimi doktora gitmeye ikna edemedim yaklaşık 3 yıl zira sorunun kendisinde değil bende olduğunu, cinsel birlikteliik sırasında benim ona ağrı ve acı çektirdiğimi v.s söyleyip doktora gitmekten kaçındı ve biz bu sürede odaları ayırdık.
    Zamanla başka problemler de oldu ve boşanma noktasına geldik 2008 yılında anlaşmalı boşanma ile boşanacakken barıştık ve doktora gitmeye razı oldu ancak dava tarihi olan 2012 ylına kadar olayı çözemedik zira verilen tedavileri düzenli uygulamadı ve sürüncemede bıraktı, ilaçları zamanında almadı v.s
    Eşim de ben de çalışmaktayız ben evin ihtiyaçlarını karşılarken onun maaşıyla da 1 ev ve 1 araba aldık onun üzerine , ben ayrıca kendi üzerime 1 araba aldım bu arada kirada oturmaya devam ediyoruz ve masraflar benden.
    son zamanlara doğru eşim eve özen göstermemeye başladı ( öceden de varı ama sonra arttı ) beni titizlikle suçlamaya başladı ( önceden de suçluyordu ) evi satıp yeni bir ev alalım üzerine de kredi çeker öderiz kiradan kurtuluruz deyince bu ev benim sen bir tane al içine girer otururuz dedi. 3 gün sonra ablasıyla gelip biz konuştuk senin dediğin mantıklı satın iyi bir ev alıp içine girin dedi ablası eşime bu durum neden böyle deyince de "sen beni ikna edemedin ablam ikna etmiş olamazmı " dedi
    bana bir yere gittiğini söyleyip başka bir yerde olduğunu öğrendim sordum neden diye, her gittiğim yeri sana söylemek zorundamıyım dedi ( yorum yapıyomuşum )v.s.v.s.

dava açtım mağdur rolü oynadı ve dava geçenlerde aleyhime bitti, maddi manevi tazminat ve nafaka ( anlamadım bunu )

sorum şöyle;

1- Çalışan, çocuğu olmayan ve iyi bir maaşı olan eşe dava sonlanıncaya kadar nafaka verilir mi ne derece doğru ?
    2- Eşim banka dekontlarını v.s. ibraz edip herşeyi ben aldım demekte ( doğru çünkü bu iş için onun maaşını kullandık ) benim evin ihtiyaçları dahil hiçbirşeye karışmadığımı dolayısıyla hiçbir hakkım olmadığını iddia etmektedir, faturalar benim üzerime ( karşı tarafta bunu kabul etti ) kira da benim hesabımdan benim tarafımdan ödeniyor, ayrıca eşimin hesabına havaleler var muhtelif zamanlarda ( bunun hesap dökümlerini avukatıma vermeme rağmen dava dosyasında bulamadım koymadı galiba ) bu durum hakimin bu kısa kararında etkili olmuş mudur?
    3- Eşimle aramızdaki cinsel uyumsuzluk hastane raporlarıyla ortaya çıkmışken ( neredeyse bütün 2010 yılını hsta geçirdiği, kist, kronik vajinit, akıntı ağrı v.s gibi bulgu ve bilgiler var doktor raporlarında ) bu durum eşimden kaynaklı bir problemi işaret etmekte yetersiz mi kalır ( zira kendisi benim aşırı cinsel ilişki istediğimi o yüzden doktora gittiğini söylüyor )
    4 - Benim kendisini aldattığımı iddia ediyor gören var diyor kimse yok, delil var diyor evdeki bilgisayarı inceletti içinden kimin olduğunu bilmediğim birsürü kadın çoluk çocuk çıktı, işte bunlarla aldattı diyor, hiçbir fotoğrafta ben yokken bunlar delil olur mu? ( zira akşammları ingilizce chat yapıyordum eşim de yanımdayken kendisinin herşeyden haberi var ama yine de kabul etmiyor )
    5- Dosya yargıtaya gidince, gelmeyen bir doktor raporu bozmaya neden olur mu?

Şimdilik bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim gecenin 3 bçuğunda gözüme uyku girmiyor haklıyken haksız duruma düştüm
    Teşekkürler
    Türkiyede hukuk maalesef hakim ve savcıların keyfi tasarrufu üzerinden yürür. Dolayısıyla hiç bir avukat size bu böyle olur, şu şöyle olur diye bir şey söyleyemez.

Tedbir nafakasına gelince -- yukarıda dediğim gibi-- hakimine bağlı. Verebilirde, vermiyebilirde. Hayal kırıklığınızı çok iyi anlıyorum. Ama TC de hukuk böyle işliyor. Ben kendi durumumdan bahsediyim. Ben eşime 3.5 yıl tedbir nafakası ödedim. Türkiye standartlarına göre çok iyi maaş alan biri (üst yüzde 3 diliminde. Bir aşamada mahkemeye SGK istatistiklerini vermiştim). Mahkeme benden fazla maaş almasına rağmen, benim ona tedbir nafakası ödememe karar verdi.

Yani şimdi millet AKP ye kızıyor. Niye hukuka müdahale ediyor falan ama. Türkiyede zaten tamamen zıvanadan çıkmış bir hukuk sistemi var. Bakın AİHMin önünde Türkiyeden gelmiş 16 bin dosya bekliyor. Bunlar ön elemeden geçmiş dosyalar. Yani bu dosyaların yüzde 98 inde Türkiye aleyhine karar çıkacak.Birilerinin çıkıp yeter artık, hukukçuluk oynamayı bırakın demesi gerekiyor.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Peki simdi durumu sineye cekip kader mi diyeyim, benim derdim para odeyup odememek degil hakli oldugum davada hakkimi alamamam. Hakimin cinsel uyumsuzkugun esimden kaynaklandigina kannat getirmesi icin ne gerekir acaba, 3 hastaneden ikisinden bilgiler gelmis heleji bir hastane kayitlarinda 2010 yilinin her 2 , 3 ayinda kadin hastaliklari, agri kanama, v.s. var ayni sikayetler.Butun yili hasta gecirmis, simdi bu delil olmuyor mu hakimin buna kanaat getirmesi icin illa yatak odamiza mi girmesi gerek? Ayrica 3. Hastaneden bilgi gelmemis, hakim bu durumun cinsel birlesmeye engel olup olmadigini anlamak icin uzmana sormamis, bunlar eksik inceleme nedeniyle yargitayda bozma sebebi olur mu, bununla ilgili kararlar varsa paylasirsaniz sevinirim.
    Bir de cocuk istememis olsam bile (ayri odalarda yattigim cinsel problemlerimin oldugu kadindan nasil cocuk yapacaksam ) bu durum tazminat sebebi midir?bosanma sebebi bile degilken.
    Saygilar

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bir soru da ben sorabilirmiyim acaba biraz alakasız ama
    nışanlım trafik kazası geçirdi 2013 temmuz ayında ve karşı taraf her türlü desteği vereceğini söyledi maddi manevi olarak. biz de dava açmadık ama hiç bir şekilde yardımda da bulunmadılar. şuan hukuk davası devlet tarafından açılmış durumda ve şubat ayında mahkememiz var biz burda karşı taraftan davacı olsak ve kayıplarımızın bedelini karşı taraftan almak istesek böyle bişey yapabilirmiyiz

Nerede
    ankara
    İletiler
    258
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı chemistomer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Peki simdi durumu sineye cekip kader mi diyeyim, benim derdim para odeyup odememek degil hakli oldugum davada hakkimi alamamam. Hakimin cinsel uyumsuzkugun esimden kaynaklandigina kannat getirmesi icin ne gerekir acaba, 3 hastaneden ikisinden bilgiler gelmis heleji bir hastane kayitlarinda 2010 yilinin her 2 , 3 ayinda kadin hastaliklari, agri kanama, v.s. var ayni sikayetler.Butun yili hasta gecirmis, simdi bu delil olmuyor mu hakimin buna kanaat getirmesi icin illa yatak odamiza mi girmesi gerek? Ayrica 3. Hastaneden bilgi gelmemis, hakim bu durumun cinsel birlesmeye engel olup olmadigini anlamak icin uzmana sormamis, bunlar eksik inceleme nedeniyle yargitayda bozma sebebi olur mu, bununla ilgili kararlar varsa paylasirsaniz sevinirim.
    Bir de cocuk istememis olsam bile (ayri odalarda yattigim cinsel problemlerimin oldugu kadindan nasil cocuk yapacaksam ) bu durum tazminat sebebi midir?bosanma sebebi bile degilken.
    Saygilar
    Hakimden çok fazla şey istiyorsun. Senin bir yaklaşımın veya mantığın var. Hakiminde kendine göre bir yaklaşımı var. Netice de önemli olan hakimin ne düşündüğü. Bunun matematiksel bir formülü yok. Ha beğenmiyorsan git derdini Marko Paşaya anlat.

Nacizane benim tavsiyem hiç mahkemeye falan bulaşma. Buradan adalet falan çıkmaz. Anlaşmalı birşeyler yapabileceksen ne pahasına olursa olsun yap. TC mahkemeleri adalet aranacak en son yerdir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    542
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Temyiz aşamasında yerel mahkeme dosyadaki mevcut delilleri değerlendirmesinde hataya düşmüşse bu bir bozma sebebidir. Temyiz beyanlarınızı sağlam bir şekilde Yargıtaya ifade edin.

Not: Beğensek de beğenmesek de mahkemelere ve adalete güvenmekten başka elimizde başka bir şey yoktur, aksi durum toplumu cinnet noktasına getirir. Adil bir yargılama hepimizin temennisidir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cemil bey bulaştım bile yapımda yok bulaşmamak kim haklıysa hakkını almalı ben haksızsam benden almalı haklıysam ben almalıyım, Barış bey tekrar teşekkürler cevap için. Bugün hep bu konuyu araştırdım, şimdilik usulden 1- tanık delilerinin takdirinde isabetsizlik 2 - delil takdirindeki isabetsizlik nedenlerinden ikisine uygunluk buldum, ya da ben öyle zannediyorum, resen araştırma ilkesiyle ilgili olarak 165. maddede geçen akıl hastalığıyla ilgili mutlaka bilirkişiye başvurmalıdır durumu var ancak benim davamda eşimin kürtaj olup olmadığının isbatı konusunda hakim resen araştırma yapıp avukatımın söylediği hastaneye yazı yazmamış ( avukatım niye celbettirip getirtmedi hala anlamadım ) eğer bu yazıyla kürtaj olduğu anlaşılırsa otomatik olarak çocuk istediğim anlaşılacak diye düşünüyorum, yanılıyor muyum?

- - - Updated - - -

Bir de, hakimin vicdani kanaatini değiştirecek ve dava sonucunu etkileyebilecek ancak dava süresince verilmeyen ( kısa karar çıktı ) delilleri yargıtaya sunabiliyor muyuz? ya da dilekçe verirken bunlar da ekleri deyip okumalarını sağlayıp kanaatlerini etkileyebilir miyim?
    Teşekkürler şimdiden

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

çekişmeli boşanmada deliller

temyiz cekismeli bosanma

fotografini cekip delil olarak sundum

cekismeli bosanmada karsi tarafin gelmemesi

çekişmeli boşanma da tazminat

yargitayda incelemede olan bosanma davamin karari

çekişmeli boşanma davasında maddi durum incelemesi

esim bosanma davasinda onu aldattigimi iddia ediyor