+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
    Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bedelli taksidini ödeyememe ,ilk taksidin iadesi ve değişen askerlik statüsü hakkında bir sorun

13 haziran 2012 tarihinde bedelli askerlik için ilk taksidi yatırarak başvurumu yaptım. İlk taksidi yatırdığım zaman 4 yıllık örgün eğitim veren bir üniversiteden tek derse kalmış bir öğrenci idim.Haziran sonunda tek dersimi vererek mezun oldum..Yani askerlik açısından statüm değişti.Bedelli için ikinci taksidi ödeyememe riskim bir hayli yüksek ..Sorunum bu noktada başlıyor.İnternetten araştırdığım hali ile bedelli taksidinin iadesinde askere gidip gelme şartı şeklinde ifadeler okudum fakat mevcut yasada bu şarta zemin oluşturacak net bir ifade bulamadım..Ayrıca yasada taksidini yatıramayan kişilerin askerlik işlemleri mevcut statülerine göre yürütülür ifadesi var.Şimdi benim statüm değişti ve mezuniyet sonrası 2yıl tecil hakkım var diye biliyorum..(haziranda mezun olduğumdan aralıkta ödeyemezsem 1.5 yıl tecil hakkım olduğunu söylerler diye düşünüyorum)Ben bu tecil hakkımı kullanarak aynı zamanda askere hemen gitme koşulu olmadan da paramı geri alabilir miyim?Eğer alamazsam ve benden askere gidip gelme koşulu isterler ise bu haksız bir durum oluşturmaz mı?Zira yasada net bir askere gidip gelip parayı bu şekilde alabilme ifadesine rastlayamadım her ne kadar insanlar sürekli bunu söyleselerde.

Sonuçta belki yüksek lisansa başvuracağım belki yurtdışına çıkıp hem yüksek yapıp hem de çalışma ve oturma izni ile dövizli askerlik başvurusu yapacağım..Devletin benim bu haklarım saklı iken paramı iade etmeyip bekletme durumu olabilir mi?

Umarım 2. taksidimi ödeyebilecek şans veya imkana kavuşur bu sorunlarla yüzleşmek durumunda kalmam..

Hukuki NET Güncel Haber

Bedelli taksidini ödeyememe ,ilk taksidin iadesi ve değişen askerlik statüsü hakkında bir sorun konulu yargıtay kararı ara
    Bedelli taksidini ödeyememe ,ilk taksidin iadesi ve değişen askerlik statüsü hakkında bir sorun konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bedelli taksidini ödeyememe ,ilk taksidin iadesi ve değişen askerlik statüsü hakkında bir sorun

Son uygulamayla bedelliye başvurada bulunduysanız zaten şu an en az 1982 doğumlu olmalısınız.Bu durumda Üniversiteyi bitirip hala 2 yıl tecil ettirme gibi bir şansınız yok.Doğru, lisans mezunlarının 2 yıl tecil ettirme hakları var ancak bu iki yıllık hak 30 yaşından gün alınana kadar geçerli(18 yaşında Üniversiteye başlanabildiği ve 22-24 yaş arasıda mezun olunabildiği ön görülürse 30 yaş sınırı gayet makul).Bunun sebebi 30 yaşına aşmış, evli barklı hatta çoluk çocuk sahibi kişilerin silahlı kuvvetlere sağlıyacağı faydanın sınırlı olması.Paranızında(eğer ikinci taksit ödenmezse) 3 aylık bir inceleme sonrasında bu haktan faydalanmadığınızın ön görülmesi durumunda 1 ay içinde ödeneceği söyleniyor.Ancak ikinci taksit ödenmediği takdirde bakaya düşeceğiniz için o şekilde gidip milli savunma bakanlığından veya askerlik şubesinden(sizi askere almak için arayan ve idari ve adli yaptırımlarla peşinizde olan kurumdan bahsediyoruz) para almanız söz konusu olamaz.Zaten direk silah altına alınırsınzı.Mantıken paranızı alabilmeniz için askerliğinizi yapıp gelmenzi gerekmekte.Bilginize..
    Konu Engin Ünalmış tarafından (15-11-2012 Saat 18:32:45 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bedelli taksidini ödeyememe ,ilk taksidin iadesi ve değişen askerlik statüsü hakkında bir sorun

benim bildiğim ve bu siteye üye bazı kişilerden edindiğim bilgiye göre(onlar 30 yaş olmalarına rağmen bu haktan yararlanmıştı) mezuniyet tarihi+2 yıl diye bir kural var ve bunda 29 yaş sınırlaması yok..yani ben bu şekilde sınırlandırılan bir olayı görmedim ve duymadım..sizin bilginizde dediğinizi açıklayan yasa yönetmelik vs gibi bir sunum var mı acaba?bu konu benim için önemli ve kesinleştirmem gereken bir durum.zaten yaş sınırına bakılıyorsa bu durumda benim 35 yaşına kadar askere gitmeden yüksek lisans yapma hakkımda suç veya kabahat teşkil eden bakaya yoklama kaçağı gibi durumlara düşmeden mümkün değil ..şimdi devlet 35 yaşına kadar yüksek lisans yapma hakkı verirken aynı zamanda bunu suç teşkil eden bir duruma düşmeden yapmaya imkan tanımaması mantıksız geliyor bana..ben tam 29 yaşında mezun olsaydım bana yine 2 yıl tecil vermeyecekler miydi acaba?ben hep bu hakkı şu şekilde duydum mezuniyet tarihi + 2yıl ve bunda 29 yaş sınırlaması olduğunu duymamıştım ..o sınırın lisans eğitimi için verilen son tecil yaşı olarak biliyorum

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben bu sitede yıllardır varım ve bu durumlar takip ettiğim(askerliğimi yapıp gelmiş bir kişi olsamda) konular arasında.Konuşulan konuların tamamı(heleki son şekillenen uygulamalarla) 29 yaşı doldurma(yani 30 dan gün alma) lisans mezunları için keskin tarih.Eğer bitirmediysen lisansı bırakıp gitmen, bitirdiysende 30 dan gün alana kadar 2 yıllık tecil hakkını kullanma hakkın var.Devletin 35 yaşına kadar tanıdığı lisans üstü eğitim durumu(doktorada dahil) 30 yaşından önce lisans üstüne başlamış ve uzatmışlar için geçerli.Bu konuda dediğim şekilde çok fazla yazı olmasına, burda konuşulanlarında dediğime paralel işlemesine, hatta sizinde duyduğunuz bedelli taksidinin ödenmediği hallerde askerliği yapmadan ödennen paranın geri alınamaması duyumuna rağmen siz olmasını istediğiniz şekilde anlamaya çalışıyosunuz gibi geldi bana bir şeyleri.Bunu gördükten sonra benimde birilerini ikna etmek gibi bir görevim olmadığı için, ben gene bildiğimi kesin ve net bu durumda olup bu sayfadan faydalanmak isteyen kişiler için yazayım.Bedelli taksidini ödeyemeyen lise ve lisans mezunları silah altına alınır(çünkü son uygulamayla hepsi 30 yaş ve üzeri insanlar).Ödedikleri paranın geri alma süreside 3 ay inceleme 1 ayda ödeme süresi olarak en erken 4 aydır.Bu durumda mantıken askerliği yapıp gelmeden paralarını geri alma şansı yoktur.Yazılan ve devlet tarafından uygulanacağı ilan edilenler bu şekilde.Daha sonra bir esneklik uygulanırsa orasını bilemem.Bu konu aslında net ve herkez tarafından anlaşılmış konulardan ancak genede benzer şekilde kafasında soru işareti olan çıkarsa söylemiş olalım.İyi forumlar.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ben aksine olayı görmek istediğim şekli ile görme hevesinde olsaydım olayı bildiğim şekli il eiçimde saklı tutar araştırma ve içimdeki bilgiyi doğrulama ya da yanlışlama adına sorular sorma derdinde olmazdım.şimdi ben şu noktadayım mezuniyet + 2yıl tecil diye bir hak var ..Ben bu hakkı 29 ile sınırlayan açılımı hangi yasa yönetmelik vs ile yaptıklarını cidden merak ediyorum..Siz aksi örnekleri görmüş olabilirsiniz ve sizin gibi görenlerde var fakat benim gibi düşünen hatta bu olayı yaşayanlarda mevcut..Benim derdim bu muallakta kalan konuyu açık bir yasa hüküm yönetmelik veye emsal örnek ile keskinleştirmek.Birde bedelli askerliğe başvuranlar arasında lise mezunları oldugu da düşünülünce zaten onlar için askere gitmeden paralarını rahatça alma konusu sıkıntılıdır bunu anlarım..Fakat bedelli yasası diyorki bedelli askerlik taksidini ödeyemeyenlerin işlemleri tabi oldukları statüye göre yürütülür..Benim bedelli teciliyetim sürecinde statüm değişti..Ve yeni statüm bana mezuniyet sonrası tecil imkanı verebilecek türden..Ve eğer yasada net bir biçimde bu lisans sonrası tecil hakkı 29 yaş ile sınırlanmamışsa benim bu hakkım saklı kalmaz mı?Kalmadığını varsayalım bu durumda ben yüksek lisansa başlama hakkımı kullanarak tecil alıp o parayı iade alamaz mıyım?

- - - Updated - - -

YÜKSEK ÖĞRENİM KURUMU MEZUNLARINA SEVK TEHİRİ HAKKI VEREN
    5713 SAYILI KANUN

LİSANS (ÜNİVERSİTE) MEZUNLARI

Mezuniyet Tarihi
    +
    2 Yıl Sevk Tehiri

YÜKSEK LİSANS MEZUNLARI

Mezuniyet Tarihi
    +
    1 Yıl Sevk Tehiri

DİPLOMA DENKLİK BAŞVURUSU YAPANLAR

Başvuru Tarihi
    +
    1 Yıl Sevk Tehiri

DOKTORA, İHTİSAS (TIPTA UZMANLIK), SANATTA YETERLİK MEZUNLARI

Sevk Tehiri
    Hakkı Yoktur

AÇIKLAMALAR:
    Kanunun amacı; lisans ve yüksek lisans mezunlarının bir üst seviyede öğrenim yapabilmeleri, yurt dışı yüksek öğrenim kurumu mezunlarının diploma denklik belgesi alabilmeleri veya askere gitmeden önce bir iş sahibi olabilmeleri için zaman tanımaktır.

5713 sayılı Kanun gereğince sevk tehiri hakkını kullanmak isteyenler, bu isteklerine ilişkin dilekçe ile bizzat en yakın askerlik şubesine veya posta vb. şekilde kayıtlı bulundukları kendi askerlik şubelerine müracaat ederler. Daha sonra bu sevk tehiri hakkını kullanmaktan vazgeçenler, yine aynı şekilde askerlik şubesine müracaat ederler. Sevk tehiri iptal edilenler, grup numaralarına göre normal sevke tabi oldukları celp döneminde askere sevk olurlar. Normal celp döneminden de önce, yani müteakip ilk celp döneminde askere gitmek isteyenler, erken sevk dilekçelerini bizzat en yakın askerlik şubesine verirler veya posta vb. yoluyla kayıtlı bulundukları askerlik şubesine gönderirler. Bu konudaki ayrıntılı bilgi için, ana sayfada yer alan “Yedek Subay İşlemleri” menüsünden “Erken Sevk İşlemleri” ifadesine tıklayınız.

Yurt dışı yükseköğretim kurumu mezunlarına, denklik işlemleri için denklik başvuru tarihinden itibaren 1 yıl sevk tehiri hakkı verilir. Bunlardan;
    a. Lisans seviyesinde denkliği tanınanlara talepleri halinde, denklik onay tarihinden itibaren ayrıca 2 yıl daha sevk tehiri hakkı verilir. Bu iki sevk tehirinin toplam süresi, mezuniyet tarihinden itibaren 3 yıl sınırını geçemez.
    b. Yüksek lisans seviyesinde denkliği tanınanlara talepleri halinde ise, denklik onay tarihinden itibaren ayrıca 1 yıl daha sevk tehiri hakkı verilir. Bu iki sevk tehirinin toplam süresi, mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl sınırını geçemez.

Mezuniyet tarihlerinden itibaren lisans mezunlarına verilen 2 yıllık ve yüksek lisans mezunlarına verilen 1 yıllık sevk tehiri sürelerinin bitim tarihi, yükümlülerin 35 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihini geçemez. Diploma denklik işlemleri için verilen 1 yıllık sevk tehirinde ise yaş sınırı aranmaz.

5 yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenim kurumlarından yüksek lisans (birleştirilmiş yüksek lisans) diploması alanlara da, 2 yıllık sevk tehiri verilir. Ancak, bir yükseköğrenim kurumundan mezun olduktan sonra, aynı veya daha aşağı seviyede bir öğretim kurumundan mezun olanların sevkleri tehir edilmez.

şimdi bu yasayı okuduğumda 29 yaş sonrası ile ilgili bir ibareye rastlayamıyorum.aksine 35 yaş telakki edilmekte

- - - Updated - - -

https://www.hukuki.net/showthread.php?41399-Bakaya-ve-Yoklama-Kacaklarini-Askerlik-subeleri-Arayamayacak-(mis)/page144

bu sayfada da benim durumuma ilişkin bir emsalin yaşadıkları mevcut ..gözatarsanız sevinirim.

- - - Updated - - -

https://www.hukuki.net/showthread.php?41399-Bakaya-ve-Yoklama-Kacaklarini-Askerlik-subeleri-Arayamayacak-(mis)/page147

Nerede
    Konya
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar ben geçen sene Haziran 2012 de bedelli askerlik için askerlik şubesine başvurdum. İlk taksiti yatırmadan önce ikinci taksiti yatırmadığım takdirde ilk ödediğim parayı geri alabilirmiyim, bunun bir süresi var mı, bedelli hakkım biter mi vs. gibi aklıma takılan soruları şubedeki görevli sivil memurlar olsun komutanlar olsun kimi bulduysam herkese sordum. Onlardan ikinci taksiti yatırmadığım zaman bedelli kapsamından çıkartılacağımı, normal statüm neyse o şekilde işleme tabi tutulacağımı, yatırdığım ilk taksit olan 15.000 TL’ yi ise askerliğimi yapıp geldikten sonra ne zaman istersem alabileceğimi ve para iadesi için bir zaman aşımı olmadığı yönünde bilgiler verdiler. Hatta “öyle bir durumda hem askerliğini yapacaksın hem de 15.000 TL’ ni geri vermeyecekler olmaz öyle şey o zaman devlet senin paranı gasp etmiş olur” gibi söylemlerde bulundular. Bende 15 Haziran 2012’ de ilk taksit olan 15.000 TL’ yi bankaya yatırdım ve diğer işlemleri de hallettim. Son günü 15 Aralık 2012 olan, 15.000 TL tutarındaki ikinci taksiti ödeyemedim. Daha sonra işim garanti olsun diye birkaç defa daha askerlik şubesine giderek sorularımı tekrar sordum ve aldığım cevaplar hep aynı oldu. Şubat 2013 tarihinde şubeden bana “ ikinci taksitimin yatırılmamış olarak göründüğünü eğer yatırdıysam makbuzlarla şubeye gelmemi yatırmadıysam bedelli askerlik kapsamından çıkarılacağımı” söyleyen bir yazı geldi. Ama orda da ödediğim paramı almam için belirli bir süreden zaman aşımından bahsedilmemiş. Elimdeki ilk taksiti yatırdığımda şubeden verilen evrakların hiç birinde de bu para iadesi ile ilgili bir yazı bulunmamaktadır. Sonra Ağustos 2013 de askere gitmek için şubeye başvurumu yaptım. Askere gidip geleceğim paramı alacam diye hesap ediyordum bu arada yine oradaki memurlara amirlere soruyorum kesin alırsın paran yanmaz falan dediler. İçlerinden biri hatta askerliğini yapmadan başvur paranı yine iade ederler dedi bende 16 Ağustos 2013 de şubenin istediği şekilde Ziraat bankasından hesap açtırarak uygun olarak bir dilekçe yazdım. Fakat şimdi Milli Savunma Bakanlığı olsun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olsun ikisi de durumu birbirinin üstüne atıyor ödediğim 15.000 TL’yi zaman aşımına uğradığı gerekçesi ile vermiyorlar. Hatta dilekçeme cevap bile vermediler şubedeki sivil memur telefonla aradığı zaman bilgi verdiler. Birkaç kez de ben aradım bana da hem ödediğin 15.000 TL paran yanar hem de askerliğini yaparsın dediler. Şubeye gidiyorum o zaman aşımı yok diyen komutan ve sivil memurlarla görüştüm öyle belirli bir süre yok iddialarına devam ettiler sonra kanunu okuyup birkaç yeri aradılar ondan sonra süre varmış dediler ve hiçbir şekilde yardımcı olmadılar, şimdi ne olacak peki diyorum sizin yüzünüzden paramı vermiyorlar diyorum cevap veremiyorlar hepsi yere bakıyor bizde bilmiyorduk diyorlar. Bakanlıklardaki telefonla görüştüğüm memurlardan bazıları benim gibi yanlış bilgilendirilip mağdur olanların çok olduğunu, Bakanlar Kurulu’ nun toplanıp bu şekildeki mağdurlar için bir karar çıkartmayı düşündüğünü söylediler ama şuana kadar hiçbir açıklama yapılmadı ne zaman yapılacağı da belli değil ne yapacağımı nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum paramı nasıl geri alabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler…

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

askerlik bedeli ödenmezse ne olur

ilk 15 bin yatirdim ikinciyi yatirmadim simdiki bedelliden nasil yararlanirim

askerlik bedelini ödeyemiyorum

bedelli askerlik parası geri alınabilir mi

2011 bedelli askerlik para iadesi

bedelli askerlik taksidini ödeyemeyenler

bedelli askerlik parasi geri almak

bedelli 2. taksit ödenmezse

ilk taksiti yatiranlar 1000 bedelliden faydalanacaklar mi

bedelli askerlik ilk taksidi geri almak

bedeli askerlik parasini nasil geriye alirim

Bedelli askerlige fazla yatirilan parayi nasil alirim

bedelli parasi odenmezse ne olur

eft ile bedelli askerlik ödemesi

eft ile bedelli askerlik ödemesi yaptım

askerlik ikinci taksidi ödemeyen iade alabilir mibedelli odenmezse ne oluraskerlik uzatma parami ödiyemedim ne olacakbedelli askerlik taksitini nasıl geri alabilirimotuzbin tl bedeli askerlige para yatiranlar parasini geri alabilir mibedeli icin paramızı alabilirmiyizbedelli ilk taksidi nasıl geri alırımbedelli askerlik parası ödenmezsealmanyada askerlikte ilk taksiti yatiranlar geri alabilecekmiaskerligimin ilk taksiti
Forum