+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 22 ileti bulundu.

Konu: Kiracıyım, ev aldım, eve taşınmak istiyorum

Kiracıyım, ev aldım, eve taşınmak istiyorum Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kiracıyım, ev aldım, eve taşınmak istiyorum.

Alıntı zynpo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    2gün önce bir ev satın aldım.İçinde kiracı oturuyor.Kiracıya noterden ihtarname göndereceğim.benim sorunum şu.Bende kiracıyım ve sözleşmem 17kasım 2008de bitiyor.Dolayısıyla evi boşaltıp yeni aldığım evime geçmek istiyorum.(Yeni aldığım evin dışında başka bir evim yok)Satın aldığım evdeki kiracının eski ev sahibi ile sözleşmesi ise 15 şubat 2009 da bitiyor.Eski ev sahibi ile yapılan sözleşme hala geçerli midir?Noterden gönderilen ihtarname sonrası kiracı evde kaç ay daha kalabilir?Benim şu anda oturduğum evin sahibi ise benim sözleşme bitiminde evi boşaltmamı istiyor,bu durumda satın aldığım evdeki kiracı çıkmazsa mağdur durumda olacağım.Bu durumun çözümü nedir?Saygılarımla
    Satın aldığınız evin kiracısını iknadan başka bir çareniz yok.

1. Satın aldıktan sonra 1 ay içinde kiracının elinde olacak ihtar çekmek kaydıyla 6 ay sonra (3 eylülde aldıysanız, 3 ekime kadar kiracının elinde olacak ihtarla 3 marttan sonra)
    veya
    2. Sözleşmenin bitiminde (15 şubatta)

tahliye davası açabilirsiniz. (6570 sayılı kanun, madde 7)

Dava için mahkeme yoğunluğuna göre 1-2 ay sonrasına gün verilse, tek celsede de sonuçlanması mümkün olmayacağına göre kiracı bütün yolları kullanırsa 2009 yazından önce tahliye edemeyebilirsiniz.

Eğer kiracı kira ödemelerini düzenli yapmazsa icra takibi yapabilir, icra takibi sonunda 30 gün içinde icraya konu alacağı ödemezse derhal tahliye davası açabilirsiniz.

Düzenli ödeyen kiracı için tek çare ikna etmek.

Hukuki NET Güncel Haber

Kiracıyım, ev aldım, eve taşınmak istiyorum konulu yargıtay kararı ara
    Kiracıyım, ev aldım, eve taşınmak istiyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum.Satın aldığım evdeki kiracı 400ytl kira ödüyor.Ben oturduğum eve 450 ytl kira veriyorum.Evi satın alırken kredi kullandım.Dolayısıyla şu anda hem kredi borcu ödüyorum hem de fazladan 50 ytl zarardayım.Bugün kiracıya ihtarname gonderdim.Benim kira kontratım 17kasım 2008de bitiyor.Ve ev sahibi kiramı 500ytl yapacak.Bu durumda aldığım evdeki kiracı bana kira olarak 400 ytl ödemeye devam edecek.Zararım 100ytl olacak.Yasalar benim mağduriyetimi gideremiyor mu?Bu bana biraz garip geldi.Sonuçta benim belediye sınırları içerisinde satın aldığım evin dışında evim yok.Neden bu şekilde mağdur ediliyorum ki?Saygılarımla
    Konu zynpo tarafından (05-09-2008 Saat 18:27:43 ) de değiştirilmiştir. Sebep: cümle düşüklüğü

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kiracıyım, ev aldım, eve taşınmak istiyorum

Yasa ev sahibi kadar kiracının da haklarını koruyor.
    Kiracıya evden çıkması için 6 ay süre tanınıyor.
    (tabii satın aldıktan sonra 1 ay içinde yazılı ihtarla bildirildiği takdirde)

Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için evi satın almadan kiracıdan tahliye taahhütnamesi almak lazım.

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Verdiniz cevaplar ve gösterdiğiniz ilgi için öncelikle çok teşekkür ediyorum.Satın aldığım evin sahibinden şu an evde oturmakta olan kiracı ile yapılmış olan kira kontratını aldım.Kontrat 15 şubat 2007 yapılmış ve sözleşme süresi yeni bir kontrat yapılmaksızın uzatılmış.Evi aldığım zaman kiracıya ihtarname gönderdim.İhtarname süresi olan 6 ay 4 Mart 2009 doluyor.Ancak ben kiracı evi boşaltmazsa 15 şubat 2009 tahliye davası açmak istiyorum kiracı olduğum oturacak başka evim olmadığından.Dolayısıyla eski ev sahibi ile yapılan bu kontrat (yeni ev sahibi olarak) sözleşme bitiminde benim dava açmamı engeller mi?
    Konu zynpo tarafından (10-09-2008 Saat 15:27:19 ) de değiştirilmiştir. Sebep: yanlış yazım düzeltmesi

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Verdiniz cevaplar ve gösterdiğiniz ilgi için öncelikle çok teşekkür ediyorum.Satın aldığım evin sahibinden şu an evde oturmakta olan kiracı ile yapılmış olan kira kontratını aldım.Kontrat 15 şubat 2007 yapılmış ve sözleşme süresi yeni bir kontrat yapılmaksızın uzatılmış.Evi aldığım zaman kiracıya ihtarname gönderdim.İhtarname süresi olan 6 ay 4 Mart 2009 doluyor.Ancak ben kiracı evi boşaltmazsa 15 şubat 2009 tahliye davası açmak istiyorum kiracı olduğum oturacak başka evim olmadığından.Dolayısıyla eski ev sahibi ile yapılan bu kontrat (yeni ev sahibi olarak) sözleşme bitiminde benim dava açmamı engeller mi?

Elinizde 15 şubat 2007 tarihli sözleşme varsa 15 şubat 2009'da tahliye davası açabilirsiniz.

İletiler
    163
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum.Satın aldığım evdeki kiracı 400ytl kira ödüyor.Ben oturduğum eve 450 ytl kira veriyorum.Evi satın alırken kredi kullandım.Dolayısıyla şu anda hem kredi borcu ödüyorum hem de fazladan 50 ytl zarardayım.Bugün kiracıya ihtarname gonderdim.Benim kira kontratım 17kasım 2008de bitiyor.Ve ev sahibi kiramı 500ytl yapacak.Bu durumda aldığım evdeki kiracı bana kira olarak 400 ytl ödemeye devam edecek.Zararım 100ytl olacak.Yasalar benim mağduriyetimi gideremiyor mu?Bu bana biraz garip geldi.Sonuçta benim belediye sınırları içerisinde satın aldığım evin dışında evim yok.Neden bu şekilde mağdur ediliyorum ki?Saygılarımla
    Kiracının 15 Şubat'a kadar yapılmış anlaşması var, siz onun anlaşmalı oturduğu evini almışsınız, "Neden mağdur ediliyorum?" diyorsunuz... Almadan önce düşünecektiniz bunları... Mevcut yasalara göre "Kiracı ile önceki ev sahibi arasındaki hukuk beni bağlamaz, ev sahibi benim, evimi boşaltsın, dün dündür, bugün bugündür" diyemiyorsunuz. Yine de geçmiş olsun. İnşallah bir eviniz daha olur, onda problem yaşamazsınız.

Nerede
    şanlıurfa
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Kiracıyım, ev aldım, eve taşınmak istiyorum.

öncelikle problemim hakkında nereye yazacağımı bulamadım.ilgili konu olarak buraya yazıyorum.benim problemim 16 nisan 2010 tarihinde yeni konut aldım. aldığım evde kontratları olmayan kiracılar oturuyor önce tahliye edeceğini söylemesine karşın 20 nisan 2010 tarihi itibariyle tahliye etmeyeceğini söylüyor.ancak evde kiracı olarak 15 ağustos 2009 tarihinden itibaren kira miktarı olan 350tl. düzenli olarak eski ev sahibine banka aracılığıyla ödemiş.kendimde kiracı olmam nedeniyle ve belediye sınırları içerisinde bir evim olmaması dolayısıyla kendim oturmak istiyorum.12 mayıs 2010 tarihi itibari ile noterden 15 haziran 2010 tarihine kadar evi boşaltmasını,yeni malik olarak 350tl. olan kira miktarını belirtmiş olduğum banka hesap numarasına yatırmasını evi tahliye etmediği taktirde ihtiyaç nedeni ile tahliye davası açacağımı belirten ihtarname gönderdim. şimdi kiracı kirayı öder ama 15 haziran 2010 tarihine kadar evi boşaltmazsa;
    1- tahliye davasını 15 haziran 2010 dan sonra hemen açabilirmiyim?
    2-6 aylık bekleme süresini mi beklemek zorundayım?
    3-15 ağustos 2010 tarihinde boşaltmasını mı istemeliyim.
    4- kiracı en fazla ne kadar süre evi boşaltmayabilir.
    5- dava masrafları avukatlık ücreti ve noter masraflarını yeni ev sahibi olarak davayı kazandığım taktirde kim öder.

Nerede
    İstanbul, Turkey.
    İletiler
    180
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı murasli rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    öncelikle problemim hakkında nereye yazacağımı bulamadım.ilgili konu olarak buraya yazıyorum.benim problemim 16 nisan 2010 tarihinde yeni konut aldım. aldığım evde kontratları olmayan kiracılar oturuyor önce tahliye edeceğini söylemesine karşın 20 nisan 2010 tarihi itibariyle tahliye etmeyeceğini söylüyor.ancak evde kiracı olarak 15 ağustos 2009 tarihinden itibaren kira miktarı olan 350tl. düzenli olarak eski ev sahibine banka aracılığıyla ödemiş.kendimde kiracı olmam nedeniyle ve belediye sınırları içerisinde bir evim olmaması dolayısıyla kendim oturmak istiyorum.12 mayıs 2010 tarihi itibari ile noterden 15 haziran 2010 tarihine kadar evi boşaltmasını,yeni malik olarak 350tl. olan kira miktarını belirtmiş olduğum banka hesap numarasına yatırmasını evi tahliye etmediği taktirde ihtiyaç nedeni ile tahliye davası açacağımı belirten ihtarname gönderdim. şimdi kiracı kirayı öder ama 15 haziran 2010 tarihine kadar evi boşaltmazsa;
    1- tahliye davasını 15 haziran 2010 dan sonra hemen açabilirmiyim?
    2-6 aylık bekleme süresini mi beklemek zorundayım?
    3-15 ağustos 2010 tarihinde boşaltmasını mı istemeliyim.
    4- kiracı en fazla ne kadar süre evi boşaltmayabilir.
    5- dava masrafları avukatlık ücreti ve noter masraflarını yeni ev sahibi olarak davayı kazandığım taktirde kim öder.
    konutu satın aldıktan sonra 1 ay içerisinde ihtar göndermeniz gerek ki, gördüğümüz kadarıyla göndermişsiniz.
    Ancak 15 haziran tarihine yönelik ihtarınız geçerli değildir.
    "ihtiyaç nedeniyle tahliye" için kiracıya mecuru boşaltması için 6 ay süre vermeniz gereklidir.
    bu süre sonunda boşaltmazsa dava açabilirsiniz.

ancak kirayı ödememesi ve temmerrüt oluşursa davayı altı aydan daha önce açabilirsiniz.
    Konu plutos1 tarafından (12-05-2010 Saat 12:28:56 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    şanlıurfa
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

[QUOTE=plutos1;357319]konutu satın aldıktan sonra 1 ay içerisinde ihtar göndermeniz gerek ki, gördüğümüz kadarıyla göndermişsiniz.
    Ancak 15 haziran tarihine yönelik ihtarınız geçerli değildir.
    "ihtiyaç nedeniyle tahliye" için kiracıya mecuru boşaltması için 6 ay süre vermeniz gereklidir.
    bu süre sonunda boşaltmazsa dava açabilirsiniz.
    öncelikle cevabınız için teşekkürler.yazılı bir kira kontratı olmaması ve 15 ağustos 2009 da oturmaya başlayan kiracı bir yılını 15 Ağustos 2010 dadolduracağı için 15 ağustos 2010 da boşaltması için ihtarname göndermem ve bu süre sonunda tahliye etmezse dava açma hakkım yok mu illaki 6 aylık süre sonunda mı dava açabilirim?

Nerede
    İstanbul, Turkey.
    İletiler
    180
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı murasli rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    öncelikle cevabınız için teşekkürler.yazılı bir kira kontratı olmaması ve 15 ağustos 2009 da oturmaya başlayan kiracı bir yılını 15 Ağustos 2010 dadolduracağı için 15 ağustos 2010 da boşaltması için ihtarname göndermem ve bu süre sonunda tahliye etmezse dava açma hakkım yok mu illaki 6 aylık süre sonunda mı dava açabilirim?
    kira kontratı bitiş tarihi 6 aydan önceyse, evet kontrat bittiğinde (15 ağustos 2010) tahliye davası açabilirsiniz.
    Sözlü kontrat var demişsiniz, bu durumda kontratın 15 ağustos 2009'da başladığını ispat etmelisiniz.
    Konu plutos1 tarafından (13-05-2010 Saat 13:01:38 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tasinmak istiyorum

kiracıyım ev aldım

Kiradayim Ev aldim

kiraciyim ev almak istiyorum

ev satın alınca kiracı sözleşem varken çıkabilirmiyeni ev satin aldim. kiraciyim kontratimi feshedebilir miyimyeni ev aldim kiraci kontratimi feshedebilir miyimyeni ev aldim kiraci kontrati feshedebilir miyim
Forum