+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Miras Hakkım Var mı?

Miras Hakkım Var mı? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    izmir
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Miras Hakkım Var mı?

Merhaba,
    geçenlerde birşey öğrendim.Ne kadar doğru bilmiyorum.Annem ve babam ayrı ve ben 15 yıldır annemle yaşıyorum.Babamı da bu süre içersinde hiç görmedim ve konuşmadım.Babam benimle konuşmadığı için ölmeden önce mirasını bir başkasına bırakabilirmiş!Atıyorum kendi üzerine olan evini ölmeden önce hala ya da amca çocuklarıma geçirebiliyormuş!Umarım doğru değildir.Eğer böyle birşey yaparsa benim itiraz etme hakkım var mı?Ya da yaşarken babamın mirasından pay alabiliyor muyum?
    Teşekkürler..

Hukuki NET Güncel Haber

Miras Hakkım Var mı? konulu yargıtay kararı ara
    Miras Hakkım Var mı? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.786
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Miras Hakkım Var mı?

Alıntı esmirna rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,
    geçenlerde birşey öğrendim.Ne kadar doğru bilmiyorum.Annem ve babam ayrı ve ben 15 yıldır annemle yaşıyorum.Babamı da bu süre içersinde hiç görmedim ve konuşmadım.Babam benimle konuşmadığı için ölmeden önce mirasını bir başkasına bırakabilirmiş!Atıyorum kendi üzerine olan evini ölmeden önce hala ya da amca çocuklarıma geçirebiliyormuş!Umarım doğru değildir.Eğer böyle birşey yaparsa benim itiraz etme hakkım var mı?Ya da yaşarken babamın mirasından pay alabiliyor muyum?
    Teşekkürler..
    Herkes,( aksi yönde kendi için düzenlenmiş kısıtlama içeren bir yargı kararı olmadığı sürece)
    sahip olduğu malı, mülkü, parası, üzerinde dilediği gibi tasarrufta bulunma hakkına sahiptir.
    Yani babanız
    evi bir başkasına satıp parasını gezip tozarak yiyebilir de,
    bir başkasına bağışlayabilir de, bunu yapmasına bir yasal engel yok.
    Vefatından sonra mirastan mal kaçırma iddiasıyla dava açıp alma şansınız olabilir sadece.
    Bu durumda , eğer karşı taraf gerçekten bedelini ödeyerek satın almış ise , bunu ıspatlayabiliyorsa gene yapılabilecek bir şey yok.
    Satış yoksa veya sahte bir satış varsa, saklı payınız kadar miras hakkınızı alabilirsiniz dava açarak kazanmanız durumunda.

BAbanız hayatta iken, mirası yok demektir, dolayısıyla sizin de alabileceğiniz bir miras payınız henuz doğmamış demektir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yani bu bağışı ölmeden 1-2 yıl önce yaparsa mirastan mal kaçırma iddiasıyla vefatından sonra dava açabilirim.Peki ölmeden hemen önce yaparsa mirasını bana bırakmamak için bunda kasıtlı birşey olmaz mı sizce!Ben bir bakıma haklı olmaz mıyım!
    BAbanız hayatta iken, mirası yok demektir, dolayısıyla sizin de alabileceğiniz bir miras payınız henuz doğmamış demektir. Şaka gibi..Yani refah içinde yaşayan babam benim de hakkım olan parayla malla mülkle istediğini yapabilicek ben burda sefilleri oynayacağım.Nasıl bir sistem!Nafaka davası açsam 300-400 ancak alabileceğim.O da kesin değil!

Nerede
    antalya
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Miras hukukunda saklı pay diye birşey var.Madde 506 derki altsoyun saklı pay oranı miras payının 1/2 yani yarısıdır.Eğer size miras bırakmamak için eşine dostuna kardeşine böyle bir bağışta bulunursa yada devrederse siz bunu ispat ederek hakkınızı alabilirsiniz. Bunuda tenkis davası açarak yaparsınız.
    Tenkis davasında uygulanacak kurallar şöylece özetlenebilir;

1. Öncelikle davacının saklı payı ile , tasarruf edilebilir kısmın parasal değerlerinin bulunması gerekir. Bunun için miras bırakanın ölüm tarihi itibariyle terekenin aktif ve pasifinin parasal değeri hesap edilir.
    2. Terekenin aktifi temlik edilen ve temlik dışı taşınır taşınmaz mallar , alacaklar , ölüme bağlı sigortalar olarak sayılabilir. Miras bırakanın borcu ,cenaze giderleri terekenin mühürlenmesi ve yazım giderleri ve miras bırakanla birlikte yaşayanın ve onun tarafından bakılan kişilerin üç aylık geçim giderleri terekenin pasifini teşkil eder . Terekenin aktifinin ölüm günün itibariyle değerinden pasif değerler düşülerek NET TEREKE miktarı tutarı bulunur.
    3. Davacının SAKLI PAYI miktarı net tereke miktarı üzerinden veraset belgesindeki paya göre hesap hesap edilir .Bu miktardan temlik dışı terekeden aldığı miktar var ise yine veraset belgesindeki paya göre hesaplanır, bu miktar düşülerek (Saklı payın parasal değeri ) bulunur.
    Net terekenin geri kalan kısmı ise tasarruf edilebilir kısım (tasarruf nisabı) dır.
    SABİT TENKİS ORANI = saklı payın parasal değeri (pay) tenkise konu malın ölüm günü itibariyle parasal değeri (payda) şeklindedir.
    4. Davacının saklı payına müdahale ortaya çıkarsa tenkise konu malın değerinde azalma gelmeden bölünmesinin imar yönünden mümkün olup olmadığı araştırılır Tenkise konu mal bölünebiliyorsa ,bu kısımların bağımsız bölümler halinde taraflar adına tesciline karar verilir.
    5. Tenkis konusu malın bölünmesi mümkün değilse , davalıya TMK. 564. Maddesindeki tercih hakkı kullandırılır.
    a. Davalı dilerse parayı seçebilir .Bu durumda tasarruf edilebilir (tasarruf nisabının ) değerini davacıdan alarak, malı davacıya bırakır.
    b. Davalı dilerse malı seçebilir. Bu takdirde mal davalıda bırakılacak, davalı davacıya saklı paya el atılan –tenkisi gereken – miktarı ödeyecektir.
    6. Bu takdirde , yeniden keşif yapılarak tenkis konusu malın karar günündeki ( md. 564/2 yada karara en yakın gündeki ,Yargıtay kararlarına göre tercih hakkının kullanıldığı gündeki ) değeri tespit edilir ve ortaya çıkan miktar sabit tenkis oranı ile çarpılarak saklı paya el atılan , tenkis edilecek bedel veya tasarruf edilebilir miktarlar bulunur.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.786
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yani bu bağışı ölmeden 1-2 yıl önce yaparsa mirastan mal kaçırma iddiasıyla vefatından sonra dava açabilirim.Peki ölmeden hemen önce yaparsa mirasını bana bırakmamak için bunda kasıtlı birşey olmaz mı sizce!Ben bir bakıma haklı olmaz mıyım!
    BAbanız hayatta iken, mirası yok demektir, dolayısıyla sizin de alabileceğiniz bir miras payınız henuz doğmamış demektir. Şaka gibi..Yani refah içinde yaşayan babam benim de hakkım olan parayla malla mülkle istediğini yapabilicek ben burda sefilleri oynayacağım.Nasıl bir sistem!Nafaka davası açsam 300-400 ancak alabileceğim.O da kesin değil!
    Bakın babanız borçlu olarak terk i diyar eylemesin,
    yoksa babanız sağlığında refah içinde yaşayıp, borçlu olarak vefat ettiğinde, kalan borçlardan mirasçısı olarak siz sorumlu olursunuz.

Nerede
    izmir
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bakın babanız borçlu olarak terk i diyar eylemesin,
    yoksa babanız sağlığında refah içinde yaşayıp, borçlu olarak vefat ettiğinde, kalan borçlardan mirasçısı olarak siz sorumlu olursunuz.
    Merak etmeyin benim babam parayı çok sever.1 lirasını ben dahil kimseye vermez ki bırakın borç bırakacak.yani sonuç olarak bu kadar yazışmadan anlıyorum ki benim babamın sağ ı da ölüsü de manevi olarak zaten yararı yoktu maddi olarak da olmayacak öyle mi?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.786
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merak etmeyin benim babam parayı çok sever.1 lirasını ben dahil kimseye vermez ki bırakın borç bırakacak.yani sonuç olarak bu kadar yazışmadan anlıyorum ki benim babamın sağ ı da ölüsü de manevi olarak zaten yararı yoktu maddi olarak da olmayacak öyle mi?
    Tam olarak öyle değil,
    sizin için manevi katkısı değeri olmayan babanız vefat etmeden önce sahip olduğu mal mülkü salt sizin mirasından faydalanamamanız için bir başkasına derederse bağışlarsa , dava açarak sizden kaçırılmak istenen yasal miras payınızın yarısı olan saklı payınızı söke söke alma şansınız var, yolu da yukarıda açıklanmış

Nerede
    izmir
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkür ederim yanıt için.Peki diyelimki babam aniden vefat etti ve mallar kendinde kaldı.Bu durumdada mı ben mirasın yüzde 50 sine sahip oluyorum.Nerden çıktı bu saklı pay olayı.Geri kalan yüzde 50 devlete mi gidiyor?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.786
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkür ederim yanıt için.Peki diyelimki babam aniden vefat etti ve mallar kendinde kaldı.Bu durumdada mı ben mirasın yüzde 50 sine sahip oluyorum.Nerden çıktı bu saklı pay olayı.Geri kalan yüzde 50 devlete mi gidiyor?
    Babanız evli degilken vefat ederse, sizden başka çocuğu yoksa, tek mirasçısı siz olduğunuzdan % 100 ü siz alırsınız, devlet sadece sizden veraset intikal vergisi alır.
    saklı pay ise, dediginiz gibi babanız size hiç miras bırakmamak için bir cabaya girmişse , mirastan pay alabilmenizi sağlamak için Medeni Kanun dan çıkıyor.
    Ornegin bir baska kardesiniz daha olsa ve babanız tüm varlığını ona bıraksa, sizin hakkınızın korunması demek oluyor saklı pay.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Babanızın aniden ölümü halinde, veraset ilamı çıkartmak için mahkemeye başvurursunuz. Babanızın nüfus kayıtlarına ulaşılarak mirasçıları tespit edilir, mirasçılar, eşi, çocukları olacağı gibi, sağlığında vasiyetname ile nüfus müdürlüğüne bildirdiği başka kişi yada kuruluşlarda olabilir.
    Veraset ilamında her bir mirasçının payı % cinsinden görülmektedir. Siz de veraset ilamında yazılı olan payınız kadarını ya diğer mirasçılarla mahsuplaşmak sureti ile yada satış sureti ile alırsınız.

Alttaki bilgi alıntıdır, umarım kafanızdaki sorulara yanıt verir..

Mirasta Saklı Pay Nedir? Saklı Paylar Nasıl Belirlenir?
    Saklı pay, miras bırakana belirli derecede yakınlığı olan kişilerin miras bırakanın malvarlığı üzerinde hakka sahip olması gerektiği düşüncesine dayanır. Miras bırakan malvarlığının tamamını istediği kişiye miras olarak bırakabilme özgürlüğüne sahip değildir. Kanuni mirasçıların miras üzerinde saklı pay olarak adlandırılan hakları vardır. Miras bırakan, saklı payları dışında kalan malvarlığı üzerinde dilediği gibi ölüme bağlı tasarrufta bulunabilecektir.

Saklı paylı mirasçılar kimlerdir?
    Saklı pay sahibi mirasçılar alt soy yani çocuklar ve torunlar, ana- baba ve sağ kalan eştir. Altsoy terimi içerisine evlatlıklar da dâhildir. Medeni Kanun’ da 2007’ de yürürlüğe giren değişiklik ile kardeşlerin saklı payı kaldırılmıştır.

Saklı Pay Oranları
    Altsoy için saklı pay oranı yasal miras payının yarısıdır.
    Anne ve baba için saklı pay oranı yasal miras payının dörtte biridir. Diyelim ki bir kişinin altsoyu yani çocuğu veya torunu var. Bu durumda anne baba mirasçı olamayacağından saklı payı da olmaz.
    Sağ kalan eş; Anne ve baba ya da altsoy ile birlikte mirasçı olarak kalmışsa yasal miras payının tamamı, bu sayılanların dışında başka mirasçılarla kalmışsa (örneğin kardeşler, yeğenler, amca, hala, vs.) yasal miras payının dörtte üçü saklı payı olacaktır.

Saklı payın ihlali halinde ne yapılır?
    Miras bırakan sağlığında yaptığı vasiyetname veya miras sözleşmesi gibi ölüme bağlı tasarruf ile bir mirasçısını mirastan çıkarmış ya da mirasçılarının saklı paylarını aşacak miktarda tasarrufta bulunmuş olabilir. Saklı pay, mirasın paylaşılması sırasında kendiliğinden dikkate alınmaz. Saklı paya sahip mirasçıların, saklı payın ihlali halinde dava açmaları gerekir. Bu davaya “tenkis davası” denilmektedir.

Tenkis Davası
    Tenkis davası saklı payına tecavüz edilen mirasçılar tarafından, miras bırakanın ölüme bağlı tasarrufu ile saklı payı aşacak kadar miras bıraktığı kişilere karşı açılır. Tenkis davası açma hakkı, mirasçıların saklı paylarının zedelendiğini öğrendikleri tarihten başlayarak 1 yıl ve her halde vasiyetnamelerde açılma tarihinin, diğer tasarruflarda mirasın açılması tarihlinin üzerinden 10 yıl geçmekle düşer. Bu dava ölenin son ikametgâhı Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılmalıdır.

Tenkis talebi ancak miras bırakanın ölümünden sonra ileri sürülebilmektedir. Bununla birlikte tenkis davası kanunda öngörülen süreleri içerisinde açılmalıdır. Zira tenkis talebi hakkı bir yenilik doğuran hak olduğundan kanunda öngörülen süreler hak düşürücü sürelerdir.

Saklı paylı mirasçıların mirastan mahrum edilmesi

Miras bırakan saklı pay mirasçılarını ancak kanunda yazılı sınırlı nedenlere dayanarak mirasçılıktan çıkarabilir. Bu sebepler; mirasçının, miras bırakana veya miras bırakanın yakınlarından birine karşı ağır bir suç işlemesi ya da miras bırakana veya miras bırakanın aile üyelerine karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemesi halleridir. Bu sebepler ile mirasçılıktan çıkarılan kimse, mirastan pay alamayacağı gibi; tenkis davası da açamayacaktır.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

saklı pay miktarı hesaplanması

baba sağ iken miras davası açılır mı

mirası ölmeden başkasına vermek

Olmeden birine mal kacirma davasi acilur mi

olmeden once mirasi

mirasta sakli pay hesaplama site:www.hukuki.net

sakli pay sag iken alinabilir mi

Forum