+ Konuyu Yanıtla
78 / 97 Sayfa İlkİlk ... 81828384858686970717273747576777879808182838485868788 ... SonSon
771 den 780´e kadar toplam 963 ileti bulundu.
    Nerede
    Antalya/Almanya
    İletiler
    78
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü

Alıntı macabre rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ya arkadaslar benim anlamadigim birsey var; bartelmiye laf sokan veya tersleyen firari arkadaslar hapis cezasindan falan mi kurtuluyor? Hayir biz de yapalim eger oyleyse. Yahu surada firar etmemis ve hukukcu olan bizim disimizda durumumuzu anlayan, takip eden tek tuk insandan biri, ne diye habire sert cikislar yapiyorsunuz anlamiyorum? Bayan fotosu var diye mi? Belki kiz arkadasidir Ne oluyor bir anlasam? 15 yil mecburi hizmet ve istifa hakkimizin olmamasi hakkinda kamuoyu yok, insanlar bizi tazminat odeyerek ayrilabiliyor biliyor. Kiminle konussam, konuyu dillendirsem bu cikiyor ortaya. INSANLAR SORUNUMUZU BILMIYOR ARKADASLAR. kusura bakmayin burada ona buna laf sokarak da anca elimizdeki insanlari da kacirmis olursunuz. Anlatin, bilgilendirin, kamuoyu yaratin lütfen, birbirinizi yemeyin surada. Dilimde tüy bitti ya!!!
    Firari degil emekli askerim..
    Sayin Bartelmiye laf sokma derdinde degiliz, kendisini ne taniriz nede biliriz.Forumlarda vermis oldugu bilgilerin bazilarinin dogrulugu üzerinde tartismistik..Elimizden geldigince bilgi kirliligi olmamasina caba sarfediyoruz ancak siz kisisel satasma olarak algilamissiniz..

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mahkemelerin teamülleri hakkında bir bilgim yok.Ben kanunun belirtmiş olduğu durumu göstermek istedim
    "Mahkemelerin teamülleri hakkında bir bilgim yok" diyen birinin hukukcu olabilme ihtimalini sizin takdirinize birakiyorum..

Mecburi hizmet konusu pek cok yerde tartisildi, kamuoyu olusturuldu, insan haklari mahkemesine gidildi ancak sonuc maalesef meslektaslarimizin istedigi gibi sonuclanmadi..Mecburi hizmet süresini doldurmadan ordudan ayrilmanin tek yolu firar mi? tabiki degil..Pek cok alternatif yol var eger ordudan ayrilmayi kafaniza koyduysaniz..Mecburi hizmet süresini doldurmadan önce ayrilmak isteseydim sayet, inanin firar ederek ayrilmak en son tercihim bile olmazdi..

Hukuki NET Güncel Haber

Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü konulu yargıtay kararı ara
    Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü konulu hukuk haber
    Konu ATAAN tarafından (04-10-2011 Saat 18:45:29 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Cevap: Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü

Bartelmi diaz'ın konuya katılımı konusunda bend eolumlu düşünmekteyim. Bildiğimiz kadarı ile de bir astsubay kardeşi, hukuk fak. öğrencisi bir bayan arkadaşımız. (Tabi halihazırda mezun olmadı ise...) LAkin zaman zaman sert çıkışlar yaptığı da bir gerçektir... ''Süslü püslü üniformalar ile gezmekten ''''tutun, zorlamı aldılar sizleri orduya?'' soruları ile benimde dikkatimi çektiği olmustur... Tabi, gençlik deyip geçiyoruz o ayrı
    Şimdi Sn. Ataan, demişsiniz ki görevde olsaydım firar son tercihim bile olmazdı.. Başka metotlar var demişsiniz. E o zaman paylaşın bunları da bende dahil herkez bilgi sahibi olsun. Belkide 3-4 genç arkadaşı firardan kurtaracaksınız. Bekliyoruz...

Ve artık şu gereksiz tartışmanın son bulmasını talep ediyorum siz değerli forum arkadaşlarımdan...(Çene Cerrahi Uzmanı Arkadaşım'dan) İnanın gereği yok böyle şeylerin.. Konu açık ve net, bazı teorilerde var, 13-14 ay firarda kalıyorsun, 1 ila 3 yıldan yargılanıyorsun, hakim'e kalmış bir takdiri esas-i ile de 1 yıl, iyi hal+ infaz yasası gereğince de 6 ay 20 gün yatıyorsun... Bunun en güzeli basından geçip gitmiş bir arkadaşında konuyu gerçeği ile bir bütün olarak anlatmasıdır...
    Sonuç olarak herkez burada hemfikir şu konuda: 15 sene mecburi hizmet süresi; çağ dışı bir angaryadır... Ayıptır...
    Saygılar...

Nerede
    Antalya/Almanya
    İletiler
    78
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü

Alıntı desende_asi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bartelmi diaz'ın konuya katılımı konusunda bend eolumlu düşünmekteyim. Bildiğimiz kadarı ile de bir astsubay kardeşi, hukuk fak. öğrencisi bir bayan arkadaşımız. (Tabi halihazırda mezun olmadı ise...) LAkin zaman zaman sert çıkışlar yaptığı da bir gerçektir... ''Süslü püslü üniformalar ile gezmekten ''''tutun, zorlamı aldılar sizleri orduya?'' soruları ile benimde dikkatimi çektiği olmustur... Tabi, gençlik deyip geçiyoruz o ayrı
    Şimdi Sn. Ataan, demişsiniz ki görevde olsaydım firar son tercihim bile olmazdı.. Başka metotlar var demişsiniz. E o zaman paylaşın bunları da bende dahil herkez bilgi sahibi olsun. Belkide 3-4 genç arkadaşı firardan kurtaracaksınız. Bekliyoruz...

Ve artık şu gereksiz tartışmanın son bulmasını talep ediyorum siz değerli forum arkadaşlarımdan...(Çene Cerrahi Uzmanı Arkadaşım'dan) İnanın gereği yok böyle şeylerin.. Konu açık ve net, bazı teorilerde var, 13-14 ay firarda kalıyorsun, 1 ila 3 yıldan yargılanıyorsun, hakim'e kalmış bir takdiri esas-i ile de 1 yıl, iyi hal+ infaz yasası gereğince de 6 ay 20 gün yatıyorsun... Bunun en güzeli basından geçip gitmiş bir arkadaşında konuyu gerçeği ile bir bütün olarak anlatmasıdır...
    Sonuç olarak herkez burada hemfikir şu konuda: 15 sene mecburi hizmet süresi; çağ dışı bir angaryadır... Ayıptır...
    Saygılar...
    Subay/Astsubay sicil yönetmeligini okuyun..Eminim firardan baska yollar oldugunu kendinizde göreceksiniz..Isin icinden cikamazsaniz tekrar konusuruz..

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

O yönetmeliği okudum ben, detaylıca da inceledim. Astsubay statüsü ile işin içinden çıkamadım şahsen. Bakın sn.ataan; eskidenmiş o şura olayları, meslekten kolayca men konuları.. Şimdi bir kaybetmek istememe, bir geri kazanma hevesidir gidiyor ordu içinde. Sanki mükemmel bir değer veriliyor.Aslında öyle değil, zaten öyle olsa niçin personel fiara etsin?
    Madalyonun öteki yüzü farklı, sadece görüntüden ibaret...Sormaki insanda bir küsünce pir küsüyor sisteme..
    Sağlık sebeplerinden ayırma vardı (Allah göstermesin,bana askerlik değil sağlık lazım sonucta) çakma raporlar ile bu iş olmaz..
    Yabancı uyruklu bir bayanla evlenmek vardı, değiştirildi, sanırım kaldırıldı..
    Sicil amirlerinle masaya oturduk, dedim atın beni ustalar, ben sizleride bu sistemide bitim kadar sevmiyorum... Bir birimizi kırmadan bitsin bu iş dedim, mevcut karşılıklar bana uymadı! İlk 3 maddeyide kusura kalma ama ben kabul edemem...Sanırım anladın...
    Disiplinsizlik yaptık, millet egosunu tatmin eder gibi oda hapsi, göz hapsi yaygarası yapmaya başladı..Hee sonuna kadar gitse sözüm yok, sadece reklamlarını yapar oldular..Bende onlara o ortamı müsait koymadım, bir şekilde yedirdim sözlerini..
    En sonuncusu birinin ağzını burnunu kırdık, darp ettik... (Zıvanadan çıkarmıştı beni egoist herifin teki, amirimdi sözde) Yine atılmadık..
    Geriye bir tek çare kalmıştı ki, birisinin kafasına sıkmak! O zaman da ben yokum be arkadaşım, ömrüm astsubaylıktan ibaret değil! 15-16 ay için bir ömrümü ağır cezalarda geciremem..
    Maalesef mevcut sistem içersinde Tsk da sadece şekil ve şekilcilik, şak ve şakşakçılık hüküm sürüyor.. Aksini söyleyenler ispatlayarak gelsinler.. Firar eden, edecek, etmeyi kafaya koyan zat'lara baktığınızda genellikle kaliteli ve kendisini aşmış insanlardır... Boş insanlar değiller anlamında söylüyorum...
    Konuşacak okadar çok şey var lakin şuan için ;Saygılar sunarım...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

desende_asi ye aynen katılıyorum.biz zevk alıyoruz değil mi bir seneyi aşkın süre firari olarak işsiz güçsüz parasız saklanmaktan.Çocuk oyuncağı değil bu iş herşeyi hesap edip çıkıyoruz bu yola.emekli asker olduğunu söylemişsin allah bilir karargahın mı kantinin mi personeliydin.Gel benim gibi piyade ol Kurmay yada erken terfili tabur komutanlarıyla çalış ondan sonra polyannacılık oyna tsk çok güzel melek gibi bi yer diye.İnsanoğlu böyle işte kendi rahatsa diğerleri umrunda mı yada anlamaya çalışmak mı ASLAAA.Sayın ATAAN bırakın bu işleri ALLAH aşkına burası bu konuyla ilgili insanların tecrübelerini aktarma yeri sistemin(TSK) avukatına ihtiyacımız yok sağolun.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet, firar disinda yollar olabilir ama burada onceden de paylasildigi uzere hepsinin firara gore dezavantajlari var: Eskiden atilmak icin kullanilan yabanci ile evlenme, ticaret yapma gibi konular coktan atilma gerektirecek suc kapsamindan cikarildi, onlari tartismiyoruz diye umuyorum. Madem konusu acilmis ve Ataan arkadasimiz "git yonetmeligi oku, bulamazsan gel anlatirim" tarzi bir yaklasim icerisine girmis, ben alcakgonullu olayim, bilgilendireyim istedim. Biraz bahsedeyim bu dezavantajlardan.

Ataan'in bahsettigi firar disindaki bu diger yollarin dezavantajlari var cunku:

1-Kesin atilma amacina hizmet etmeyebiliyor; mesela: nikahsiz birisiyle yasadin bilmem kac yil. Mahkeme tum komsulari, kapiciyi onu bunu dinledi, herkes 'evli gibilerdi, valla biz evli saniyorduk' diye ifade verdi. Yine de mahkemenin atmama hakki var. Bir baslikta verebilecegim diger bir ornek; ileri derece politik goruslere sahip olmak, dini egilim gostermek, dergahlara gitmek, ozetle dusuncelerinde asirici olmak. Yine garantisi yok atilmanin, hele ordunun dibine ilimli islamci bir hukumet tarafindan kibrit suyu caktiklari bu donemde, kimseyi bundan kolay kolay atacaklarini da sanmiyorum. E atilma garantisi olmayan bu ise girip, uzerine bir de inanmadigin birsey icin gidip bosuna haci hocanin corabini agzina aldiginla kalabilirsin yani!!

2-Firardan daha tehlikeli sonuclara yol acabiliyor; mesela: vesikali bir hayat kadini ile para karsiligi evlendin (nerden bulacaksin o kadini o da ayri bir konu, benim tanidigim yok mesela). Atildin. Hadi kadin bosanmadi, ne yapacaksin? Veyahut baska bir ornek: Meshur asiri borclanma: ileri derecede borclandin, atildin. O borclari iyi yonetemezsen, basina oyle bir arap saci orersin ki, 1000 kere firar etmis olmayi tercih edersin. Hadi bunu da gectim, ucuncu bir ornek: Asiri kilo alma. ben 180cm boyumla gidip 200 kilolara dayanip atilacaksam, kusura bakma, 1000 kere firar ederim

3-Yuz kizartici suclar olabiliyor:mesela; escinsellik. Bunu tartismiyorum bile, bizim kadar erkekligine toz kondurmayan millette ben gay'im diyip bunu da 10 takla atarak mahkemeye inandirmaya calisacak ve TSK'dan ilisigi kesilecek kimseyi tanimiyorum.

Yani emekli kardesim Ataan, biraz da yonetmelikte/kanunda yazana degil de, bu isin "OLURUNA" bakarsan eger, TSK'dan 15 yillik mecburi hizmetini bitmeden ayrilmak isteyen personele, mevcut yonetmelikler ve kanunlar cercevesinde, is degistirmek istedigi icin devlet bagira bagira "FIRAR ET, SUC ISLE" diyor. Bu sesi duymuyorsan, bosuna kalabalik etme. Duyuyorsan 'duyuyorum' de, malum konu ile ilgili kamuoyu yok, ve buradaki herkes bir sekilde konunun kamuoyu tarafindan hakkiyla duyulmasina calisiyor. Sen de bize yardimci ol!
    Selamlar
    Konu macabre tarafından (06-10-2011 Saat 14:43:34 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu arada asagidaki linkten dergiyi indirip bakabilirsiniz. 34. sayfada benim hazirladigim metni de yayinladi sagolsun Mustafa Duzenli, Resen Emekliler Dernegi Dergisi'nde. Son hali aşağıda verdiğim linktedir. Cuma, en geç pazartesi Mecliste olacak.

http://hotfile.com/dl/131302355/d326...BASKI.pdf.html

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ucuncu bir ornek: Asiri kilo alma. ben 180cm boyumla gidip 200 kilolara dayanip atilacaksam, kusura bakma, 1000 kere firar ederim

3-Yuz kizartici suclar olabiliyor:mesela; escinsellik. Bunu tartismiyorum bile, bizim kadar erkekligine toz kondurmayan millette ben gay'im diyip bunu da 10 takla atarak mahkemeye inandirmaya calisacak ve TSK'dan ilisigi kesilecek kimseyi tanimiyorum.
    Macabre güldürdün beni varya :D Allah iyiliğini versin, arada keyiflenmek lazım yaaaa

Nerede
    Antalya/Almanya
    İletiler
    78
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayin checktar, Siz piyadeymissiniz bende Istihkamciydim..Meslek hayatim boyunca kurum yada karargahta hic calismadim..Kit'a hizmetiyle basladim kit'a hizmetiyle noktayi koydum..
    Hepinizi cok iyi anliyorum..Ben burda kimsenin avukatligini yapmiyorum..Firar ederek ayrilma yoluna girmis arkadaslarima karsi bir tavrim olmadi ki benim, sistemin avukatligini yaptigimi iddia ediyorsunuz..
    Ordudan kendi isteginizle mevcut sartlar karsisinda ayrilmaniz mümkün olmadigina göre ya bu konuyla ilgili kanun degisikligi yapilmasini bekleyeceksiniz eger burnunuz kanamadan ayrilmak istiyorsaniz tabi ki sabriniz varsa yada kendinizi ordudan attiracaksiniz..Ordudan sorgusuz sualsiz atilmak icin personel kanunu 94/c yi bir inceleyin..

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arrow Cevap: Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü

Aklıma GeLen şey, Rüşvet, vb...

Kopyalıyorum ilgili maddeyi aynen:
    c) (Ek bend: 28/06/2001 - 4699 S.K./12. md.) Aşağıda belirtilen suçlardan hükümlülükleri ertelenen, para cezasına veya tedbire çevrilen veya affa uğrayanların ayrılmaları :

Ertelenmiş, para cezasına veya tedbire çevrilmiş, affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 131 inci maddesinin birinci fıkrasının az vahim hali hariç, basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas, iftira gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı nitelikteki suçlardan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma suçlarından hükümlü olan astsubaylar hakkında, hizmet sürelerine bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanır.

(Değişik fıkra: 29/07/1983 - 2870/7 md.) Bu sebeplerin neler olduğu ve bunlar hakkındaki sicil belgelerinin nasıl ve ne zaman tanzim edileceği, nerelere gönderileceği, inceleme ve sonuçlandırma ile gerekli diğer işlemlerin nasıl ve kimler tarafından yapılacağı Astsubay Sicil Yönetmeliğinde gösterilir. Bu gibi astsubaylardan durumlarının Yüksek Askeri Şura tarafından incelenmesi Genelkurmay Başkanlığınca gerekli görülenlerin Silahlı Kuvvetlerden ayırma işlemi, Yüksek Askeri Şura kararı ile yapılır.
    ----------------------
    Kaynak: http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/416.html

Bu oldukça yüz kızartıcı... Savunulması zor bir olgu her daim... Firar'ı tercih ederim. En azından kendi sav larımı söylerim bir ömür....
    Ben almıyim, alanlara mani olmıyim şahsen....
    İyi günler...
    Konu desende_asi tarafından (06-10-2011 Saat 19:50:00 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
78 / 97 Sayfa İlkİlk ... 81828384858686970717273747576777879808182838485868788 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sözleşmeli erliği bırakanlar

tsk mecburi hizmet dolmadan istifa

tskdan firar edenler

uzman erler sozlesmeyi birakip geldiginde cezasi

firar eden subaylar

astsubay firar ederse ne olur

uzman erbas istifa ettiginde kpss ye girebilirmi

firari subaylar

astsubay firar ceza hükümleri

13 yasinda subay

tsk subay firar

firar ve cezasi hukuki net

http:www.hukuki.netshowthread.php17837-Firar-eden-firari-subay-ve-astsubaylarla-ilgili-ceza-hukumleri-ve-muhakeme-usulupage84tsk gorev birakma cezasiaskeriyeden istifa edenlersubaylar sozlesme dolmadan ayrilmqfirar eden TSK personeli https:www.hukuki.netshowthread.php17837-Firar-eden-firari-subay-ve-astsubaylarla-ilgili-ceza-hukumleri-ve-muhakeme-usulusozlesmeli er firar mahkemesisozlesmeli erligi birakanlarhttps:www.hukuki.netshowthread.php17837-Firar-eden-firari-subay-ve-astsubaylarla-ilgili-ceza-hukumleri-ve-muhakeme-usulu&page=32sozlesmeli erlikten istifa askeri mahkemetsk mecburi hizmet dolmadan istifa 2016tsk da firarfatih karabiyik firar etti
Forum