+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Güvenlik sektörüne bağlı konumda olan ajansı mahkemeye vermek istiyorum ?

Merhaba arkadaşlar.

O kadar çok şey anlatmak istiyorumki kelimeler sığmaz ama bilincinde olmama rağmen böyle bir hatanın üzerine gittim bile bile.

Piyasa şartlarında güvenlik sektöründe iyi bir proje bulunamadığı yada ilana sürülmediği için ajansa başvurmaya karar vermiştim çok iyi ilanlar verdikleri için.

Bu ajansta 12 şubat itibari ile 150 tl karşılığında bir forum doldurup ve bir sözleşme imzalamıştım paranın verildiğine ve projeye yerleştirileceğime dair.

Ancak imzalamış olduğum kağıt sadece parayı aldığıma dairdir.

12 şubat ayında sözleşme yapmadan önce kağıtta işe gireceğime dair herhangibir ibare bulunmadığını ve nasıl güven alabileceğimi sormuştum. Bana mecazi anlamda güven alabilirsiniz yerimiz belli denilmişti. Ayrıca ajans olup olmadığını sorduğumda rahatsızlıklarını bedenen hissettiriyorlardı.

İşin aslına gelmek istiyorum.

12 şubat ayında sözleşme imzaladım 15 şubatta projeye yönlendirilip üniformaların teslim edileceğine ve 17 şubat itibari ile istanbulun x ilçesinde olan üniversitenin kendi bünyesinde güvenlik personeli olarak işe başlıyacağım belirtilmişti.

Ancak 12 şubattan bu yana hiçbir şekilde aranılmadığım gibi devamlı aramak zorunda bırakıldım. Ajans ile geçen haftaki görüşmemde sözleşmeden bahsettiğimde beyfendi 2 3 gün sonra belli olucak haber vericeğiz denildi haber verilmedi.

3 gün önce arayıp işin neden olmadığını sorunca beyfendi kontenjanlar doldu orada denildi. Ben ise buna göre sözleşme yaptığımı ifade edince bakın alman hastanesinde bugün son gündür acele edin diye kıvırmalı bir söz geçti.

Ve beni daha önce aradıklarını ima ettiler halbuki hiçbir şekilde aranılmadım ve hattım 7 / 24 saat açıktır.

Dikkatimi çeken birşeyde var bu ajansın web siteside borcundan dolayı kapalı ve çoğu zaman telefonları ulaşılamıyor ancak ilanları eksik olmaz nede olsa 150 lira enayi parası alıyorlar ve elindeki kağıda güveniyorlar.

Bu ajansı mahkemeye vermek istiyorum iş mahkemesine başvurmammı gerekiyor ? Ve telefon konuşmalarını delil olarak sunabilirmiyim ?

Güvenlik sektöründe misal maaş davalarının 2 yıla kadar uzadığını biliyordum ancak bu farklı durum karşısında nasıl bir yol izleniyor bilgim yok.

Bu durumda avukat dahilinde masraf ne kadar çıkar bana yardımcı olabilirseniz sevinirim ?

Saygılar.

Hukuki NET Güncel Haber

Güvenlik sektörüne bağlı konumda olan ajansı mahkemeye vermek istiyorum ? konulu yargıtay kararı ara
    Güvenlik sektörüne bağlı konumda olan ajansı mahkemeye vermek istiyorum ? konulu hukuk haber
    Konu Nobodyblocks tarafından (06-03-2011 Saat 01:48:02 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Güvenlik sektörüne bağlı konumda olan ajansı mahkemeye vermek istiyorum ?

İş bulma vaadiyle dolandırıcılık suç olduğu gibi yetkisi olmamasına rağmen işçi simsarlığı yapmak da suçtur. Bunlar için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunun. Hem ajansı hem de sözde projede görev verecek özel güvenlik şirketi yetkililerini şikayet edin. Yaptıkları tam tabiri ile çakallık. Piyasada bolca işsiz ve iş arayan özel güvenlik görevlisi var ki bunlar da bu zaafı değerlendirip, zaten ekonomik yönden zayıf kişileri 150 tl söğüşleyerek sözde kendilerini uyanık sanıyorlar. Ah keşke bir de buraya o ajans ve firmanın adlarını yazsaydınız da güvenlik görevlileri dolandırılmasaydı. (zaten ajans ile güvenlik firması sahipleri ya aynıdır, ya da yakın kişilerdir).

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Güvenlik sektörüne bağlı konumda olan ajansı mahkemeye vermek istiyorum ?

Alıntı illegal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İş bulma vaadiyle dolandırıcılık suç olduğu gibi yetkisi olmamasına rağmen işçi simsarlığı yapmak da suçtur. Bunlar için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunun. Hem ajansı hem de sözde projede görev verecek özel güvenlik şirketi yetkililerini şikayet edin. Yaptıkları tam tabiri ile çakallık. Piyasada bolca işsiz ve iş arayan özel güvenlik görevlisi var ki bunlar da bu zaafı değerlendirip, zaten ekonomik yönden zayıf kişileri 150 tl söğüşleyerek sözde kendilerini uyanık sanıyorlar. Ah keşke bir de buraya o ajans ve firmanın adlarını yazsaydınız da güvenlik görevlileri dolandırılmasaydı. (zaten ajans ile güvenlik firması sahipleri ya aynıdır, ya da yakın kişilerdir).
    Bana kendi bünyesi olduğu ifade ediliyordu ancak biliyorumki taşören firma vardır tahminen doğal olarak buda dahil oluyor belirttiğiniz gibi. Evet doğru bir tespit ekonomik vede özellikle bu işe yeni girişmiş kişileri kendi tuzağına çekebiliyorlar.

Firma hakkında bilgi yazmam doğru olmaz sanırım ve ajans ile güvenlik firması aynı derken şu şekilde belirteyim. Ajans çalışanlarında hemen hemen sağlam güvenlik firmalarında bulunan bölge müdürlerinin telefonları bulunuyor bölge müdürleride bunlara bilgi verip güvenlik personellerinin bu parayı vermesine göz yumuyor ancak ikisi konum itibari ile bir değildir kanımca.

Firmanın yeri mecidiyeköydedir telefondaki konuşmaları delil olarak sunma imkanım varmıdır yani telefondaki geçmiş konuşmaları çıkartma. İşin sonucundada sanırım şişli cumhuriyet başsavcılığına başvurmam yeterli olucakmı ?

Ben en çok telefon konuşmalarına takıldım günümüz çağında elbet her delil kullanılabilir hatta telefon konuşmaları savcılığa bağlı olarak yine dinlenebilir ama yalnış hatırlamıyorsam iş hukuku maddellerinde telefon delil olarak gösterilemiyordu ?

En merak ettiğim şey şartları tam olarak nelerdir bunu merak ediyorum dilekçe yeterli olmaz sanırım ?

Saygılar.
    Konu Nobodyblocks tarafından (06-03-2011 Saat 03:44:51 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İş bulma vaadiyle dolandırıcılık ve yetkisiz işçi simsarlığından dolayı şikayetçi olmalısınız.Davanızın yeri iş mahkemesi değil asliye ceza mahkemesi olacak

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İş bulma vaadiyle dolandırıcılık ve yetkisiz işçi simsarlığından dolayı şikayetçi olmalısınız.Davanızın yeri iş mahkemesi değil asliye ceza mahkemesi olacak
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler emrah bey ancak farklı şeyler sormak isteyeceğim. Bu olayı yaşadığımız ay şubat ayıydı işlerin yoğunluğundan dolayı gidemedim. Acaba danışmanlık hizmeti alabilirmiyiz ? 3 kişiyi daha dolandırdı bu firma yeni sayılır.

İmzaladığım kağıt ise sadece para alındığına dairdir buna güveniyorlar. Acaba asliye ceza mahkemesi telefon konuşmalarımızı dikkate alırmı çünkü asıl delil o olucak ? Yoksa adil bir kara verebilmek için şahit göstermem gerekicek.

Ciddi anlamda yardımlarınıza ihtiyacım var.
    Konu Nobodyblocks tarafından (12-04-2011 Saat 03:30:04 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Burada dolandırıcılık olduğu aşikar. Son derece açık. Bahsettiğiniz o kağıt nasıl bir şey? Tam tarif eder misiniz?
    Telefon kayıtlarına gelince, önceden savcılık emri ile sizin ya da onların telefonu dinlemeye alınmamışsa ses kayıtları olmaz. Sadece şu tarihte şu saatte dakikada arandı şu kadar konuşuldu diye kayıtlar olur.
    Biraz da gazete okuyucusu olarak fikir beyan edeyim:
    Örneğin uyuşturucu ya da tarihi eser alıcısı kılığına giren organize şubenin, ya da fuhuş müşterisi kılığına giren ahlak masasının haberlerini gazetelerde görüyoruz. Burada da benzer şekilde bir operasyon olur mu acaba?
    Yani bir polis işsiz güvenlikçi rolu oynar falan...

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Nobodyblocks rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Acaba danışmanlık hizmeti alabilirmiyiz ?
    Bu soruyu anlayamadım ?

İmzaladığım kağıt ise sadece para alındığına dairdir buna güveniyorlar. Acaba asliye ceza mahkemesi telefon konuşmalarımızı dikkate alırmı çünkü asıl delil o olucak ? Yoksa adil bir karar verebilmek için şahit göstermem gerekicek.
    Var ise şahit göstermeniz yararınıza olabilir.Siz telefon görüşmenizi kayıt altına almış olsaydınız bile bu görüşme yasal olarak elde edilmediği için delil niteliği taşımayacaktı.Tam tarihi biliyor iseniz bu tarih ve saati vererek görüşme içeriğine ulaşılıp döküm alınması -hukuki olarak- mümkündür

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anladığım kadarı ile bu elemanlar faaliyetlerine devam ediyor. Bu durumda yukarıdaki mesajımda dediğim gibi delil elde edilmesi teorik olarak mümkün. Bu tür uygulamaları nasıl yapıyor polisler? Bir şikayet üstüne mi? Savcılık talimatıyla mı? Bu olayda da benzer bir delil toplama operasyonu yapılması söz konusu olur mu? Olursa mağdur arkadaşın yapabileceği ne var bu operasyona karar verilebilmesi için?
    Bu şekilde kökten çözülür olay diye düşünüyorum. Ardında da bir sürü mağdur davaya müdahil olur.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Burada dolandırıcılık olduğu aşikar. Son derece açık. Bahsettiğiniz o kağıt nasıl bir şey? Tam tarif eder misiniz?
    Telefon kayıtlarına gelince, önceden savcılık emri ile sizin ya da onların telefonu dinlemeye alınmamışsa ses kayıtları olmaz. Sadece şu tarihte şu saatte dakikada arandı şu kadar konuşuldu diye kayıtlar olur.
    Biraz da gazete okuyucusu olarak fikir beyan edeyim:
    Örneğin uyuşturucu ya da tarihi eser alıcısı kılığına giren organize şubenin, ya da fuhuş müşterisi kılığına giren ahlak masasının haberlerini gazetelerde görüyoruz. Burada da benzer şekilde bir operasyon olur mu acaba?
    Yani bir polis işsiz güvenlikçi rolu oynar falan...
    Evet son derece açık kağıt ise para makbuzu olarak geçmektedir kağıt üzerinde benim tarihler ile beraber 150 tl verdiğim ve parayı tahsil eden ajansın kaşe ve imzası vardır.

Özel güvenlik şube müdürlüğüne bildirirsem söylediğiniz tahminen gerçekleşir işsiz rolünde bir polis memuru çok rahatlıkla orada olup bitenleri anlayabilir.

Alıntı Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu soruyu anlayamadım ?

Var ise şahit göstermeniz yararınıza olabilir.Siz telefon görüşmenizi kayıt altına almış olsaydınız bile bu görüşme yasal olarak elde edilmediği için delil niteliği taşımayacaktı.Tam tarihi biliyor iseniz bu tarih ve saati vererek görüşme içeriğine ulaşılıp döküm alınması -hukuki olarak- mümkündür
    Anlıyorum bu durumda konuşma kayıtları geçersiz kılınacak o zaman birden fazla dilekçe vermemiz bizim yararımıza olur ve şahitte gösteririm. Tam olarak hatırlamıyorum ama bunu son bir telefon görüşmesi yaparak elde ederim.

Danışmanlık hizmeti derken yani avukat tutmak istiyorum ancak maddi gücüm yok bunu üstlenebilecek veya yardım edebilecek danışmanlık hizmeti veren avukata ihtiyacım olabilir çünkü karşı tarafta avukat tutabilir.

Ek olarak bilgi vereyim web siteleride borcundan dolayı kapalı bunuda dilekçede belirteceğim ve internet ortamında bu ajanstan uzak durun vb. gibi uyarılarda var bunlarıda link halinde belirteceğim. Vermiş oldukları kartvizittede cep telefonu numarasıda yok internet ortamındada ilan verirken genelde gizliyorlar bunu.

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Anladığım kadarı ile bu elemanlar faaliyetlerine devam ediyor. Bu durumda yukarıdaki mesajımda dediğim gibi delil elde edilmesi teorik olarak mümkün. Bu tür uygulamaları nasıl yapıyor polisler? Bir şikayet üstüne mi? Savcılık talimatıyla mı? Bu olayda da benzer bir delil toplama operasyonu yapılması söz konusu olur mu? Olursa mağdur arkadaşın yapabileceği ne var bu operasyona karar verilebilmesi için?
    Bu şekilde kökten çözülür olay diye düşünüyorum. Ardında da bir sürü mağdur davaya müdahil olur.
    Kısaca delil elde edilebilir ancak net cevap için son bir gizli kalmak kaydı ile telefonda görüşme yapıcağım ve bu görüşmenin saatini ve tarihini ayarlıyacağım.

Ama aklıma takılan bir soruyu belirttiniz polisler bir şikayet üzerinemi yoksa savcılık talimatı ilemi bunuda görüşme sonrası netleştiririm. Bırakın polisi herhangibir özel güvenlik kartını yeni almış bir kişi bile bu şekilde bir görüşme esnasında delil olarak kullanılabilir.

Ajansın makbuz üzerine makbuz işe giriş tarihinden itibaren geçerli olur yazması gerekirdi normalde ve yönlendireceği iş hakkında yeterli bilgi vermesi gerekirdi ancak bunların ikisinide yapmıyorlar.

Ayrıca şenol bey sizede çok teşekkür ederim umarım bir avukatta bulabilirim bu konu için.
    Konu Nobodyblocks tarafından (12-04-2011 Saat 17:09:49 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet son derece açık kağıt ise para makbuzu olarak geçmektedir kağıt üzerinde benim tarihler ile beraber 150 tl verdiğim ve parayı tahsil eden ajansın kaşe ve imzası vardır.
    Para makbuzu olması serbest meslek erbabı olduğunu gösterir kişilerin.Ve size makbuz vermeleri vergi kaçırmadıkları yani bu konuda en azından hukuki olarak sıkıntı çekmeyecekleri anlamına gelir.Bende serberst meslek erbabıyım ve gerektiği zaman danışmanlık hizmeti adı altında para makbuzu keserek para almaktayım.Bunda bir hukuksuzluk yok.

Maddi gücünüz yok ise istanbul barosuna gerekli evrakları vererek adli yardım talep edebilirsiniz.İstanbul Barosu web sitesini incelemenizi öneririm.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: