+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Kiracıyız, ev satılıyor, emlakçı şov yapıyor

Kiracıyız, ev satılıyor, emlakçı şov yapıyor Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Kiracıyız, ev satılıyor, emlakçı şov yapıyor

Eylül 2008'de sözlü olarak anlaştığımız ev sahibine 1 depozito kira bedeli verdik ve bunun makbuzu elimizde. O günden beri anlaştığımız tarihlerde (ayın 11'i ve 15'i arası) kirayı ödemekteyiz, şimdiye kadar hiç gecikme olmadı. Elektrik, su, aidat giderlerini de eksiksiz olarak ödemekteyiz.

Yaklaşık 3 ay evvel ev sahibi kriz yüzünden maddi sıkıntıda olduğunu ve evi satacağını söyledi (eve gireli daha 7 ay olmuştu). Daha sonra bir emlakçıyla anlaştı. Biz bu emlakçıyla görüşmemiz üzerine evi randevulaşarak müşterilerine göstermesi konusunda anlaştık. Bu süre içinde uygun olduğumuz vakitlerde müşterilerine evi gösterdik.

Anladığımız kadarıyla ev sahibi evin acilen satılmasını istediği için emlakçıyı sıkıştırıyor ve emlakçı da sanki biz evi göstermesine izin vermiyormuşuz gibi davranıyor. Ev sahibine de bu şekilde lanse ediyor. Hatta bize terbiyesizce "nasılsa evden çıkıyorsunuz, 2 ay sonra istediğimize gösteririz" gibi bir tavır içinde. Oysa ev sahibiyle de emlakçıyla da "evi satın alacak kişiyle anlaşırsak oturmaya devam ederiz" diye konuştuk.

Ev sahibiyle yaptığımız bu sözlü anlaşma Eylül 2009'da dolduğuna göre bizi hemen o tarihte çıkarması mümkün müdür? Eğer çıkmazsak ve tahliye davası açarsa içinde bulunduğu krizi sebep göstererek ve emlakçıya evi müşterilerine daha rahat göstermesini sağlamak için bizi evden hemen ve rahatlıkla çıkarabilir mi?

Ayrıca bizi bu tür sebeplerle evden çıkarırlarsa taşınma ve yeni evin emlakçı komisyonu gibi masrafları karşılamak zorunda mıdırlar? Sonuçta ekonomik kriz bizi de çok etkiledi ve eve taşınırken bu evi satma meselesi hiç yoktu. Bu tür bir ekstra masrafı hiç hesaba katmamıştık.

Emlakçının evi müşterilerine göstermesi için nasıl bir yol izlenmeli? Bize "kanunda madde var, istediğim zaman göstermek zorundasınız, kira sözleşmesinde yazar" diyor. Gerçekten böyle bir madde var mı? Emlakçıya her istediğinde evi göstermek zorunda mıyız? Biz iyi niyetli davranıyoruz ve uygun oldukça (mesai saatlerimiz dışında vs.) evi gösteriyoruz.

Yol gösterirseniz çok memnun oluruz. Şimdiden çok teşekkür ederiz.

Hukuki NET Güncel Haber

Kiracıyız, ev satılıyor, emlakçı şov yapıyor konulu yargıtay kararı ara
    Kiracıyız, ev satılıyor, emlakçı şov yapıyor konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kiracıyız, ev satılıyor, emlakçı şov yapıyor

Alıntı Hanna rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Eylül 2008'de sözlü olarak anlaştığımız ev sahibine 1 depozito kira bedeli verdik ve bunun makbuzu elimizde. O günden beri anlaştığımız tarihlerde (ayın 11'i ve 15'i arası) kirayı ödemekteyiz, şimdiye kadar hiç gecikme olmadı. Elektrik, su, aidat giderlerini de eksiksiz olarak ödemekteyiz.

Yaklaşık 3 ay evvel ev sahibi kriz yüzünden maddi sıkıntıda olduğunu ve evi satacağını söyledi (eve gireli daha 7 ay olmuştu). Daha sonra bir emlakçıyla anlaştı. Biz bu emlakçıyla görüşmemiz üzerine evi randevulaşarak müşterilerine göstermesi konusunda anlaştık. Bu süre içinde uygun olduğumuz vakitlerde müşterilerine evi gösterdik.

Anladığımız kadarıyla ev sahibi evin acilen satılmasını istediği için emlakçıyı sıkıştırıyor ve emlakçı da sanki biz evi göstermesine izin vermiyormuşuz gibi davranıyor. Ev sahibine de bu şekilde lanse ediyor. Hatta bize terbiyesizce "nasılsa evden çıkıyorsunuz, 2 ay sonra istediğimize gösteririz" gibi bir tavır içinde. Oysa ev sahibiyle de emlakçıyla da "evi satın alacak kişiyle anlaşırsak oturmaya devam ederiz" diye konuştuk.

Ev sahibiyle yaptığımız bu sözlü anlaşma Eylül 2009'da dolduğuna göre bizi hemen o tarihte çıkarması mümkün müdür? Eğer çıkmazsak ve tahliye davası açarsa içinde bulunduğu krizi sebep göstererek ve emlakçıya evi müşterilerine daha rahat göstermesini sağlamak için bizi evden hemen ve rahatlıkla çıkarabilir mi?

Ayrıca bizi bu tür sebeplerle evden çıkarırlarsa taşınma ve yeni evin emlakçı komisyonu gibi masrafları karşılamak zorunda mıdırlar? Sonuçta ekonomik kriz bizi de çok etkiledi ve eve taşınırken bu evi satma meselesi hiç yoktu. Bu tür bir ekstra masrafı hiç hesaba katmamıştık.

Emlakçının evi müşterilerine göstermesi için nasıl bir yol izlenmeli? Bize "kanunda madde var, istediğim zaman göstermek zorundasınız, kira sözleşmesinde yazar" diyor. Gerçekten böyle bir madde var mı? Emlakçıya her istediğinde evi göstermek zorunda mıyız? Biz iyi niyetli davranıyoruz ve uygun oldukça (mesai saatlerimiz dışında vs.) evi gösteriyoruz.

Yol gösterirseniz çok memnun oluruz. Şimdiden çok teşekkür ederiz.

1-Sözlü akitlerde Kiracıyı evden cıkartmak ölümden beterdir.

2-O emlakcının bu işlerden haberi ve tecrübesi olmadığı belli. kira nezaman doluyor hani ellerinde kontrat giriş tariğinin tespiti falan okadar kolay olmıyan iştir. Ev satılıyor diye kiracı hukuken tahliye edilemez. yani emlakcı 2 ay sonra cıkıyorsunuz biz ozaman rahatca gösteririz gibi lafları tırıvırı abtürü züttürü laflardır siz cıkmıyorsunuzki hadi cıkarsında göreyim.Nasıl oluyormuş bizde bir öğrenelim bakalım.

3- Ev satılırsa satılsa bile Evi yeni alan sahibi kimse,size evin tapusunu üzerine aldığı günden itibaren 1 ay icersinde eve ihtiyacı olduğunu kendi oturacahını beyan eden noterden ihtarname gönderecek bu tariten itibaren 6 ay sonra tahliye davası acması gerekir.veya sizle yeni kiracı ilişkisi kurarak siz kiracı olarak devam ede bilirsiniz.

Ayrıca evi alanlada görüşürsünüz,burada bizim bir aylık depositomuz var haberin olsun bunu senden talep ederiz ona göre anlaşmanı evi satanla yap dersiniz.

4-Bu belkide evi amac satmak değil kiracıyı cıkarmak icin yapılan bir taktikte ola bilir.Dikkat edin derim Emlakcı öyle arkasına aldığı her kişiyi ÇAT KAPI ben evi göstercem deyince kovun adamı,öyle paldır küldür ev gösterme hakkı yoktur bu bir kurala bağlanır. yağ haftada birgün veya mesai saatinde evde olduğunuz bir sırada uygun olmanız durumunda bu uygulanır.onun kanunda yeri vardediğini biz biliyoruz kanun ona arkana taktığın adamı götür istediğin saatte demiyor.

5-Ayrıca bu ne emlakcısı nerde kaydı küreği,sokaktaki adamda bende emlakcıyım diyor bu ad altında sizi rahatsız eden biride ola bilir alır arkadaşını evi gösteriyoruz diye gelir.bunlar olağan şeylerdir.

6-Evsahibi icine düştüğü krizi bahane ederek sizi evden cıkaramaz yasadada böyle hakkı yoktur.ev tahliyelerininde bir hukuku kuralı vardır.

Şimdi emlakcının tutuğu takım varsa onun zıt takımının bayrahını eve as siz başlayın şimdi şova onların tutulacak tutunacak dalları yok.

Öyle evi kirala eve bakım boya badana sonra satıyorum cık evi badana yaptırmak icinmi kiraya vermiş sebebsiz zenginleşmenin yolunu bu şekilmi bulmuş ev sahibi öder sizin taşınmanızdaki nakliye masraflarını tutacahınız evinde verir iki aylık kirasını eh sizde uygun görürseniz cıkarsınız yoksa devam oturmaya. hicte kafanızı takmayın ,emlakcıyada söyleyin akıllı olsun yoksa aklını başından alı verirler sonra.:o Hic huzurunuzu bozmayın rahatca oturun evinizde Hadi kolay gelsin. AŞAHIDAKİ MEKTUPU EMLAKCIYA GÖNDERİYORUM.

T.C.
    YARGITAY
    3. HUKUK DAİRESİ
    E. 2001/8142
    K. 2001/8911
    T. 9.10.2001
    #8226; TESBİT DAVASI ( Kiralanan Yerin Kiralayan Tarafından Satılmak İstenmesi Nedeniyle Kiracının Kiralananı Alıcılara Göstermesinin İstenmesi )
    #8226; İZİN İSTEMİ ( Kiralanan Yerin Kiralayan Tarafından Satılmak İstenmesi Nedeniyle Kiracının Kiralananı Alıcılara Göstermesinin İstenmesi )
    #8226; GÖREVLİ MAHKEME ( Taşınmaza İlişkin Kİra Sözleşmesi İbraz Ettirilip Yıllık Kira Miktarına Göre Görevli Mahkemenin Belirlenmesi )
    #8226; KİRALANANIN ALICILARA GÖSTERİLMESİ ( Kiracının Kiralananı Ciddi Olarak Satın Almak İsteyenlere Gösterme Yükümlülüğünün Her Zaman Mevcut Olması )
    #8226; KİRACININ YÜKÜMLÜLÜĞÜ ( Kiracının Kiralananı Ciddi Olarak Satın Almak İsteyenlere Gösterme Yükümlülüğünün Her Zaman Mevcut Olması )
    1086/m.8/1,240
    ÖZET : Mamelek hukukundan doğan değer ve miktar 400.000.000 lirayı geçmeyen davaları Sulh Hukuk Mahkemeleri görür. Dava konusu taşınmaza ilişkin kira sözleşmesi ibraz ettirilip yıllık kira miktarına göre görev hususu üzerinde durulmadan işin esası hakkında karar verilmesi doğru değildir.

Kiracının, kiralananı ciddi olarak satın almak isteyenlere gösterme yükümlülüğü her zaman mevcuttur. Ne var ki bu gösterme kiracı için münasip zamanlarda yapılmak ve onun menfaatleri de hakkaniyete uygun olarak gözönünde tutulmak gerekmektedir. Örneğin kiracıya yüklenecek bu yükümlülüğün bir zamanla sınırlanmakmaksızın ilanihaye devam etmesi kabul edilemez.

Görevli olması halinde mahkemece yapılacak iş, uzman bilirkişi aracılığı ile yerinde inceleme yapmak, kiralananın niteliği, bulunduğu mevki, dairenin satılabilme süresine etkili sosyal, ekonomik koşullar, diğer özel ve genel faktörler değerlendirilerek, makul ve münasip bir süre ile ayrıca bu süre içinde hangi gün ve saatlerde kiralananın gösterilmesine izin verilmesine uygun olacağı saptanmak ve hasıl olacak sonuca göre karar vermek gerekir.

DAVA : Dava dilekçesinde kiralananın müşteriye gösterilmesi hususunda uygun gün ve saatlerin tespiti istenilmiştir. Mahkemece davanın kabulü cihetine gidilmiş, hüküm davacı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü.

KARAR : I- MADDİ OLAY, İSTEM VE MAHKEME KARARI

Davacı, davalının kirasında bulunan taşınmazını satmak istediği halde davalı kiracı tarafından dairenin alıcılara gösterilmediğini ileri sürerek dava konusu taşınmazın belirli sürelerle müşterilere gösterilmesi hususunda izin veril mesini istemiş, mahkemece kiralananın "kararın kesinleşmesinden itibaren üçer aylık sürelerle gösterilmesine" izin verilmesi biçiminde karar verilmiş, hüküm davacı tarafından temyiz edilmiştir.

II- GÖREVLİ MAHKEME HUMK. mad. 8/I'e göre mamelek hukukundan doğan değer veya miktarı 400.000.000 lirayı geçmeyen davaları Sulh Hukuk Mahkemeleri görür ve sonuçlandırır. Aynı maddenin II-1'e göre ise "kira sözleşmesine dayanan her türlü tahliye, aktin feshi yahut tespit davaları, bu davalarla birlikte açılmış kira alacağı ve tazminat davaları ve bunlara karşılık olarak açılan davaları" ise Sulh mahkemeleri sonuçlandırmakla görevlidir.

Davacı; tahliye, kira sözleşmesinin feshi veya kira parasının tespitini istemediğine göre görevli mahkemenin uyuşmazlığın dayanağını oluşturan kira sözleşmesindeki bir yıllk kira miktarının değeri esas alınarak belirlenmesi gerekir. Bu nedenle dava konusu taşınmaza ilişkin kira sözleşmesi ibraz ettirilip yıllık kira miktarına göre görev hususu üzerinde durulmadan işin esası hakkında karar verilmesi doğru görülmemiştir.

III- İYİNİYET, CİDDİ OLARAK SATIN ALMAK İSTEYEN BİR KİŞİYE KİRALANANIN GÖSTERİLMESİNİ GEREKLİ KILAR.

Kiracının, kiralananı ciddi olarak satın almak isteyenlere gösterme yükümlülüğü her zaman mevcuttur ( Becker, H: Borçlar Hukuku, Çeşitli Sözieşme İlişkileri, Çev. Suat Dura, Ank. 1993, sh. 282; Tandoğan, Haluk: Borçlar Hukuku, Özel Borç İlişkileri, c. 112, Ank. 1985, sh. 152 ve orada anılan Brunner, sh. 419 ). Ne var ki bu gösterme kiracı için münasip zamanlarda yapılmak ve onun menfaatleri de hakkaniyete uygun olarak gözönünde tutulmak ger.ekmektedir. Örneğin kiracıya yüklenecek bu yükümlülüğün bir zamanla sınırlanmakmaksızın ilanihaye devam etmesi kabul edilemez.
    IV- SONUÇ: Bu durum karşısında ( görevli olması hatinde ) mahkemece yapılacak iş; uzman bilirkişi aracılığı ile yerinde inceleme yapılmak, kiralananın niteliği, 1 bulunduğu mevki, dairenin satılabilme süresine etkili sosyal, ekonomik koşullar, diğer özel ve genel faktörler ile birlikte tarafların yararları değerlendirilmek ( HUMK. mad. 240 ), hakkaniyete uygun denge kurmak suretiyle satışın yapılabileceği muhtemel, makul ve münasip bir süre ile ayrıca bu süre içinde de hangi gün ve saatlerde kiralananın gösterilmesine izin verilmesinin uygun olacağı saptanmak ve hasıl olacak uygun sonuç çerçevesinde karar vermekten ibaret olmalıdır.

SONUÇ : Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428. maddesi gereğince ( BOZULMASINA ), ve peşin alınan temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 9.10.2001 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
    Konu esmerman tarafından (03-07-2009 Saat 18:17:07 ) de değiştirilmiştir. Sebep: karar ekleme

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Samimi ve bilgilendirici yanıtın için çok teşekkürler esmerman

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Samimi ve bilgilendirici yanıtın için çok teşekkürler esmerman

Yardımcı ola bildiysem ne mutlu kolsay gelsin.

İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hanna arkadasım ne yazıktır ki sizinle aynı kaderi paylaşmaktayım.eve taşınalı tam bir yıl oldu.sözleşmemiz 1 yıllık ama sözleşmeye ev sahibi kendini korumak için kiracı evi 2 yıldan önce boşaltamaz diye yazdı.şimdi utanmadan eve alıcı bulmuş siz ne haliniz varsa görün diyor.bende oldu güzelim dedim sen sözleşmeye 2 yıl çıkamaz diye yaz sonra krizi bahane et evi satıyorum de çekil.yok öyle birşey alıcıyla ev sahibine acık acık söyledim bi nah çıkarırsınız demediğim kaldı.gene iyi niyetli insanım dedim 500 tl depozitomu ver üzerine de yeni eve taşınma masrafları 1500 tl ver evi en geç 1 ay içinde boşaltayım dedim.siz hatta şimdik pazarlığı ona göre yapın dedim.anlaşırsanız getirin 2000 tl yi ev bakmaya başlıyayım dedim.millet uyanık olmuş çevresinde ki herkesi de keriz zannediyor.hem evden kiramı alyıım diyor hem de evimi istediğim zaman satayım diyor.hem sarışın hem yeşil gözlü olsun istiyor birde üzerine akıllı da olsun istiyor.birde utanmadan böyle artis artis tehdit edercesine konuşuyorlar.ne zamann evi boşaltırsın peh.......dedim bakın verin parayı yoksa gerekiyorsa kavgamızıda ederiz gerekiyorsa mahkemeyle hakkımızı ararız.ben kavgaya karşı bir insanım ama bu tip insanlarla gerekiyorsa onların dilinden konuşmak gerekiyor.kolay lokma olmadığınızı bilmeli.şuan evi satsa bile beni en iyi ihtimalle 1.5 seneden önce evden cıkaramaz veya eski ev sahibinden masraflarımı alırım.ben mahkemelere adalete sonuna kadar güveniyorum.böyle ev doluyken hem kiramı alıyım hem de evi satayım zihniyetinde ki kalpazanlara gereken ceza neyse verilir.

arkadaşım sana akıl vermek ne haddime ama sayın esmerman ın sözlerine katılıyorum.siz şovunuza başlayın.gerekiyorsa evide göstermeyin versin mahkemeye.kanunlar sizden yana size uygun bir zamanda da evi gösterirsiniz.hatta adı geçen çok değerli emlakçınında belgelerini isteyin belgesi falan yoksa da mahkeme de beyan ederseniz evi bile gösteremez.olmadı bence benim gibi yapın acık acık olmasa da nah cıkarırsınıza getirin.masraflarınızı talep edin ve bu şartla evi boşaltacağınızı beyan edin ve tavsiyem eger kirayı elden falan veriyorsanız banka hesabından vermeye çalışın bu tip insanlara guven olmaz.parayı verip evi boşaltmanızı isterse de evi boşaltmadan paranızı alın ve gene evi boşaltmadan evimde herhangi bir zarar ziyan borcu falan yoktur ve ayrıca ev sahibinin benim isteğim üzerine evi boşaltıyordur vs. diye yazılı kağıt alın.yarın birgün bu tip adamlar evi boşaltırsınız. evi 6 ay 1 sene satamaz kiracım sözleşmesi devam ederken evi boşalttı diye kira bedeli almaya kalkar.
    neyse arkadasım cok konustum sanırım ama ne yaparsın bende bu konuda cok öfkeliyim.iyi niyet bu memlekette işe yaramıyor kardeşim.gününde kirayı ödemek eve doğru düzgün bakmak işe yaramıyor.ben aynı zamada ev sahibiyim.çıkan eski kiracımdan suan 730 tl alacagım var ve şuan 4 aya yaklaştı.kendimi onun yerine koydugum için kefile bile henuz haber vermedim.kefilde parayı alabileceğim adresi işi belli birisi.sıkışık olduguna ınanıyorum ve bir müddet daha beklemeyi düşünüyorum.
    arkadasım inşallah maddi manevi zarar almadan bu işin içinden çıkarsın.

esmerman arkadasım verdiğiniz bilgiler için çok tesekkurler..
    Konu elmekoz tarafından (03-07-2009 Saat 21:17:08 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    konya, Turkey.
    İletiler
    99
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bir arkadaşımın başına aynısı geldi.yeni tuttuğu evi badana ,boya vs. yapıp taşındı.2 ay sonra ev satıldı.arkadaşımda tüm masrafları alarak(taşınma,boya vs.) başka bir eve geçti.

İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

necmi42 mesele aslında sadece parada değil.en önemlisi verilen emek.evlisin bi dünya eşya var bi dünya rezillik çekiyorsun.eşyalarda mahvoluyor..paranla ilin itiyle çakalıyla uğraşıyorsun paranla rezil oluyorsun.tam komşulara alışıyorsun kendini insanlara tanıtıyorsun.hayda bi bakmışsın evi boşaltın muhabbeti.off offf

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı elmekoz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    necmi42 mesele aslında sadece parada değil.en önemlisi verilen emek.evlisin bi dünya eşya var bi dünya rezillik çekiyorsun.eşyalarda mahvoluyor..paranla ilin itiyle çakalıyla uğraşıyorsun paranla rezil oluyorsun.tam komşulara alışıyorsun kendini insanlara tanıtıyorsun.hayda bi bakmışsın evi boşaltın muhabbeti.off offf
    Tamamen aynı fikirdeyim ve sana da geçmiş olsun diyorum elmekoz, umarım kısa zamanda senin durumun da sonuca ulaşır, zarar görmezsin. Ki bu ve benzer konuları araştırdım (esmerman'in yazdıkları da yol gösterdi). Kanunlar bu durumdaki kiracıyı koruyor. Biz istedik ki iyi niyetle çözelim. Ama bundan sonra hiçbir şeyi sözlü akitle halletmeme kararı aldık. Her şeyi kağıda döküp karşı tarafa imzalatacağız.

Taşınmamızı istiyorlarsa masrafları karşılarlar. Peki bu masraflar tam olarak neyi karşılıyor bilen var mı? Taşıma (kamyon vs), yeni evin boya badanası ve gerekiyorsa başka bakım masrafları, yeni evi bulan emlakçının komisyonu (yıllık kiranın %12'si sanırım), yeni evin depozitosu, 2 aylık kira... Bunlar mı tam olarak?

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tamamen aynı fikirdeyim ve sana da geçmiş olsun diyorum elmekoz, umarım kısa zamanda senin durumun da sonuca ulaşır, zarar görmezsin. Ki bu ve benzer konuları araştırdım (esmerman'in yazdıkları da yol gösterdi). Kanunlar bu durumdaki kiracıyı koruyor. Biz istedik ki iyi niyetle çözelim. Ama bundan sonra hiçbir şeyi sözlü akitle halletmeme kararı aldık. Her şeyi kağıda döküp karşı tarafa imzalatacağız.

Taşınmamızı istiyorlarsa masrafları karşılarlar. Peki bu masraflar tam olarak neyi karşılıyor bilen var mı? Taşıma (kamyon vs), yeni evin boya badanası ve gerekiyorsa başka bakım masrafları, yeni evi bulan emlakçının komisyonu (yıllık kiranın %12'si sanırım), yeni evin depozitosu, 2 aylık kira... Bunlar mı tam olarak?

Bakınız bu masrafları hukuken karşılar diye bir kural yok,rizanla evden cıkarsan sen karşılarsın cıkmassan oda seni varya cocuğum geliyor,ben oturacam,kriz var diyede hadeyince cıkaramaz bununda koşulları var koşular yerine getiriliese tahliye davası acar oda sürerde sürer.

ama ev sahibi satacaksa icindeki evi alacak kişi hicte kiracı ile uğraşmaz vaz gecer gider. onun icin ev sahibi kiracıya diyecekki gel kardeşim tut bir ev al şu badana paran alşuda hammaliyen yani evi taşıma paran oldumu şimdi olduysa tamam diyeceksin olmadıysa cıkacahım evin bir aylıkta kirasını depositosunu isterim diyeceksin vermesse cıkmıycaksın verirse anlaşıp hadi eyvallah dersin. olay bu.

kiraya verirken deposito alıyor değilmi ev sahibi işinide sağlama alıyor eeee kiracıda cıkacahı zaman öyle iş sağlama alınmaz ahanda böyle alınır der dayatır.evi satacak adam vermiyecek kardeşim kiraya.bu eşyaların taşınması kolaymı cocuğun okulunun nakli kolaymı cekilen yorgunluk kolaymı. ne bu be ev sahibinin keyfine göre millet göcebemi yaşıyacak .

Evin sadece kağıt olarak tapusu ev sahibinindir ev kiracınındır.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kiraciyim ev satildi

http:www.hukuki.netshowthread.php58818-Kiraciyiz-ev-satiliyor-emlakci-sov-yapiyor

kiracı ev satılması emlakcı gostermesi vsev satıldı kiracıyımhttps:www.hukuki.netshowthread.php58818-Kiraciyiz-ev-satiliyor-emlakci-sov-yapiyorev sahibim evi satmak istiyorkiracının satılan evi gösterme- göstermeme hakkıev sahibi evi satmak istersekiraci evi gostermek zorunda mikiracı satılık evi göstermek zorunda mı6 aylık kiracıyım eb satıldıemlakciya kiraci para öder mievin badanası depozitodan miemlakçılar kiradan ne kadar komisyon alırev satıldı depozitoBen kiraciyim ayni anda ev satilik evi gostermek zorunda miyimkiraciyim yeni ev sahibine evi göstermek zorundamiyimsatilik evdeicinde oturan kiraci evi satin almak isterse emlakciya para oder mikiraciyi evi saticam diyerek cikarmakev sahibi evi satacaksakiraciyim ev satildi ne yapmam gerekiyorkiracinin yuzunden ev satmakkiraciyken evi emlakcisatilik evi kiraya vermislerev sahibi evi satti cik diyor
Forum