+ Konuyu Yanıtla
4 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon
31 den 40´e kadar toplam 51 ileti bulundu.

Konu: Site Yönetimi

Site Yönetimi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Site Yönetimi

Alıntı parilti rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhabalar efendim bir parselde 50 kat mülkiyet tapusu olmayıp kat irtifakı kurulmuş dubleks diye tapuda satış yapılan 26 si bina 24 arsa halinde , na tamam aldığım inşaatların {başlanğıç tarihi], imar tarih 2.9.1997 olup, elektrik trafosu inşaatları yapıp satan kişinin üzerine kayıtlı olup bu kişi bizi site yapıp aidat adı altında aylık gelir temin etmek istemektedir.trafoyu kilitleyip eziyet etmekte üsülsüz yönetim olşturup sürekli para istemekte.trafoyu tedaşa devir etmeyerek ferdileşmemizi engellemektedir. Öğrenmek istediğim bu inşaatın yapımı için elektrik alan bu şahsın belirli bir zaman sonra elektrik trafosunun feshedilerek bu kişiden yasal olarak kurtulmamız mümkün müdür?. Ayrıca trafonun yeri de projedeki yere yapılmamış, belediye inşa edilen yerdeki trafoya elektrik verilmesini sağlamış Belediyedeki teknisyen imza etmiş. fakat şimdi yeniden tadilat projesi çizdirilerek masraf etmemizi istiyor burayı yanlış yapan bu kişi bu işteki zararımızı telafi etmekle mükellef midir ? Elektrik trafosu arıtma için gerekli olacaktır ferdi olarak iskanı aldığım evime elektrik bağlatmak mümkün müdür? Yargıtay kararlarında emsal bir karar var mıdır? cevap verirseniz öğrenmiş olacağım. Yardımlarınız için teşekkürler ederim.
    bilgi edinmek çok zor galiba

Hukuki NET Güncel Haber

Site Yönetimi konulu yargıtay kararı ara
    Site Yönetimi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı becozyme rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    değerli tahir mutlu.
    1.sorunuzun cevabı ,elbette yasal değildi,eğer olsaydı davayı kazanırlardı.
    böyle bir yapılanma yönetim planı değişikliği ile olur ve bunun için yönetim planı kabul edilmeli ve 5/4 kat malıki tarafından imzalanması gerekirdi.
    2-ilave 5711 no lu yasa ile bu mümkün ve yapmanız gerekir.ama siz anladığım kadarıyla böyle bir yapılanma istemiyorsunuz.
    blok yönetim,inden başka birde parsel yönetimi kurulması gerekir gibi gözüküyor.
    3-ne gibi önlem bizi kurtarır derken ,toplu yapı kat malıkleri kurulu oluşturmak istemiyorsunuz gibi anlıyorum.yani aynı şekilde devam etsin istiyorsunuz.
    bu ,sitenin ortak alanlarının durumu ,ortak işletme ,ortak hizmet tesisi olup olmadığıyla alakalı bir konu.yani yönetim planınızdaki idarı yapı nasıl?
    neden site yönetimine geçmek istiyorlar?ortak kullandığınız bir alan var mı?bunların masrafları nasıl karşılanıyor?yeşil alan var mı?
    site yönetimiyle ne yapmak istiyorlar gibi sorulara cevap arıyarak değerlendirmek gerekir.
    Merhabalar 5711 /66. mad.toplu yapı kapsamındaki imar parsellerinin bitişik veya komşu olmaları şarttır.Ancak bu parseller arasında Kamuya ayrılmış alan için bu şart aranmaz denilince -yol olan alan, site içerisindeki yol olmayıp,köy yolu olursa yani cadde olursa {bütün köyün geçtiği diğer site ve evlerin geçtiği asfalt yol olursa }toplu yapı niteliği oluşmaz diye düşününmem doğrumudur .Bu konuda bilgi verilirse çok sevinirim.teşekkürler.

İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar 5711 /66. mad.toplu yapı kapsamındaki imar parsellerinin bitişik veya komşu olmaları şarttır.Ancak bu parseller arasında Kamuya ayrılmış alan için bu şart aranmaz denilince -yol olan alan, site içerisindeki yol olmayıp,köy yolu olursa yani cadde olursa {bütün köyün geçtiği diğer site ve evlerin geçtiği asfalt yol olursa }toplu yapı niteliği oluşmaz diye düşününmem doğrumudur .Bu konuda bilgi verilirse çok sevinirim.teşekkürler.
    Merhaba,
    Amaç, bu binalar yapılırken tek vaziyet planımı belediyey ve tapuya verilmiş, yani bu site bir bütün olarak mı yapılmış, böyle olsa bile, bu binaların ortak kullanım alanı varmı, ortak kullanım alanı yoksa toplu yapı olmaz vaziyet planı bir olsa dahi, çünkü kanun toplu yapı için gerekli şartları ard arda sıralıyor arsına "veya" koymuyor; yani toplu yapı olması için tüm koşulların sağlanması gerekir. Diyelimki sizin binalar bu durumda yani; ortak alan var, vaziyet planı bir, aradan yol geçse, arada çocuk parkı olsa dahi toplu yapı olur, ancak bir şart daha, sizler yönetim planlarınızı 4/5 çoğunlukla değiştirip tapuya tescil ettirmediğiniz sürece toplu yapı sayılmazssınız. Ek olarak bütün koşulları gerçekleştirseniz bile eğer tapu dairesi sizi toplu yapı olarak kabul etmezse yapacağınız fazla bir şey yok. Böyle bir durumda, yani tapunun kabul etmemesi durumunda mahkemeye gitmeniz gerekir, yani tapuyu mahkemeye verceksiniz. Bence hiç bir şeye başlamadan önce tapuya gidin, sorun.
    Saygılar

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Site Yönetimi ve trafonun fesh edilebilmesi

Alıntı f_doruk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,
    Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum, çünkü bizde de aynı sorun var.
    Saygılarımla
    Merhabalar trafo ile ilgili bilgisi olanlardan yardımcı olmalarını rica ediyorum.
    parilti

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    769
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Site Yönetimi ve trafonun fesh edilebilmesi

Sizin siteyi bilmem ama bizim sitede tam bir despotluk hakim.

Kendilerine yönetici dedikleri kırmızılar, habire zart zurt edip yok imla kurallarıymış, yok site kurallarıymış deyip herkesi tekdir ve yok yazını silerim yok üyeliğini iptal ederim diye ihtar edip dururlar. Gerçi nush ile uslanmayanı etmeli tekdiiiiiiiiiiiiiirrrrrrrrrrrrr, nush ile uslanmayanın hakkı kötektiirrrrrrrrrr ammaaaaaa
    canım site yöneticileri siz de birazcık hoşgörü gösterin yahu, herkeşler porofosyönel forum yazıcısı mı sankim?

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Amaç, bu binalar yapılırken tek vaziyet planımı belediyey ve tapuya verilmiş, yani bu site bir bütün olarak mı yapılmış, böyle olsa bile, bu binaların ortak kullanım alanı varmı, ortak kullanım alanı yoksa toplu yapı olmaz vaziyet planı bir olsa dahi, çünkü kanun toplu yapı için gerekli şartları ard arda sıralıyor arsına "veya" koymuyor; yani toplu yapı olması için tüm koşulların sağlanması gerekir. Diyelimki sizin binalar bu durumda yani; ortak alan var, vaziyet planı bir, aradan yol geçse, arada çocuk parkı olsa dahi toplu yapı olur, ancak bir şart daha, sizler yönetim planlarınızı 4/5 çoğunlukla değiştirip tapuya tescil ettirmediğiniz sürece toplu yapı sayılmazssınız. Ek olarak bütün koşulları gerçekleştirseniz bile eğer tapu dairesi sizi toplu yapı olarak kabul etmezse yapacağınız fazla bir şey yok. Böyle bir durumda, yani tapunun kabul etmemesi durumunda mahkemeye gitmeniz gerekir, yani tapuyu mahkemeye verceksiniz. Bence hiç bir şeye başlamadan önce tapuya gidin, sorun.
    Saygılar
    Cevabınız için teşekkürler, belediyeye gittim ortak görülmüyor ayrıca kat mülkiyetini çıkardım { binam iki katlı] kat mülkiyet tapusuna müracaat edip benim gibi çıkartanların ve çıkartmayanların toplamından toplu yapı olmadığını yani diğer parselin bu toplamda görülmediğini sadece bu parselin yönetim planında kat irtifakını kurup numaralandırdığ 634 sayılıı kat irtifakı listesidir {arsa payı no dubleks mesken karsısında imza ise tamamını satın aldığımız kişinin imzasını taşımakta]yönetim planının altına numaralandıramadığı bir madde ilave edip diğer parselin ortak alanlardan istifade edeceğinden elektrik trafosunun ortak arıtma ve su deposunun ortak kullanımını yazmıştır tek bu şahsın imzası ile tapuda bulunan yönetim planı tapunun toplu yapı algılaması için yeterli olmamalı diyebilirmiyiz, ayrıca sadece satış yapmak için hazırlanan yönetim planında {bu parselde toplam 45iki katlı ev sayısı] a}kimsenin imzası olmaması b} hiç bir yere harcama yapılmayıp trafonun kendi adına olmasından dolayı arıtmayı bahane ederek {süzme saatlerini çalıştırmayıp ]aidat adı altında para toplayarak haksız gelir elde etmek c} tamamı yapılmamış arsa konumunda fakat kat irtifaklı yerlerin kullanmadığından dolayı arıtma için aidat ödemeyeceklerini bu durumda d} ferdi elektrik için tamamının kat mülkiyetine geçme koşulu e} ayedaş trafonun yerinin kendilerine devrinin yapılmasını istemesine rağmen nasıl olsa fatura ödeniyor mantığı ile sürekli işi çıkmaza sürüklemektedir. Şimdiye kadar ödediğim aidat+yol parası amacına harcanmadığı için kat irtifakında sadece satıcının imzası olması katmülkiyet yönetim planı olmadığından dolayı imzalamadığımdan dava edersem geri alabilirmiyim yıllarca kat irtifaklı yerler tamalanarak kat mülkiyetine geçmez ise ortak yerlerin düzelmesi ve elektriğin ferdi olamamasından doğan zararları nasıl telafi edebiliriz.trafo benim devretmem denilmesi ne kadar yasaldır kw saatine kar ekleyerek para toplayan sahıs bu yerleri satmamış gibi site başkanı olamaz ise paravanı ile hükmetmektedir.
    1-Kat irtifakı ile aidat toplama yasalmıdır.
    2-Genel kurulda { yönetim ibra edilmemiş eski yöneticiyi denetici yazmış olması o toplantıda alınmış kararların hukuka uygun olduğunu, geçerli olduğunu düşünmelimiyim.{Usulsüz yönetim dersem yasal işlem yapamaz icraya gidemez diyebilirmiyim.
    3-Sayfanın başında Yönetim planı maddeler son sayfada ise Kat irtifak listesidir 45 hane ve aynı kişinin imzası sonunda noter imzalayanın kimliğini onaylıyor.ne yönetim planına nede kat irtifakına ilişkin noterin bir kelimesi yok.ikisinin bir arada olması yasaya uygunmudur.
    4-Aidat vermeyenleri tesbit edemiyorum yasal olmayan diyeceğim yönetim daha önce bizi icraya verdi ben +bazıları parayı ödeyerek dava açılmadı fakat çoğu ödemiyormuş yaz kış ikamet edenlerin evindeki elektrik sobalarına rağmen para ödememekteler. Bu nedenle eşit olmayan ödemelerimi geri albilirmiyim.
    5-Ayedaş bazı siteleri ferdi işleme geçirmiş.Yasal hakkımız deyilmidir ferdi işleme geçmek.eleman çalıştırmamak için başkalarının sarf ettiği elektriği ödemek zorundamıyız diye düşünüyorum.
    Hukukta bir süre olduğunu anlattığımda anlayamanlarla, dayanışma olmadığı için kendi yasal haklarımı kaybetmeden yardımlarınızı rica ediyorum.parilti

İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevabınız için teşekkürler, belediyeye gittim ortak görülmüyor ayrıca kat mülkiyetini çıkardım { binam iki katlı] kat mülkiyet tapusuna müracaat edip benim gibi çıkartanların ve çıkartmayanların toplamından toplu yapı olmadığını yani diğer parselin bu toplamda görülmediğini sadece bu parselin yönetim planında kat irtifakını kurup numaralandırdığ 634 sayılıı kat irtifakı listesidir {arsa payı no dubleks mesken karsısında imza ise tamamını satın aldığımız kişinin imzasını taşımakta]yönetim planının altına numaralandıramadığı bir madde ilave edip diğer parselin ortak alanlardan istifade edeceğinden elektrik trafosunun ortak arıtma ve su deposunun ortak kullanımını yazmıştır tek bu şahsın imzası ile tapuda bulunan yönetim planı tapunun toplu yapı algılaması için yeterli olmamalı diyebilirmiyiz, ayrıca sadece satış yapmak için hazırlanan yönetim planında {bu parselde toplam 45iki katlı ev sayısı] a}kimsenin imzası olmaması b} hiç bir yere harcama yapılmayıp trafonun kendi adına olmasından dolayı arıtmayı bahane ederek {süzme saatlerini çalıştırmayıp ]aidat adı altında para toplayarak haksız gelir elde etmek c} tamamı yapılmamış arsa konumunda fakat kat irtifaklı yerlerin kullanmadığından dolayı arıtma için aidat ödemeyeceklerini bu durumda d} ferdi elektrik için tamamının kat mülkiyetine geçme koşulu e} ayedaş trafonun yerinin kendilerine devrinin yapılmasını istemesine rağmen nasıl olsa fatura ödeniyor mantığı ile sürekli işi çıkmaza sürüklemektedir. Şimdiye kadar ödediğim aidat+yol parası amacına harcanmadığı için kat irtifakında sadece satıcının imzası olması katmülkiyet yönetim planı olmadığından dolayı imzalamadığımdan dava edersem geri alabilirmiyim yıllarca kat irtifaklı yerler tamalanarak kat mülkiyetine geçmez ise ortak yerlerin düzelmesi ve elektriğin ferdi olamamasından doğan zararları nasıl telafi edebiliriz.trafo benim devretmem denilmesi ne kadar yasaldır kw saatine kar ekleyerek para toplayan sahıs bu yerleri satmamış gibi site başkanı olamaz ise paravanı ile hükmetmektedir.
    1-Kat irtifakı ile aidat toplama yasalmıdır.
    2-Genel kurulda { yönetim ibra edilmemiş eski yöneticiyi denetici yazmış olması o toplantıda alınmış kararların hukuka uygun olduğunu, geçerli olduğunu düşünmelimiyim.{Usulsüz yönetim dersem yasal işlem yapamaz icraya gidemez diyebilirmiyim.
    3-Sayfanın başında Yönetim planı maddeler son sayfada ise Kat irtifak listesidir 45 hane ve aynı kişinin imzası sonunda noter imzalayanın kimliğini onaylıyor.ne yönetim planına nede kat irtifakına ilişkin noterin bir kelimesi yok.ikisinin bir arada olması yasaya uygunmudur.
    4-Aidat vermeyenleri tesbit edemiyorum yasal olmayan diyeceğim yönetim daha önce bizi icraya verdi ben +bazıları parayı ödeyerek dava açılmadı fakat çoğu ödemiyormuş yaz kış ikamet edenlerin evindeki elektrik sobalarına rağmen para ödememekteler. Bu nedenle eşit olmayan ödemelerimi geri albilirmiyim.
    5-Ayedaş bazı siteleri ferdi işleme geçirmiş.Yasal hakkımız deyilmidir ferdi işleme geçmek.eleman çalıştırmamak için başkalarının sarf ettiği elektriği ödemek zorundamıyız diye düşünüyorum.
    Hukukta bir süre olduğunu anlattığımda anlayamanlarla, dayanışma olmadığı için kendi yasal haklarımı kaybetmeden yardımlarınızı rica ediyorum.parilti
    Merhaba,
    Çok karışık yazmışsınız, anlayamadım. Sizi bağlayan tapudaki yönetim planınızdır. Bu plana göre toplantı yapmak karar almak zorundasınız. Bu toplantıya başka parsellerden kişiler katılırsa toplantı tümüyle geçersiz olur. Alınan kararlar da geçersizdir. Yönetim planında her kat malikinin imzası veya onların vekalet verdiği bir kimsenin imzası olması gerekir. Vekalet olmadan tapu memuru bu yönetim planını kabul etmisse, vay haline. Böyle bir durum varsa bırakın icraya versnler, 7 gün içinde itiraz edin, mahkemeye giderlerse büyük olasılıkla kaybederler. Çünkü yönetim planı bağlayıcıdır. Böyle farklı parsellerin bir araya gelerek yaptıkları yasal olmayan toplantılar geçersizdir. Hükmü yoktur.
    Bende aidat ödemiyorum, 3 parseli beraber yönetiyorlar.
    Daha açıklayıcı yazarsanız, daha net cevap verebilirim. Bir de elektrik satma hakkı sadece tedaşa aittir, kimse elektrik satamaz. Bence ilgili kişi büyük suç işliyor, en basit olarak savcılığa suç duyurusunda bulunun, para istemiyorlar, bir deneyin.
    Madde olarak dolandırıcılık ve özel mülkiyete tecavüzden şikayetci olun.
    Saygılarımla
    Konu f_doruk tarafından (27-05-2009 Saat 17:25:06 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Saygılar
    Merhabalar
    Belediyeden sözünü ettiğiniz vaziyet planına baktığım da diğer parsele ait hiç bir bilgi yok sadece bizim parselin yerleştirilmiş olduğunu sayı ve şekildende net olarak görüklüyor.
    sormak istediğim kat irtifakı nasıl bir belgedir yasal olarak{ kat irtifakının bu parseli projelendirip bütün daire veya binalara ait arsa payı ve no.sunun karşısına satıcı imzalamış yani yatay 45 dubleks mesken 45indede bir tek kişinin imzası var. ve satıcı konumundaki kişi.
    bu belgenin ilk sayfası yönetim planı [sadece bu parsel ve pafta numarası yazılı.{634 alınmış bilgilerle hazırlanmış 4, 18 19 21 22 34 maddelerden bahsedilmiş ]
    {Son madde} yönetim planı tapu siciline tescili tarihinde yürürlüğe girer.denildikten sonra
    adres yazmış ve bu parseli ve diğer parselin numarasını yazarak parseller üzerine inşa edilecek binaların tek siteyi kapsadığını elektrik trafosu arıtma ve su depoları ortaktır eşit kullanım hakkına sahiptir diyor yine bu satıcı konumundaki kişi imzalıyor
    sayfa devam ediyor
    kat irtifakı listesidir
    bağ ..bl. arsa payı niteliği değeri maliki imza şeklindeki dökümdeki

imza 45 Meskeninde karşısında hep bu satıcının imzası
    noter bu şahsın kimliğini onaylamış
    bu belge hem kat irtifakı hemde yönetim planımıdır
    sadece 45 binanın karşışında tek kişinin imzası olması bize hangi sorumlulukları yükler
    sadece not diple iki parsel numarasını yazarak ilişkilendirmesi {suyu ortak deyil elektriği ferdileşmiş o parselde hiçortak olabileceğimiz alanı yok vaziyet planında görünmüyor }ortak olması mümkün deyil diye düşünmem doğrumudur ,
    böyle bir kat irtifakının neleri dayatacağını öğrenebilirmiyim.
    Bugüne kadar aidat ve yol parası adı altında ödediklerimi alabilirmiyim.çok kişi ödemiyormuş site yönetimi oluşturmama şansımız varmıdır.
    üsülsüzlüklerden dolayı hakkımızı arayalım ama hukuki süreyi bilmeyince yine kaybetmek zorunda kalabilirim.bu konularda yardımlarınızı rica edebilirmiyim.iyi günler.parilti

İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar
    Belediyeden sözünü ettiğiniz vaziyet planına baktığım da diğer parsele ait hiç bir bilgi yok sadece bizim parselin yerleştirilmiş olduğunu sayı ve şekildende net olarak görüklüyor.
    sormak istediğim kat irtifakı nasıl bir belgedir yasal olarak{ kat irtifakının bu parseli projelendirip bütün daire veya binalara ait arsa payı ve no.sunun karşısına satıcı imzalamış yani yatay 45 dubleks mesken 45indede bir tek kişinin imzası var. ve satıcı konumundaki kişi.
    bu belgenin ilk sayfası yönetim planı [sadece bu parsel ve pafta numarası yazılı.{634 alınmış bilgilerle hazırlanmış 4, 18 19 21 22 34 maddelerden bahsedilmiş ]
    {Son madde} yönetim planı tapu siciline tescili tarihinde yürürlüğe girer.denildikten sonra
    adres yazmış ve bu parseli ve diğer parselin numarasını yazarak parseller üzerine inşa edilecek binaların tek siteyi kapsadığını elektrik trafosu arıtma ve su depoları ortaktır eşit kullanım hakkına sahiptir diyor yine bu satıcı konumundaki kişi imzalıyor
    sayfa devam ediyor
    kat irtifakı listesidir
    bağ ..bl. arsa payı niteliği değeri maliki imza şeklindeki dökümdeki

imza 45 Meskeninde karşısında hep bu satıcının imzası
    noter bu şahsın kimliğini onaylamış
    bu belge hem kat irtifakı hemde yönetim planımıdır
    sadece 45 binanın karşışında tek kişinin imzası olması bize hangi sorumlulukları yükler
    sadece not diple iki parsel numarasını yazarak ilişkilendirmesi {suyu ortak deyil elektriği ferdileşmiş o parselde hiçortak olabileceğimiz alanı yok vaziyet planında görünmüyor }ortak olması mümkün deyil diye düşünmem doğrumudur ,
    böyle bir kat irtifakının neleri dayatacağını öğrenebilirmiyim.
    Bugüne kadar aidat ve yol parası adı altında ödediklerimi alabilirmiyim.çok kişi ödemiyormuş site yönetimi oluşturmama şansımız varmıdır.
    üsülsüzlüklerden dolayı hakkımızı arayalım ama hukuki süreyi bilmeyince yine kaybetmek zorunda kalabilirim.bu konularda yardımlarınızı rica edebilirmiyim.iyi günler.parilti
    Merhaba,
    Hep belediyeden bahsediyorsunuz, tapuda ki yönetim planına baktınız mı, tapudaki yönetim planı geçerlidir, bence yroum yapmadan önce tapu dairesine bir bakalım, ordaki memur, dip notlu bir planı kabul etmemiştir.
    Özetle önce tapu dairesinden yönetim planını alın. Tüm hakimlerin kabul edeceği plan, tapudaki plandır. Dip notlu yönetim planı olmaz, maddeler sıralanır ve bütün kat malikleri altına imza atar ya da tüm maliklerin vekaletini alan biri bu belgeyi imzalayabilir. Bu bir sözleşmedir. Ayrıca siz kendi parselinizde ayrı yönetim istiyorsanız, kendinizi kendiniz yönetiniz, ayrıca tapuda ki yönetim planın da beğenmediğiniz yerleri kanunlara uygun olarak, yani KMK'ya ters düşmeyecek şekilde 4/5 çoğunlukla her zaman değiştirebilir tapuya tescil edebilirsiniz. Kat irtifakı kurulduğu andan itibaren KMK'ya tabisiniz.

Örnek Karar:
    18. Hukuk Dairesi 1993/7958 E., 1993/10638 K.
    • AYRI AYRI PARSELLERDE KAT MÜLKİYETİ
    • ORTAK YÖNETİM PLANININ BAĞLAYICILIĞININ SINIRI
    "İçtihat Metni"

T.C.
    Y A R G I T A Y
    18.HUKUK DAİRESİ

ESAS KARAR
    1993/7958 1993/10638

Y A R G I T A Y İ L A M I

Dava dilekçesinde haksız tahsil edilen 775.000 TL.'nin faiz ve masraflar ile birlikte davalı taraftan tahsili istenilmiştir. Mahkemece davanın kabulü cihetine gidilmiş, hüküm davalı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Y A R G I T A Y K A R A R I

Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü:
    Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerine göre kat mülkiyeti yada sözü edilen yasa hükümlerinin uygulandığı kat irtifakının tek bir parsel üzerinde kurulması gerekli olup, birden çok parsel üzerinde kat irtifakı yada kat mülkiyeti kurularak bu yasa hükümlerinin uygulanması mümkün değil ise de, üzerlerinde ayrı ayrı kat irtifakı yada kat mülkiyeti kurulan parsellerin bağımsız bölüm malikleri ortak tesislerinin kullanım ve yönetimi için kendi aralarında genel hükümler dairesinde bir sözleşme yapmalarına hukuki bir engel bulunmamaktadır. Böyle bir sözleşme, Kat Mülkiyeti Kanununun yönetim planının onu imzalayanlar yanında külli ve cüzi haleflerini bağlayacağına dair Kat MÜlkiyeti Kanununun 28. maddesi 3. fıkrasının aksine, sadece onu şahsen imzalayan bağımsız bölüm maliklerini bağlar.
    Davacı herhangi bir sıfatla bu iki parsel bağımsız bölüm malikleri arasında mevcut olduğu bildirilen ortak yönetime ait sözleşmeyi imzalamadığına göre bu sözleşme uyarınca kendisinden kanuni ve akdi herhangi bir neden bulunmadan tahsil edilen parayı geri alma hakkına sahiptir.
    Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı deliller ile kanuni gerektirici sebeplere göre, yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddi ile usule ve kanuna uygun olan hükmün ONANMASINA, 11.10.1993 gününde oybirliğiyle karar
    verildi.

Özetle: Önce tapuya bakın, bence ordaki yönetim planı değişiktir, yada yoktur.
    Saygılarımla

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

f_doruk, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Acaba bu yöneticilerin ( Haksız aidat isteyenler )suçlanması ve geriye dönük olarak diğer yöneticilerin sorumlu tutulması mümkün müdür?

+ Konuyu Yanıtla
4 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

54 oyla tedaşa trafo devri olur mu

trafo devri

elektrik trafo devri

özel trafoların devri

yeni binanin trafosunun tedasa devri

https:www.hukuki.netshowthread.php46732-Site-Yonetimi

Forum