+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bu Hukuk Sistemiyle Nasıl Boşanacağım Yokmu Bir yolu

Kadınla 3 yıl önce boşanalım diyerek anlaştık ve iki çocuğuda alarak babasının evine gitti. Orada akıl hocalarından ne akıl aldıysa benden nafaka talep eden dava açtılar. Bende karşılarına şiddetli geçimsizlikten dava açtım. Ben sağlam tanık dinletemedim. Onlarda yalancı tanık dinletince hakim davayı reddetti. Temyiz ettim. 1,5 yıl sonra karar onanarak geri döndü. 1 ay öncede kesinleşti. Yaşanan bu bekleme sürecinde bizzat kendisiyle ve ailesi ile anlaşmalı boşanma için temasa geçtik. Anlaşmalı boşanma karşılığında adamlar bizden 150 milyarlık ev istiyorlar. Bütün eşyaları, çocukları, ayrıca 600-700 TL nafaka istiyorlar. Ben bir memurum nasıl ödeyeyim deyince babama dedemden kalan mirası gösterip babandan al diyorlar. Kadın ve ailesi bende seni istemiyorum ama seni mahvetmeden bırakmam diyerek resmen para avcılığı peşinde. Ayrıca çocuklar ve çevre aracılığıyla yapmadıkları hakareti bırakmıyorlar. Ne boynuzlu demedikleri kaldı, ne şerefsiz. Düşünün 8 yaşındaki kızım gelip baba bunlar sana boynuzlu diyor bu ne demek diyor. Bu nasıl bir hukuk sistemi yaa. Aileyi korucaz diye millete servet avcılığı yaptırıyorlar. Soruyorum avukatlara ee şundan dava aç bundan dava aç. Geri dön çağrısı yapsam. Geri döner davayı düşürüp geri gider. 3 yıl beklesem boşansam temyiz etseler önümde daha 6 sene var demektir. Bu arada bir bayan ile tanıştım. Yeni bir birliktelik düşünüyoruz ama boşanamıyorum kii.. ızgın: Artık öyle bıktım ki alıcam hayatımdaki kadını yanıma çıkıcam hakimin karşına al dicem ben bu kadını aldatıyorum boşa artık bizi. ızgın: Bu seferde haydaa öde yüklü tazminatı ki tam istedikleri şey. Bana akıl verin yaa. Hem boynuzlu olduk. Hem nafaka ödüyoruz. Hem çocukları göremiyorum. Hem hayatımı düzene koyamıyorum. Yeter artık yaaa..

Hukuki NET Güncel Haber

Bu Hukuk Sistemiyle Nasıl Boşanacağım Yokmu Bir yolu konulu yargıtay kararı ara
    Bu Hukuk Sistemiyle Nasıl Boşanacağım Yokmu Bir yolu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    72
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bu Hukuk Sistemiyle Nasıl Boşanacağım Yokmu Bir yolu

3 yıllık fiili ayrılık sürecini deneyin.3 yıl sonunda açacağınız dava da boşanma kararı çıkar davası red edilen taraf olduğunuz için zaten kusurlu sayılacaksınız ve tazminat ödeme durumunuz olacak ama bu rakam asla 150 milyar olmayacak. Hakim gelir durumunuza bakıp tazminat ve nafaka miktarını belirleyecektir.Karşı tarafın belirttiği koşullar doğrultusunda anlaşmaya yanaşmamanızı sabırla sürece devam etmenizi öneririm.Emin olun mahkemenin belirleyeceği miktarlar sizden istenenin kat be kat altında olacaktır.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

boşanma davanızın reddi kesinleştikten sonra 3 yıl bekleyip, tekrar boşanma davası açın. 3 yıllık fiili ayrı kaldığınızı şahitlerinizle ispat edip boşanma talep edin, boşanırsınız. Bu arada çocuklarınızı size anladığım kadarı ile eşiniz koz olarak kullanıyor. Sizde bu kozu elinden alın. Arayıp sormayın. O zaman çocukları size vermek için kendisi arayacaktır.

Boşanma durumunda en çok etkilenen maalesef çocuklar oluyor. Bu kesin. 3 yıllık fiili ayrılık içinde nafakanızı düzenli ödeyin. Sonuçta o para çocuklarınız için. Siz şiddetli geçimsizlik ile boşanma davası açarken şahitlerinizi düzgün seçememişsiniz. Bundan sonra eşinizin aramalarında şahit olacak kişiler olmasına da özen gösterin. Mesela size hakaret ve küfür gibi şeyleri telefonda ya da yüzünüze söyleyecek olduğunda yanınızda muhakkak mahkemeye şahit olacak birileri olsun. Çünkü hakaretler ve küfürler de boşanma sebebidir. Ama şahitlendirmelisiniz. Hatta şahitlendirirken ses ya da görüntü kaydı da alın derim. Çünkü mahkemeye yalan beyanda bulunacaklardır. Şahitleri ile de desteklemeye kalkacaklardır. Sakın siz küfür ya da hakaret etmeyin. Ayrıca bu şahitlendirme durumlarında ve ses kaydı aldığınız zamanlarda sakın eşinizi tahrik etmeyin. Bırakın kendi kendisine size hakaret ve küfürleri desin. Çünkü hakim tahrik içeriyor diyebilir. Siz şahitlerinizle hakaret ve küfürleri şahitlerle ispat edip, onlarda aksi şekilde yalan şahitlerle ispat etmeye kalktığında, ses ya da görüntü kaydı sizin can simidiniz olacaktır. Çünkü Mahkeme huzurunda yalan şahitlik yapmak Türk Ceza Kanunumuza göre suç. Ve hapis cezası içeriyor. Suç duyurusunda bulunmazdan önce eşinize ve avukatına bu delilinizden bahsederek haklarında yalan şahitlik için suç duyurusunda bulunacaklarını, eğer anlaşmalı boşanmaya yanaşırsanız dava açmayacakları yönünde belirtsin. Hapis yatmamak için anlaşmaya yanaşacaklardır.Hem eşiniz hem de şahitleri hapis yatmak istemezler sanırım.

Bu arada eşinizle olan konuşmalarınızı yanınızda birileri de varken ses kaydı almak suçtur o ayrı. Ama Türk ceza kanununa göre izinsiz ses kaydı almak 2-6 ay arasında hapis ya da adli para cezası içeriyor. Ve bu hapis cezası tecil olur genelde. Çünkü 1 yılın altındaki cezalarda sizde pişmanlığınızı mahkemeye sunarsınız tecil olur yani ertelenir. Ama onların cezası 1 yıl olduğu için hapis yatma durumunda kalacaklardır.

Ben böyle bir fikir verdim. Olur ya da olmaz bilemem. Ama evli çiftler evli kaldıkları süre içinde birbirlerine hakaret ya da küfür edemez, aldatamazlar deniyor. Yoksa boşanma sebebidir. Şahitlendirilmesi, ispatlanması gerekir. Ama telefondaki konuşmaları kayıt etmeyin. Yüzyüze olan konuşmaları kayıt edin ve yanınızda şahidiniz olsun.
    Konu denizblk tarafından (08-03-2009 Saat 19:34:24 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ek bilgi

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginize gerçekten çok teşekür ederim. Kızımla konuşmalarımızı kaydettim. Ama yaşı küçük olduğu için delil olmuyor sanırım. Kızım bu kayıtta nasıl insanlar olduklarını açıkça anlatıyor ve içlenip ağlıyor yavrucak Denizblk çok doğru tespit yapmış. Çocukları bize karşı öyle bir kullanıyorlar ki sormayın. Ben dayanmaya çalışıyorum aramalarımı haftada bire düşürdüm ama ailem torun sevgisi işte dayanamıyorlar. Allah kimsenin başına vermesin çocuklar hakkaten böyle durumlarda çok yıpranıyor. Onların ne suçu var diye düşünüp kendinizi yiyorsunuz. Benim merak ettiğim ben bu hakaret olayından dolayı 3 yıl beklemeden dava açamazmıyım. Yada bu anlaşmaya yanaşıp para şartı sunmalarından dolayı dava açamazmıyım. Ayrıca bu davaları açsam ve kaybetsem 3 yıl bekleme süremi etkiler mi?
    Benim derdim ne biliyormusunuz bunları hukuksal açıdan rahat bırakmamak, Sürekli avukat parası ödetip kaybetsemde süründürmek. Ben sürünüyorsam onlarda sürünsün. 3 yıl bunlara keyf çattırmak istemiyorum. Haa bende avukat parası ödeyeceğim belki ama onlar yiyeceğini avukat yesin benim paramı. Ama bunu yaparkende şu 3 yıllık süre başlamışken onu durdurmak istemiyorum. Kadın şu anda bir anaokulunda yardımcı anne olarak çalışıyor. Aylık 600-700 TL gelir elde ediyor. Benden de nafaka alıyor. Hiçbir sıkıntısı yok yani. Seni ekmeğinden etmek istemiyoruz dendiğinde de ispalayamazsın ki çalıştığımı diyor. Ben bunu bile mahkemeye konu yapmıyorum. Çocuklarımın annesi hayata tutunmaya çalışıyor, yine iyi kötü çocuklarım faydalanıyordur diyorum ama karşılığında yazdıklarımla karşılaşıyorum. Bunların bütün derdi nasıl para kopartırız anlayacağınız. Avukatları ile görüştüm o bile bıkmış ellerinden. Yok nafaka az bağlandı, yok boşanma açsak 100 milyar tazminat alabilirmisin diye soruşturup duruyorlarmış. Yazık... Hukukta malesef prim veriyor böyle durumlara... Allah müstehaklarını versin... ızgın:

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sizin niyetiniz hukuki yardım almak değil, eşinizi süründürmek. Bu arada kendiniz de sürünüyorsunuz tabi.
    Bundan sonraki iletilerinizde, hukuki sorunuz varsa sorun. Bunun dışındaki iletileriniz silinecektir.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sürünmemek için hukuki yardım almaya çalışıyorum. Orada sorular sormuşum bu davaları açsam ne olur diye sayın yönetici. Bu davaları kaybetsem şu anda durumu etkiler mi demişim? Niyet okuyuculuğu yapmak yerine yardım etseniz daha makbule geçerdi.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı baskan_27 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İlginize gerçekten çok teşekür ederim. Kızımla konuşmalarımızı kaydettim. Ama yaşı küçük olduğu için delil olmuyor sanırım. Kızım bu kayıtta nasıl insanlar olduklarını açıkça anlatıyor ve içlenip ağlıyor yavrucak Denizblk çok doğru tespit yapmış. Çocukları bize karşı öyle bir kullanıyorlar ki sormayın. Ben dayanmaya çalışıyorum aramalarımı haftada bire düşürdüm ama ailem torun sevgisi işte dayanamıyorlar. Allah kimsenin başına vermesin çocuklar hakkaten böyle durumlarda çok yıpranıyor. Onların ne suçu var diye düşünüp kendinizi yiyorsunuz. Benim merak ettiğim ben bu hakaret olayından dolayı 3 yıl beklemeden dava açamazmıyım. Yada bu anlaşmaya yanaşıp para şartı sunmalarından dolayı dava açamazmıyım. Ayrıca bu davaları açsam ve kaybetsem 3 yıl bekleme süremi etkiler mi?
    Benim derdim ne biliyormusunuz bunları hukuksal açıdan rahat bırakmamak, Sürekli avukat parası ödetip kaybetsemde süründürmek. Ben sürünüyorsam onlarda sürünsün. 3 yıl bunlara keyf çattırmak istemiyorum. Haa bende avukat parası ödeyeceğim belki ama onlar yiyeceğini avukat yesin benim paramı. Ama bunu yaparkende şu 3 yıllık süre başlamışken onu durdurmak istemiyorum. Kadın şu anda bir anaokulunda yardımcı anne olarak çalışıyor. Aylık 600-700 TL gelir elde ediyor. Benden de nafaka alıyor. Hiçbir sıkıntısı yok yani. Seni ekmeğinden etmek istemiyoruz dendiğinde de ispalayamazsın ki çalıştığımı diyor. Ben bunu bile mahkemeye konu yapmıyorum. Çocuklarımın annesi hayata tutunmaya çalışıyor, yine iyi kötü çocuklarım faydalanıyordur diyorum ama karşılığında yazdıklarımla karşılaşıyorum. Bunların bütün derdi nasıl para kopartırız anlayacağınız. Avukatları ile görüştüm o bile bıkmış ellerinden. Yok nafaka az bağlandı, yok boşanma açsak 100 milyar tazminat alabilirmisin diye soruşturup duruyorlarmış. Yazık... Hukukta malesef prim veriyor böyle durumlara... Allah müstehaklarını versin... ızgın:
    Eşiniz size hakaretler ve küfür ederse bu sebepten dava açabilirsiniz.
    Türk Medeni Kanundaki bu maddeyi de vereyim.
    II. Hayata kast pek kötü veya onur kırıcı davranış
    Madde 162.- Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir.
    Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.
    Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Sizin açtığınız dava şiddetli geçimsizlikti öyle değil mi? Siz bundan sonra şiddetli geçimsizlikten dava açamazsınız. Ama diğer maddelerden dava açabilirsiniz demek oluyor.
    Diğer maddeler şunlar:
    . Zina
    Madde 161.- Eşlerden biri zina ederse diğer eş boşanma davası açabilir.
    Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.
    II. Hayata kast pek kötü veya onur kırıcı davranış
    Madde 162.- Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir.
    Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.
    III. Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme
    Madde 163.- Eşlerden biri küçük düşürücü bir suç işler veya haysiyetsiz bir hayat sürer ve bu sebeplerden ötürü onunla birlikte yaşaması diğer eşten beklenemezse bu eş her zaman boşanma davası açabilir.
    IV. Terk
    Madde 164.- Eşlerden biri evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hâkim tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır.
    Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hâkim esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi hâlinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilân yoluyla yapılır. Ancak boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.
    V. Akıl hastalığı
    Madde 165.- Eşlerden biri akıl hastası olup da bu yüzden ortak hayat diğer eş için çekilmez hâle gelirse hastalığın geçmesine olanak bulunmadığı resmî sağlık kurulu raporuyla tespit edilmek koşuluyla bu eş boşanma davası açabilir.

Ben sizin yazdıklarınıza göre eşinizin size sürekli hakaret ve küfür etme sebebinden dolayı dava açabilirsiniz dedim. Bunun için ne gerekli bir önceki yazımda belirttim. Boşanma davası bir hukuk mücadelesi davasıdır. Ve ispat şartttır. Siz şiddetli geçimsizliğinizi ispat edememişsiniz ve dava red edilmiş. İspat etseydiniz boşanırdınız.

Şimdi sizin yapmanız gereken eşinizin size olan bu kötü sözlerini şahitlendirmek. Ne kadar çok şahidiniz olursa o kadar iyi. Ben demiyorum ki eşinizi tahrik edin de hakaret ve küfür etmesini sağlayın. Nasılsa çocukları görmek için almaya gidiyorsunuz. Bir şekilde eşinizle iletişim kurduğunuz durumlar oluyordur. Telefonda size hakaretleri de şahitlendirirseniz onlar işe yarar ama yüzyüze iken söylenmesi çok çok daha iyi.

Çocuklarınızın etkilenmemesi için elinizden geleni yapın olur mu? Benim bir yakınım da boşanma davası içinde. kendisi de sizin gibi bir baba ve çocuklarına karşı anneleri ve annesinin ailesi tarafından doldurulmakta. İnanın nasıl sabır ediyor bilseniz. Çocukları doldurmaları bile gidip onlarla kavga nedeni ama kavga etse bile bu sefer yine çocukları etkilenecek diye birşey demiyor. Siz gününüzü değil çocukların geleceğini düşünün.

Onları aldığınızda kendi annenizi babanızı varsa kardeşlerini, yegenlerinizi filan beraber evde fotograflar çekinin. Hatta ailecek gidin bir fotograf stüdyosuna orada çekinin. Bunlar inanınki çok güzel şeyler. Hatıra kalacak şeyler. Çocuklarınızı aldığınızda çocuk sinemasına götürün. Onlara yaşları itibari ile sizin evinizde oynayacakları oyuncaklardan alın. Hatta bir çocuk pedagog'u bulun. Çocuk psikiyatristi yani. Önce kendiniz gidip konuşun doktorla, sonra doktorun dediklerini yapın. İnanın çok iyi gelecek bu hem size hemde çocuklarınıza.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginiz ve cevaplarınız için teşekürler denizblk. Dediklerinizi uygulamaya çalışacağım. Anlamadığım son bir nokta kaldı. Mesela ben onu kırıcı davranıştan 3 yıl beklemeden dava açtım ama kaybettim. Bu şu andaki 3 yıllık bekleme süreci mi etkiler mi? Yani sen yeni dava açtın bu 3 yıllık süreç bitti, yeniden başladı falan derler mi?. Bu arada imza yazınız çok anlamlı.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginiz ve cevaplarınız için teşekürler denizblk. Dediklerinizi uygulamaya çalışacağım. Anlamadığım son bir nokta kaldı. Mesela ben onu kırıcı davranıştan 3 yıl beklemeden dava açtım ama kaybettim. Bu şu andaki 3 yıllık bekleme süreci mi etkiler mi? Yani sen yeni dava açtın bu 3 yıllık süreç bitti, yeniden başladı falan derler mi?. Bu arada imza yazınız çok anlamlı.
    Ben hukukçu olmadığım için bu sorunuza cevap veremem. Sadece bildiğim ve emin olduğum şeylere cevap veriyorum. Yanlış yönlendirmek istemem.

Ama size tavsiyem yine davanızın red olmaması için SAĞLAM DELİLLERLE yeniden dava açmanız. Şahitleriniz çok olsun. Tabi bu şahitlerinizin sonradan çark etmeyeceğinden emin olacağınız şahitler olmalı. Yani size hakaret ve küfürlere şahit olurlar da,iş mahkemeye şahit olmaya gelince korkudan gelmezler ya da sizin evliliğinizin bitmesine sebep olmuş olmak istemedikleri için mahkemeye birşey söylemek istemezler.

Benim bu durumlara cuk oturan okuduğum bir söz var.
    HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR.
    Genelde güzel düşünen insanlar yuva yıkmaya sebep olmamak için konuşmaktan çekinirler. Ama haksızlığa uğrayan kişiye onca yapılan haksız sözlere ve davranışlara susarlar.

Bu sebeple şahitlerinizi iyi seçin ve baştan konuşun.
    Konu denizblk tarafından (10-03-2009 Saat 13:42:46 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ek bilgi

İletiler
    292
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

3 yıllık ayrılık süreciniz zaten 1 ay önce başladı, daha önce değil ki.

(Cevap: hayır etkilemez)

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: