+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 28 ileti bulundu.

Konu: İştirak nafakası temyiz süresi

İştirak nafakası temyiz süresi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İştirak nafakası temyiz süresi

Merhaba hukuk dostları,

13.5.2008 karar tarihli iştirak nafakası arttırımı davasının kararı dün muhtarlığa bırakılmış ve ben bunu bu sabah aldım.

"davalıın yokluğunda kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde Yargıtay...." diye biten karar sonunda sormak istediğim şunlardır;

1- Bu 15 günlük süre karar tarihinden itibaren mi oluyor yoksa evrakın muhtara bırakılan günü itibariyle mi ? Yani halen temyiz hakkım var mıdır ?

2- Davadan önce kaza geçirdiğim için duruşmaya katılamadım ancak savunmamı kendim yazıp nöbetçi mahkeme ile havale etmiştim. Davaya girmemiş olmak temyiz hakkımı etkiler mi ?

3- aylık 50 milyondan 250 milyona çıkartılan iştirak nafakasını şu an (yıllık 2.500 YTL yapıyor ki öğrendiğim kadarıyla 1 milyar sınır var temyiz için) bunu ödeyebilmem mümkün değil. işim yok. gelirim yok, hiçbir gayrimenkule sahip değilim. Ayrıca dava masrafları, avukat masrafları, diğer bütün masraflar tarafıma yükletilmiş.

Şu anki konumum itibariyle kazada kolumdan sakatlandığım için ve hala iyileşme sürecinde olduğum için, ailemden destekle ayakta duruyorum. Ancak kararda "davalının geliri arttığı için" diye bir madde var. Oysa tam tersi işimden bile ayrılmak zorunda kaldım ve hiçbir gelirim kalmadı..

Vereceğiniz tavsiye doğrultusunda profesyonel yardım alacağım ancak bu masrafa değer mi diye sormak istiyorum. Yani temyize giderek ayrıca masrafa girmek ve sonuç alamamak beni tamamen mahvedebilir.. Temyiz için gerekli olan avukat masrafı ne kadar olur (minimum - maksimum)

4- Eğer mahkeme masraflarını öder geri kalan avukat, dava masrafları ve nafakayı ödemezsem, ne ceza alırım ? Kolum iyileşene kadar hapis yatmaya bile razıyım..Gerçekten zor durumdayım..

cevap veren herkese teşekkür ederim.

Saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

İştirak nafakası temyiz süresi konulu yargıtay kararı ara
    İştirak nafakası temyiz süresi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İştirak nafakası temyiz süresi

1. Muhtara tebliğ edilen günden itibaren 15 gün içinde temyiz dilekçenizi mahkemeye vermeniz gerekir.
    2. Davaya girmemiş olmak temyiz hakkınızı etkilemez. Nöbetçi mahkeme ile gönderdiğiniz savunmanın dava dosyasına girip girmediğini mahkeme kaleminden kontrol edin.
    3. Aylık 250 YTL, yıllık 3000 YTL yapar. Temyiz sınırı açısından problem olmayabilir, ama bir çocuğun ihtiyaçları düşünüldüğünde 250 YTL çok da abartılı bir rakam değil. Yani temyiz etseniz bile muhtemelen onanarak gelir.
    Minimum avukatlık masrafı baronun belirlediği tarife kadardır. Üst sınır yoktur.
    4. Üç aya varan tazyik hapsine çarptırılabilirsiniz. Hapis yatmanız borçtan kurtarmaz, faiziyle katlanarak artar. Karşı tarafla uzlaşarak faizlerin silinmesini ve taksitlendirme talep edebilirsiniz.

İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1. Muhtara tebliğ edilen günden itibaren 15 gün içinde temyiz dilekçenizi mahkemeye vermeniz gerekir.
    2. Davaya girmemiş olmak temyiz hakkınızı etkilemez. Nöbetçi mahkeme ile gönderdiğiniz savunmanın dava dosyasına girip girmediğini mahkeme kaleminden kontrol edin.
    3. Aylık 250 YTL, yıllık 3000 YTL yapar. Temyiz sınırı açısından problem olmayabilir, ama bir çocuğun ihtiyaçları düşünüldüğünde 250 YTL çok da abartılı bir rakam değil. Yani temyiz etseniz bile muhtemelen onanarak gelir.
    Minimum avukatlık masrafı baronun belirlediği tarife kadardır. Üst sınır yoktur.
    4. Üç aya varan tazyik hapsine çarptırılabilirsiniz. Hapis yatmanız borçtan kurtarmaz, faiziyle katlanarak artar. Karşı tarafla uzlaşarak faizlerin silinmesini ve taksitlendirme talep edebilirsiniz.
    Tesekkur ederim verdiginiz bilgiler icin.

Ancak sunu da belirtmeliyim Asgari ücretin 435 ytl oldugu bir ülkede 250 ytl "iştirak" nafakası abartı üstü bir rakkam..

İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Re: İştirak nafakası temyiz süresi

..............
    Merhaba,
    Ben konuyla ilgili olduğu için ayrıca konu açmadan buradan sorayım. Benim davam şu an devam ediyor. Eski eşim yoksulluk nafakası ve iştirak nafakası artış talebinde bulunmuş. Ben yetim aylığı vs nedenlerle karşı dava açarak yoksulluk nafakasının kaldırılmasını istedim. Öğrenmek istediklerim şunlar:
    1.Nafaka kaldırılırsa bunu geri alma sürem ne zaman başlar. Karar tarihinden itibaren temyiz sonucunu beklemeden icra yoluyla geri almam mümkün mü? Ya da aynı şekilde bir nafakada artış olursa dava tarihinden geçerli olan geçmiş farkları eski eşim temyizden önce icra ile alabilir mi? Yoksa temyiz sonucu beklenmeli midir? Tehiri icra burada uygulanır mı?
    2.Karşı taraf avukatla temsil ediliyor. Benim avukatım yok. Her iki nafaka artışı da gerçekleşse, veya yoksulluk kaksa ya da azalsa, iştirak artsa ödeyeceğim avukatlık ücretleri nasıl olur. Ben ne zaman kazanmış, ne zaman kaybetmiş olurum. Bazı yerlerde minimum 500 YTL gibi bir alt sınır olduğunu okumuştum. Mahiyeti nedir.
    3.Temyiz süresi gerekçeli kararın tebliği ile mi başlar. Yoksa karar gününden mi?
    Cevap verebilirseniz memnun olurum.
    İyi çalışmalar. Saygılar.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ahmetdamar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,
    Ben konuyla ilgili olduğu için ayrıca konu açmadan buradan sorayım. Benim davam şu an devam ediyor. Eski eşim yoksulluk nafakası ve iştirak nafakası artış talebinde bulunmuş. Ben yetim aylığı vs nedenlerle karşı dava açarak yoksulluk nafakasının kaldırılmasını istedim. Öğrenmek istediklerim şunlar:
    1.Nafaka kaldırılırsa bunu geri alma sürem ne zaman başlar. Karar tarihinden itibaren temyiz sonucunu beklemeden icra yoluyla geri almam mümkün mü? Ya da aynı şekilde bir nafakada artış olursa dava tarihinden geçerli olan geçmiş farkları eski eşim temyizden önce icra ile alabilir mi? Yoksa temyiz sonucu beklenmeli midir? Tehiri icra burada uygulanır mı?
    2.Karşı taraf avukatla temsil ediliyor. Benim avukatım yok. Her iki nafaka artışı da gerçekleşse, veya yoksulluk kaksa ya da azalsa, iştirak artsa ödeyeceğim avukatlık ücretleri nasıl olur. Ben ne zaman kazanmış, ne zaman kaybetmiş olurum. Bazı yerlerde minimum 500 YTL gibi bir alt sınır olduğunu okumuştum. Mahiyeti nedir.
    3.Temyiz süresi gerekçeli kararın tebliği ile mi başlar. Yoksa karar gününden mi?
    Cevap verebilirseniz memnun olurum.
    İyi çalışmalar. Saygılar.
    1. Öncelikle iki nafaka davası birleştirilir, tek karar verilir. Bir karar verilene kadar eski rakam geçerlidir. Geri alma diye bir durum olmaz. Arttırılır, azaltılır veya kaldırılırsa talep tarihinden sonrası için yeni belirlenen miktar üzerinden ödersiniz. İki taraftan biri temyiz etse de temyizden dönüp mahkeme yeni bir rakam belirleyinceye kadar eski rakam geçerlidir. Mesela rakam azaltılsa, sonra temyizden arttırılsa iki karar arasında az olan rakam üzerinden ödersiniz temyizden sonra aradaki farkı toplu olarak ödemezsiniz.
    2. Gerekçeli kararınızda yazacak.
    3. Gerekçeli kararın tebliğiyle başlar.
    Konu sdt23 tarafından (08-07-2008 Saat 09:20:07 ) de değiştirilmiştir. Sebep: karar tarihi değil, talep tarihi olacak.

İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Smile Re: İştirak nafakası temyiz süresi

1. Öncelikle iki nafaka davası birleştirilir, tek karar verilir. Bir karar verilene kadar eski rakam geçerlidir. Geri alma diye bir durum olmaz. Arttırılır, azaltılır veya kaldırılırsa karar tarihinden sonrası için yeni belirlenen miktar üzerinden ödersiniz. İki taraftan biri temyiz etse de temyizden dönüp mahkeme yeni bir rakam belirleyinceye kadar eski rakam geçerlidir. Yani her karar nafaka rakamını değiştirir. Mesela rakam azaltılsa, sonra temyizden arttırılsa iki karar arasında az olan rakam üzerinden ödersiniz temyizden sonra aradaki farkı toplu olarak ödemezsiniz.
    2. Gerekçeli kararınızda yazacak.
    3. Gerekçeli kararın tebliğiyle başlar.
    İlginiz ve hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim.
    Ben nafaka miktarının dava tarihinden geçerli olmak üzere değişeceğini sanıyordum. Yanlış anlamıyorsam siz karar tarihinden geçerli olduğunu söylüyorsunuz. Ayrıca avukatlık ücretinin kararda yazacağını duymuştum. Ancak, bir önbilgi olarak yaklaşık rakam öğrenmek istemiştim.
    Tekrar teşekkürler.
    İyi Çalışmalar...

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

benim anlayamadığım nafakayı ödemek zorunda olan kişi benim işim yok diyip işin içinden çıkabilir mi? oğlumun babası 2 senedir ödemediği nafakasını işim yok diyerek konuyu kapatıyor.avukatla görüştüm bana ssk si yoksa hiçbirşey yapılamaz diyor. peki parası yoksa nasıl bir evlilik daha yapabiliyor. bunlar bir sebep değil midir?ssk yaptırmıyor kendini bu şekilde de adaleti yanıltması suç değil mi?(verdiği adres de uydurma bir adres).icraya versem birşey elde edebilir miyim?yoksa avukatın dediği gibi bekleyecekmiyim

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ahmetdamar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İlginiz ve hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim.
    Ben nafaka miktarının dava tarihinden geçerli olmak üzere değişeceğini sanıyordum. Yanlış anlamıyorsam siz karar tarihinden geçerli olduğunu söylüyorsunuz. Ayrıca avukatlık ücretinin kararda yazacağını duymuştum. Ancak, bir önbilgi olarak yaklaşık rakam öğrenmek istemiştim.
    Tekrar teşekkürler.
    İyi Çalışmalar...
    Yanlış yazmışım. Karar tarihi değil, talep tarihinden itibaren geçerli olur.
    Talep ilk dava açılırken yapıldıysa dava tarihidir. Ama bir boşanma davasının ilerleyen celselerinde de nafaka talebi yapılabilir, bu durumda talep tarihi olur.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı nurselemir rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    benim anlayamadığım nafakayı ödemek zorunda olan kişi benim işim yok diyip işin içinden çıkabilir mi? oğlumun babası 2 senedir ödemediği nafakasını işim yok diyerek konuyu kapatıyor.avukatla görüştüm bana ssk si yoksa hiçbirşey yapılamaz diyor. peki parası yoksa nasıl bir evlilik daha yapabiliyor. bunlar bir sebep değil midir?ssk yaptırmıyor kendini bu şekilde de adaleti yanıltması suç değil mi?(verdiği adres de uydurma bir adres).icraya versem birşey elde edebilir miyim?yoksa avukatın dediği gibi bekleyecekmiyim
    Eşinizin mal veya gelirlerini bulabiliyorsanız icra yoluyla hacze gidebilirsiniz.
    Eğer ödemeye gücünün yetmediği iddiası varsa nafakanın kaldırılması veya azaltılması davası açması gerekir.

Ayrıca İİK m. 334 "nafakaya ilişkin kararlara uymanların cezalandırılması" gereği İCRA HAKİMLİĞİNE (CEZA) şikayet edebilirsiniz. 3 aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Savcılığın görevi kapsamına girmez. Direkt mahkemeye şikayet etmelisiniz. Şikayet için mevcut bir icra takibi olmalı. Önce icraya vermeli, ödeme yapılmazsa 3 ay içerisinde İTM şikayet edilmeli.

Nafakaya ilişkin kararlara uymayanların cezası: ( Değişik başlık: 17.07.2003-4949/97 md. )

Madde 344 ( Değişik madde : 31.05.2005-5358/15 md. ile ) Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikayeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra kararın gereği yerine getirilirse, borçlu tahliye edilir.

Borçlunun, nafakanın kaldırılması veya azaltılması talebiyle dava açmış olması halinde, ileri sürdüğü sebepler göz önünde bulundurularak, tazyik hapsinin uygulanması bu davanın sonuna bırakılabilir.

İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Smile Re: İştirak nafakası temyiz süresi

Yanlış yazmışım. Karar tarihi değil, talep tarihinden itibaren geçerli olur.
    Talep ilk dava açılırken yapıldıysa dava tarihidir. Ama bir boşanma davasının ilerleyen celselerinde de nafaka talebi yapılabilir, bu durumda talep tarihi olur.
    Sayın std23,
    Tekrar teşekkür ederim. Bu durumda birikmiş miktar olacak. Örneğin mahkeme kararıyla nafaka armış olsa, dava/talep tarihinden geçerli olan birikmiş miktar temyiz sonucu beklemeden icra ile alınabilir mi? Yoksa temyiz sonucu beklenmeli midir? Tehiri icra burada uygulanır mı? HUMK da şöyle bir madde var ancak ben bunun yorumunu ve uygulama şeklini öğrenmek istiyorum.
    MADDE 443 –
    Temyizi dava icrayı tehir etmez.
    …………………………
    Nafaka hükümleri müstesnadır.
    ......................
    Lütfen buna açık bir cevap verebilirseniz çok memnun kalacağım.
    Saygılarımla...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

iştirak nafakası temyiz dilekçesi

istirak nafakasina itiraz temyiz basvuru dilekce ornegi

iştirak. suresi

nafaka temyiz sınırı 2014

asgari ücrette istirak nafaka

istirak nafakasi taksitlendirme

iştirak nafakası temyiz sınırı

istiraki bozma dilekcesi ornegi