+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Kasko ile ilgili bir sorun

Kasko ile ilgili bir sorun Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kasko ile ilgili bir sorun

Bu sorunuma yardımcı olabilecek arkadaşlar şimdiden çok teşekkür ederim.

Sigorta Poliçesi eşimin üstüne olan araçla bir kaza yaptım.
    Kazada 20% ben 80% karşı taraf suçlu bulundu, fakat benim ehliyetimin alman ehliyeti olmasından dolayı ve türkiyede bulunduğum dönem 1 seneyi aştığı için sigorta ehliyetsiz duruma düştüğümü ve perte çıkan aracın (29,000 YTl) bedelini ödemeyeceklerini beyan ettiler. Bu durumun sigorta poliçesinde yazmadığını söylediğimde bana sigorta genel şartlarını öne sürdüler bunun üzerine bir araştırma yaptım ve orada sadece ehliyetsiz olmaktan yabancı ehliyetten söz etmediğini belirttiğimde bu sefer bana trafik kanunu öne sürdüler.
    Bu durumda acaba ne yapabilirim.

Not: Almanya'da büyüdüğümden dolayı türkçemi hoşgörmenizi diliyorum.

Teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Kasko ile ilgili bir sorun konulu yargıtay kararı ara
    Kasko ile ilgili bir sorun konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    303
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kasko ile ilgili bir sorun

Size bir sorum olacak Sayın İcebox:

Almanyada herhangi bir Araç kaza sigortanız (örn. ADAC gibi)yada sürücü olarak yurtdışında kullanabileceğiniz herhangi bir maddi hasar sigortanız varmı? Var ise hasarı karşılayabilirler.

Bu sitede daha önce verilmiş cevapları inceleyin

https://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=22073

Birde alttaki siteyi okumanızda fayda var

http://www.erdemsurucukursu.com/inde...d=32&Itemid=49
    Konu marita tarafından (30-01-2008 Saat 17:19:06 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Ekleme

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Maalesef yok.

Bu arada sigortanın muhatabı eşim olması gerkmiyor mu?
    Muhatab eşim olduğu için ona ödemeyi yapma yükümlülükleri yok mu?

İletiler
    303
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Normal şartlarda kasko ve araç sahibi aynı şahıs ise,kasko geçerli olur ve kaza durumunda sigorta hasarı karşılar.Aracı kullanan kişi başka bir şahıs olsa dahi bu geçerlidir diye biliyorum kendi sigortamdan .Ama sizin sözleşmenizde farklı bir madde eklendi /eklenmedi ise yorum yapamayacağım.
    Birde söylediğiniz gibi ,alman ehliyetinin Türkiyede kullanma süresinin geçmesi ,sizin için büyük bir dezavantaj .Bu durumda ehliyetsiz olarak kayıtlara geçmişsiniz ve kaskonuz hasarı karşılamamakta haklı duruma düşmekte ne yazıkki.

Genel bir bilgi için Kaza Sigortaları ile ilgili siteye bakın isterseniz.
    http://www.tsrsb.org.tr/tsrsb/Sigort...alar%C4%B1.htm

En kısa zamanda Uluslararası bir ehliyet edinmenizde fayda var.
    http://www.turing.org.tr/tr/uluslararasi_ehliyet.asp

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Icebox,

Bu konu 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 40. maddesi, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin ise 88. maddesinde düzenlenmiştir. Yönetmeliğin 88. maddesinde "Türk vatandaşları yurda dönüşlerinde 1 yıl içinde sürücü belgelerini değiştirmedikleri takdirde, değiştirinceye kadar araç kullanamazlar." hükmü bulunmaktadır.

Buna rağmen ben kasko sigortanızın hasarınızı ödemesi gerektiğini düşünüyorum. Konu ile ilgili Yargıtay Kararı var mı bilemiyorum. Bende yok.

Benim şahsi görüşüm şudur; yasa koyucu yönetmeliğe böyle bir hüküm koymak suretiyle sizin durumunuzdaki kişilerin ülkemizde sürücü belgesi harcı ödemeksizin uzun süre araç kullanabilmesini önlemeyi amaçlamıştır.

Olaya bu bakış açısıyla bakıldığında siz sürücü belgesiz değilsiniz. Sürücü belgenizi Türkiye'den verilme sürücü belgesi ile değiştirmiş olsaydınız da bu kaza meydana gelecekti. Kaza, siz burada bir yılınızı doldurmadan önce meydana gelmiş olsaydı sigortacı bu hususu ileri sürerek ödeme yapmaktan imtina edemeyecekti.

Açıklanan gerekçelerle bir dava açmanızda yarar vardır. Ancak şunu da belirteyim ki, bunlar benim şahsi görüşlerimdir. Yargı, olaya benim baktığım açıdan bakar mı bakmaz mı bilemeyiz. Geçmiş olsun dileklerim ve saygılarımla,
    Devrim Sinan KARAVELİOĞLU
    Konu Devrim Sinan Karavelioğlu tarafından (30-01-2008 Saat 19:09:28 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla hatası nedeniyle

İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

26/01/2008 tarihinde ailemle çerkezköye giderken şirketime ait hafif ticari araçla saat 18:15 sıralarında istanbul-edirne otobanında hasarlı kaza yaptım ve hata karşı tarafta olduğunu polise rapor ettirdim.Araç hareket edemediği için kasko sigortamı aradım.Çekici ve ulaşım aracı talep ettim.Asist hemen ilgileneceğini belirtti ve araç göndereceğini belirtti.Yaklaşık 1 saat sonra çekici geldi ancak ulaşım aracı gelmedi.Kendileri arayarak otobüse binmemi tavsiye ettiler.Otobanda otobüs durur mu,diye sordum ve bana çekici ile gidin gibi bir cevap verildi.Bende kabul etmedim ve neden taksi veya kiralık araç gönderilmediğini sordum ısrarla çekici ile gitmemi talep ettiler.Eşim,3 yaşında oğlum ve ben gece -1 derece soğukta bekletildikten sonra zorunlu olarak çekici ile Silivri Kınalı'ya geldik buradan kendi imkanımızla evimize gelebildik.Kasko ne işe yaradı?Poliçenin sunduğu imkan ulaşımın sağlanması yönünde ibare var (otobüs,tren,ekonomik uçak) Ancak bu imkanların hiçbirisi yoksa çözüm üretmeleri gerekmektedir ancak çözemediler.Ailemle birlikte yaşatılan bu mağduriyetim için aceba manevi tazminat davası açmalı mıyım?
    Teşekkürler.
    İsmail TAŞ
    Konu ismail01 tarafından (01-02-2008 Saat 10:57:12 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Şanlıurfa
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı icebox rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ... benim ehliyetimin alman ehliyeti olmasından dolayı ve türkiyede bulunduğum dönem 1 seneyi aştığı için sigorta ehliyetsiz duruma düştüğümü ve perte çıkan aracın (29,000 YTl) bedelini ödemeyeceklerini beyan ettiler. Bu durumun sigorta poliçesinde yazmadığını söylediğimde bana sigorta genel şartlarını öne sürdüler bunun üzerine bir araştırma yaptım ve orada sadece ehliyetsiz olmaktan yabancı ehliyetten söz etmediğini belirttiğimde bu sefer bana trafik kanunu öne sürdüler.
    Sn icebox ehliyetsiz araç kullanmak veya yeterli ehliyete sahip olmamak durumunda malesef sigorta şirketleri ödeme yapmamakta haklı. Yargıya intikal etmiş benzer konularda da sigorta şirketlerinin ödememe yapmaması gerektiğine yönelik Yargıtay kararları mevcut. Türkiyede bulunduğunuz 1 yıllık süre içerisinde ehliyetinizi değiştirmeniz gerekiyordu. Bu değişikliğin belirlenen süre içerisinde yapılmaması ehliyetsizlik sonucunu doğurur.

Geçmiş olsun dileklerimle

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Selim Hartavi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn icebox ehliyetsiz araç kullanmak veya yeterli ehliyete sahip olmamak durumunda malesef sigorta şirketleri ödeme yapmamakta haklı. Yargıya intikal etmiş benzer konularda da sigorta şirketlerinin ödememe yapmaması gerektiğine yönelik Yargıtay kararları mevcut. Türkiyede bulunduğunuz 1 yıllık süre içerisinde ehliyetinizi değiştirmeniz gerekiyordu. Bu değişikliğin belirlenen süre içerisinde yapılmaması ehliyetsizlik sonucunu doğurur.

Geçmiş olsun dileklerimle
    Sayın Hartavi,

Söz ettiğiniz Yargıtay Kararlarından bir örnek eklemeniz mümkün mü?

Nerede
    Şanlıurfa
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

T.C.
    YARGITAY
    11. HUKUK DAİRESİ
    E. 2003/2042
    K. 2003/8235
    T. 25.9.2003
    • YABANCI ÜLKEDE ALINAN SÜRÜCÜ BELGESİ ( Yurda Dönüşten İtibaren Bir Yıl Geçerli Olduğu - Süre Bitiminde Değiştirilmesi Gereği )
    • KASKO SİGORTA SÖZLEŞMESİ ( Yabancı Ülkeden Alınan Sürücü Belgesinin Yurda Dönüşten İtibaren Bir Yıl Sonunda Değiştirilmemesi - Poliçe Kapsamı Dışında Olduğu )
    • SİGORTA POLİÇESİ KAPSAMI ( Yurtdışında Alınan Sürücü Belgesi - Yurda Dönüşten İtibaren Bir Yıl Sonunda Değiştirilmemesi/Kapsam Dışı Olduğu )
    • AKTİF DAVA EHLİYETİ YOKLUĞU ( Davacı Sürücünün Sigorta Sözleşmesi Tarafı Olmaması )
    2918/m. 40
    ÖZET : Türk Vatandaşları dış ülkelerden aldıkları cinsi için geçerli sürücü belgeleriyle yabancı ve Türk plakalı araçları ülkemizde kullanabilirler. Türk vatandaşlarının dış ülkelerden aldıkları sürücü belgelerinin, eğitim ve sınav şartı aranmaksızın karşılığı veya dengi olan sürücü belgeleri ile değiştirilebilir, ancak yurda dönüşten itibaren bir yıl geçtikten sonra değiştirmedikleri takdirde değiştirinceye kadar araç kullanamazlar.

DAVA : Taraflar arasında görülen davada İzmir Asliye 4.Ticaret Mahkemesi'nce verilen 27.12.2002 tarih ve 2002/163 - 2002/825 sayılı kararın Yargıtay'ca incelenmesi duruşmalı olarak davalı vekili tarafından istenmiş temyiz dilekçesininde süresinde verildiği anlaşılmış olmakla, dosya içerisindeki dilekçe, layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Davacılar vekili, müvekkillerinden R... Fin. Kir.A.Ş.'ce diğer müvekkili şirkete finansal kiralama sözleşmesiyle teslim edilen aracın diğer müvekkilinin yönetimindeyken meydana gelen kaza sonucu uğranılan hasarın aracın kasko sigortacısı olan davalı tarafından başvuruya rağmen tazmin edilmediğini ileri sürerek, ( 8.781.000.000 )TL'nin % 70 faiziyle davalıdan tahsilini talep ve dava etmiştir.

Davalı vekili, davacı sürücünün sürücü belgesinin yabancı ülkeden alınmış olması nedeniyle bu kişinin yurtdışında olduğuna dair belge veya ülkeye bir yıldan önce giriş yaptığına ilişkin belge sunamadığını, K.Trafik Yönetmeliği'nin 99/B hükmü uyarınca ilgili sürücü belgesiyle Türkiye'de araç kullanamayacağından hasarın sigorta güvencesi dışında kaldığını, anılan davacının aktif dava ehliyetinin bulunmadığını savunmuştur.

Mahkemece, sunulan belgelere ve bilirkişi raporuna dayanılarak, yurtdışındayken sürücü belgesi edinerek araç kullanma bilgi ve becerisi kazanan davacı sürücünün yurda döndükten sonra ilgili makamlara başvurarak dengi olan sürücü belgesiyle değiştirmemesinden dolayı ehliyetnamesiz kabul edilemeyeceği, bu nedenle rizikonun sigorta kapsamı dışında bırakılmasının adalet ve hakkaniyet ilkeleriyle bağdaşmadığı gerekçesiyle ( 8.740.000.000 ) TL'nin temerrüt tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte davalıdan tahsiline karar verilmiştir.

Kararı, davalı vekili temyiz etmiştir.

1-Dava, kasko sigorta sözleşmesinden doğan tazminat istemine ilişkin olup, taraflar arasındaki uyuşmazlık sigortalı aracın davacılardan T.B.'un Almanya'da almış olduğu sürücü belgesiyle kullanılması sırasında oluşan hasarın, kasko sigorta poliçesi güvencesi kapsamında olup olmadığı noktasında toplanmaktadır.

2918 S.KTK'nun 40.maddesinde yer alan "Türk Vatandaşları ...dış ülkelerden aldıkları cinsi için geçerli sürücü belgeleriyle yabancı ve Türk plakalı araçları ülkemizde kullanabilirler. Bu belgeler ile ülkemizde araç kullanılması esasları yönetmelikte gösterilir" düzenleme ve maddede değinilen Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 88/B maddesine göre, yurda dönüşlerinde Türk vatandaşlarının dış ülkelerden aldıkları sürücü belgelerinin, eğitim ve sınav şartı aranmaksızın karşılığı veya dengi olan sürücü belgeleri ile değiştirileceği, ancak yurda dönüşten itibaren bir yıl geçtikten sonra değiştirmedikleri takdirde değiştirinceye kadar araç kullanamayacakları öngörülmüştür.

Davacı sürücünün Almanya'dan alınmış sürücü belgesi ile sigortalı araç kullanırken rizikonun gerçekleştiği tartışmasızdır. Sürücünün dosyada bulunan pasaport örneği bilgilerinden yurda dönüşünden bir yıl geçtikten sonra kazaya karışmış olduğunun anlaşılması karşısında, açıklanan mevzuat hükümleri ve Poliçe Genel Şartları'nın A..5.5.4 maddesine göre, sürücü belgesine sahip olmadığının ve gerçekleşen rizikonun da sigorta güvencesi kapsamı dışında kaldığının kabulü zorunludur. Bu durumda, davanın reddi yerine yazılı gereklerle kabulü doğru olmadığından, kararın bozulması gerekmiştir.

2-Kabule göre de, sigorta sözleşmesi tarafı olmayan davacı sürücü yönünden aktif dava ehliyeti yokluğundan davanın reddine karar verilmemesi de isabetsiz görülmüş, kararın bu bakımdan da bozulması gerekmiştir.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle davalı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile kararın davalı yararına BOZULMASINA, 275.000.000.-TL duruşma vekillik ücretinin Avukatlık Ücret Tarifesi'nin 21 nci maddesi gereğince KDV'si ile birlikte davacılardan alınarak davalıya verilmesine, ödediği temyiz peşin harcın isteği halinde temyiz edene iadesine, 25.09.2003 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: