+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 18 ileti bulundu.
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Vekalet ile ev satımı ve mirasçıları mahrum bırakma

Merhaba, öncelikle böyle bir site ve paylaşım ortamından dolayı forum yetkililerine teşekkür ederim.

Konu kısaca şöyle, Anneannemin adına kayıtlı bir arsa ve bir ev bulunmakta. Anneannem dedem ile ayrı yaşamakta ancak kanunen boşanmamış durumdalar. Anneannem vefat ettiği zaman dayım ve dedem ile beraber diğer çocuklarına (annem hariç) hak kalmaması için bana vekalet verdi adına kayıtlı malları aile dışından birinin üzerine yapmam için. Anneannemin tüm maddi ve manevi ihtiyaçları annem ve babam tarafından sağlanmakta olup yanlarında yaşamaktadır. Yaşı 80 olan anneannemin bana vekalet verebilmesi için öncelikle akli denge raporu çıkarttık ve noterde bunu onaylatarak vekalet aldım. Sorularıma gelince.

1) Adına kayıtlı evi dayım ve dedemlerin ileride dava açıp hak elde edemeyecekleri şekilde devrini nasıl yapmalıyım.

2) Adına kayıtlı arsa belediye tarafından kamulaştırılmış ve ödeme için gün beklemekteyiz. Ödeme almadan vefat etmesi durumunda adına çıkartılacak olan meblağ miras olarak görünüp bu rakamdan dedem ve dayım hak talep edebilirler mi?

Yukarıdaki sorularım için yardımcı olmanızı rica ederim.

Saygılarımla.

Hukuki NET Güncel Haber

Vekalet ile ev satımı ve mirasçıları mahrum bırakma konulu yargıtay kararı ara
    Vekalet ile ev satımı ve mirasçıları mahrum bırakma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Vekalet ile ev satımı ve mirasçıları mahrum bırakma.

Bir hukukçunun kişilerin kanuni haklarını almasını engellemeniz için yapmanız gerekenleri anlatacağını zannetmiyorum.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir hukukçunun kişilerin kanuni haklarını almasını engellemeniz için yapmanız gerekenleri anlatacağını zannetmiyorum.
    Günaydın, öncelikle bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum. Ortada kimse kimsenin kanuni hakkini çiğnemeye çalışmıyor ancak ortada olan bazı gerçekler var. Şöyleki; Dayım 13 yıl boyunca anneannemin evinde tek bir kuruş kira yardımı ve yıllardan beri kullanmakta olduğu ilaçlar için maddi tek bir kuruş yardımda bulunmadan yaşamış 13 yıl sonra kendine bir ev alıp o evi bir harabe gibi üstelik kullandığı ama anneannemin adına kayıtlı olan elektrik ve su faturalarının son dönemlerini ödemeden bırakmış gitmiştir. Anneannemin geçirmiş olduğu kalp ameliyatlarında en basitinden tansiyon ilaçları için dahi cebimden bir kuruş çıkartmamıştır. Dedem ise 40 yıldan fazladır başka bir kadın ile evli olup ne maddi nede manevi bir desteği olmamıştır.

Şimdi kanunen hak sahibi olan bu insanlar vicdanende hak sahibimidir? Kaldiki bu insanları bu haktan mahrum bırakmak isteyen anneannemin kendisidir ve bu hakkı yerine getirmem için bana bu vekaleti verdi. Konunun bu şekilde ele alınmasını ve yanlış anlaşılmamayı ümit ederim.

Saygılarımla.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.786
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Vicdani yönden bu düşüncenizde haklı olsanız dahi sn.sdt23 ün de belirttiği gibi,bir başkasının kanuni hakkının engellenmesi yönünde bir bilgiyi HUKUKİ.NET ten alabilmeniz mümkün değildir.
    Konuya ilgi duyup cevap verecek diğer arkadaşların da bu hassasiyetimizi anlayışla karşılayıp,anlayışla karşılayacağını,bu konuda bizlere yardımcı olacağını ümit ediyoruz.

Saygılar

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Vicdani yönden bu düşüncenizde haklı olsanız dahi sn.sdt23 ün de belirttiği gibi,bir başkasının kanuni hakkının engellenmesi yönünde bir bilgiyi HUKUKİ.NET ten alabilmeniz mümkün değildir.
    Konuya ilgi duyup cevap verecek diğer arkadaşların da bu hassasiyetimizi anlayışla karşılayıp,anlayışla karşılayacağını,bu konuda bizlere yardımcı olacağını ümit ediyoruz.

Saygılar
    Erdoğan Bey; Vicdanı yönden haklı olduğum bu konuda kanuni yönden de haklı olmak için izlemem gereken yol hakkında sizlerden bilgi almak istemiştim. Ancak görüyorum ki vicdanen haklı olduğumuz bir konuda ne yazık ki kanunlar karşısında haklı çıkabilmek için yapabileceklerimizi öğrenme hakkına sahip bile değiliz. Siz yıllarca bir insana maddi-manevi yönden tek bir menfaat dahi gütmeden hertürlü yardım ve saygıda bulunun ancak gün gelsinki halini hatırını bile sormayan oğlunun evinden giyim eşyaları camdan atılarak, kendisi kapı önüne koyarak red edilen bir annenin üzerine kayıtlı mallardan hak etmedikleri halde hak talep edebilsinler.

İçtenliğiniz ve duyarlılığınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla.....

İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Vekalet ile ev satımı ve mirasçıları mahrum bırakma

Hakkında konuştuğunuz kişileri de bi dinleyelim, bakalım onlar ne diyecek!

Kanunda yapılan düzenleme, herkesin hakkını korumak için hakkaniyet ilkesi gözetilerek, uluslararası hukuktan yararlanılarak ve diğer birçok husus dikkate alınarak oluşturulmuş.

Ebevynlerin tüm malını satıp savması veya küs olduğu çocuklarına miras bırakmaması yöntemi ile cezalandırma çağımıza uygun düşmez bence. İyi eğitilmemiş/yönlendirilmemiş veya bakamayacağı kadar çok çocuklu ailelerde oluşabilecek böyle bir durumdan dolayı çocuklar suçlu tutulamaz.

İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı hellboy3590 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

Kanunda yapılan düzenleme, herkesin hakkını korumak için hakkaniyet ilkesi gözetilerek, uluslararası hukuktan yararlanılarak ve diğer birçok husus dikkate alınarak oluşturulmuş.

Ebevynlerin tüm malını satıp savması veya küs olduğu çocuklarına miras bırakmaması yöntemi ile cezalandırma çağımıza uygun düşmez bence. İyi eğitilmemiş/yönlendirilmemiş veya bakamayacağı kadar çok çocuklu ailelerde oluşabilecek böyle bir durumdan dolayı çocuklar suçlu tutulamaz.

Bazı konular a ben katılmıyorum.Kanunlara uygun diye herşey adil dir diyemem .
    Kısaca bir mesele anlatayım sizlere:Arkadaşımın babası yıllar önce bir arsa almış ve üzerine küçük bir ev yapmış.Daha sonra çocukları buyumuş ve o evın yerıne koca bır bına inşaa etmişler.Aradan yıllar geçmiş ve arkadaşımın annesi vefat etmiş babasıda genç bir bayanla evlenmiş hemen bayanın üzerine bir daire tapusu vermiş.Çocuklara mal paylaşımı vs yok.
    Şimdi sizlere soruyorum kanun ve adaletten bahseden sevgili vatandaşlarım : Bu gece arkadaşımın babası vefat etse otomatikman bütün malların dörtte biri yeni eşine kalıyormu (rakam tuşları basmıyor klavyenin) ? kalıyor bildiğim kadarıyla. Peki hiç bir emeği olmadan gelip hazır malın üzerine konuyor yıllarca eşekler gibi çalışıp babalarına güvenen ve apartman yapan bu çocukların hakkını bu kadının alması sizce adil mi.? (bence değil) yeni eş in malların dört te birini aldıktan sonra geri kalan malları çocuklara pay edınce çocuklara kadına kalan mallardan çooook daha az mal kalması nasıl adalet buna ben adalet dıyemem hadi iki -üç kardeş olsalar yine birşey kalır ama maalesef adam gece gündüz boş durmamış ve futbol takımı kurmuş mübarek.
    Evet sevgili hukuk severler ve en ufak imla hatalarını hemen deşifre eden sevgili avukat arkadaşlar yorumlarınızı rica etsem.

Teşekkürler iyigeceler

İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bazı konular a ben katılmıyorum.Kanunlara uygun diye herşey adil dir diyemem .
    Kısaca bir mesele anlatayım sizlere:Arkadaşımın babası yıllar önce bir arsa almış ve üzerine küçük bir ev yapmış.Daha sonra çocukları buyumuş ve o evın yerıne koca bır bına inşaa etmişler.Aradan yıllar geçmiş ve arkadaşımın annesi vefat etmiş babasıda genç bir bayanla evlenmiş hemen bayanın üzerine bir daire tapusu vermiş.Çocuklara mal paylaşımı vs yok.
    Şimdi sizlere soruyorum kanun ve adaletten bahseden sevgili vatandaşlarım : Bu gece arkadaşımın babası vefat etse otomatikman bütün malların dörtte biri yeni eşine kalıyormu (rakam tuşları basmıyor klavyenin) ? kalıyor bildiğim kadarıyla. Peki hiç bir emeği olmadan gelip hazır malın üzerine konuyor yıllarca eşekler gibi çalışıp babalarına güvenen ve apartman yapan bu çocukların hakkını bu kadının alması sizce adil mi.? (bence değil) yeni eş in malların dört te birini aldıktan sonra geri kalan malları çocuklara pay edınce çocuklara kadına kalan mallardan çooook daha az mal kalması nasıl adalet buna ben adalet dıyemem hadi iki -üç kardeş olsalar yine birşey kalır ama maalesef adam gece gündüz boş durmamış ve futbol takımı kurmuş mübarek.
    Evet sevgili hukuk severler ve en ufak imla hatalarını hemen deşifre eden sevgili avukat arkadaşlar yorumlarınızı rica etsem.

Teşekkürler iyigeceler

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hakkında konuştuğumuz kişiler (dayım ve dedem) dinlenecek neleri var ki? Ben burada olayları bütün içtenliğim ve doğruluğum ile anlatıyorum. Sonuçta ortada olanları elimden geldiğince tarafsız bir şekilde anlattım ve sizlerden yardım istedim. Dinlemek istediğinizi insanlar ile zaten anneannem yüz göz olmak istemediği için vasiyet bırakarak bu mallardan kurtulmak yerine sağlığında iken benim aracılığım ile elinden çıkartıp ileride bizlerinde başını ağrıtmayacak bir şekilde sonuçlandırmak istiyor. Benim öğrenmek istediğim sadece kanunen ileride bir hak talep etmeyecekleri şekilde nasıl yapabiliriz. Çağımızın gelişmiş iletişim yöntemlerini kullanarak bilgi sahibi olmak için buraya danıştım ancak anladım ki buradan bir yardım alamayacağım. Erdoğan beyinde dediği gibi "bir başkasının kanuni hakkının engellenmesi yönünde bir bilgiyi HUKUKİ.NET ten alabilmeniz mümkün değildir." peki kanunen bazı kişileri mal varlığından mahrum bırakmak isteyen bir kişinin bunu nasıl yapabileceğini öğrenebilmesi kanuni hakki değil mi? Sonuçta ortada olan mal varlığı sadece o kişinin çalışması ile elde edilmiş bir mal varlığıdır ve bunu kimlere pay edeceği sonuna kadar onu ilgilendirir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ramazane rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Anneannem dedem ile ayrı yaşamakta ancak kanunen boşanmamış durumdalar.
    Alıntı ramazane rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Dedem ise 40 yıldan fazladır başka bir kadın ile evli olup ne maddi nede manevi bir desteği olmamıştır.
    Dedeniz hala anneannenizle boşanmamışsa, başka bir kadınla 40 yıldır nasıl evli olabiliyor?

Dedenizin mirasçı olmaması için anneannenizin 40 yıl önce boşanma davası açması ve boşanması lazımdı. Boşanmadığı için durum karışık.

Dedeniz mirasçılıktan çıkarılırsa payı annenizle dayınıza kalır.
    Dayınız mirasçılıktan çıkarılsa bile payı dayınızın çocuklarına kalır.

I. Sebepleri
    MADDE 510.- Aşağıdaki durumlarda mirasbırakan, ölüme bağlı bir tasarrufla saklı paylı mirasçısını mirasçılıktan çıkarabilir:
    1. Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın yakınlarından birine karşı ağır bir suç işlemişse,
    2. Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın ailesi üyelerine karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli ölçüde yerine getirmemişse.
    II. Hükümleri
    MADDE 511.- Mirasçılıktan çıkarılan kimse, mirastan pay alamayacağı gibi; tenkis davası da açamaz.
    Mirasbırakan başka türlü tasarrufta bulunmuş olmadıkça, mirasçılıktan çıkarılan kimsenin miras payı, o kimse mirasbırakandan önce ölmüş gibi, mirasçılıktan çıkarılanın varsa altsoyuna, yoksa mirasbırakanın yasal mirasçılarına kalır.
    Mirasçılıktan çıkarılan kimsenin altsoyu, o kimse mirasbırakandan önce ölmüş gibi saklı payını isteyebilir.
    III. İspat yükü
    MADDE 512.- Mirasçılıktan çıkarma, mirasbırakan ancak buna ilişkin tasarrufunda çıkarma sebebini belirtmişse geçerlidir.
    Mirasçılıktan çıkarılan kimse itiraz ederse, belirtilen sebebin varlığını ispat, çıkarmadan yararlanan mirasçıya veya vasiyet alacaklısına düşer.
    Sebebin varlığı ispat edilememiş veya çıkarma sebebi tasarrufta belirtilmemişse tasarruf, mirasçının saklı payı dışında yerine getirilir; ancak, mirasbırakan bu tasarrufu çıkarma sebebi hakkında düştüğü açık bir yanılma yüzünden yapmışsa, çıkarma geçersiz olur.
    IV. Borç ödemeden aciz sebebiyle mirasçılıktan çıkarma
    MADDE 513.- Mirasbırakan, hakkında borç ödemeden aciz belgesi bulunan altsoyunu, saklı payının yarısı için mirasçılıktan çıkarabilir. Ancak, bu yarıyı mirasçılıktan çıkarılanın doğmuş ve doğacak çocuklarına özgülemesi şarttır.
    Miras açıldığı zaman borç ödemeden aciz belgesinin hükmü kalmamışsa veya belgenin kapsadığı borç tutarı mirasçılıktan çıkarılanın miras payının yarısını aşmıyorsa, mirasçılıktan çıkarılanın istemi üzerine çıkarma iptal olunur.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

vekalet veren bir insan evi elinden aliniyor

ev satışı için mirasçılar vekalet verirmi

mirascilardan biri vekalet verebilirmi

80 yasindaki birinin vekaletname vermesi

85 yasinda birinin vekaleti

dedem 92 yasinda vekalet verebilir mi

85 yas ustu kisi vekalet verirmi

vekaletle bakim sözleşmesi

70 yas vekalet verme

Mirascilar vekalet verebilirmi

mirascilar noterden nasil vekalet verir

baba cocuguna vekalet verbilirmi

http:www.hukuki.netshowthread.php32811-Vekalet-ile-ev-satimi-ve-mirascilari-mahrum-birakma

vekalet versem evim satilir mi

yasal mirasçılar vekalet

bir evim var onu nasil 1 kisiye miras birakabilirim

vekaletle evi miras birakma

mirasçıların vekalet vermesi

80 yasinda kisinin vekalet hakki

80 yasinda biri vekalet verrbilir mi

bakim icin anneden vekalet

16 yaşındaki mirasçının annesinin yetkileri

80 yasinda ev satisi

vekaletle ev almak

mirasçılardan ev almak