+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 34 ileti bulundu.
    İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Türk Telekom IP adresinin Hangi Kullanıcıya ait olduğunu Bulamadı. Telekoma Dava Açabilir miyim?

Alıntı ekircali rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn.haberci34;
    Telekom bahsedilen adresin sistemlerinde kayıtlı olmadığını cumhuriyet savcılığına bildirmiş.Siz o adresin Telekom kayıtlarında var olduğu bilgisine nasıl ulaşabildiniz???
    Sevgili Ekircali işler o kadar tuhaf ki Türk Telekom yazının birisinde şirketimizde böyle bir adres yoktur diyor diğer yazıda ise adres var ama hangi kullanıcının ulaştığını bilmiyoruz diyor. Bir adresin var olup olmadığını anlamak için en basit yol ilgili adrese bir tane mail gönderin. Maile hata mesajı gelirse ilgili adres ya yoktur ya da mail kutusu dolmuş ... olabilir. Ama hata mesajı gelmezse ilgili mail adresi zaten vardır. Tarafıma gönderilen e-postanın detaylarına bakıldığında zaten e-posta gerçek Türk Telekomdan geldiği belli oluyor.

Sevgiyle Kal,

Hukuki NET Güncel Haber

Türk Telekom IP adresinin Hangi Kullanıcıya ait olduğunu Bulamadı Telekoma Dava Açabilir miyim? konulu yargıtay kararı ara
    Türk Telekom IP adresinin Hangi Kullanıcıya ait olduğunu Bulamadı Telekoma Dava Açabilir miyim? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Türk Telekom IP adresinin Hangi Kullanıcıya ait olduğunu Bulamadı. Telekoma Dava Açabilir miyim?

Türk Telekom'a ip numaralarının ne kadar süre saklandığına dair yazdığım yazıya gelen cevaba göre 12 ay saklanmaktadır. Türk Telekom'un gerekli bilgiyi vermemesi üzerine savcılığa verdiğim yazıya kovuşturmaya gerek yok cevabı gelince bir üst mahkemeye dilekçe verdim. Bir üst mahkemede olumsuz cevap verirse nereye başvurmam gerekmektedir. Türk Telekom ip erişimlerini 12 ay saklandığına göre bana hakaret eden ip numarasının kime ait olduğunu bulamaması ya sistemlerindeki hatadan ya da keyfi bir uygulama olduğundan görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunmuştum. Tarafıma hakeret edilen e-posta hem gerçek hemde eposta halen Türk Telekom sistemlerinde vardır.

İlginize teşekkürler.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı haberci34 rumuzlu üyeden alıntı
    Türk Telekom ilgili ip numarası kayıtlarına ulaşamıyoruz diyerek tarafıma hakaret edilmesine göz yummuştur.
    Bu ciddi bir iddiadır, bunun altından kalkamassanız yani Türk Telekom'un size ip bilgilerini iletmemesinin altında bir göz yumma olayının olduğundan şüpheleniyorsanız ancak bunu ispat edemeden böyle biryerde yazıyor ve bunu başka bir ortamda dillendiriyorsanız olay farklı yerlere gidebilir, bence işleyişi yani prosedürleri bilmeden bu şekilde çıkış yapmanız doğru değildir.

Alıntı haberci34 rumuzlu üyeden alıntı
    İşin ilginç yanı ise Telekomdan gelen iki farklı yazının birisinde ip numarası kullanış olabilir ama kim kullandığını bilemiyoruz, diğer bir farklı tarihli yazıda ise ip numarası kesinlikle kullanışmamıştır diyor.
    Her iki durumda da eğer aynı ip adresleri iletilip farklı cevaplar alındıysa bunun tek bir sebebi olabilir, birincisi bu konu zaman zaman farklı farklı birimlere veya bu konuyla ilgilenen farklı personellere yönlendirilebiliyor, içeride çalışan birçok sistem var, bunlardan birincisi dinamik ip adreslerinin kaydının tutulması, diğeriyse statik yani özel tanımlamalı ip adresleridir, özel tanımlamalı ip adreslerine ulaşmak mevzuat açısından daha kısa sürer ancak dinamik ip adresine ulaşmaksa savcılık veya diğer yargı organlarının kapalı zarf içinde bildirdiği ip adresinden hariç bilgilerinde büyük önem taşıdığını unutmamak lazım.

Zira sorgulama yapılırken, şu tarih, şu saatte bağlantı yapan, şu ip adresinin abonelik bilgilerini istiyorum şeklinde yapılır, savcılıktan veya yargı organından da yapılan talep bu şekilde olur, o yüzden talebin nasıl yapıldığı da önemli, saat ve tarih doğru belirtildi mi, işlemler doğru yapıldı mı, kuralına, prosedürüne uygun aşama aşama yapıldı mı bu da önemli, bunu yazmamın sebebi neden Türk Telekom'a 2 kere sorulmasıydı, yani neden 2 kere talep yapıldı, buna bağlı birşey.

Yoksa Türk Telekom bu kişi benim halamın oğlu, bunun bilgisini veremem gibi birşey diyemez, demez, zira bahsedilen yer bir bilgisayarcıdan öte ulusal anlamda büyük sorumlulukları olan, büyük riskler üstlenen, zaman zaman eksikleri olsa da bir kurumdur.

IP numarası kesinlikle kullanılmamıştır deniliyorsa sizin yaptığınız talebe göre verilen cevaba pek benzemiyor bu, daha doğrusu sizin yani savcılığın veya yargı organının ilettiği talebe yönelik tatminkar bir cevap değil, zira savcılık veya yargı organının talep şekli genelde belli bir formattadır, sizin suç duyurusuna iliştirdiğiniz epostaların kopyalarında bulunan tarih, saat, ip adresi bilgisiyle Türk Telekom'a bilgi talebi yapılır.

Ayrıca bu gibi bilgilerin işleme bazlı olarak saklanması donanım bazlı mümkün değildir, tüm bilgiler dslam olarak bahsedilen digital subscriber line access multiplexer cihazında ve aynı zamanda büyük boyutlu bir veritabanı havuzunda saklanmaktadır.

İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hasimi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu ciddi bir iddiadır, bunun altından kalkamassanız yani Türk Telekom'un size ip bilgilerini iletmemesinin altında bir göz yumma olayının olduğundan şüpheleniyorsanız ancak bunu ispat edemeden böyle biryerde yazıyor ve bunu başka bir ortamda dillendiriyorsanız olay farklı yerlere gidebilir, bence işleyişi yani prosedürleri bilmeden bu şekilde çıkış yapmanız doğru değildir.
    Merhaba öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum. Tarafıma hakaret edilmesiyle ilgili şikayet dilekçesinde e-postanın zamanı tarihi (e-posta başlığı) şeklinde verilmiştir. Tarafıma hakaret eden e-posta adreside Türk Telekom'a ait olmasına rağmen @ttnet.net.tr hiçbir şekilde bilgi vermemiştir. Savcılığın konuda bilgisi yetersiz olduğu için olaya bilirkişi atanmasını talep etsem bile, böyle bir e-posta geldiğine dair kabul etmediler. Savcılık Türk Telekom'un ip numarası kayıtlarına ulaşamıyoruz gibi farklı farklı cevaplar verince konuyu kapatmak için kovuşturmaya gerek yok diye karar verdiler. Bende ip kayıtlarının sistemde en az 1 yıl saklandığına dair belgelerle, ayrıca tarafıma hakaret eden e-posta adresi (@ttnet.net.tr) Türk Telekom'a ait olduğu için mutlaka bilgileri sistemlerinde mevcut olduğuna dair Üst Mahkemeye dilekçe versem bile. Üst mahkemde yerel mahkeme gibi sistemleri itibariyle ilgili ip adresini kimin kullandıklarını bilmedikleri için davaya gerek yok. Posta masrafının vs. tarafımın ödemesini istiyorlar.

Burada yapılacak birşey kalmadığını düşündüm.Ben Ankara Türk Telekom hakkında suç duyurusunda bulunuyorum, bulunduğum savcılık bulunduğum ilin Türk Telekomu hakkında suç duyurusu gibi cevap yazıyorlar. Kimi şikayet ettiğimin farkında değiller. Üst mahkemeye başvuruyorum. Üst mahkemeye öyle bir cevap hazırlıyor ki, örneğin 2006 yılı 2007 yılından sonra gelmektedir gibi diyor.

Neyse size evrakları göndersem inceleseniz sizde gülersiniz.

Sağlıcakla kalınız, farkına varmadan üzdümse özür dilerim.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle beni üzmediniz ben sadece sizi korumak adına yazacaklarınızda dikkatli olmanızı önerdim, yoksa "Ben Türk Telekom'um bana böyle bir hakarette bulunamassınız!" gibi bir söylemde bulunmak istememiştim ama mesajımı tekrar okuyunca şimdi öyle anlaşılması için yeteri kadar ucu açık sözler olduğunun farkına vardım.

Aslında bu aşamada siz alınan kararlar gereği servis sağlayıcısının 1 yıl bu kayıtları tutmadığını ispatladıysanız ki ispatlamaya bile gerek yok, Türk Telekom ip adreslerine erişemiyoruz demiş, yargının otomatik olarak bir dava açması zaten gerekiyor ama siz şikayette bulunduysanız bana hakaret edildi sizin yüzünüzden kişiye ulaşamıyorum gibi bir sözle Türk Telekom'a yaptırım uygulayamassınız ki böyle birşey olsa bile mantıksızlık olur.

Tabi IP kayıtlarıyla elektronik posta kayıtları farklı şeylerdir, elektronik postalar konusunda çok fazla yaptırım uygulanamıyor servis sağlayıcısına, servis sağlayıcısı elektronik postaların kopyalarını "kayıpları önlemek amacıyla" isterse tutabilir ama yaptırım yok bu konuda diye biliyorum..

IP kayıtlarının 1 yıl tutulma zorunluluğu var ama elektronik postalar konusunda tam net bir bilgim yok, sizi yanlış bilgilendirmek istemiyorum.

Ama eğer bahsettiğimiz elektronik posta ttnet alan adıyla bitiyorsa yani Türk Telekom tarafından karşılanıyorsa benim yaşadığım bazı olaylardan dolayı sanırım IP kayıtlarını tutuyorlar ama bu konuda tam olarak titiz değiller.

İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili Hasimi,
    Tarafıma gelen hakaret e-postası halen mailimde saklı. Mahkemeye tarafıma gelen e-postanın gerçek ve Türk Telekom'un bu kaydı tutması gerektiğine dair beyandada bulsam olaya bilirkişi atamadılar. Mail halen kayıtlı. Eğer ki bu hakaret üst düzey birisine yapılsa durum nasıl olurdu acaba?

Net üzerinde bir yazı var bu yazıyı okumanızı öneririm. Link vermek yasak olduğu için google de "istenilen numaradan gizli sms gönderme" diye aratırsanız yazıya ulaşabilirsiniz. Bu yazıdaki sistem açıklarından faydalanarak birisi sizin numaranızla işlem yapsa ilgili operatör sistemizde hata var der mi acaba? Burada hakkımızı nasıl arayabiliriz?. İnanın ki hakkımızı arayamayız. Sadece yerimizde oturup kim ne derse desin haklısınız demek düşüyor bize. Görünen böyle Sevgiyle Kalınız.

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

haberci34;

Size mail gönderen kişinin ve sizin "evrensel saat dilimi" gibi e-posta ayarlarına dikkat etmenizi öneririm. İki saatlik bir zaman kayması telekomun o saatler arasında hedef ip numarasını bulamamasına olanak sağlayabilir. Telekomun ip numarasını bulamamasını buna bağlıyorum.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı shinoda rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    haberci34;

Size mail gönderen kişinin ve sizin "evrensel saat dilimi" gibi e-posta ayarlarına dikkat etmenizi öneririm. İki saatlik bir zaman kayması telekomun o saatler arasında hedef ip numarasını bulamamasına olanak sağlayabilir. Telekomun ip numarasını bulamamasını buna bağlıyorum.
    sayın shinoda katılıyorum şikayet yapılırken belirtilen ip ve geldiği tarih telekomu yanıltabilir.bunu denemek için gerçekten kendime mail attım bir başka hesabımdan saatler farklı olursa bir sonuca ulaşamanız olanaksız gibi gözüküyor.sizin mail adresinizin saat dilimi kesinlikle doğru olmalı ve üstelik karşı tarafınki de.mesela saat dilimini değiştirdim biraz önce başka bir yerden bir mail geldi saatler öncesinde atılmış gibi duruyor dinamik ip sürekli değişebildiğine göre belki telekomun bulamaması saatin yanlış verilmesinden olabilir diye düşündüm.bu da olayın bir başka yönü

ufak bir düzeltme siz saat dilimini değiştirirseniz mail saatleri de değişiyor önceki tüm mailler.sanırım gönderenin saatinden çok sizin alma saatiniz esas alınıyor.çok enteresan
    Konu moza80 tarafından (15-12-2007 Saat 11:29:30 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bence de haber34 davayı açmadan bu durumu da bir inceleseydi. Geç kalmadık umarım.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Proxy arkasından bağlanıp email gönderilmiş ise buna ne telekom nede savcılığın yapabileceği hiç bir şey yoktur var olmayan ip adresleri arkasından bu işlemler yapılabilir ve ya o an bir başasının ip adresini kullanıp ta aynı işlemler yapılabilmektedir anonim ip gizleme sistemleri ile bu oldukça da basitleşmiştir ADSL kullanılamay başlayalı beri bu ip adres tespiti çok daha kolay hale gelmiştir gerçek ipleri siz modeminizi kapatsanız da ip adresiniz değişsene o an saat ve saniyesinde hanhi ip adresi hangi telefondan ve hangi adresten bağlı olduğu bellidir ancak dediğim gibi proxy ler arkasından yapılan bağlantıların adres tespiti hemen hemen imkansızdır çünkü olmaya ibir ip adresi ve ya dünyanın her hangi bir ülkesinden yazılıyomuş gibi de gösterilebilir o nedenle telekom hakkında dava açsanız bile telekomun proxy dir demesi yetecektir umarım yardımcı olmuşumdur..

+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ip adres tespiti anayasa mahkemesi

telekomdan.dilekceyle ip degistirme

telekom ıp sorgulama

http:www.hukuki.netshowthread.php28121-Turk-Telekom-IP-adresinin-Hangi-Kullaniciya-ait-oldugunu-Bulamadi-Telekoma-Dava-Acabilir-miyim

turk telekom ip numarasi

telekomdan ip no kime ait ogrenmek

turk telekom ip ad

turktelekom ip sorgu

Forum