Kilitli Konu
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 69 ileti bulundu.

Konu: Sakız çiğnemek M. Kemal'e hakaret sayıldı

Sakız çiğnemek M. Kemal'e hakaret sayıldı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul.
    İletiler
    230
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Sakız çiğnemek M. Kemal'e hakaret sayıldı

25.04.2006 TARİHLİ GAZETELER
    http://www.sabah.com.tr/gnd119.html

Sakız çiğnedi tutuklandı

AK Parti Fatsa İlçe Başkanı, Askerlik Şubesi Başkanı binbaşının şikâyeti üzerine "Atatürk'e hakaret" suçundan tutuklandı.

"AĞZIM KOKMASIN DİYE"
    AK Parti İlçe Başkanı Veysel Dalcı, binbaşı Karadağ'ın "Atatürk anıtına çelenk koyarken sakız çiğniyordu" biçimindeki suç duyurusu üzerine tutuklandı. Kararı duyunca adliyede fenalaşıp hastaneye kaldırılan Dalcı "Sarmısak yemiştim. Kokmasın diye sakız çiğniyordum. Üzgünüm" dedi.

Hukuki NET Güncel Haber

Sakız çiğnemek M. Kemal'e hakaret sayıldı konulu yargıtay kararı ara
    Sakız çiğnemek M. Kemal'e hakaret sayıldı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul.
    İletiler
    230
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bu ülkede Dokunulmazlar Böyle Oluyor Iste....
    Buyrun Yargi Karari Neresinden Tutulur Bir Fikri Olan Varmi Acaba?

Nerede
    izmir, Türkiye.
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Devletin üst kademesinde yeralan(en azından o ilçede) görevliler ilk olarak dış görünüşleriyle ketum olmalıdırlar.Törenin hassasiyeti bu durumu özellikle güçlendirmektedir.İlçe erkanı arasında üst düzey bir yönetici böyle bir davraışta bulunursa bu haliyle dikkat çeker.Bu durumun ne siyasi bir yönü ne de dini bir yönü vardır fikrimce.

Nerede
    istanbul.
    İletiler
    230
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

birisi 'denyo' luk yapmış olabilir adaba uymamış olabilir. ama böyle bir yaptırımı ne yasalar karşısında nede insanlar karşısında savunmak mümkün değildir.
    bir kişi adam öldürmeye tam teşebbüsle yargılanıyor ama tutuksuz yargılanabiliyor. bu olayda fiil ve yaptırımın ne olduğunun farkındamıyız acaba?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    67
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Hukuk fakültesinde ilk öğretilenlerden biri sosyal normlar ve yaptırımları idi. Yani toplumdaki kurallar çeşitliydi ve bu dini, ahlaki kuralların müeyyideleri de günah, hor görme, kınama vesaire olabiliyordu. Burada ilçe başkanının eylemi olsa olsa görgü kuralları ve protokol kurallarını ihlal olarak değerlendirebilir ki; yapılacak olan da en fazla onu kınamak, ayıplama ve görgüsüz addetmek; dahası merasime ilişkin protokol kurallarının ihlali yönünden de varsa hukuki bir yaptırım (belki idari bir ceza olabilir) onu uygulamaktır. Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencisinin bilebileceği bir şeyi, savcı ya da binbaşı da biliyordur değil mi? Noluyor yahu! Allah hiçbir zaman Türk Ordusu'na zeval vermesin de; Allah askeri kendi hızından da korusun yani. Maşallah asker tam gaz. Eeee merak ediyorum; burada suçun manevi unsuru gerçekleş midir? Tutuklamanın ancak bir tedbir olduğu ve infaza yönelik olmaması gerektiği düşünülürse; adamı neden tutukluyorsun? İlçe başkanı ilçeyi bırakıp kaçacak mı? İl sınırında yakalandığında sorulur: Suçun: Sakız çiğnedim! TAM LAZ FIKRASI. Ya da varsa suç ile tutuklama eylemi orantılı mıdır? Esasen tüm bunları düşünmek de saçma; esas soru: YARGI NE KADAR BAĞIMSIZSIN GERÇEKTEN?

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sanırım konuyu çok basite indirgeyerek düşündüğümüzden ( en azından bazıları ) böyle basit kolaycı çıkarımlar da bulunabiliyoruz...
    Asker tam gaz demiş sayın Av. Yasemin Yoktur birileri tam gaz olsun bari Yasemin hanım... Suç Laz Fıkrası gibi SAKIZ ÇİĞNEMEK değil ( Tabii ki burada tutuklanmanın doğruluğunu savunmuyorum ) MANEVİ HUZUR diye bir kavram vardır 10 Kasımlarda 19 Mayıslarda 23 Nisanlarda 30 Ağustoslarda vede başkaca törenlerde Çelenk koyulacak yer bir taşın önü değil ATATÜRK ÜN MANEVİ HUZURUNA çıkmak olarak algılanmaktadır ki doğrudur. Burada bir belediye başkanı ve nedense gene AKP li bir belediye başkanı bir devlet töreninde belediyesi adına ATATÜRK ÜN MANEVİ HUZURUNA ağzında sakız cakkada cukkada çiğneyerek laubali önemsemez bir tavırla çıkamaz bu mantı yemekle ilgisi olmayan bir husustur , ve bilinçli yapılmış 'ya ne işimiz vardı bu lanet yerde ' düşüncesinin vurdumduymazlığa yansıma boyutudur. Aynı belediye başkanının yanına sakız çiğneyerek girin bakalım mazeret olarakta 'mantı yedimde ' gibi saçmalayın nasıl bir tepki verip 'makam huzur' edebiyatı ile sizi aşalayarak attıracak ee zin verinde ATATÜRK bu uyduruk belediye başkanından değerli olsun....
    Bu haberi okuduğumda ' aha şimdi bunu benna hanım hemen yazar' diye düşündüm ve nedense yanılmadım... Türk bayrağı önergesnde ki gibi öte yandan bakanlar bunuda sulandıracak SAKIZA BAĞLAYIP saçmalığa bakın yargı asker diyecek demiştim ama gerçek bu değil ki
    Bilinçli olarak bir ATATÜRK ü yok etme eserlerine ve devrimlerine saygısızlık küçük düşürme yarışması var AKP de buda onun bir devamı zaten başkanları da kas spazmından kalkamayacak durumda iken Pazartesi sabahı 'fişek gibi' merdivenlerden koşturmasıda buna en güzel bir örnek ...
    İktidar partisi ve bilimçli yandaşları masum dindar halkımızın dini duygularını sömürerek CUMHURİYETE ve LAİKLİĞE savaş açmış durumdalar bazen sinsi sinsi bazen alenen Anayasanın 24. maddesi olan Laik liğin değiştirilemeyecek maddelerden olduğunu bilmeyen bir meclis başkanı olabilir mi? Bilmiyorsa orada ne şi var ?biliyorsa bu ne cüret orada ne işi var ? her ahvalde orada ne işi var? Rejimin temellerini sarstıklarını göremiyor musunuz ? Üzerinizdeki ölü toprağını kaldırmak için daha nasıl emareler bekliyorsunuz? 23 Nisan da normalde askerli çağı gelmiş bir imam hatiplinin meclis kürsüsünde ne işi var ? Oda mı çocuk ? Eline tutuşturulmuş malım metni ne cüretle okuyabilir ? ne cüretle rejime kafa tutabilir ? bir bütünün parçalarını birleştirmek o kadar mı zor geliyor size ?
    İşte bunda dolayı TSK tam gaz bu parçalar çok hızlandı ve birleşiyor LAİK DEMOKRATİK SOSYAL BİR HUKUK DEVLETİNİ korumak sadece TSK YA DÜŞMEMELİ asıl sorun burada ...
    Sizler hiç oruç tutuyor diye dövülen gördünüz mü ? Yada türban taktı diye ? Ama tersi sürekli oluyor LAİK TÜRKİYE DE ve iktidar ya münferit olay yada onlarda yapmasaymış girymeseymiş cüretini gösterecek kadar gamsızlar ... Hadi bir oruç tutan dövülsün bakın iktidar aynı münferit lüğü göterecek mi ? Laik lik dini korur herkes gibi , bizesaygı bize saygı diye diretilen ise apayrı.....

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili Commodore;
    Saygı, saygınlık asalet gibi erdemler insanın ruhundadır. Doğuştan gelir bu özellikler. Ciddiyetsizlik, kendi inançların dışındaki hiç bir düşünceye önem vermeme gibi davranış bozukluklarıda doğuştan gelir. Olayın özeti bence budur.
    Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Örf ve adet kurallarının da hukukun bir parçası olduğunu hatırlayacak olursak ve Türk örf ve adetine göre "Sakız çeğnemek" ciddiyetsizlik, saygısızlık manasına geliyorsa Atatürk'ün manevi huzuruna sakız çiğneyerek çıkmak hoşgörülebilecek bir davranış değildir.

Tutuklama kararı usul ve yasaya uygun mu? Bence de değil.

Bir de ilçe başkanının savunmasına bakalım...

"Ağzım kıpırdadığı için komutan sakız çiğnediğimi sanmış. Ben önce ne olduğunu anlamadım. Tören bittikten sonra, neler olup bittiğini öğrendim. Meğerse, komutan, sakız çiğneyerek çelenk koyduğumu düşünmüş ve alandan ayrılmış"
    (Meğerse komutan sanmış, düşünmüş!!!)

"Sağ çenemde dengesizlik var. Bazen insanları yanıltacak görüntü oluşturuyor"
    (Sakız çiğneyenle çiğnemeyeni ayırt edemez kimse zaten!!)

"Bayrama gittik, Atatürk'ün manevi huzuruna gittik, neler oldu! Gitmeseydik, bunlar başıma gelmezdi"
    (Zaten 3.5 yıldır ilk kez resmi bir törene katılmışsın buna da katılmasaydın keşke!!!)

"Sarımsak yediği, ağzının kokmaması için sakız çiğnediğini söyledi. Dalcı, "Çelengi anıta bıraktıktan sonra ağzımda sakız olduğunu fark ettim. Çok üzgünüm" dedi.
    (Ne garip, komutan yanılmıştı hani, sakız falan yoktu, ağzındaki dengesizlik yanlış anlaşılmıştı. İnsanı salak yerine koyma bari!!! Ayrıca sabah sabah sarmısak yemek bahanesi de hani deriz ya "Hayatın olağan akışına" birazcık ters gibi, ha yemiştir bize ne, e o zaman hiç olmazsa çelenk koyma töreninde çiğneme, kimbilir kendileri belki de ne için çelenk koyduğunun, o günün 23 Nisan olduğunun, Ulusal Egemenlik Bayramı'nın kutlandığının bile farkında değildir!!!!!)

Nerede
    mardin, merkez, Turkey.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Tören esnasında devleti temsil edenlerin görüntü itibariyle kendilerine dikkat etmeleri gerekir tabi ki;ama bunun Atatürk'e hakaret etmekle nasıl bir ilişki içinde olduğunu anlamış değilim.Sakız çiğnemenin herhangi birine hakaret sayılacağı tek yer herhalde Türkiyedir.Ne diyebiliriz ki bu da Türkiyenin azizliği

Nerede
    istanbul.
    İletiler
    230
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın commodore herşey eleştirilebilir beğenilmeyebilir. atatürk ün getirdikleri dogma mıdır. o da bişeyleri beğennmedi ve değiştirdi. devir değişiyor kafanizi kumdan kaldırın. Atatürk bir din getirmedi. saygının kurallarını kim koyar. başbakana yumurta atanları tutuklamaya ne kadar karşı isem bu duruma da o kadar karşıyım. saygı yasayla duydurulmaz sadece saygısızlığa engel olunur.

Kilitli Konu
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sakız ciğnemenin ahkamı

https:www.hukuki.netshowthread.php9934-Sakiz-cignemek-M-Kemal-e-hakaret-sayildipage7

Forum