+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 49 ileti bulundu.
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: işverenime karşı ne yapabilirim,başa çıkamıyorum.

Alıntı madurebaci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Lütfen,gerçekten beni yönlendirecek birine ihtiyacım var artık.
    Size son yazdığım günden sonra hakkımda yazılı olarak şikayet edildiğimi öğrendim.Zaten buna hiç şaşırmadım.Diğer arkadaşımın bunu yaptıracağını anlamıştım.ama yazılan şikayet dilekçesi tamamen gerçeklere dayanmayan ve olaların cok farklı şekilde çarptırılarak yazılmış hali.Hiçbir ispatı olmayan ve bana sırf gıcık oldugu için bir kişinin ağzından çıkan yalan şeyler.Ve şirketim bu şikayetleri göz ünune alarak,şu şekilde davrandığınızı tespit ettik diye benden savunma istedi.çok sinirlendim çünki hiçbir ispatı olmadan sırf lafına bakılarak nasıl tespit ettik diyebilirler.
    Şu an sinir krizleri geçirmek üzereyim.Ve önce savunmamı yazıp bu şikayet dilekçelerinin aslını istemeyi düşünüyorum.Bu şikeyeti yapanları savcılığa gidip şikayet etmeyi kafama koydum.Kimsee iftira atmak ve işten attırmaya çalışmak bu kadar kolay olmamalı.
    şimdi lütfen bu sorularıma gerçekten bana yardımcı olmak için cevap vermenizi rica ediyorum

1-bana iftira atan bu kişilere iftira suçundan savcılığa dilekçe vererek mi başvuracağım.Yoksa avukatmı tutmalıyım
    2-şirketin benden savunma istior ama yazdığım savunmaya hiçbir cevap vermiyor.Dolaısıyla sureklı ısten atılma korkusundan hiçnirseye konsantre olamıyorum ve performnsım cok dusuyor.Özel şirket ama en azından bana cevap vermelerini sağlayacak bır hakkım yokmu.varsa hangı kanuna göre istemeliyim.
    3-şirkete olaı taraflı yansıtan mudurum.Ve ne yapsam kendımı ınandıramıyorum.onada acabılecegım bır dava varmı
    ve bu davaların o kişilere cezası ne olur.Sırf şikeyetcı oldum ve hakkımı savundum dıye benı ısten atmaya hakları olurmu

gercekten çok bunalımlı bır donemdeyım.Cevap verırsenız cok mutlu olurum

Saygılarımla

Daha önce de belirttiğimiz gibi karşılaştığınız olay tam anlamıyla mobbing. Mobbing kavramı bildiğim kadarıyla iş kanununda henüz oturmuş veyahut cezai müeyyideleri olan bir olgu değil.

İftira suçu işlediğiniz kişi/kişilerle ilgili aşağıdaki TCK maddesine istinaden suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Tabiki bu iftiraları belgeleyebiliyorsanız...Dava açılırsa avukat tutarsınız.

İftira
    MADDE 267. - (1) Yetkili makamlara ihbar veya şikâyette bulunarak ya da basın ve yayın yoluyla, işlemediğini bildiği hâlde, hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idarî bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Cevap verme zorunlulukları olduğunu düşünmüyorum. Yalnız ileride iş mahkemesinde dava açacak bir durum doğarsa, savunmalarınıza cevap verilmediğini, bununla ilgili size herhangi bir tebligat yapılmadığını ispatlayabilirsiniz.

İnanıp inanmamak müdürün elinde, herhangi bir dava açılamaz diye düşünüyorum.

Siz besbelli istifaya zorlanıyorsunuz. Şahsi kanaatimce yüz tane de dava açsanız, ağlasanız sızlasanız da bu durum siz buradan çıkana kadar bu şekilde devam eder.

İleride eğer kendileri sizi işten çıkarırsa tabiki durum değişir, o zaman haksız fesih sebebiyle işe iade davası açma şansınız var.

Hukuki NET Güncel Haber

İşverenime karşı ne yapabilirim,başa çıkamıyorum konulu yargıtay kararı ara
    İşverenime karşı ne yapabilirim,başa çıkamıyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

öncelikle çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için.karışık düşünmemin nedeni sağlıklı düşünemem.tertemiz ve hiçbir vukuatımın bile olmadığı iş hayatımda ilk defa böyle insanlarla karşılaşmış olmam.çok üzgünüm.iftira şu.ben bir çalışma arkadasıma ve baskaları için hakaret kufur vs etmişim.bunu iddia eden sadece bir kişi.böyle bişey olmadığı gibi şahidi bile yok.ve benzer başka şeyler.mesela şikayet eden kişinin yönlendirmesiyle bir satış gerçekleşmişti.Ve bunu benim herkesten habersiz yaptığım iddia edilmiş.Fakat şöyle bir durum var.bu iddiaları atan kişi ile bir görüşmem olacak.ve ınanıyorumkı onu gercekleri söylemesi için ikna edeceğim.hatta yazılı olarak alacağım.diğer kişi için ise kesınlıkle mahkemeye basvuracağım.şikayet eden 2 kişiler.ve hatta gercek olmadıgı diğer şikayet edene söylendiği halde,bile bile kendi yorumunu katıp benım yaptıgımı ıddıa etmıstır.
    1 yılım dolmasına 2 hafta kaldı.sırf tazmınat vermemek ıcın işyerımın yaptırdıgını bılr dusunuyorum artık.kimse benı dıkkate almıyor maalesef.

- - - Updated - - -

Alıntı cagjackal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Daha önce de belirttiğimiz gibi karşılaştığınız olay tam anlamıyla mobbing. Mobbing kavramı bildiğim kadarıyla iş kanununda henüz oturmuş veyahut cezai müeyyideleri olan bir olgu değil.

İftira suçu işlediğiniz kişi/kişilerle ilgili aşağıdaki TCK maddesine istinaden suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Tabiki bu iftiraları belgeleyebiliyorsanız...Dava açılırsa avukat tutarsınız.

İftira
    MADDE 267. - (1) Yetkili makamlara ihbar veya şikâyette bulunarak ya da basın ve yayın yoluyla, işlemediğini bildiği hâlde, hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idarî bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Cevap verme zorunlulukları olduğunu düşünmüyorum. Yalnız ileride iş mahkemesinde dava açacak bir durum doğarsa, savunmalarınıza cevap verilmediğini, bununla ilgili size herhangi bir tebligat yapılmadığını ispatlayabilirsiniz.

İnanıp inanmamak müdürün elinde, herhangi bir dava açılamaz diye düşünüyorum.

Siz besbelli istifaya zorlanıyorsunuz. Şahsi kanaatimce yüz tane de dava açsanız, ağlasanız sızlasanız da bu durum siz buradan çıkana kadar bu şekilde devam eder.

İleride eğer kendileri sizi işten çıkarırsa tabiki durum değişir, o zaman haksız fesih sebebiyle işe iade davası açma şansınız var.

ama bu nasıl olabilir.Adalet bu noktada tıkanıyormu yani..yapacak hiçbişey yok mu???o zaman ben işten çıkmam yazılana cevap verırım.ama psıkolojım ıyıce altust olur.birde bu olayları yasadıgım firme oyle basıt bır fırma değil.global cok buyuk bır fırma.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

öncelikle çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için.karışık düşünmemin nedeni sağlıklı düşünemem.tertemiz ve hiçbir vukuatımın bile olmadığı iş hayatımda ilk defa böyle insanlarla karşılaşmış olmam.çok üzgünüm.iftira şu.ben bir çalışma arkadasıma ve baskaları için hakaret kufur vs etmişim.bunu iddia eden sadece bir kişi.böyle bişey olmadığı gibi şahidi bile yok.ve benzer başka şeyler.mesela şikayet eden kişinin yönlendirmesiyle bir satış gerçekleşmişti.Ve bunu benim herkesten habersiz yaptığım iddia edilmiş.Fakat şöyle bir durum var.bu iddiaları atan kişi ile bir görüşmem olacak.ve ınanıyorumkı onu gercekleri söylemesi için ikna edeceğim.hatta yazılı olarak alacağım.diğer kişi için ise kesınlıkle mahkemeye basvuracağım.şikayet eden 2 kişiler.ve hatta gercek olmadıgı diğer şikayet edene söylendiği halde,bile bile kendi yorumunu katıp benım yaptıgımı ıddıa etmıstır.
    1 yılım dolmasına 2 hafta kaldı.sırf tazmınat vermemek ıcın işyerımın yaptırdıgını bılr dusunuyorum artık.kimse benı dıkkate almıyor maalesef.

- - - Updated - - -

ama bu nasıl olabilir.Adalet bu noktada tıkanıyormu yani..yapacak hiçbişey yok mu???o zaman ben işten çıkmam yazılana cevap verırım.ama psıkolojım ıyıce altust olur.birde bu olayları yasadıgım firme oyle basıt bır fırma değil.global cok buyuk bır fırma.
    Globallik maalesef hak, hukuk kavramlarının muntazam bir şekilde uygulanacağı görüntüsünü vermiyor her zaman. Hatta piyasayı araştırırsanız en çok işçi çıkarımı cirosu milyar dolarlarla ifade edilen şirketler tarafından yapılıyor.

İş kanunu bazı unsurlar dahilinde işçi ve işverene derhal fesih hakkı tanımıştır. Bunun yanında gerekçesiz fesih üzerine işe iade davası açma ve tazminatlarını alma hakkı tanımıştır. Fakat ben bu dedikodu tabir edilebilecek şeylerden bir şey çıkacağını zannetmiyorum. Ayrıca en başından beri neden uzman bir avukatla tüm meseleleri masanın üzerine yatırıp tartışarak emin olarak bir mücadele arayışı içerisine girmiyorsunuz anlamış değilim. Başlığa verilen cevaplar üç sayfaya ulaştı fakat kafanızda hala aynı sorular katlanarak devam ediyor.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yarın itibariyle yöneticim işime son vermek üzere yanıma geliyor.bana bunu söylemedi ama ben başka bir kaynaktan öğrendim.ben 10 gundur mıde rahatsızlığım sebebıyle raporluyum.yarın raporum bıtıyor ve işbaşı yapıyorum.bunu fırsat bılıp gelıyorlar.oysa rahatsızlıgım gecmedı ve bugun raporum uzatıldı.onlar bunu yarın öğrenecek.acaba benı raporlu olsamda işten cıkarabılırlerı? 1 seneye yakındır calısıyorum.ve eğer bana sunduklaı ışten cıkarılma sebebını gecersız bulursam ımzalamama hakkım varmı?çok acıl lutfen yarın sabah 7de bulusacagız yonetıcıyle.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İşveren çıkarılacağınızı yazılı ve sözlü olarak ifade edebilir, bunu raporlu olmanız engellemez. Tabi size al çantanı çık git demeyecektir. Bunu yarın size bildirse, çalışma sürenizi göz önüne aldığımızda 4 hafta sonra (ihbar süresi) işyeri ile ilişiğiniz tamamen kesilecek. Yani siz 4 hafta daha işe gelmeye devam edeceksiniz. Eğer bu kurala uymayıp direk yarın sizi işten çıkartırsa işveren ihbar tazminatı ödemek durumunda kalabilir mahkemeye vermeniz durumunda... İmzaladığınız kağıt "tüm hak ve alacaklarımdan ibra ediyorum" şeklinde bir metin olmadığı sürece, yani sadece iş akdinizin feshedildiğinin belirtildiği bir belge ise almanızda bir mani yok zira siz almasanız da işveren bunu noter kanalıyla ihtarname çekerek size gönderebilir. Fesih işleminiz gerçekleştikten sonra eğer hak arama sürecine girmek isterseniz tekrar buraya yazabilirsiniz.

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu süreci bir şekilde kayıt altına aldınız mı? Kullandığınız ilaçlar, başvurduğunuz psikolog vb. gibi.Yine aynı şekilde olduğunu iddia ettiğiniz durumların kanıtlanması da gerek, ben avukat veya hakim değilim ama benzer olayları yaşıyorum. Nette gezinin emsal davalar var, inceleyin ve en olmadı, iftiralarını kanıtlamalarını isteyin tabii resmi olrak. Zira iftira da bir suçtur.... Zor bi süreçtir, kolay gelsin....

Nerede
    istanbul
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cagjackal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İşveren çıkarılacağınızı yazılı ve sözlü olarak ifade edebilir, bunu raporlu olmanız engellemez. Tabi size al çantanı çık git demeyecektir. Bunu yarın size bildirse, çalışma sürenizi göz önüne aldığımızda 4 hafta sonra (ihbar süresi) işyeri ile ilişiğiniz tamamen kesilecek. Yani siz 4 hafta daha işe gelmeye devam edeceksiniz. Eğer bu kurala uymayıp direk yarın sizi işten çıkartırsa işveren ihbar tazminatı ödemek durumunda kalabilir mahkemeye vermeniz durumunda... İmzaladığınız kağıt "tüm hak ve alacaklarımdan ibra ediyorum" şeklinde bir metin olmadığı sürece, yani sadece iş akdinizin feshedildiğinin belirtildiği bir belge ise almanızda bir mani yok zira siz almasanız da işveren bunu noter kanalıyla ihtarname çekerek size gönderebilir. Fesih işleminiz gerçekleştikten sonra eğer hak arama sürecine girmek isterseniz tekrar buraya yazabilirsiniz.
    öncelikle bugun işakdim feshedildi.müdürüm geldi ve uyarılara rağmen şikayetler alındıgını ve davranışlarımı değiştirmediğim için işkanunu 18.maddesine göre işten cıkarıldığımı söyledi.bende ona evet raporum bugun bitiyodu ama ben dun gece acılden rapor aldım dedim.oda bana biz seni bugun işten cıkardık,hem bize ulaşan raporda yok dedi.raporun bıze gecersız dedi.bana işten cıkarılma sebebı ve tarıhı yazılı kağıt ımzalattı.istemedim ama dediki bu süreci değiştirmeyecek.bende kağıdın altına dava açma hakkım ve alacaklarım saklı kalma şartıyla yazdım imaladım.ama sonra şok eden bişi oldu.işveren hemen bugun çıkışımı yayınladı ve duyurdu şirkete.yani ben bugun raporluydem ve benı yınede işten cıkardılar.kağıt imzaladığım içinde kabul etmiş olduğumu söyledile.kıdem tazmınatınıda vermeyeceklermiş. gun kalmıstı oysa yılımın dolmasına.avukata gıttım bugun danısmaya.bişey cıkmaz dedi olumsuz konustu.ne yapacağımı şaşırdımhaklarımı arayamayacakmıyım.işe iade davasıda acamammı belgeyı aldım dıye..

- - - Updated - - -

özellikle iş kanunu ve davaları konusunda bir avukat bana cevap verebılırse bende yasadığım ilde görüştüğüm avukatların dedikleriyle karsılaştırabılırım..çok rica ediyorum

- - - Updated - - -

bana verilen yazıda bir iç yazışma şeklinde.sayın xxxxx daha önce uyarı almıştınız,davranışlarınız değişmedi,hakkınızda şikayetler oldu ve verimliliğinizde düşük olduğundan sözleşmemiz tarafımızdan iş kanunu 18.maddeye göre haklı sebebpten feshedildi.haklarınız hesaplanıp 10 gun ıcınde hesabınıza yatacaktır.
    yazı sadece bu.bugunun tarıhlı yazısı.tarıh 5 gun sonra olsaydı ben kıdem tazmınatıda alacaktım.ve raporlu oldugumuda bılıyorlardı.ve ayrıca şikayet eden belli değil.ispatlarıda yok.şimdi ben bu kağıdı imzaladım diye her hakkımdan vazmı gecmiş oldum..dava açma ve alacaklarım saklı kalma sartıyla yazmıstım.etkisi olurmu

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

öncelikle bugun işakdim feshedildi.müdürüm geldi ve uyarılara rağmen şikayetler alındıgını ve davranışlarımı değiştirmediğim için işkanunu 18.maddesine göre işten cıkarıldığımı söyledi.bende ona evet raporum bugun bitiyodu ama ben dun gece acılden rapor aldım dedim.oda bana biz seni bugun işten cıkardık,hem bize ulaşan raporda yok dedi.raporun bıze gecersız dedi.bana işten cıkarılma sebebı ve tarıhı yazılı kağıt ımzalattı.istemedim ama dediki bu süreci değiştirmeyecek.bende kağıdın altına dava açma hakkım ve alacaklarım saklı kalma şartıyla yazdım imaladım.ama sonra şok eden bişi oldu.işveren hemen bugun çıkışımı yayınladı ve duyurdu şirkete.yani ben bugun raporluydem ve benı yınede işten cıkardılar.kağıt imzaladığım içinde kabul etmiş olduğumu söyledile.kıdem tazmınatınıda vermeyeceklermiş. gun kalmıstı oysa yılımın dolmasına.avukata gıttım bugun danısmaya.bişey cıkmaz dedi olumsuz konustu.ne yapacağımı şaşırdımhaklarımı arayamayacakmıyım.işe iade davasıda acamammı belgeyı aldım dıye..

- - - Updated - - -

özellikle iş kanunu ve davaları konusunda bir avukat bana cevap verebılırse bende yasadığım ilde görüştüğüm avukatların dedikleriyle karsılaştırabılırım..çok rica ediyorum

- - - Updated - - -

bana verilen yazıda bir iç yazışma şeklinde.sayın xxxxx daha önce uyarı almıştınız,davranışlarınız değişmedi,hakkınızda şikayetler oldu ve verimliliğinizde düşük olduğundan sözleşmemiz tarafımızdan iş kanunu 18.maddeye göre haklı sebebpten feshedildi.haklarınız hesaplanıp 10 gun ıcınde hesabınıza yatacaktır.
    yazı sadece bu.bugunun tarıhlı yazısı.tarıh 5 gun sonra olsaydı ben kıdem tazmınatıda alacaktım.ve raporlu oldugumuda bılıyorlardı.ve ayrıca şikayet eden belli değil.ispatlarıda yok.şimdi ben bu kağıdı imzaladım diye her hakkımdan vazmı gecmiş oldum..dava açma ve alacaklarım saklı kalma sartıyla yazmıstım.etkisi olurmu
    Öncelikle,
    geçmiş olsun / gözünüz aydın demek istiyorum.
    İşten çıkartılmakla haklarınız nelerdir biliyorsunuz değil mi?
    - İhbar süresine uymadıkları için ihbar tazminatı,
    - 30 dan fazla çalışanı varsa işverenin aynı işkolunda, işe iade davası açma hakkı,
    - Ödenmemiş çalışma ücretleri

Yılı doldurmadığınız için kıdem tazminatı hakkınız doğmuyor.(1 gün bile eksik kalsa öyle ne yazık ki)

Haklarınız hesaplanıp ödenirken, ihbar tazminatınız da ödenmeli, ödenmemesi durumunda ihbar tazminatı için dava açma, dilerseniz işe iade davası açma hakkınız var elbette( şartları sağlanmışsa)
    İmzaladığınız belge sözleşmenizin feshinin bildirimi sadece , herhangi bir hakkınızın kaybına neden olan bir belge değil.
    Henüz 1 yılını doldurmamış,başka bir sorun yaşanmamış bir çalışanı, sadece kıdem tazminatı ödemekten kurtulmak için çeşitli bahaneler bularak işten çıkartılmaya çalışılması pek mantıklı gelmiyor bana.
    5-10 yıl olsa, kıdem tazminatı tutarınız yüksek bir miktar olsa anlarım ama, sizin durumunuzda düşündüğünüz gibi amaç kıdem tazminatı vermemek için harcanan bir çaba değil sanki yapılanlar. Bir rahatsızlıkları var sizinle ilgili çalışmada ve gereksiz yere uzatmak için garip yollara başvurmuşlar.
    İşyerinizdeki işle ilgili şikayetler için savcılığa suç duyurusunda bulunamazsınız, görünüşe göre işveren gelen şikayetleri değerlendirdim ve sözleşmeyi feshetmenin doğru olacağına karar verdim deme hakkını kullanmış durumda sadece. Hal böyle olunca konu iftira vb değil, huzursuzluk-memnuniyetsizlik nedeniyle çalışmaya devam etmek istememe durumu görülüyor. ( Sürecin sizi yıprattığını anlatmıştınız, henüz 1 yıl bile olmamışken o sizi yıpratan süreci yaşamaya neden kendinizi zorladınız anlayamadım hiç)

10 günü bekleyin, ödenen-ödenmeyen haklarınıza göre neler yapabileceğinize - ne yapmak isteyeceğinize göre tekrar durumu gözden geçirin / geçirelim.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn Kırcalı'nın dediklerine ek olarak; işe iade davası açmak için yasal süre olan 1 ayı geçirmeyiniz! Ayrıca kendi tecrübemden kaynaklı size tavsiyem mutlaka genellikle iş yükünün çoğunu iş davaları oluşturan, tabiri caizse iş kanunu konusunda ihtisas yapmış bir avukatla durumu mütalaa ediniz.

Biz burada tamamen hukuksever kimliğimizle sahip olduğunuz hakları en basit şekliyle yazarken bu işin okulunu okumuş bir avukat nasıl oluyor da hiç bir şey çıkmaz diyor, bunu neye dayandırarak söylüyor gerçekten anlamak güç.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    751
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

verimliliğinizde düşük olduğundan
    Performans konusunda işyeri kriterleri var mıydı? Bu konuda daha önce ihtar edilmiş miydiniz? Önceden verilmiş bir ihtar yok ise işverenin fesih sebebi yaptığı verim konusu geçerli olmayacaktır. Ayrıca, mahkeme tarafından verime dayanan işverenin feshin son çare ilkesini gözetip/gözetmediğine, yani işçisini başka bir işte değerlendirme olanağının olup olmadığına da bakılacaktır. Sn. Kırcalı'nın belirttiği "1 yılını doldurmamış,başka bir sorun yaşanmamış bir çalışanı, sadece kıdem tazminatı ödemekten kurtulmak için çeşitli bahaneler bularak işten çıkartılmaya çalışılması" iddası mutlaka belirtilmeli.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: