+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: Hastalık ve psikolojik baskı nedeni ile istifa

Hastalık ve psikolojik baskı nedeni ile istifa Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    izmir
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Hastalık ve psikolojik baskı nedeni ile istifa

Merhaba.Ben kamu sektörünün güvenlik biriminde çalışmaktayım.Güvenlik birimi taşeron bir şirkettir.05.08.2010 tarihinden beri bu işyerinde çalışmaktayım.son 8 ayda çeşitli rahatsızlıklarımdan dolayı ayakta istirhat raporları aldım.Bunlar 10 ile 20 gün arasında değişmektedir.Hastalıklarımın %90'ı bu işe başladıktan sonra ortaya çıkmıştır.İş yerinde 2 kez gece vardiyasında rahatsızlanıp hastaneye de kaldırıldım.Son iki aydır güvenlik şirketi raporlarımı keyfi olarak aldığımı ve tazminat alarak işten çıkmayı düşündüğümü dile getirerek öncelikle istasyon değişikliği yapıp,çalıştığım istasyondan alıp başka bir istasyona birden bire transferim yapıldı.Bunun nedenlerini sorgulamaya gittiğimde ise müdür istifanı verip işi bırakmamı söyledi.Bunların akabinde ise bana 4857. kanunun 25.maddesi ön görülerek,işverenin iyi niyetini suistimal etmek durumunu öne sürerek elime son uyarı kağıdı tutuşturuldu ve bir daha herhangi bir problem olur ise tazminatsız olarak işime son verileceği yazılı idi.Yani işine gelir ise durumu ortadadır.Tüm bu olumsuzluklar yaşanır iken,birde çalıştığım ortamda sürekli strest ve baskı psikolojimi bozmus,17.05.2012 tarihinde psikiyatr'a giderek ilaç tedavisine başlamış bulunmaktayım.İş yerime bunu söylediğimde ve ilaç klullandığım için gece vardiyasına bir süre çalışamayacagımı hem sözlü hemde yazılı olarak dile getirdğimde iş yerim bunu kabul etmemektedir.Elimde psikiyatr doktorunun vermiş olduğu 20 gün istirhat ve dinlenme raporuda bulunmaktadır..İş yerim ile tam anlamı ile konuştuğumda istifanı ver git demekten başka bir rahat çalışma ortamı sunmamaktadırlar.En son doktorun verdiği rapor 06.06.2012 tarihinde yani bugün bitmekte ve yarın iş başı yapmak zorundayım.Fakat üzerimde bir baskı olacağı için ve psikolojimin tekrar bozulacağını düşünerek işe başlamayıp,hastalık nedenlerimi ve doktorlardan aldıgım bu raporları bır araya getırıp tazminatımı alarak işten kendi isteğim ile ayrılmak istiyorum.İş bu nedenlerden dolayı hastalıklarım ve iş verenin yaptırımlarının sürekli psikolojimi bozması,an be an üzerimde baskı uygulaması,ve tüm bunlar bir araya geldiğinde hastalık nedeni ile işten kendi isteğim ile ayrılır isem tazminat alma hakkım doğarmı?

Hukuki NET Güncel Haber

Hastalık ve psikolojik baskı nedeni ile istifa konulu yargıtay kararı ara
    Hastalık ve psikolojik baskı nedeni ile istifa konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.773
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: hastalık ve psikolojik baskı nedeni ile istifa

Bahsettiğiniz şekilde davranırsanız, tazminat almaya hak kazanamazsınız.
    Yaptığınız işin sağlınızı olumsuz etkileyeceğini belirten bir raporla işvereninizden , durumunuza uygun bir görev vermesini talep etmelisiniz. ( yazılı )
    işvereniniz durumunuza uygun bir görevlendirme yapamıyorsa, sözleşmenizi feshetmesi gerekir, ki bu durumda tazminatınızı da ödemesi gerekir. Eğer işveren yeni bir görev vermiyor / veremiyorsa, ama sözleşmenizi de feshetmiyorsa, bu durumda sözleşmenizi siz feshederek , tazminatınızı talep edebilirsiniz, ödenmezse, işmahkemesinde dava açabilirsiniz.

Nerede
    izmir
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bahsettiğiniz şekilde davranırsanız, tazminat almaya hak kazanamazsınız.
    Yaptığınız işin sağlınızı olumsuz etkileyeceğini belirten bir raporla işvereninizden , durumunuza uygun bir görev vermesini talep etmelisiniz. ( yazılı )
    işvereniniz durumunuza uygun bir görevlendirme yapamıyorsa, sözleşmenizi feshetmesi gerekir, ki bu durumda tazminatınızı da ödemesi gerekir. Eğer işveren yeni bir görev vermiyor / veremiyorsa, ama sözleşmenizi de feshetmiyorsa, bu durumda sözleşmenizi siz feshederek , tazminatınızı talep edebilirsiniz, ödenmezse, işmahkemesinde dava açabilirsiniz.
    ''İş yerime bunu söylediğimde ve ilaç klullandığım için gece vardiyasına bir süre çalışamayacagımı hem sözlü hemde yazılı olarak dile getirdğimde iş yerim bunu kabul etmemektedir.Elimde psikiyatr doktorunun vermiş olduğu 20 gün istirhat ve dinlenme raporuda bulunmaktadır..İş yerim ile tam anlamı ile konuştuğumda istifanı ver git demekten başka bir rahat çalışma ortamı sunmamaktadırlar.''
    Söylediğim gibi bu sorunu doktorun verdiği rapor ile iş verenime hem sözlü hemde yazılı olarak aktardım.hiç bir şekilde düzenleme olmuyor.Sen çalış bir daha rapor almaz isen seni daha evine yakın istasyona vereceğiz diyorlar.Fakat bu saçma değilmi?Ben zaten rahatsızım ve rahatsızlıklarımın nedenlerinin başlıca kaynagı işveren ve çalışma kosulları.Tekrar hastalandım diyelim o surecte rapor verildi o zman da çalısma ortamım duzelmeyecek gene.Çalısma sartlarının ve bu psikolojik baskıyı da dedıdgım gibi sozlu ve yazılı dile getirdim.Tazminat vermemek için ellerinden gelenleri yapıyorlar.Amaçları kendi isteğim ile işi bırakmam.Tazminat almamam.Bende tum bunları toplayarak sozlesmemeı fesh edip tazmınatımı almak ıstıyorum.Şayet vermezlerse dediğiniz gibi iş mahkemelerinde hakkımı arayacağım.Ortada yapılan büyük bir haksızlık var ve bu haksızlıklarını kabullenmekte gucluk ceken bir özel sektör profili ile karşı karşıyayım.

Nerede
    izmir
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ayrıca sizlerden bir ricam var.İzmirde oturuyorum ve iş mahkemeleri ile ilgilenen ve iş mahkemeleri konusunda deneyimli bir avukata yönlendirirseniz beni en kısa sürede çok sevinirim.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.773
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Elinizdeki bir kaç günlük veya haftalık iş göremez raporları ile sözleşmenizi doğrudan feshederseniz, tazminata hak kazanamazsınız.
    Doktordan alacağınız rapor istirahat raporu değil, yaptığınız işin sağlığınızı olumsuz etkileyebileceğine dair bir rapor olmalı ve o raporu işverne ileterek yazılı olarak başka bir görev verilmesini talep etmelisiniz.

Avukat için, izmir barosu sayfasından ve çevrenizden gelen tavsiyelerden yararlanabilirsiniz. Sitemizde avukat tavsiyesi yapılmamaktadır.

Nerede
    izmir
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok teşekkür ederim yardımınız için.Saygılar iyi çalışmalar...

Nerede
    Sivas
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Fazla mesai

Merhaba ;
    Çağrı merkezi sektöründe tukcell alt bünyesinde taşoren bir firmada çalışmaktayım çalışmakta olduğum firma tarafından 1 hafta 9 saat mola dahil (90 dk) vardiya planı belirlenmekte ve bir gün izinli olmak kaydı ile çalıştığım firmada 9 saatlik vardiyada günlük 2 saat erken çıkış verilerek 1hafta az çalıştırılıyoruz sonraki hafta günlük 11 saat mola dahil (110 dk ) fazla çalıştırılıyoruz ve mesai ücreti bir hafta eksik çalıştırıp diğer hafta fazla çalışma gerekçesi ile verilmemekte yasaya uygun mu yasada böyle bir iş düzeni var mı ?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.773
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Fazla mesai

Alıntı Meskentaruz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba ;
    Çağrı merkezi sektöründe tukcell alt bünyesinde taşoren bir firmada çalışmaktayım çalışmakta olduğum firma tarafından 1 hafta 9 saat mola dahil (90 dk) vardiya planı belirlenmekte ve bir gün izinli olmak kaydı ile çalıştığım firmada 9 saatlik vardiyada günlük 2 saat erken çıkış verilerek 1hafta az çalıştırılıyoruz sonraki hafta günlük 11 saat mola dahil (110 dk ) fazla çalıştırılıyoruz ve mesai ücreti bir hafta eksik çalıştırıp diğer hafta fazla çalışma gerekçesi ile verilmemekte yasaya uygun mu yasada böyle bir iş düzeni var mı ?
    Sözleşmenizde bu şekilde olduğu belirtiliyormu?

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hastalık ve psikolojik baskı nedeni ile istifa

Merhaba, 6 yıldır farklı bir bankada çalışıyordum. Ocak itibari ile şuanda bankama gelen teklif neticesi geçtim. Teklif geldiğinde içerideki bir çalışandan yöneticinin biraz sorunlu çalışması zor olan bir kişi olduğu bilgisini almıştım ancak dikkate almadım. Netice olarak geçen bu 8 aylık süreçte ciddi anlamda depresyona girdim ( suan bir uzmandan psikolojik destek alıyorum ve bu uzman da sorunun yoneticimin davranışlari kaynaklı olduğunun altını çiziyor hatta kendisinde ciddi davranış bozukluğu olduğunu iletiyor) normalde gayet neşeli , güçlü, is anlamında da başarılı bir insan olmama rağmen bu süreç sonunda içine kapanık, kendini güçsüz ve beceriksiz gören biri haline geldim . Verilen görevleri yerine getirdikce hep daha fazla sorumluluk veriliyor ve artık altından kalkamiyorum. 1 yılın dolmadan kesinlikle izin kullanmama da izin verilmiyor. Gerçekten işten birkaç gün de uzaklaşıp kendimi toplamaya ihtiyacım var. Ancak izin kullanamıyorum. Yöneticiye durumu anlatsam da halden anlayabileceği biri değil. Hem izin konusunu hem de yönetici ile olan problemim için ik ya mail attim ancak yanıt alamıyorum. Aynı şekilde yanındaki çalışma arkadaşım da birçok kez ik ya şikayet etse de dikkate almıyorlar. Bu durumda psikolojik bir rapor almaya yasal olarak hakkım var mı ? Yani bir geçerliliği olur mu ? Ya da önüme işyerinde çıkabilecek bir engel olur mu ? Kafamı dinleyip ise döndükten sonra daha büyük sorunlarla baş edebilecek gücüm yok. Görüşünüzü rica ederim.

Nerede
    ........
    İletiler
    4.959
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hastalık ve psikolojik baskı nedeni ile istifa

Rapor Almanıza engel bir durum yok. Tedavi olduğunuz doktor rapor için tavsiye mektubu yazarsa rapor konusunda yetkili sağlık kuruluşları bunu dikkate alıyorlar. Ancak rapor kullansanızda rapor dönüşünde Ya başka şubeye tayininizi istemenizi yada başka bir bankaya geçmenizi öneririm.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

psikolojik rapor ile tazminat

psikologdan rapor almak

psikolog rapor verebilir mipsikolog rapor yazabilir mipsikologlar rapor verebilir mipsikolojik raporhttp:www.hukuki.netshowthread.php97581-Hastalik-ve-psikolojik-baski-nedeni-ile-istifapsikiyatri raporu ile istifapsikolojik rapor almakpsikolog istirahat verebilir mipsikiyatri rapor verir mipsikolog rapor verir miPsikolojik rapor alarak tazminatisyerinde pisgolojik rahatsizlik isten cikma sebebimidirişyerinde psikolojik baskıpsikolojik sorunlar nedeniyle işten ayrılmapsikolojik baskı nedeniyle işten ayrılmapsikolojik nedenlerle işten ayrılmahastalik sebebiyle isten cikmak psikolojisiPsikolojik nedenlerle raporpsikolojik sorunlardan rapor almakpsikoloji bozuklugu isten cikarmais yerinde psikolojik baskipsikologtan rapor alarak isten cikmapisgolojik
Forum