+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: İşyerimin önünde otopark sorunu

İşyerimin önünde otopark sorunu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    bursa, Turkey.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation İşyerimin önünde otopark sorunu

kütahyanın tavşanlı ilçesinde esnaflık yapıyorum benim sorunum, işyerimin 20 metrelik bahçe duvarı önüne belediye tarafından buranın otopark olarak kullanılması için ihaleye verilmesi ilk ihaleye verildiği yıl bu otoparkın bana hiç bir zararı yoktu yanlız bu sene içerisinde cephesi 20 metrelik olan arsaya biz ailelere yönelik cafe restaurant ve botanik bahçesi yaptık ve bu giriş kapımızın ve işyerimizin önünde bulunan otopark sorun teşkil etmeye başladı, ve bu konu hakkında belediyeye müraacatta bulundum aldığım cevap ise resmen dalga geçer gibi olunca bende onlara benim iznim olmadan benim işyerimin önüne böyle bir otopark yapamazsınız antalyada böyle bir durumda mahkemeden karar çıktı yer sahibinin izni olmadan burayı ihaleye vermeniz yasal değil dediğimde bana aynen şunu dediler; " sen ilk önce şu işyerinin ruhsatını aldınmı, ilk önce onu al" dediler yani demek istedikleri otoparkı kurcalama yoksa bizden ruhsat alamazsınız anlamındaydı, aradan bir kaç gün geçtikten sonra belediyeden içi zabıtalarla dolu bir minibüs işyerime geldi bana ne için geldiklerini bile söylemeden yazdılar çizdiler gittiler bir kaç gün sonrada belediye encümeninden çıkan kararla işyerimin önünde yaptığım bahçe düzenlemesinin içinde bulunan havuz ve şelalenin kaçak yapı olduğu ve bu yüzden bana 4.000 tl ceza kesildiğini öğrendim, önümdeki otoparkın yasalmı yediğim ceza yasalmı değilmi hiç bir şey bilmiyorum ve bu konular hakkında belediyeyi mahkemeye vermeyi düşünüyorum forumu inceledim bu konular hakkında hiç bir şey bulamadım ve izleyeceğim yolu bilmiyorum siz sayın hukukçuların bilgisine başvurup öyle hareket etmek istedim.

İYİ ÇALIŞMALAR

Hukuki NET Güncel Haber

İşyerimin önünde otopark sorunu konulu yargıtay kararı ara
    İşyerimin önünde otopark sorunu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İşyerimin önünde otopark sorunu

Tiksiniyorum
    Tiksiniyorum
    Tiksiniyorum

Yazacağım; sonra bana da "kaşının üstünde göz vare" diye ceza gelecek.
    Tırsıyorıum; Yazamıyorum.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    125
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yazacağım; sonra bana da "kaşının üstünde göz vare" diye ceza gelecek.
    Tırsıyorıum; Yazamıyorum.
    Aynen ben de oyle Senol Bey,

Yazmamak en iyisi.

Nerede
    bursa, Turkey.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Cevap: İşyerimin önünde otopark sorunu

konu hakkında bilgisi olan biri yokmu

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hukuk öyle bir şeydir ki işimize geldiği yerde kullanalım işimize gelmediği yerde kullanmayalım diyemeyiz.Siz madem her şeyin yasal prosedüre uygun bir şekilde işlemesini istiyorsunuz adamlarda belediye olarak gelip hukuksuz ne varsa tespit edip ceza yazmışlar anladığım kadarı ile.Bu durum hukuki bir durum olmaktan çok sosyolojik bir durum.Nasıl ki kolluk kuvvetlerine hukuki olarak kimlik soranlara ve ben haklarımı biliyorum diye üstten üstten bakanlara hukuki olarak her türlü zorluk çıkarılabiliyor, nasıl ki askerde komutana ''yasal hakkım bu benim şöyle yapılmasını istiyorum/istemiyorum'' diyenlere ''madem yasaları çok seviyorsun bizde hukuk çerçevesinde size yarından itibaren güzel bir eğitime başlayalım'' denebiliyorsa bu da öyle bir şey.Eğer hukukun yanında olmasını istiyorsanız siz önce hukuki açıdan her şeye razı olmalısınız.İşlettiğiniz yerin tüm izinleri(yapı, yemek ,ruhsat) tamsa hukuk zaten yanınızdadır.Ama yaptığınız iş yasal olarak tam değilse hukuku sadece kendi istediğiniz yerde uygulatıp sizi etkileyecek yerinde uygulatmamak söz konusu olmaz.İş yerinizdeki yapıların izinleri tam olduğu halde böyle bir şey yaşadıysanız hemen soluğu mahkemede alın.O durumda yapılan tamamen art niyete ve görevi kötüye kullanmaya girer.Durumunuzun ayrıntısı bilmediğim için bu kadar yazabiliyorum.Geçmiş olsun.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Bill187;
    Örneğin burada bir yol var; o yoldaki tüm dükkanlar masalarını kapı önüne çıkartırlar.
    40 kadar dükkan var bu şekilde.
    Bu 40 dükkan senelerdir bu şekilde çalışır.
    Hepsinin önünde masaları koyduklarından çardakları var.
    Çardakların da imar izinleri yok.
    HİÇ BİRİNİN.
    Bir belediye memuru bu 40 dükkandan birine gelip -atıyorum- orada yemek yediğinde dükkan sahibi hesbın ödenmesini istediğinde kızıp, çardağın imarı yok, dışarı sandalye koyamazsın diye sandalyeleri kaldırtıp çardağı yıktırıp para cezası kesebilir. Çünkü kanunen böyle.
    Ama diğer 39 dükkan öylece durur.
    Bunu nasıl savunalım?
    Biliyoruz ki kötü niyet vardır ama her şey kanuna uygundur.
    Evet, yaptığımız iş yasal değil. O zaman dükkanı kapatıp başka iş mi arayalım?
    O zaman diğer 39 kişi kanuna uygun olmayan işleri yapmasını nasıl içimize sindirelim?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Saygıdeğer vip üye Senoleker;

Başkasının yasal olmayan şeyler yapması bizim de bunu yapmamız gerektiği manasına gelmez.Sizin bahsettiğiniz yerdeki durum ne bilmiyorum ama bazı büyük şehirlerdeki işletmeler malesef kaldırım veya kamu alanı olarak kullanılması gereken yerleri işgal edercesi masa sandalye atmış ve kullanıyor durumda.Bunlar öyle yapıyor diye veya uzun süredir bu durum böyle devam ediyor diye bu yanlış doğru haline mi gelecek.Bize de yapma hakkı mı doğacak.Yada bu kanunsuzluğa belediye ceza kesince biz mağdur mu olacağız.Ayrıca bir memurun bir yerde yemek yiyip hesap istendiği için böyle bir şey yapacağını düşünmek dahi istemiyorum.Eskiden yaşanan ve filimlere dahi konu olan bu durumun günümüz Türkiyesinde bu kadar aleni yapılamayacağı kanısındayım.Bu öyle bir konu ki vergiden beli bükülmüş esnafa sorsan haklı, belediye ye sorsan o da haklı.Ancak uygulamada bahsettiğim bir sosyolojik gerçek var.Bu her zaman her yerde bu şekilde ceyeran etmiştir.Zaten önceki yazımda da örneklendirmeye çalıştım.

Nerede
    bursa, Turkey.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Bill187 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hukuk öyle bir şeydir ki işimize geldiği yerde kullanalım işimize gelmediği yerde kullanmayalım diyemeyiz.Siz madem her şeyin yasal prosedüre uygun bir şekilde işlemesini istiyorsunuz adamlarda belediye olarak gelip hukuksuz ne varsa tespit edip ceza yazmışlar anladığım kadarı ile.Bu durum hukuki bir durum olmaktan çok sosyolojik bir durum.Nasıl ki kolluk kuvvetlerine hukuki olarak kimlik soranlara ve ben haklarımı biliyorum diye üstten üstten bakanlara hukuki olarak her türlü zorluk çıkarılabiliyor, nasıl ki askerde komutana ''yasal hakkım bu benim şöyle yapılmasını istiyorum/istemiyorum'' diyenlere ''madem yasaları çok seviyorsun bizde hukuk çerçevesinde size yarından itibaren güzel bir eğitime başlayalım'' denebiliyorsa bu da öyle bir şey.Eğer hukukun yanında olmasını istiyorsanız siz önce hukuki açıdan her şeye razı olmalısınız.İşlettiğiniz yerin tüm izinleri(yapı, yemek ,ruhsat) tamsa hukuk zaten yanınızdadır.Ama yaptığınız iş yasal olarak tam değilse hukuku sadece kendi istediğiniz yerde uygulatıp sizi etkileyecek yerinde uygulatmamak söz konusu olmaz.İş yerinizdeki yapıların izinleri tam olduğu halde böyle bir şey yaşadıysanız hemen soluğu mahkemede alın.O durumda yapılan tamamen art niyete ve görevi kötüye kullanmaya girer.Durumunuzun ayrıntısı bilmediğim için bu kadar yazabiliyorum.Geçmiş olsun.
    konuyu zaten ilk başta eksik anlattım belediye ilk olarak 8 sene önce yan tarafımı otopark sahası yapıp burayı ihaleye verdiğinde benle yakından uzaktan bir alakası yoktu, mevcut işyerimi kapattım 7-8 ay dan beri bu işyerinde hiç bir ticari faaliyette bulunmuyorum, şu an işyerinin içinde ne bir masa ne bir elektronik cihaz nede tabelası var tadilat aşamasında, 250 m2 lik kapalı alanın dekorasyon işlemleri bitti, 600 mt2 lik bahçe düzenlemesi yapılıyordu oda bitti şu an belediyenin kesmiş olduğu cezaya nazaran işyerinin bahçe kısmında bulunan havuz ve şelaleye ruhsat almak için kadastrodan aplikasyon belediyeden çap bekliyorum kadastrodan aplikasyonu aldım belediyedende çap belgesi bu cuma günü teslim edilecek, pazarteside belediyeden çıkan çap belgesiyle 600mt2 lik alanın projesini çizdirip gerekli evrakları tamamlayıp ruhsat başvurusunda bulunacağim, yoksa ben ticari faaliyette bulunmuyorum yapı yemek ruhsat konularında haklısınız çalışıyor olsam kıllığına kaşının üstünde gözün var, yada garsonın tırnakları uzun saçı uzun vb gibi nedenlerle ceza keser bende paşa paşa öderim ama öyle değil işte otoparkı kurcaladım 4 bin tl cezayı yedim, hadi belediyenin kabahatlar kanunu yada ne bileyim imar kanununun herhangi bir maddesini gösterip cezayı gerekçe gösterebilirler, zaten cezayı mecbur ödeyeceğimde benim asıl amacım işyerimin önündeki yasal olmayan bu otoparkı kaldırtmak çünkü mevcut yasadada şöyle diyor "otopark yönetmeliğinin 4’ncü Maddesinin ’f’ bendinin son paragrafında, ‘otopark bedeli alınan parsellerin otopark ihtiyacının belediye ve valilikçe karşılanması zorunludur’, 9’uncu madde de ise, ‘bina içinde veya parselinde otopark yapılması mümkün olmayan yapıların durumu belediyece imar durumu ile ilgili ilk müracaat tarihinden başlayarak 30 gün içinde ilgilisine gerekçeleri ile bildirilir. Belediyeler bina otoparkı yerine otopark sorunun nasıl çözümleneceğini binanın hangi bölge veya genel otoparkından yararlanacağını da bildirmekte ve bu otoparkları tesis etmekle yükümlüdür. Bu durumda bölge veya genel otoparktan yararlananlardan ayrıca kullanım ücreti alınmaz."

işte bu yasaya dayanarak ben bu otoparkı ilk önce çevre esnaftan imza toplayıp dilekçe ile belediye müracaat etsem kaldırtma hakkım varmı ? belediyeden bir sonuç çıkmazsa mahkemeye başvurabilirmiyim ? çünkü kanunda diyorki belediye bu otoparktan maddi çıkar sağlayamaz kaldıki bu alan hazine alanı değil şahsa ait bir alan.

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    39
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

artık evlerin önünü bile otopark haline döndürdüler evimizin önünde arabamız için para veriyoruz

Nerede
    bursa, Turkey.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bahsizade rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    artık evlerin önünü bile otopark haline döndürdüler evimizin önünde arabamız için para veriyoruz
    o yol o kaldırım benim vergilerimle yaptırıldı üstüne üstlük birde arabamızı oraya koyuyoruz diye para ödüyoruz artı ne bir fiş ne bir makbuz, sonra ne oluyor bu ekonomiye ben bu otoparkı maliyeye bildirdim şu kadar araçlık ihaleye verilmiş otopark ama şu kadar araçlık işletiyorlar ne fiş ne makbuz veriyorlar dedim, maliyeciler geldi otoparkın vergi levhası yok çalışma ruhsatı yok dedim kesin okkalı bir ceza keserler, maliyeci biraz nasihat etti biraz akıl verdi dedi bir daha olmasın bu kadar aslında en güzeli bu tarz görevde olanlar memlketlerinde görev yapmayacakki adam kayırmacılık olmasın, yukarıdaki arkadaşın dediği gibi 40 kişilik esnaf aynı haltı yer bir kişi cezayı yer sonra.. ayrıca benim sıkıntılı olduğum konuda ilgin gelişmeler oluyor paylaştıkça canım türkiyem gerçeğini görün, olay aydınlığa kavuşuncaya kadar konu hakkındaki gelişmeleri yazacağım elbet birilerine örnek olurum...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

dukkan onunden otopark ucreti alınırmı

tavsanli otopark ucretleri

is yerinin onune park sorunu ile dilekce ornegi

otopark onunde arac

dukkan onunde yasal otopark saati

tavsanli kiralik daire senol kurum

Forum