+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Gizli Ayıplı Dizüstü Bilgisayar

Gizli Ayıplı Dizüstü Bilgisayar Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Gizli Ayıplı Dizüstü Bilgisayar

Merhaba, öncelikle aşağıda yer alan uzun yazımın son derece ilginç bir konu olacağını belirteyim.

Vatan Bilgisayar'dan Haziran 2009'da 1918 TL ödeyerek bir dizüstü bilgisayar satın aldım. Ürünü satın aldığım dönemde İzmir'de bir dersanede Sistem Uzmanlığı eğitmeni olarak çalışıyordum ve aradığım özelliklerin o üründe mutlaka olması gerektiğinden emin olmaya çalışmıştım.

Söz konusu ürünün katalog özelliklerinde yer alan p8600 işlemcisi Intel'in sanallaştırma adı verilen teknolojisini destekliyordu. Bu konuda Vatan Bilgisayar'daki görevliye yaptığım iş hakkında kısaca bilgi verdikten sonra ürünü satın almadan önce şu soruyu yöneltmiştim.

"INTEL'in websitesinde bu üründe yer alan işlemci modelinin sanallaştırmayı desteklediği yazıyor. Ürünü aldıktan sonra bu konuda sorun yaşamam değil mi?"

Aldığım cevap: "Lenovo Ideapad serisi bu ürün son derece iyi bir bilgisayar, ve siz sistem konusunda daha bilgilisiniz, sorun yaşamazsınız" oldu.

Ürünü satın aldım. Aradan geçen birkaç haftada işyerindeki eğitimlerin yoğun olması ve konunun içinde yer almayışı nedeniyle ihtiyaç duymadığım sanallaştırma özelliğini bir gün eğitim öncesi test etmek istedim.

Sanallaştırma ile ilgili yazılımda ilginç bir şekilde ürünün sanallaştırma özelliğinin desteklenmediği yönünde bir bildirim aldım. Masaüstü bilgisayarımda da işlemcinin desteklemesi halinde sanallaştırma konusunda bir sıkıntı olmayacağını daha önceki yıllarda edindiğim tecrübeden bildiğim üzere, ürünü üreten firmanın Türkiye'deki teknik servisini aradım.

Teknik servis konu hakkında hiçbir şekilde yardımcı olmadı. Bunun üzerine yurtdışında ürünü üreten firmanın forumlarına mesaj göndermek istedim. Nitekim, sanallaştırma desteğinin eksik oluşunu farkeden onlarca kullanıcı bu konuyu benden önce dile getirmiş, hatta üretici tarafından desteklenmeyen ve uygulandığında ürünü garanti kapsamı dışında bırakacak bir yöntem bile yayınlanmıştı.

Edindiğim bilgiye göre sözkonusu özellik LENOVO'nun INTEL ile yaptığı lisans anlaşmaları kapsamında BIOS seviyesinde kapatılmıştı ve tekrar kullanılabilmesi için resmi bir bios güncellemesi yayınlanması gerekiyordu.

LENOVO TÜRKİYE'ye ve LENOVO GLOBAL'a defalarca iletmeme rağmen resmi güncelleme bu güne kadar yayınlanmadı. Dolayısıyla ürünün işlevselliğini bozacağını düşündüğüm için alternatif yöntemi de deneyemedim.

Bu durumda, gizli ayıplı mal ile ilgili olarak dava açacağım. Sorularım:

Açılacak davanın tarafları kimler olmalıdır?

--- ÜRETİCİ, SATICI mı? Yoksa teknik destek hizmeti veren X Bilişim adındaki firma mı?

Davayı tüketici mahkemesinde mi açmalıyım?

Bir ürünün herhangi bir parçası tarafından desteklenen bir özelliğinden yoksun oluşu ürün kataloğunda/orjinal kutusunda/kitapçığında belirtilmemişse, bu söz konusu ürünü gizli ayıplı ürün yapar mı?

Dava sürecinde yine başka bir firmanın sanallaştırma desteğinin eksikliğini kabul ederek bununla ilgili bir güncelleme yayınlamış olmasını emsal göstersem, benim için bir artı puan olur mu?

Saygılarımla,

Hukuki NET Güncel Haber

Gizli Ayıplı Dizüstü Bilgisayar konulu yargıtay kararı ara
    Gizli Ayıplı Dizüstü Bilgisayar konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    263
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Gizli Ayıplı Dizüstü Bilgisayar

Neden 2 yıl sonra bu eksiklik farkedildi, öncesinde değil?Alırkende bunun için aldığınızı ifade etmişsiniz.?Hiç mi bu özellik kullanılmadı,üründe bu özellik var diye bir ,katalog belgelerde var mı?

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bilgisayarda sanallaştırma özelliğinin var olduğuna dair bir belge var mı elinizde? Eğer yoksa durumunuz biraz zor. Ayrıca talebiniz zamanaşımına da uğrayabilir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İKİNCİ KISIM: TÜKETİCİNİN KORUNMASI VE AYDINLATILMASI

AYIPLI MAL

Madde 4 - (Değişik madde: 06/03/2003 - 4822 S.K./4. md.)

Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.

Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.

(Değişik fıkra: 21/02/2007-5582 S.K./22.mad.) İmalatçı-üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçı ve 10 uncu maddenin beşinci fıkrasına veya 10/B maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre kredi veren, ayıplı maldan ve tüketicinin bu maddede yer alan seçimlik haklarından dolayı müteselsilen sorumludur. 10/B maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre kredi veren konut finansmanı kuruluşunun sorumluluğu teslim tarihinden itibaren 1 yıl süre ve kullandırdığı kredi miktarı ile sınırlıdır. Konut finansmanı kuruluşları tarafından 10/B maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre verilen kredilerin devrolması halinde dahi, kredi veren konut finansmanı kuruluşunun sorumluluğu devam eder. Krediyi devralan kuruluş bu madde kapsamında sorumlu olmaz. Ayıplı malın neden olduğu zarardan dolayı birden fazla kimse sorumlu olduğu takdirde bunlar müteselsilen sorumludurlar. Satılan malın ayıplı olduğunun bilinmemesi bu sorumluluğu ortadan kaldırmaz. *

Bu madde ile ayıba karşı sorumlu tutulanlar, ayıba karşı daha uzun bir süre ile sorumluluk üstlenmemişlerse, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslimi tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut ve tatil amaçlı taşınmaz mallarda beş yıldır. Ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı yapılacak talepler ise üç yıllık zamanaşımına tabidir. Bu talepler zarara sebep olan malın piyasaya sürüldüğü günden başlayarak on yıl sonra ortadan kalkar. Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresinden yararlanılamaz.

Ayıplı malın neden olduğu zararlardan sorumluluğa ilişkin hükümler dışında, ayıplı olduğu bilinerek satın alınan mallar hakkında yukarıdaki hükümler uygulanmaz.

Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, imalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde "özürlüdür" ibaresini içeren bir etiket konulması zorunludur. Yalnızca ayıplı mal satılan veya bir kat ya da reyon gibi bir bölümü sürekli olarak ayıplı mal satışına, tüketicinin bilebileceği şekilde tahsis edilmiş yerlerde bu etiketin konulma zorunluluğu yoktur. Malın ayıplı olduğu hususu, tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde gösterilir.

Güvenli olmayan mallar, piyasaya özürlüdür etiketiyle dahi arz edilemez. Bu ürünlere, 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümleri uygulanır.

Bu hükümler, mal satışına ilişkin her türlü tüketici işleminde de uygulanır.
    Yorumlarıma gelince

1- Ürün ayıplı maldır çünkü içerisinde kullanılan işlemcide VT-x desteği olduğu bilinmektedir. Bu durumda tüketicinin ondan beklediği faydaları ortadan kaldırdığı gerçektir.
    2- Ayıbı 30 gün içerisinde üreticiye bildirmeniz gerekmekteydi. Gizli ayıp olduğunu söyleseniz bile ayıbı farkettiğiniz anda bildirmeniz gerekirdi.
    3- Ayıbı şimdi faketmiş olsanız bile bu durumda 2 yıllık zaman aşımı aşılmış görünüyor.
    4- Herhangibir dava da muhatabınız İmalatçı-üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçıdır.
    Konu frmax tarafından (12-12-2011 Saat 21:54:25 ) de değiştirilmiştir.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum. Açıkçası bilgisayarı ilk aldığım dönemlerde özel bir kurumda eğitmen olarak görev yaptığım; projeler ve eğitimlerden dolayı fırsat bulamadığım için ürün özelliğini test etmeye fırsat bulamadım. İlk olarak yanlış hatırlamıyorsam 1-1,5 ay gibi bir süre geçtikten sonra ihtiyaç duyduğum bu özelliğin olmadığını farkettim.

Teknik servis ile telefon görüşmelerimizde de BIOS güncellemesi ile bu durumun düzeltilebileceğini ilettim.

"Neden 2 yıl beklediniz?" sorusunun cevabına gelince; basit bir yazılım güncellemesi ile kaldırılacak bu sınırlandırma için üretici firmaya şans vermek istedim. Çünkü ürünün diğer özellikleri ihtiyaçlarımı karşılıyor.

http://forums.lenovo.com/t5/IdeaPad-...er/td-p/306166

Bu başlığı incelerseniz, üretici firmaya yaptığım bildirimin yasal süre içinde olduğunu görebilirsiniz. Ancak üretici firmaya doğrudan sitesi üzerinden yapılan bu bildirim hak arayışında geçerli olur mu, olmaz mı; bilemiyorum.

Alanında uzman bir kullanıcı olsam bile ben bu gizli ayıbı ancak haftalar sonra farkedebildim. Peki durumdan hiç haberi olmayan kullanıcılar ne yapsın? Konuyu Intel'e de maille gönderdikten sonra işlemci sayfasına BIOS ile ilgili bilgiyi eklediler. Daha önce böyle bir bilgi kesinlikle yer almıyordu. Ancak bu konuyu ispatlamam oldukça güç olur...

frmax'ın gönderdiği mesajdan alıntı yapıyorum:

Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresinden yararlanılamaz.

Bu ifadeyi öne sürerek zaman aşımının reddini talep edebilir miyim peki?

Aynı sorunu araştırmalarıma göre Sony Vaio dizüstü bilgisayar kullanıcıları da yaşamış ve gelen yoğun talep karşısında Sony Vaio geri adım atmış.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı greenflash rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresinden yararlanılamaz.

Bu ifadeyi öne sürerek zaman aşımının reddini talep edebilir miyim peki?
    Buna girip girmediği kurulun / hakimin vereceği bir karar. Bana göre ortada. Şahsi kanaatim ise ağır kusur ya da hile ile gizleme olMADIĞI yönünde.

Sizin bildirimi süresi içinde yapmış olmanız sizi haklı yapar diye düşünüyorum. Ama tabii bunun delil sayılıp sayılmayacağını bilmiyorum.

Benzer bir şekilde, satın aldığım Airties markalı modemin; kutusu üzerinde, kullanım kılavuzunda ve reklamlarında yer alan bir özelliğe haiz olmadığını farkettim. Firmayı aradım. Dedikleri şu: "Modemi faturası ile banka hesap numaranız ile gönderin, parasını hemen ödeyelim". Bu özellik benim için gerekli olmadığından bir şey yapmadım. Ama bık bık etselerdi kesinlikle bağırta bağırta alırdım parayı geriye

Nerede
    ankara
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

geçmiş olsun .

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: