Merhaba,

25 Ekim tarihinde bir sanal mağaza web sitesinden yaklaşık 1500 TL değerinde bir ürün siparişi verdik. Siparişi annemin hesabından ve onun kredi kartını kullanarak gerçekleştirdik. Aynı zamanda bankanın yapmış olduğu bir kampanya ile taksit erteleme gerçekleşecekti.

30-31 Ekim tarihinde bu ürüne ihtiyacımız olmadığı için ürün elimize ulaşmadan siparişi iptal etmek için firmaya bildirimde bulunduk. Yaptığımız bildirimler hem site üzerindeki mesajlaşma-iade bölümlerinden yazılı olarak, hem de Müşteri hizmetleri [MH] birimini telefonla arayarak gerçekleşti.

MH ürünü zaten gönderdiklerini teslim almadığım sürece sorun olmayacağını ve iadenin de hızlı bir şekilde yapılacağını belirtti.

31 Ekim 2011 tarihinde iade bildirimi yazılı olarak sitedeki İADE Bildirim bölümünde oluşturulmasına rağmen, yasal süreç içinde iade gerçekleşmedi.

30 Ekim 2011 tarihinden 12 Aralık 2011 tarihine kadar geçen süre içinde firmaya yazılı ve telefonla olmak üzere defalarca iade işleminin akıbetini sorduk. Gelen cevaplar "kaydınız oluşturuldu, ilgili birime iletildi" şeklinde oldu.

Konuyu yargıya taşımadan sonuç alamayacağımızı anlayınca firmaya bir de ihtarname gönderdik. Firma 23 Kasım 2011 günü belgeyi PTT'den teslim aldı. Ancak talebimizin ihtarda geçen ek 7 işgünü sürecinde de gerçekleşmemesi sonrası şaşırmış durumdayız.

Firmayı telefonla aradığımızda son görüşmelerimizde "biz çözüm üretemeyiz, sadece kayıtları açarız" şeklinde açıklamalar yapılıyor.

12 Aralık 2011 günü firma iade için bir dekont oluşturmuş. Dekontu kabul edersek sitede alışveriş için kullanılacak hediye çeki verilecek; etmezsek para iadesi yapılacakmış. Ben dekontu kabul etmedim. Daha sonra ATM'ye gittim ve dönem işlemlerinde iadenin yapılmadığını gördüm.

Akşam bankayı arayarak kendilerine ulaşan bir iade talebi olup-olmadığını soracağız.

TÜKETİCİ MAHKEMESİ'nde dava açmak istiyoruz. Hem iadenin "MESAFELİ SATIŞLARA DAİR YÖNETMELİK'de yer alan yasal sürecinde yapılmaması, hem de paramızın gasp edilerek kredi kartımızı yeni alışverişlerde kullanamamız nedeniyle... Ayrıca süreç içerisinde firmayı defalarca aramak zorunda kalmamız ve bunun yarattığı etki nedeniyle tazminat talebinde bulunacağız.

Bu konuda değerli avukatlarımızdan dava başvurusu ve sürecinde bizim için faydalı olacak bilgileri paylaşmalarını rica ediyoruz.

Sorularım:

Firma iadeyi yasal süreçten sonra yaptığı için faiz talebimiz olabilir mi?
Süreç içinde kredi kartımızı başka bir alışverişte yetersiz limitten dolayı kullanamadığımız için yıpranma sonucu tazminat talebimiz mahkemece kabul görür mü?
Bedel iadesinin yasal süreçte yapılmaması nedeniyle haksız kazanç oluşmuş mudur?

Firmanın bu tür oyalamaları alışkanlık haline getirmemesi için Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü'ne ayrıca elimizdeki belgelerle başvuracağız.

Not: Firma oldukça popüler ve hakkında çok sayıda şikayet olan bir sanal mağazadır.