+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Eş Durumu Tayini ve Harcırah Meselesi

Eş Durumu Tayini ve Harcırah Meselesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Mersin, Merkez, Turkey.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Eş Durumu Tayini ve Harcırah Meselesi

Öncelikle böyle bir site için, emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Benim, eş durumundan dolayı tayin ve yine eş durumundan dolayı harcırahla ilgili sorularım olacaktı.

Umarım sizlerin yardımıyla ben ve benim gibi aynı sorundan muzdarip daha onlarca memur bu konuda ki açıklamalarınızla aydınlanacağız.
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

============================(SORU#8211;1)========= ======================

Eşim 28.09.2005 tarihinde KPSS sınavı neticesinde ilk defa olarak memuriyete başladı. Bağlı olduğu kurum ilk defa atandığından dolayı harcırah alamayacağını söyledi.

(S.1-a) Şimdi son olarak iptal edilen kanun hükmünde ki kararnameler dikkate alınacak olursa eşimin dava açtığı zaman harcırah alması mümkün müdür?

(S.1-b) Bunun için hangi yolları izlemesi gerekmektedir?

(S.1-c) İptal olan bu kanun hükmündeki kararnameler neticesinde, 27.04.2005'e kadar kendi isteğiyle veya ilk defa atananların yeni mahkeme kararı ile harcırahlarını almaları, bu tarihten sonra atamaları yapılan memur arkadaşların harcırahlarını alamaması, memuriyet eşitliliği açısından hala eşitsizlik sayılmaz mı? Bunu engelleyen başka bir maddemi var acaba?

Sonuçta takdir hukuk siteminin takdiridir. Ama insan sormadan edemiyor. Madem böyle bir karar alacaksınız, ilgili tarihlerden sonra ataması olan o kadar insan var onlar adına da aynı kararlar alınamaz mıydı?

(S.1-d) Şimdi 27.04.2005 ten sonra atanan onca insan tek tek dava açmak zorunda mı kalacak? Açacaksa ne gibi yol izleyecekler? Dava açılacak olursa emsal olarak bir önceki kararlar bu yeni davalarda da emsal olarak gösterilebilir mi? Çünkü konu yine harcırah ve memuriyet eşitsizliği. Ya da 27.04.2005 ten sonra atamalarla ilgili açılmış bir dava mevcut mudur?

Ben ise eşimin ilk defa memur olarak atanmasının hemen akabinde bağlı olduğum kuruma eş durumundan dolayı iki defa nakil dilekçemi verdim. Fakat ve ikisine de gitmek istediğim ilde norm kadro fazlası olduğundan dolayı ret cevabı geldi. Bu yazışmalar ve oyalamalar neticesinde, 5 ay sonra istediğim ile en yakın olan ile tayinimi yapabileceklerimi ama eşimin olduğu ile tayinimin mümkün olmadığını söylediler. Ben de yasal olarak böyle bir hakkımın olduğunu dava açarsam kesin kazanacağımı söylediğim de ise kazansam bile kurumla inatlaştığım için ilk norm kadro temizliğinde beni tekrar başka yere göndermekle (Sürmekle) tehdit ettiler. Bende daha fazla beklememek için mecburen kabul ettim.
    Şimdi her gün 1 saat başka ile gidip geliyorum ve yaklaşık olarak her ay 150,00 YTL. Yol parası veriyorum. Hâlbuki kurumum beni eşimin olduğu ile verse böyle bir sorunum da olmayacaktı. Bir de üstüne tehdit yedik.

=============================(SORU#8211;2)======== ======================

(S.2-a ) Ben bu durumda dava açıp eşimin bulunduğu ile tekrar nakil talebin de bulunabilir miyim? Bulunduğum ildeki mahkemeye mi gitmem gerekir?

(S.2-b) Kazandığım da kurumum beni bu sefer daha başka illere gönderdiğinde yeniden dava açabilir miyim?
    (S.2-c) Mahkeme benim lehime "Yeri değiştirilmemek üzere" gibi bir karar verebilir diye bazı arkadaşlardan duydum. Ama emin olamadığım için dava açmadım. Böyle bir karar verilebilir mi?

Başka ile tayinimin ardından kurumuma eş durumundan nakil için harcırah talebinde bulundum. Ama sıkı durun eşimin ilk defa memur olmasından dolayı harcıraha müstahak olmadığını, dolayısı ile benim de harcırahı hak etmediğimi ve bu yüzden harcırah alamayacağımı söylediler. Bunu yasa söylüyormuş (Eş durumundan nakil vasıtasıyla harcırah verilebilmesi, memur olan diğer eşin harcıraha müstahak olması ile mümkünmüş.)

Eşim harcıraha müstahak olur veya olmaz bu eşimin kendi kurumu ile arasında olan bir sorun ve bu durumdan eşim rahatsızsa (ki rahatsız) gider dava açar. Kazanır veya Kaybeder.

O zaman ben 5 senelik memurum eşim yeni memur ve dolayısı ile asaleti henüz tasdik olmadığından senelik izin hakkı da yok. (Eğer bu mantıkla bakarsak.) Bu durumda benimde senelik izin hak etmediğim sonucu çıkmaz mı?

=============================(SORU#8211;3)======== ======================

(S.3-a) Şimdi eşimin ilk defa memur olmasının benim kurumumla ne ilgisi var?

(S.3-b) Benim 5 senelik memuriyet haklarım, memur olan diğer eşimin haklarına bağlı olabilir mi?

(S.3-c) Bu kadar saçma bir yasa gerçekten olabilir mi? Varsa hangi yasa? Ben harcırah kanununda böyle bir şey göremedim. Ve ben bu durum da ne yapmalıyım?

Adamlar bir de gayet rahat. Yaz dilekçeni ret cevabı gelir, gider dava açarsın diyorlar?

(S.3-d) Bununla ilgili dava dilekçemi yeni atandığım ilde mi vermem gerekiyor acaba?

Biliyorum biraz uzunca oldu ama ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Lütfen bu sorularımla ilgili aydınlatıcı cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

Hukuki NET Güncel Haber

Eş Durumu Tayini ve Harcırah Meselesi konulu yargıtay kararı ara
    Eş Durumu Tayini ve Harcırah Meselesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    247
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

(S.1-a) Şimdi son olarak iptal edilen kanun hükmünde ki kararnameler dikkate alınacak olursa eşimin dava açtığı zaman harcırah alması mümkün müdür?

Cevap; harcırah kanunundan dolayı şu an ilk ataması yapılanlara harcırah ödenmesi mümkün değildir.

Cevap; Öncelikle idareye başvurması idarenin red kararından itibaren 60 gün içinde idari yargıda dava açması ve anayasaya aykırılık talebinde bulunması gerekmektedir. Anayasa mahkemesi anayasaya aykırı bulur mu bilemem. Bu konuda anayasa mahkemesine gitmiş dava var mı bilmiyorum.

(S.1-c) İptal olan bu kanun hükmündeki kararnameler neticesinde, 27.04.2005'e kadar kendi isteğiyle veya ilk defa atananların yeni mahkeme kararı ile harcırahlarını almaları, bu tarihten sonra atamaları yapılan memur arkadaşların harcırahlarını alamaması, memuriyet eşitliliği açısından hala eşitsizlik sayılmaz mı? Bunu engelleyen başka bir maddemi var acaba?

Cevap; Eşitsiz olduğu konusunda haklısınız ama harcırah kanunu yine 27.04.2005 tarihinde değiştiği için bu tarihten sonra kendi isteğiyle ataması yapılanlar yine idareye başvuracak ve idare mahkemesinde anayasaya aykırılık talebinde bulunmaları gerekir. Aksi takdirde harcırah almaları mümkün değildir. Kanun maddesi daha önce anayasaya mahkemesi tarafından daha önceden iptal edildiği için karar erken çıkar diye düşünüyorum.

Sonuçta takdir hukuk siteminin takdiridir. Ama insan sormadan edemiyor. Madem böyle bir karar alacaksınız, ilgili tarihlerden sonra ataması olan o kadar insan var onlar adına da aynı kararlar alınamaz mıydı?

Cevap; Hukuk tekniği açısından mümkün değil.

(S.1-d) Şimdi 27.04.2005 ten sonra atanan onca insan tek tek dava açmak zorunda mı kalacak?

Cevap; Evet hepsi tek tek dava açacak.

Açacaksa ne gibi yol izleyecekler?

Cevap; Süresi içinde önce idareye sonra idari yargıya başvuracak.

Dava açılacak olursa emsal olarak bir önceki kararlar bu yeni davalarda da emsal olarak gösterilebilir mi? Çünkü konu yine harcırah ve memuriyet eşitsizliği. Ya da 27.04.2005 ten sonra atamalarla ilgili açılmış bir dava mevcut mudur?

Cevap; Evet, önceki anayasa mahkemesi kararı emsal olarak gösterilebilir.

Ben ise eşimin ilk defa memur olarak atanmasının hemen akabinde bağlı olduğum kuruma eş durumundan dolayı iki defa nakil dilekçemi verdim. Fakat ve ikisine de gitmek istediğim ilde norm kadro fazlası olduğundan dolayı ret cevabı geldi. Bu yazışmalar ve oyalamalar neticesinde, 5 ay sonra istediğim ile en yakın olan ile tayinimi yapabileceklerimi ama eşimin olduğu ile tayinimin mümkün olmadığını söylediler. Ben de yasal olarak böyle bir hakkımın olduğunu dava açarsam kesin kazanacağımı söylediğim de ise kazansam bile kurumla inatlaştığım için ilk norm kadro temizliğinde beni tekrar başka yere göndermekle (Sürmekle) tehdit ettiler. Bende daha fazla beklememek için mecburen kabul ettim.

Cevap; Kim kimi sürüyor ya burası muz cumhuriyeti mi milli eğitim bakanlığı müsteşarı yargı kararlarını geç uyguladığı için 5 milyar tazminata ve 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hakkınızı arayın da kolaysa sürsünler.

Şimdi her gün 1 saat başka ile gidip geliyorum ve yaklaşık olarak her ay 150,00 YTL. Yol parası veriyorum. Hâlbuki kurumum beni eşimin olduğu ile verse böyle bir sorunum da olmayacaktı. Bir de üstüne tehdit yedik.

Cevap; Eş tayininizi dava konusu edin. Anayasaya göre ailenin birlikteliği esastır. İdare yargı kararlarında da belirtildiği gibi, ya sizi eşinizin yanına alacak, ya eşinizi sizin yanınıza alacak yada her ikinizi birleştirebilecekleri bir ile her ikinizin de atamasını yapacak.

(S.2-a ) Ben bu durumda dava açıp eşimin bulunduğu ile tekrar nakil talebin de bulunabilir miyim? Bulunduğum ildeki mahkemeye mi gitmem gerekir?

Cevap; Eşinizin bulunduğu ile tekrar atanma talebinde bulunacaksınız ret edilirse size en yakın idari yargıya başvuracaksınız.

(S.2-b) Kazandığım da kurumum beni bu sefer daha başka illere gönderdiğinde yeniden dava açabilir miyim?

Cevap; Elbette hatta bu durumda sizin atamanızı yapanlar hakkında hem manevi tazminat davası açabilirsiniz hem de görevi ihmalden dava açma hakkını doğar.

(S.2-c) Mahkeme benim lehime "Yeri değiştirilmemek üzere" gibi bir karar verebilir diye bazı arkadaşlardan duydum. Ama emin olamadığım için dava açmadım. Böyle bir karar verilebilir mi?

Cevap; Anayasanın 125 inci maddesi açık, yargı mercileri idari işlem ve eylem niteliğinde yargı kararı veremez. O arkadaşların neye dayanarak böyle söylemişler onu bilemem.

Başka ile tayinimin ardından kurumuma eş durumundan nakil için harcırah talebinde bulundum. Ama sıkı durun eşimin ilk defa memur olmasından dolayı harcıraha müstahak olmadığını, dolayısı ile benim de harcırahı hak etmediğimi ve bu yüzden harcırah alamayacağımı söylediler. Bunu yasa söylüyormuş (Eş durumundan nakil vasıtasıyla harcırah verilebilmesi, memur olan diğer eşin harcıraha müstahak olması ile mümkünmüş.) Eşim harcıraha müstahak olur veya olmaz bu eşimin kendi kurumu ile arasında olan bir sorun ve bu durumdan eşim rahatsızsa (ki rahatsız) gider dava açar. Kazanır veya Kaybeder. O zaman ben 5 senelik memurum eşim yeni memur ve dolayısı ile asaleti henüz tasdik olmadığından senelik izin hakkı da yok. (Eğer bu mantıkla bakarsak.) Bu durumda benimde senelik izin hak etmediğim sonucu çıkmaz mı?

Cevap; Burada idare haklı kanunen sizin harcırah alabilmeniz için eşinizin de harcıraha müstahak olması gerekir. 27.04.2005 tarihinde yapılan değişiklik öyle. Ama bu kanun anayasaya aykırı harcırah için başvuracaksınız. İdarenin size harcırah vermemesi doğru bir işlemdir. Ama sizin anayasaya aykırılık talebinde bulunmanız gerekir.

(S.3-a) Şimdi eşimin ilk defa memur olmasının benim kurumumla ne ilgisi var?

Cevap; Sizin kurumunuzla ilgisi yok haklısınız ama kanun öyle diyor. Peki, kanun öyle diyorsa idareciler ne yapsın.

(S.3-b) Benim 5 senelik memuriyet haklarım, memur olan diğer eşimin haklarına bağlı olabilir mi?

Cevap; Olamaz ama kanun öyle.

(S.3-c) Bu kadar saçma bir yasa gerçekten olabilir mi? Varsa hangi yasa? Ben harcırah kanununda böyle bir şey göremedim. Ve ben bu durum da ne yapmalıyım?

Cevap; Evet, gerçekten var. 6245 sayılı harcırah kanununun 10. inci maddesi

Adamlar bir de gayet rahat. Yaz dilekçeni ret cevabı gelir, gider dava açarsın diyorlar?

Cevap; Ne yapsınlar harcırah almanızın tek yolu bu, varsa başka bir çözümünüz lütfen yazın bizde bilelim.

(S.3-d) Bununla ilgili dava dilekçemi yeni atandığım ilde mi vermem gerekiyor acaba?

Cevap; Elbette yeni kurumunuzda vereceksiniz.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">

Cevap; Öncelikle idareye başvurması idarenin red kararından itibaren 60 gün içinde idari yargıda dava açması ve anayasaya aykırılık talebinde bulunması gerekmektedir. Anayasa mahkemesi anayasaya aykırı bulur mu bilemem. Bu konuda anayasa mahkemesine gitmiş dava var mı bilmiyorum.
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Daha önce tam yılını hatırlamıyorum ama sanırım 2003te de aynı karardan dolayı Anayasa Mahkemesine bir itiraz davası açılmış ve Anayasa Mahkemesi davayı kabul etip bahsi geçen maddeyi yürürlükten kaldırmıştı. Burda anladıgım kadarıyla eşitlik ilkesine aykırılık var.. Tekrar dava açsan sanırım yine aynı kararı vericektir.

Ama benim kafamı kurcalayan bişey var: Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği bir kanun hükmünü tekrar yürürlüğe sokmak Anayasaya aykırı değil midir ?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    247
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

anayasa mahkemesi bütçe kanununa dayanılarak harcırah ödemesi yapılmamasını anayasaya aykırı buldu ancak meclis 2003 den sonra harcırah kanununu değiştirdi ve ilk atamaya harcırah ödenmez dedi anayasa mahkemesi bu durumda ne karar verir bilemem.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

eş durumu tayininde harcırah

eş durumu tayini harcırah

calisan es haricah hesabi

es durumu tayininde harcirah hesaplama

harcirahta es durumu

harcırah kanununda eş durumu

es durumunda yol parasi

es tayini yol parasi

eş durumu tayin harcırahı hesaplama

es durumu atama yol parasi