+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Boşanma Sonucu Tarafıma Verilen Yüksek Tazminat Cezası...

Merhabalar;
    yaklaşık 1 yıl süren boşanma davamın neticesinde hakim boşanma isteğimi onayladı lakin karşı tarafın istediği yüksek tazminatta (maddi-manevi) küçük bir indirim yaparak tarafıma 30.000 -TL gibi yüksek bir tazminata hükmetti.Mahkeme devam ederken iş buldum ve çalışmaya başladım,polis tarafından yapılan mali analiz sonucunda şahsıma ait herhangi bir menkul ve/veya gayrımenkul olmadığı tespit edildi.Sahip olduğum tek maddiyat maaşım ki buda 1250-TL,bu arada hakim karşı tarafın istediği nafaka talebini reddetti.İkinci duruşmada hakim tarafından verilen "Tedbir Nafakası" nı yaklaşık 16 aydır ödüyorum(aylık 200-TL ödüyorum-karşı taraf bu 16 ayın 14 ayında sigortalı bir şekilde çalışıyordu ve bunuda SGK dökümanlarıyla hakime sundum).Sonuç olarak boşanma gerçekleşti ve bende tarafıma verilen yüksek maddi ceza kararına itiraz etmek için yargıtaya başvurdum;

1.Yargıtayın duruşmalı dava kararını yaklaşık 4 aydır bekliyorum,tahmini daha ne kadar bekleyeceğim?
    2.Benzer durumlarda yargıtayın tavrı nasıl oluyor?Yani maaşı haricinde hiçbir menkul ve/veya gayrımenkulu olmayan bana verilen bu ceza iptal edilebilirmi?
    3.16 aydır ödediğim tedbir nafakasını yargıtay kararına göre geri almam yada verilecek cezadan indirtmem söz konusu olabilirmi?
    4. Yargıtay süreci devam ederken tekrar bir evlilik yapmama engel bir durum varmıdır?

Teşekkür eder saygılarımı sunarım...

Hukuki NET Güncel Haber

Boşanma Sonucu Tarafıma Verilen Yüksek Tazminat Cezası... konulu yargıtay kararı ara
    Boşanma Sonucu Tarafıma Verilen Yüksek Tazminat Cezası... konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Boşanma Sonucu Tarafıma Verilen Yüksek Tazminat Cezası...

84 kişi okumuş fakat henüz bir cevap alamadım,merakla bekliyorum...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Freehope;

hangi gerekçe ile boşandığınızı yazarsanız eğer daha sağlıklı yanıtlar verilebilir. 30binTL tazminata hükmedilmesinin bir sebebi olması gerektiği kanaatindeyim. Ödemiş olduğunuz tedbir nafakasını geri alabilmeniz bence mümkün değildir. Anladığım kadarı ile boşanma davasını açan kişi sizsiniz. Ne tür bir boşanma davası açtığınızı merak ediyorum.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Boşanma nedeni "şiddetli geçimsizlik" ,karşı taraf ben mahkemeye başvurmadan önce sözlü olarak sürecin benim açımdan zorlu geçeceğini ve yüksek tazminat talebinde bulunacağını yani bir anlamda süreci benim için elinden geldiğince zorlaştıracağını söylemişti,ve dava başlangıcından sonuna kadar da bu paralelde davrandı,70.000-TL tazminat ve 1000-TL aylık nafaka talepleri ile mahkemeye geldi ki bizim ne çocuğumuz nede yıllar süren bir evliliğimiz oldu.Maksat sorun çıkarmaktı ve çıkarttıda.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Freehope rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar;
    yaklaşık 1 yıl süren boşanma davamın neticesinde hakim boşanma isteğimi onayladı lakin karşı tarafın istediği yüksek tazminatta (maddi-manevi) küçük bir indirim yaparak tarafıma 30.000 -TL gibi yüksek bir tazminata hükmetti.Mahkeme devam ederken iş buldum ve çalışmaya başladım,polis tarafından yapılan mali analiz sonucunda şahsıma ait herhangi bir menkul ve/veya gayrımenkul olmadığı tespit edildi.Sahip olduğum tek maddiyat maaşım ki buda 1250-TL,bu arada hakim karşı tarafın istediği nafaka talebini reddetti.İkinci duruşmada hakim tarafından verilen "Tedbir Nafakası" nı yaklaşık 16 aydır ödüyorum(aylık 200-TL ödüyorum-karşı taraf bu 16 ayın 14 ayında sigortalı bir şekilde çalışıyordu ve bunuda SGK dökümanlarıyla hakime sundum).Sonuç olarak boşanma gerçekleşti ve bende tarafıma verilen yüksek maddi ceza kararına itiraz etmek için yargıtaya başvurdum;

1.Yargıtayın duruşmalı dava kararını yaklaşık 4 aydır bekliyorum,tahmini daha ne kadar bekleyeceğim?
    2.Benzer durumlarda yargıtayın tavrı nasıl oluyor?Yani maaşı haricinde hiçbir menkul ve/veya gayrımenkulu olmayan bana verilen bu ceza iptal edilebilirmi?
    3.16 aydır ödediğim tedbir nafakasını yargıtay kararına göre geri almam yada verilecek cezadan indirtmem söz konusu olabilirmi?
    4. Yargıtay süreci devam ederken tekrar bir evlilik yapmama engel bir durum varmıdır?

Teşekkür eder saygılarımı sunarım...
    1- Yargıtaydan dosyanın yaklaşık 1 yılda döner.
    2- Size 30000 TL tazminat hükmedecek kadar ciddi iddialarla karşı karşıya kalmışsınız ve görünen odur ki karşı taraf bunu ispat etmiş. Bunca yüklü bir dosyada her şey olabilir. Ancak zannımca kusurlu bulunduğunuz için tazminatta değişiklik olmayacaktır.
    3- Tedbir nafakasını hiç bir şekilde geri alamazsınız. Dosyanız temyizde iken de ödemeye devam edersiniz. Nafakada mahsuplaşma gibi bir durum söz konusu değildir.
    4- Temyiz sürecinde değil evlenmek, başkası ile ilişki bile kuramazsınız. Siz yasal olarak evlisiniz. Boşanmamış olduğunuzdan evlenemezsiniz. Zina sebebiyle boşanma davası açılmasına sebep verir. Yani daha açık bir anlatımla, siz dosyanız temyizde iken birisi ile beraber olsanız, eşiniz bunu haber alsa ve deliller ve tanık ifadeleri ile ispat etse zina sebebiyle size ikinci bir dava daha açabilir.
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Abdullah Yaman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1- Yargıtaydan dosyanın yaklaşık 1 yılda döner.
    2- Size 30000 TL tazminat hükmedecek kadar ciddi iddialarla karşı karşıya kalmışsınız ve görünen odur ki karşı taraf bunu ispat etmiş. Bunca yüklü bir dosyada her şey olabilir. Ancak zannımca kusurlu bulunduğunuz için tazminatta değişiklik olmayacaktır.
    3- Tedbir nafakasını hiç bir şekilde geri alamazsınız. Dosyanız temyizde iken de ödemeye devam edersiniz. Nafakada mahsuplaşma gibi bir durum söz konusu değildir.
    4- Temyiz sürecinde değil evlenmek, başkası ile ilişki bile kuramazsınız. Siz yasal olarak evlisiniz. Boşanmamış olduğunuzdan evlenemezsiniz. Zina sebebiyle boşanma davası açılmasına sebep verir. Yani daha açık bir anlatımla, siz dosyanız temyizde iken birisi ile beraber olsanız, eşiniz bunu haber alsa ve deliller ve tanık ifadeleri ile ispat etse zina sebebiyle size ikinci bir dava daha açabilir.
    Öncelikle detaylı cevaplarınız için teşekkür ederim Abdullah bey,
    2.nci cevabınıza istinaden;boşanma davasına başlarken karşı taraf maddi 50.000-TL manevi 20.000-TL istedi ve bu isteklerini ise maddi olanı işten ayırdığımı çalışma hayatını bitirdiğimi savunarak maneviyi ise evlilik süresince kendisine fiziksel ve sözlü şiddette bulunduğumu savunarak ispatlamaya çalıştı,maddi isteğine istinaden en son çalıştığı işyerinden iş arkadaşlarının tanık olarak dinlenmesini talep ettim ve kişisel sorunlarından(insanlarla anlaşamama ve sosyal yetersizliklerinden)dolayı kendi isteği ile işten ayrıldığını beyan ederek savunmamı sundum mahkemeye,manevi tazminat talebinde ise delil olarak sunacağı dayak olayına dair hiçbir sağlık raporu ve benzeri resmi kanıt bulunmamaktadır.Evlilik süresince 2 sefer sözlü kavgalarımızı takiben polis merkezine hakkımda şikayette bulunmuştu ve bu şikayetlere istinaden Sulh Ceza Mahkemesi 2 ayrı dava açtı ve 4320 sayılı koruma yasasına göre koruma kararı alındı ki bu karar yanlış hatırlamıyorsam 6 aylık bir süreyi kapsıyordu ve süresi biteli baya oldu(her iki davada tarafıma verilen beraat kararları ile son buldu).Tüm bu olanların yanısıra boşanma davasına bakan Aile Mahkemesi bu davaların sonuçlarını beklemeden karar almıştır fakat kanımca aleyhimde olan bu davaların varlığı tazminat talebinin onaylanmasında etken olmuş olabilir.Evlilik süresince hiçbir ortak maddi kazanımımız olmadığı hatta ve hatta benimde evliliğin 6.ayından itibaren son bulduğu güne kadar çalışmamandan dolayı babamın gönderdiği harçlık(tamamının banka dekontları mahkemeye delil olarak sunuldu) ile geçiniyor olduğumuz halde ve boşanma davası sürerken polis tarafından yapılan mali analizde herhangi bir menkul ve gayrımenkul varlığımın olmadığı kanıtlandığı halde sizcede verilmiş olan bu tazminat abartılı şekilde fazla değilmi?Yargıtaydan talep ettiğim duruşmalı temyizde umud ediyorum ki kendimi aile mahkemesindekinden daha fazla savunma hakkım olur.

4.cü cevabınıza istinaden;boşanma davamıza bakan Aile Mahkemesi boşanma isteğimizi kabul etti ve resmi olarak bizi boşadı bunun yanısıra tarafıma maddi cezaya hükmetti,karşı tarafın nafaka talebini reddetti ve bana vermiş olduğu maddi cezayı temyiz hakkı tanıdı,ben boşanma kararına değilde sadece verilmiş olan maddi cezaya itiraz ettim ve bu yüzden yargıtaya başvurdum,karşı tarafta bende boşanma kararına herhangi bir itirazda bulunmadık,benim burdan anladığım ben yasalar önünde resmen boşandım fakat verilmiş olan cezaya itiraz ettim.Sizin cevabınız üzerine internette bu ve benzer sitelerde yaptığım araştırmalar sonucunda çok benzer durumların yaşanmış olduğunu ve yargıtay süreci devam ederken ilişki kurulmasında ve/veya evlenilmesinde yasal bir engel olmadığını gördüm.Yazılmış olan yazıları acaba benmi yanlış yorumladım?

Şimdiden ilgilerinize çok teşekkür eder saygılarımı sunarım...

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Freehope rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle detaylı cevaplarınız için teşekkür ederim Abdullah bey,
    2.nci cevabınıza istinaden;boşanma davasına başlarken karşı taraf maddi 50.000-TL manevi 20.000-TL istedi ve bu isteklerini ise maddi olanı işten ayırdığımı çalışma hayatını bitirdiğimi savunarak maneviyi ise evlilik süresince kendisine fiziksel ve sözlü şiddette bulunduğumu savunarak ispatlamaya çalıştı,maddi isteğine istinaden en son çalıştığı işyerinden iş arkadaşlarının tanık olarak dinlenmesini talep ettim ve kişisel sorunlarından(insanlarla anlaşamama ve sosyal yetersizliklerinden)dolayı kendi isteği ile işten ayrıldığını beyan ederek savunmamı sundum mahkemeye,manevi tazminat talebinde ise delil olarak sunacağı dayak olayına dair hiçbir sağlık raporu ve benzeri resmi kanıt bulunmamaktadır.Evlilik süresince 2 sefer sözlü kavgalarımızı takiben polis merkezine hakkımda şikayette bulunmuştu ve bu şikayetlere istinaden Sulh Ceza Mahkemesi 2 ayrı dava açtı ve 4320 sayılı koruma yasasına göre koruma kararı alındı ki bu karar yanlış hatırlamıyorsam 6 aylık bir süreyi kapsıyordu ve süresi biteli baya oldu(her iki davada tarafıma verilen beraat kararları ile son buldu).Tüm bu olanların yanısıra boşanma davasına bakan Aile Mahkemesi bu davaların sonuçlarını beklemeden karar almıştır fakat kanımca aleyhimde olan bu davaların varlığı tazminat talebinin onaylanmasında etken olmuş olabilir.Evlilik süresince hiçbir ortak maddi kazanımımız olmadığı hatta ve hatta benimde evliliğin 6.ayından itibaren son bulduğu güne kadar çalışmamandan dolayı babamın gönderdiği harçlık(tamamının banka dekontları mahkemeye delil olarak sunuldu) ile geçiniyor olduğumuz halde ve boşanma davası sürerken polis tarafından yapılan mali analizde herhangi bir menkul ve gayrımenkul varlığımın olmadığı kanıtlandığı halde sizcede verilmiş olan bu tazminat abartılı şekilde fazla değilmi?Yargıtaydan talep ettiğim duruşmalı temyizde umud ediyorum ki kendimi aile mahkemesindekinden daha fazla savunma hakkım olur.

4.cü cevabınıza istinaden;boşanma davamıza bakan Aile Mahkemesi boşanma isteğimizi kabul etti ve resmi olarak bizi boşadı bunun yanısıra tarafıma maddi cezaya hükmetti,karşı tarafın nafaka talebini reddetti ve bana vermiş olduğu maddi cezayı temyiz hakkı tanıdı,ben boşanma kararına değilde sadece verilmiş olan maddi cezaya itiraz ettim ve bu yüzden yargıtaya başvurdum,karşı tarafta bende boşanma kararına herhangi bir itirazda bulunmadık,benim burdan anladığım ben yasalar önünde resmen boşandım fakat verilmiş olan cezaya itiraz ettim.Sizin cevabınız üzerine internette bu ve benzer sitelerde yaptığım araştırmalar sonucunda çok benzer durumların yaşanmış olduğunu ve yargıtay süreci devam ederken ilişki kurulmasında ve/veya evlenilmesinde yasal bir engel olmadığını gördüm.Yazılmış olan yazıları acaba benmi yanlış yorumladım?

Şimdiden ilgilerinize çok teşekkür eder saygılarımı sunarım...
    Sayın üye...
    Genel anlamda evliliklerde sorunların çözümünde tabir caizse bıçak kemiğe dayanmadan dışarıdan destek alınmaz, yada korunma istenmez. Eğer bir kadın yolunda giden bir evlilik içerisinde (durduk yere) Polise başvuruyorsa, ki sizin eşiniz 2 kez başvurmuş, ailenin korunmasına dair kanun gereği tedbir talebinde bulunuyorsa, ki sizin eşiniz bu talepte bulunmuş, kanun uygulayıcılar da bu taleplere uygun yanıtı verip tedbir kararını uygulamışsa 2 durum sözk onusudur.
    Ya erkek saf ağzı var dili yok birisidir, kadın şizofrendir ve sırf bela olsun diye polis ve mahkeme aracılığı ile kocasına tedbir kararı uygulatıyordur. ve bunu o kadar inandırıcı bir rol yeteneği ile yapıyordur ki polisi de mahkemeleri de kandırıyordur.. Ya da cidden ortada kadına uygulanan bir şiddet vardır. şiddetin psikolojik yada fiziksel olmasının önemi yok. Ama vardır.
    Bu benim şahsi kanaatim olmakla birlikte genel anlamda ve düz mantıkla bakıldığında da durum böyledir.
    Sizin durumunuza gelince; elbetteki geçmişinizdeki bu olaylar sizin hakkınızda hüküm verilmesinde büyük rol oynamış. Tazminat kişinin uğradığı maddi ve manevi zararın tazmin edilmesi ile ilgili bir karardır. Kişinin yaşadığı maddi ve manevi travmanın büyüklüğü ile orantılıdır.
    Muhtemelen (sizin anlatımlarınıza istinaden) Yargıtayda da karar değişmeyecektir. Tabii haklılığınızı ve kusursuzluğunuzu ortaya koyacak yeni argümanlar yoksa elinizde.

Yerel Mahkemede (aile mahkemesi) boşanmanız yönünde alınan karar onanarak sizlere tebliğ edilmediği sürece yeniden evlenemezsiniz. Kararın size tebliğ edilmesi, Nüfus Müdürlüğüne de bildirilmesi gerekmektedir. Konu ile detaylı bilgiyi ilgili Aile Mahkemesi Kaleminden de edinebilrisiniz..

Geçmiş olsun..
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    izmir
    İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yeni bir konu açmadan burda bir soru sormak istiyorum..reskont faiz nedir ve nasıl hesaplanır..mesela bir dava 2009 yılında açılmış olsun 3 yıl sürmüş ve 15000 tl maddii,15000tl manevı tazmınat verilisin..faiz ne kadar tutar..

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

boşanmalarda enyuksek nafaka nekadardir

bosanma davasinda en yuksek tazminat

bosanmada en

en yüksek boşanma tazminatı

zina sebebiyle boşanmada tazminat

boşanma davasında abartı

bosanmalrda kesilen manevi tazminatlar

2015 in en yuksek tazminatli bosanma davalari

bosanirken en yuksek tazminat

boşanmalar da en yuksek tazminat ne