+ Konuyu Yanıtla
2 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 69 ileti bulundu.
    Nerede
    ANKARA
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Serviste 30 işgününü aşan laptop ve sonuç tüketici mahkemesi

merhabalar öncelikle hepinize cevaplarınız için çok teşekkür ederim..olayı birde sizin yanıtlanırız cercevesinde tekrar gözden geçirdim ve aklımda bi iki soru belirdi..bu sorulara tam yanıt olabilecek bi kaynakda bulamadım acıkcası..
    şimdi benim laptopun arızası benim hatamdan kaynaklandı..yani garanti kapsamında olmayan bi durum söz konusu oldu.ancak ben ücretli tamir yaptırdığım için servisine yine 30 iş günü prosedürleri aynen geçerlimidir değilmidir? acer bana ücret iadedi yapmama nedenini garanti dışı arıza olması sebebine dayandırmıyor ücret yatırılmama bahanesini ortaya koyuyor..bu durumda bende şöyle düşündüm;"garanti dışı arızalarda 30 iş günü işlemeseydi bunu dayanak gösterip itiraz ederlerdi"..bu sorum çok önemli bunu yanıtlarsanız sevinirim.
    ikinci olarakda firma thh kararına itirazını 15 gün içinde yapmadı.hatta 15 şubatta karar geçti ellerine ama bugüne kadar benim elime kararı redettiklerine dair bir belge göndermediler.sadece sözlü olarak değişim ve iade yapmayacaklarını söylediler.ben bu durumda firma 15 günlük itiraz hakkını kullanmadığı için thh kararını icraya koyabilirmiyim?

Hukuki NET Güncel Haber

Serviste 30 işgününü aşan laptop ve sonuç  tüketici mahkemesi konulu yargıtay kararı ara
    Serviste 30 işgününü aşan laptop ve sonuç  tüketici mahkemesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    600
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yönetmelik ilgili maddelerini alıntıladım. Bir zahmet okursanız çok açık yazıyor.
    Tüketici sorunları hakem heyeti kararının bağlayıcı olmadığı siz yazdınız.
    (Miktar nedeni ile.)Tüketici Mahkemesinde davanız devam ederken neden böyle bir soru sorduğunuzu anlayamadım.

Nerede
    ANKARA
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Phantom of law rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yönetmelik ilgili maddelerini alıntıladım. Bir zahmet okursanız çok açık yazıyor.
    Tüketici sorunları hakem heyeti kararının bağlayıcı olmadığı siz yazdınız.
    (Miktar nedeni ile.)Tüketici Mahkemesinde davanız devam ederken neden böyle bir soru sorduğunuzu anlayamadım.
    merhaba,
    alıntılarınızı okudum tabiki ancak eksik yazmışsınız..sizin yazdığınız kanun maddeleri benimde işime geliyor ama keşke o yazdığınızla sınırlı olsa..ben şimdi o yazdığınız kanun maddelerini etkisiz kılan devamındaki maddeyi yazıcam..

Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına
    Dair Yönetmelik

Madde 14- Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın;
    a) Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, belirlenen garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yıl içerisinde; aynı arızanın ikiden fazla tekrarlanması veya farklı arızaların dörtten fazla meydana gelmesi veya belirlenen garanti süresi içerisinde farklı arızaların toplamının altıdan fazla olması unsurlarının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması,
    b) Tamiri için gereken azami sürenin aşılması,
    c) Firmanın servis istasyonunun, servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırasıyla satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçı-üreticisinden birisinin düzenleyeceği raporla arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi,durumlarında, tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranında bedel indirimi talep edebilir.
    Kullanım Hatası
    Madde 17- Tüketicinin malı kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanmasından kaynaklanan arızalar hakkında Yönetmeliğin 13 ve 14 üncü madde hükümleri uygulanmaz.

buda başka bi yönetmelikten;

SANAYİ MALLARININ SATIŞ SONRASI HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    Servis İstasyonlarının Sorumlulukları
    Madde 10-
    Kullanım ömrü süresince, malın bakım ve/veya onarım süresi, garanti süresi içerisinde mala ilişkin arızanın servis istasyonuna bildirimi, garanti süresi dışında ise malın teslim tarihinden itibaren 30 iş gününü geçemez.
    Servis istasyonları tarafından verilen montaj, bakım ve onarım hizmetiyle ilgili olarak, bir yıl içerisinde aynı arızanın tekrarı halinde herhangi bir servis ücreti alınmaz. Tüketicinin malı kullanım kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanmasından kaynaklanan arızalar bu madde kapsamı dışındadır.

yani anlayacağınız eğer cihazı siz bozduysanız yasal bir boşluk söz konusu.benim şu anda dayanak olarak elimde sadece 15 günlük süre içinde yazılı olarak itiraz etmemeleri kaldı.. bana dayanak olablilecek bi kanun maddesi bulamadım ücretli onarımlarla ilgili..bunun dışında 17.madde yüzünden büyük olasılıkla kaybedebilirim davayı.
    bi avukat arkadaşım 15 gün içinde itiraz etmedikleri için icraya koymamı söyledi hakem heyeti kararını bende koydum bugün..açıkcası 17.maddeyi öğrendikten sonra tek umudum bu itiraz sürelerini kullanmamaları ve hakem heyeti kararının kesinlik kazanmış olması..bu şekilde icra yolu ile alabilirim umarım..
    birde dava devam ederken neden böyle sorduğumu anlayamışsınız anlatayım;eğer bu 17.madde yüzünden davayı kaybedeceğim kesinleşirse davadan önce davayı geri çekicem çünkü kaybettiğim takdirde karşı tarafın mahkeme masraflarınıda ödemek zorunda kalıcam.umarım sorduğum soru şimdi anlam kazanmıştır..yardım ederseniz çok sevinirim.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    600
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arızanın garanti kapsamında olmadığını siz yazdınız. BU nedenle garanti yönetmeliğinden yararlanmanız elbette mümkün değil.BU nedenle garanti ile ilgili hükümler sizi ilgilendirmiyor diye yazmadım.
    Ayrıca siz TSHH ne başvurdunuz ve haklı olduğunuza dair karar almadınız mı?
    Yönetmeliği farklı yorumluyorsunuz" Servis istasyonları tarafından verilen montaj, bakım ve onarım hizmetiyle ilgili olarak, bir yıl içerisinde aynı arızanın tekrarı halinde herhangi bir servis ücreti alınmaz. Tüketicinin malı kullanım kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanmasından kaynaklanan arızalar bu madde kapsamı dışındadır.
    Servis garanti dışında kalan onarım içinde garanti verir. Altını çizdiğiniz bölüm bu garantiyi anlatıyor. BU garanti de sizin hatanız halinde geçersiz olur diyor.
    Vestel bilgisayarda aynı sorunu yaşadım. Garanti süresi dolduktan sonra 30 iş günü içerisinde anakart temin ederek onarımı yapamadılar. İzmir 1. Tüketici Mahkemesi 2009/269 esas sayılı karar ile iade talebini kabul etti.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    600
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Phantom of law rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hak aramak bir görevdir. Sonunda kaybedersem karşı tarafın avukat parasını da ben ödeyeceğim diye bir mantık olmaz.
    Sayın Gizemmmm bağlayıcı olmayan TSHH kararı sonrası Tüketici Mahkemesinde dava açmış. TSHH bir bilirkişi raporuna dayanıyor mu dayanmıyor mu? Dosyada hukuka uygun olmayan bir değerlendirme yada kanuni sürelerin hesabında bir hata var mı bunlar önemlidir. İlgili serviste geçen süre 30 İŞ GÜNÜ olan azami tamir süresini geçti ise bu artık açık kanun hükmüdür.Yinede dosya içeriğine tam vakıf olmadan kısacık sınırlı bilgiler ile merak etmeyin kesin kazanırsınız denilemez. Ben kendi bilgisayarım için benzer davayı açtım ve kazandım. Ancak dediğim gibi yazdığım konularda ve süre hesaplamada hiçbir yanlışım yoktu.
    Bir servis ücretinin peşinen ödeneceğine dair açık bir yasal düzenleme bilmiyorum.
    Sizin bu davayı kazanıp yada kaybedeceğinize dair yorumu ilk başta yapmıştım zaten. Konuyu zaten Tüketici mahkmesine taşıdınız. Sürelerde bu hesaplarda birsorun hata yoksa rahat olun. Ayrıca TSHH bilirkişi raporu almadı mı?

Nerede
    ANKARA
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

tshh kararında bilirkişi raporu yok..dün gittim sordum bilirkişi raporu varmı diye yok dediler.tshh ne başvurduğum dilekçeme arızanın garanti dışı arıza olduğunu yazmamıştım ben..ama yinede paranın bana iadesine karar vermişler.ancak mahkemede bilirkişi raporu olacağı için ve bu 17.maddeden firma kendini savunursa ben nasıl savunma yapıcam onlara karşı bilmiyorum şimdi..
    @Phantom of law
    "BU garanti de sizin hatanız halinde geçersiz olur diyor."
    işte bende bu yazdığınız madde yüzünden korkuyorum bilgisayar benim hatam neticesinde servislik oldu.ve servis tarafındanda kullanıcı hatası olduğu belirlenmiş durumda zaten.

sizin davayı kazanmanız çok sevindirdi bana cesaret verdi biraz.ama benimle aynı durumda garanti kapsamı dışında olmanıza rağmen hangi maddeye dayanarak ve ne savunma yaparak kazandınız davayı yazarmısınız tam olarak?
    ben dün bi avukatın yönlendirmesiyle firma 15 günlük yasal itiraz hakkını kullanmadığı için icraya koydum hakem heyeti kararını.avukat bana onlar itiraz etmediği için 15 günde bu tshh kararının kesinleştiğini söyledi.şimdi bun icraya da itiraz edebilirlermi?zaten 15 günlük itiraz hakları geçmiş edemezler sanırım burdan bi şans doğuyor bana sanırım ne dersiniz?

ahaltuner Misafir

Sayın gizemmmm,
    Karşı tarafın Hakerm Heyeti Karırının kendisine tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde Karara itiraz hakkı var.Yazdığınızdan bu süre içerisinde karara itiraz edilmemeiş olduğu anlaşılıyor.Bu durumda karar kesinleşmiştir.Ancak karar konusununHakem Heyeti Kararının bağlaycı olabilmesi veya icraya koyabilme sınırını aştığından icraya koyamazasınız.Ancak siz Tüketici Mahmesine dava açarak bu kakrın dedlil olarak kullanılmasını sağlayabiliri ve sonrasında icraya koyabilirisniz..
    Saygılarımla..

Nerede
    İzmir
    İletiler
    600
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Gizemmmmm
    Siz garanti kapsamında onarım peşinde değilsiniz. 30 iş günü içinde arızanızın giderilmesi ile ilgili haklı şikayetiniz var. Sizin korktuğunuz madde, garanti bitse dahi bir onarım yapıldığında bu onarımında garantili olcağını söylüyor. Ayrıca sizin hatanız varsa bu garantinin geçerli olmayacağını söylüyor. Konunun 30 iş günü içinde tamir zorunluluğu ile ilgisi yok ki.
    Bu maddeyi tüm üst bölümü kapsarmış gibi yorumluyorsunuz.

Nerede
    ANKARA
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

@ahaltuner
    teşekkür ederim yanıtınız için ancak görüştüğüm bi avukat arkadaş var o kararı icraya koymamı söyledi 15 günü geçtiği bende bugün koydum icraya resmen..
    @Phantom of law
    sizede teşekkür ederim tekrar ama anlayamadım yazdıklarınızı."" Ayrıca sizin hatanız varsa bu garantinin geçerli olmayacağını söylüyor. "" yazmışsınız..tamam işte bende bunu söylüyorum benim hatam var.yani garanti geçersiz.

şimdi sanayi mallarınının satış sonrası hizmetleri hakkında yönetmelikde bizi ilgilendiren madde şu:

""Kullanım ömrü süresince, malın bakım ve/veya onarım süresi, garanti süresi içerisinde mala ilişkin arızanın servis istasyonuna bildirimi, garanti süresi dışında ise malın teslim tarihinden itibaren 30 iş gününü geçemez.
    Servis istasyonları tarafından verilen montaj, bakım ve onarım hizmetiyle ilgili olarak, bir yıl içerisinde aynı arızanın tekrarı halinde herhangi bir servis ücreti alınmaz. Tüketicinin malı kullanım kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanmasından kaynaklanan arızalar bu madde kapsamı dışındadır
    ."" ben bu maddeyi yorumlayamıyorum gerçekten.anlamadım yani ne demek istiyor.30 işgününü ne geçemez diyor?bide kullanım kılavuzundakilerden aykırı kullanımlardaki arızalarda bütün bu maddemi geçersiz yoksa""Servis istasyonları tarafından verilen montaj, bakım ve onarım hizmetiyle ilgili olarak, bir yıl içerisinde aynı arızanın tekrarı halinde herhangi bir servis ücreti alınmaz. "" kadarımı geçersiz?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    600
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı gizemmmm rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    benim dava açma nedenim acer ın hakem heyeti kararına itiraz edeceğini söyleyerek işleme koymaması..benim laptopum 1499 tl hakem heyeti kararı zaten 930 küsür (tam bilmiyorum) üzerindeki kararlar için bağlayıcı olmadığı için acer telefon görüşmelerimizde sözlü olarak bana ve satın almış olduğum electroworld firmasına bu kararı uygulamayacağını ve kararan itiraz edeceğini belirtti.bende bu nedenle mecburen kararla beraber tüketici mahkemsinden dava açtım.
    BU satırlar size ait değil mi?
    Sınırın dışında olan bir tutar için nasıl icra yaptığınızı anlayamadım. İlamlı icra yapamazsınız. Çünkü elinizdeki kararı ilam hükmü yoktur.İlamsız icra yaparsanız ortada derdest bir davanız var. BU sebeplebile itiraz etseler haklı değiller mi? Bir dilekçe ile takip duracak Anlaşmazlık konusu yargıya taşınmış ve yargının vereceği bir karar bekleniyor. Yargı size haksızsınız derse ne yapacaksınız o takdir de? Kusura bakmayın sizin notlarınızda izah edilemeyen tezatlar var. Ben çok ikna olmadım.Hem itirazlarınıza hem konu hakkında verdiğiniz bilgilerinize.
    Yönetmeliği açıklamaya çalıştım onu bile farklı anlatmaya çalışmaktasınız. TSHH neden sizi haklı buldu o zaman yanıtı da kendiniz verin.
    Konu Phantom of law tarafından (17-03-2010 Saat 09:57:02 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: