+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Alkol denetimi, araç sürücüsü farklı

Alkol denetimi, araç sürücüsü farklı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Alkol denetimi, araç sürücüsü farklı

Değerli forum üyeleri. forum yaklaşık 1 haftadır araştırıyorum. Ancak, spesifik özellikleri itibariyle buna benzer konuya rastlamadım. Vuku bulan olayla ilgili olarak kimseyi zan altında bırakmak istemediğim için yerler farklı olarak anlatılmıştır. Açmayı açtığım davanın konusu:

DAVANIN KONUSU:..../2010 tarihinde saat ’da yapılan trafik kontrolü sırasında, araç sürücüsü olan Bayan yerine, aracın arka koltuğunda oturan Bey sürücü olduğu iddiasıyla zor kullanılarak alkol muayenesine götürülmesi sonucunda, alkol metre cihazıyla yapılan ölçüm ile 0.79 promil alkollü olduğunun tespit edildiği gerekçe gösterilerek, ehliyetine el konulması nedeniyle dava konusu işlem tesis edilmiştir.

Açmayı düşünmüş olduğum davanın konusu özetle bu. Yaşanan geçek olaylara gelecek olursak.
    Olay günü eşim, ben ve alt komşularımızla birlikte yemeğe gittik. yemekte ben 2 duble rakı içtim. Alkolü fazla almak istemiyordum çünkü ertesi gün mesai vardı. Kendimde küçükte olsa bile bir çakırkeyiflik dahi hissetmediğim için arabayı kullanabilirim dedim. Ancak restorandan çıktıktan hemen sonra yaklaşık 200 metre sonra, ilerde (700-800 metre) ekip arabaların ışığını gördüm. Arabayı sağa çekerek direksiyonu eşime verdim. İlerde ekip arabası bizi çevirdi. önce eşimden ehliyet ve ruhsatı istedi. Eşim ehliyet ve ruhsatını ibraz ettikten sonra komşumuzu işaret ederek; "sizi ilerden gördüm. eşinizle yer değiştirdiniz ve sizden önce çevirdiğimiz araçta sizi ihbar etti dedi. doğal olarak ben karşı çıktım. (bunun bir önemi yok denetim sırasında şöför mahalinde eşim oturuyor gerekçesi ile) Ancak polis birden tersleşmeye başladı. Arkadaşın hakkında alkol muayinesi yapacağız dedi. tabi biz ısrarımızda direniyoruz. En sonunda polis bak bana dürüst ol sana yardımcı olucam dedi. Bende bunun üzerine yer değiştiren arkadaş değil bendim dedim. Polis: Tamam o zaman seni götüryoruz alkol muayenesine dedi. Gitmez isem zor kullanacağını belirterek beni ilçe hastanesinde, alkol muayenesine götürdüler. Buraya götüren polis arkadaş iyi niyetiyle; "abi git bol bol su iç. ondan sonra gir teste.. promilin daha az çıkar" dedi Tabi ben sürücü olmadığım gerekçesi ile gerek yok dedim. (çünkü o sırada korakola gidince itazımı ifade tutanağına aldırmayı düşünüyordum"
    neyse uzatmadan, alkolmetre ile yapılan ölçüm sonucu 0,79 promil alkollü olduğum tespit edildi.

Karakol ise ayrı hikaye. Tam bir komedi ve hukuksuzluk. Ne benim, ne eşimin, ne komşularımızın ifade verme isteğini dikkate almadılar. Ben ehliyetimi vermiyeceğim dedim. Gerekirse gözaltına alın dedim. Amir olduğunu söyeleyen biri; "Arkadaşım ver ehliyetini kafanı yorma. Bi çaresini bulacağız" (inanın o ifadeden her anlamı çıkarabilirsiz. Halledeceği anlamında) diyerek ehliyetimi aldı. Sonra geri istediğimde; "Kardeşim sana kim ehliyetini ver dedi.! Vermeseydin zorlamı aldık!!!!" şeklinde birden tersleşti.
    İsterseniz, yine isim ve yer vermeden hikayenin tamamını anlatabilirim.Tam bir hukusuzluk, drama komedi" Bunu yaptıkları insanlar Türkiye'nin iyi üniversitelerinden mezun olmuş, hepsi kamuda kariyer meslek sahibi insanlar.

Burada bana şu eleştiriyi getirebilirsiz;"Böyle ahkam kesiyosunda sen niye polisi kandırmaya çalışıyorsun. niye arabada yer değiştirdin."

Bu tip eleştilere şimdiden cevabım; Ben kimseyi kandırmaya çalışmadım. O gün, o yerde, polisin tespit anında aracı kullananın farklı olduğunu söyledim. Bunu karakol'da da söyledim, kontrol ekibinede söyledim, şimdi sizede söylüyorum.

Hukuksuzluk dediğim. Polis aracı durdurduğunda eşim yerien sanki sürücü benmiş gibi işlem yapıyor. Yoksa, polis; "evet tespit anında arabayı şöför koltuğunda bayan oturmaktaydı. Ancak kayıt, tanık, vs gibi delillerden sürücünün bay ile yer değiştirdiği tarafımızdan tespit edilmişdir." şeklinde bir işlem yapsa idi. Buna kesinlikle itirazım olmazdı. O durum karşısında hukuki neler yapabilirim onu araştırırdım (Örneğin TCK'nın etkin pişmanlıkla ilgi hükümler olabilir.)

Bu şekilde İdare mahkemesine dava açmayı düşünüyorum hatta savunma dosyamı hazırladım. Olayla ilgili olarak, savunma dosyamda da size anlattıklarım geçiyor. Birde 3 şahitin, eşim ve komşularımız, noter onaylı ifadeleri. Notere sadece; "şunun tarafından yanımızda kaleme alınmıştır" şerhini onaylatmaya çalışacağız. Bunun nedeni idare mehkemelerinin 1000 TL'yi geçmeyen davalarda duruşma talebini dikkate almamasından kaynaklanıyor

Buraya kadar Anlattıklarımdan sonra

1- Hakimin tanık ifadelerini dikkate alma gibi bir ihtimali varmı. Yoksa, polisin tuttuğu tutanaklarımı dikkate alır.(Polis tutanaklarına itirazi kayıtla imza atmak istedim attırmadılar)
    2- Forumda bir yerde okumuştum. Böyle bir davada "adaleti yanıltma" gibi bir gerekçeyle polisler savcılağa suç duyurusunda bulunabilirmi?
    3- Böyle bir davayı kazanma ihtimalimiz nedir.

Merak edenler için daha olayın ertesi günü var. Orda da neler oluyor neler, Türkiye'de adamın olunca neler yaptırabilirsin.

Not: Ben kamu kurulışunda çalışan bir denetim elemanıyım. Vergi ile ilgili sorularınıza cevap verebilirim.

Hukuki NET Güncel Haber

Alkol denetimi, araç sürücüsü farklı konulu yargıtay kararı ara
    Alkol denetimi, araç sürücüsü farklı konulu hukuk haber
    Konu ramses75 tarafından (18-02-2010 Saat 11:22:27 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: alkol denetimi, araç sürücüsü farklı

Başınızdan geçeni dikkatle okudum.
    Size şunları kesin olarak söyleyebilirim ki;
    Böyle bir dava açmanız halinde kazanma ihtimaliniz yoktur. Polis tutanakları dikkate alınacaktır. Kaldı ki, siz de ifadenizde denetimden hemen önce sürücü değiştirildiğini kabul etmektesiniz. Bunu kabul etmeseniz de durum değişmeyecektir. Boşuna yargı gideri öder ve kazanma beklentisine girersiniz. Olayı kafanızda bitirerek cezanıza katlanın. Ayrıca TCK'daki etkin pişmanlık hükümlerinin olayınızla ilgisi bulunmamaktadır.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Başınızdan geçeni dikkatle okudum.
    Size şunları kesin olarak söyleyebilirim ki;
    Böyle bir dava açmanız halinde kazanma ihtimaliniz yoktur. Polis tutanakları dikkate alınacaktır. Kaldı ki, siz de ifadenizde denetimden hemen önce sürücü değiştirildiğini kabul etmektesiniz. Bunu kabul etmeseniz de durum değişmeyecektir. Boşuna yargı gideri öder ve kazanma beklentisine girersiniz. Olayı kafanızda bitirerek cezanıza katlanın. Ayrıca TCK'daki etkin pişmanlık hükümlerinin olayınızla ilgisi bulunmamaktadır.
    Sayın Hakkarili Arzuhalci, yapmış olduğunuz yorumlar için teşekkür ederim. Kendi kanaatimce de davayı bu şekilde kaybederiz gibi geliyor. Ancak, Yeni bir bilgi edindim. Polisler yaptıkları işlemi, bir şahsın ihbarı ile desteklemişler. Yani bir vatandaş polislere bizi ihbar etmiş. Sonrada gece saat 3 te gelip sözlü ihbarını yazılı olarak tekrar etmiş. Ne kadar düşünceli bir vatandaş. Olay geçtikten tam 5 saat sonra gelip yazılı ifade veriyor. Ve gecenin o karalığında benim tarifimi en ince detaylarıma kadar tarif ediyor. Ben olsam ve beni polis yapmış olduğum ihbar için gecenin 3'nde çağırsa; "yarın gelirim. günler torbayamı girdi." derim Zorlasalar."gelmiyorum gelde al" derim. daha da zorlasalar; "Ne ihbarı kardeşim. Ben 1 saat önce yaptığımı hatırlamıyorum" derim. Tabi işin bu kısmı biraz mizahi. Ancak şu kesinki gece 3 te ifade vermeye gitmem.

Neyse konumuza dönecek olursak. Bu durumda polisler ihbarcı vatandaşın dediği bilgileri dikkate alıyor ve işlem yapıyor. Ancak bizim itirazlarımızı dikkate almıyor. En önemli husus tutanaklarda eşimin sürücü koltuğunda oturduğundan bahsedilmiyor. Ben şlemin bu tarafıyla yani konu yönünden iptal için gerekçe oluşturabilir diye düşünüyorum. Yani mahkeme yapılan işlemi konu veya şekil yöünden iptal edebilirmi diye soruyorum.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olayınızda bahsettiğiniz vatandaşın sizi ihbar etmesi üstüne üstlük olaydan bir hayli süre geçtikten sonra karakolda bu ihbarını yazılı ifadeye dökmesi günümüz koşullarında hayatın olağan akışı içerisinde bana da pek mümkün görünmüyor. Polis gözüyle gördüğü sürücü değiştirdiğiniz gerçeğini desteklemek için böyle bir şey söylemiş olablir.

Ancak bu durum davanın aleyhinize sonuçlanması konusunda sizin açınızdan olumlu bir etki yapmayacaktır.
    Konu Hakkarili Arzuhalci tarafından (18-02-2010 Saat 16:49:32 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Olayınızda bahsettiğiniz vatandaşın sizi ihbar etmesi üstüne üstlük olaydan bir hayli süre geçtikten sonra karakolda bu ihbarını yazılı ifadeye dökmesi günümüz koşullarında hayatın olağan akışı içerisinde bana da pek mümkün görünmüyor. Polis gözüyle gördüğü sürücü değiştirdiğiniz gerçeğini desteklemek için böyle bir şey söylemiş olablir.

Ancak bu durum davanın aleyhinize sonuçlanması konusunda sizin açınızdan olumlu bir etki yapmayacaktır.
    yani dört kişinin benim lehime ifade vermesine karşın, bir polisin veya ihabarcının gözlemi daha kıymetli.

bende denetim elemanıyım. yukarda anlattığım gibi bir vatandaşa ceza kessem anında soruşturma geçiririm. Yazdığımız raporlar somut delillere dayanmak zorundadır.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Alkol denetimi, araç sürücüsü farklı

Arkadaşlar foruma üye olalı 2 gün oldu ve kendi uzmanlık alanında sorulan her soruya cevap verdim. lütfen sizde bu konu ile ilgili olarak görüşlerinizi paylaşın
    Konu ramses75 tarafından (20-02-2010 Saat 14:30:16 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    52
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Hakkarili Arzuhalci, yapmış olduğunuz yorumlar için size iki gündür özel mesajdan teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Ancak forum formatı buna izin vermiyor. Bu nedenle yapmış olduğunuz yorumlar için size teşekkürlerimi burdan paylaşıyorum.
    Konu ramses75 tarafından (20-02-2010 Saat 14:31:24 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    105
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Davanız konusunda gelişmeler nasıl olur yorum yapmam, ancak, "Damdan düşenin halinden gene damdan düşen anlar" mantığıyla, size bir açıklama yapayım;

Olayın oluş tarihini takip eden 5 Yıl içinde bir daha alkollü yakalanırsanız,

1-İlkinden 1,5 kat fazla para cezası alıyorsunuz,

2-Ehliyeti geri almadan yakalanırsanız, bir de mahkemeden "Ehliyetsiz araç kullandığınız için" para cezası alıyorsunuz (Gıyabında yargılanırsınız, haberiniz olmaz)

3-İlk yakalanmada, ehliyetinizi, 6 ay sonra, dilekçe yazıpta istiyorsunuz.
    Ama, 2. defa yakalanırsanız SÜDGE eğitimi almak zorundasınız.
    Bu eğitimi, ehliyetinizi almaya 5-6 ay varken alın, gününü beklerseniz, süreniz en az 2 ay artıyor.
    SÜDGE eğitimi tam bir zulüm, sonunda bir imtihan var, 4 hafta sonra bir imtihan daha.

4-Siz en iyisi, alkol alırsanız eve taksiyle dönün, inanaın çok ucuza maloluyor.
    Çünkü, biri gelip size vursa ve % 100 suçlu olsa, eğer o alkolsüz siz alkollü iseniz siz % 100 suçlu oluyorsunuz, ve karşı tarafa sigorta tazminatı ödüyorsunuz.

5-Geçmiş olsun.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ramses75 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Hakkarili Arzuhalci, yapmış olduğunuz yorumlar için size iki gündür özel mesajdan teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Ancak forum formatı buna izin vermiyor. Bu nedenle yapmış olduğunuz yorumlar için size teşekkürlerimi burdan paylaşıyorum.
    Sayın Ramses75,
    Teşekkür ederim. Size göre eski üye olmama rağmen zaman zaman benim de sorulalarıma cevap alamadığım oluyor. Site kurallarına göre kimsenin cevap verme zorunluluğu bulunmuyor, bu nedenle de kimse cevap vermeyince sineye çekiyoruz.

Anlıyorum kötü bir durumla karşı karşıyasınız ve mümkün olabildiğince çok üyenin görüşünü alarak karar vermek istiyorsunuz ancak size daha önce de yazdığım gibi bu tür bir davadan sonuç alma olasılığınız bence yok. Diğer arkadaşlar da görüşlerini belirtebilirler konu tartışmaya açılır en doğru sonuca ulaşılır umarım.

Bu arada sitemize yeni üye olarak hoşgeldiniz. Saygılarımla.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: