+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry Hakem heyetine başvurdum diye kartımı iptal ettiler!!!

Öncelikle herkese merhaba,

Başlıkta da belirttiğim gibi,kredi kartı aidatı adı altında alınan ücreti haksız bulduğum için tüketici hakem heyetine başvurdum ve ilgili banka kredi kartımın iptal edildiğini,bir daha da açılmayacağını söyledi.
    Kartımı gayet düzenli kullanıyordum ve kesinlikle bir gecikme ya da ödememe durumuna düşmedim.
    Bu durum beni çok rahatsız etti...
    Çünkü bu durum,ilgili kurumun,ben ve benim gibi insanların araştırıp,bu konudaki mahkeme,yargıtay kararlarını örnek göstererek hakkını aramasından feci şekilde rahatsız olduğunu gösterir.

Şimdi bu son karşılaştığımız durumda siz sayın hukukçuların bana tavsiye edecekleri birşey var mı diye sormak istiyorum?
    Kredi kartımın iptal edilmesi o kadar da önemli değil ama yapılan bu uygulama bana çok aşağılayıcı geldi.
    Demek ki koyun olup hak aramazsan en iyi tüketici sen oluyorsun ve hakkını aradığın anda da başına neler geliyor neler.

Bu bankayı mahkemeye versem bu haksız uygulamaya karşı birşey elde edebilir miyim sizce?
    Şimdiden teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Hakem heyetine başvurdum diye kartımı iptal ettiler!!! konulu yargıtay kararı ara
    Hakem heyetine başvurdum diye kartımı iptal ettiler!!! konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hakem heyetine başvurdum diye kartımı iptal ettiler!!!

Bence bu konuda yargıdan leyhinize bir sonuç alamazsınız. Çünkü bankalar tekel konumunda işletmeler olmadığından isteyen herkesle sözleşme yapmak zorunda değillerdir. Yıllık aidatı geri aldığınıza ve kart iptal olduğuna göre bir başka bankadan kart almayı deneyebilirsiniz.

Yalnızca tekel konumundaki işletmelerin biz istediğimizle sözleşme imzalarız istemediğimizle imzalamayız deme hakları bulunmamaktadır. Örneğin elektrik, su, dogalgaz gibi işletmelerin.

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Hakkarili Arzuhalci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bence bu konuda yargıdan leyhinize bir sonuç alamazsınız. Çünkü bankalar tekel konumunda işletmeler olmadığından isteyen herkesle sözleşme yapmak zorunda değillerdir. Yıllık aidatı geri aldığınıza ve kart iptal olduğuna göre bir başka bankadan kart almayı deneyebilirsiniz.

Yalnızca tekel konumundaki işletmelerin biz istediğimizle sözleşme imzalarız istemediğimizle imzalamayız deme hakları bulunmamaktadır. Örneğin elektrik, su, dogalgaz gibi işletmelerin.

Sayın arkadaşlar bir yanlış anlama olmasın diye tekrar yazıyorum.
    Ben bu bankayı mahkemeye verip tazminat falan talep etmek istemiyorum.
    Sadece bu bankanın yıllardır hiç sorun çıkartmayan bir müşterisine uygun gördüğü davranış gururuma çok dokundu.
    Sırf bu yüzden ne gerekiyorsa yapmaya hazırım.
    Kartımı,yasal hakkımı kullanıp hakem heyetine gittim diye kapatmaları nasıl geçerli bir durum olur anlayamıyorum.
    Beni hiçbir şekilde bilgilendirmeden,en önemlisi geçerli bir neden sunmadan bunu yapmaları çok büyük saygısızlık.
    Cebimde 3 adet kart daha var ama dediğim gibi problem kartı kapatmalarında değil uygun gördükleri davranışta.
    Yapmak istediğim kartımı tekrar kullanıma açtırmak ve aidat denilen ücretleri de mahkeme kararlarına dayanarak ödememek.
    Bu kadar mı sahipsiz bu ülke insanı?
    Ne zaman bitecek bu soyguncuların saltanatı?
    Bilgi vermeniz dileğiyle.
    Teşekkür ederim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    756
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Yaşadığınız sorun nedeni ile öfke içindesiniz ve hissettiklerinizde haklısınız. Ancak ''Hakkari'li Arzuhalci'' üstadımızın ifade ettiği hususlardan başka da yapabilecek bir şey yok. Haklarınız konusunda gösterdiğiniz hassasiyet nedeni ile bankanın kartınızı iptal etmesini fazla önemsemeyin. Zira size bu muameleyi reva gören banka,sizin gibi ne yaptığını bilen,borcuna sadık bir müşteriyi kaybetmesine üzülmeli.

İletiler
    101
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

kredi kartlarının arkasında aynen şöyle ifade yer alıyor;
    bu kart X bankanın malıdır ve istendiğinde iade edilmesi zorunludur.

yani demek istediğim haklı bir gerekçe bile olsa yapılabilecek fazla bişey yok.

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevap veren sayın üyelere teşekkür ederim.
    Ama bu işlerin o kadar kolay olmayabileceğini düşünen bana bir haber umut ve destek oldu.
    Hem de bir avukat tarafından yine anı sebepten bir banka mahkemeye verilmiş durumda.

-FİNANSBANK, KART ÜCRETİNİ İPTAL ETTİRENİN KARTINI İPTAL ETTİ

-Finansbank, Tüketici Hakem Heyeti`ne başvurarak kredi kartı yıllık kullanım ücretini iptal ettiren avukatın kredi kartını iptal etti. Bankanın bu tutumundan rahatsız olan avukat da, 828 YTL`lik manevi tazminat talebiyle dava açtı.

ANKARA (ANKA)- Kredi kartı yıllık kullanım ücretinin iptali yönünde Tüketici Hakem Heyeti`ne başvurup kart ücretinin iptali yönünde karar alan avukat Cem Demirhan`ın kredi kartı iptal edildi.

Demirhan, Finansbank`dan aldığı kredi kartının yıllık kullanım ücretinin iptali talebiyle Çankaya Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti`ne başvurdu. Heyet, Demirhan`ın 45 YTL`lik kredi kartı kullanım ücretinin iptaline karar verdi.

Banka, kararın ardından Demirhan`ın kredi kartını iptal etti. İptal gerekçesinde, `Karara itiraz edilmesi için yapılacak masraf iade edilmesi gereken kart bedeli tutarından fazla olduğundan, karara itiraz edilmeyerek, ilgili tutar kredi kartınıza iade edilmiştir. Tüm kredi kartı müşterilerimizin kredi kartı yıllık ücreti tahsil edilirken, bu hizmetlerin size ücretsiz verilmesi müşteriler arasında ayrımcılık yapma sonucunu doğuracaktır ki, bu da bankamız açısından kabul edilemez. Kredi kartınız iptal edilerek kullanıma kapatılmıştır` denildi.

Kredi kartı yıllık ücretini iptal etirdiği için kredi kartı iptal edilen Demirhan, avukatı Ece Demirhan aracılığıyla Ankara Tüketici Mahkemesi`ne 828 YTL manevi tazminat talebiyle dava açtı.

-DAVAYI KAZANIRSA 9828 YTL`Yİ MEHMETÇİK VAKFI`NA BAĞIŞLAYACAK-

Demirhan, dava dilekçesinde şunları yazdı:

`Müvekkil, davalı Finansbank`ın 2000 yılından bu yana müşterisi olarak bankacılık enstrümanlarını kullanmaktadır. Müvekkilin 45 YTL gibi fahiş bir kart ücreti ödemesini gerektirecek bir sözleşme mevcut olmadığı gibi, davalı şirket müvekkile kart üstüne kart göndererek (sözleşmesiz olarak) aynı limite tabi farklı kartlardan ücret almak çabasına girmiştir. Yunanistan`da yerleşik National Bank of Greece(Yunanistan Ulusal Bankası) tarafından satın alınan davalı Banka Müvekkili yargıya başvurduğu için cezalandırma yoluna gitmiştir. Davalı bankanın bu keyfi hareketi hukukçu olan müvekkilin elem ve ızdırap çekmesine sebep olmuştur. Kamusal hizmet veren davalı Bankanın bir ilam sebebiyle müvekkili cezalandırması kabul edilemez niteliktedir. İşbu nedenle öncelikle davalının haksız olarak kredi kartlarının iptali işleminin iptalini talep etmek ve 828-YTL manevi tazminat talep etmek için işbu başvuruyu huzura getirmiş bulunmaktayız.

Müvekkil 828 YTL manevi tazminatı bir görev tartışması yaşamamak üzere talep etmekte olup, bu dava sonucu Sayın Mahkemece takdir edilecek tazminatı kamu yararına hizmet veren Mehmetçik Vakfı`na bağışlamayı taahhüt etmektedir.`

Tüketici Mahkemesi, tazminat talepli davayı kabul ederse, kredi kart ücretinin iptali yönünde karar aldırdıktan sonra kredi kartları iptal edilenlere tazminat davası açma yolu açılmış olacak. (ANKA)

Kaynak : http://www.tumgazeteler.com/?a=4419505

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

a)Sözleşme Yapma Zorunluluğu:

Kural olarak, hiç kimse istemediği bir sözleşmeyi yapmak zorunda bırakılamaz. Fakat halk için önemli bazı ihtiyaçların karşılanmasını hedef tutan sözleşmeleri yapmak, bazı özel kurallarla zorunlu kılınmıştır.

Kamu hukuku kuralları uyarınca kamu hizmeti görmekte olan kamu idareleri veya müesseseleri veya bunlara bağlı teşekküller ya da imtiyaz yolu ile bu hizmetleri yürüten işletmeler (Devlet Demiryolları, Türkiye Denizcilik İşletmeleri, P.T.T., Belediye, Otobüs ve Su İşletmeleri, Türkiye Elektrik Kurumu, v.s.) şartlarına uygun şekilde müracaat eden her şahısla sözleşme yapmakla yükümlüdürler.[15]

Yargıtayımız da konuya ilişkin şöyle bir hükme varmıştır: ‘’ … İdarenin objektif şartlarla ilan ettiği hizmetlerin yapılması için kendine düşeni yerine getiren kişi, bu hizmetlerden yeterince yararlanma hakkını haizdir. Belirli bir bedel karşılığında ve bazı şartlar altında yararlanılan hizmetlerin genellikle vasfı olmayıp, akdi bir niteliği vardır… Kişilerin belirli şartlara uymak… ve bir bedel vermek suretiyle faydalandığı bu tür sözleşmeler ‘’iltihaki sözleşmeler’’dir. İltihaki sözleşmeler, bir kamu hizmet ifa edip hukuken veya eylemli olarak … tekel durumu arzeden ve halkın bağlanması gereken (nakliye müesseseleri, elektrik, hava gazı ya da P.T.T., su işletmeleri gibi) teşebbüslere ait formüle edilmiş sözleşmeleri ifade eder. Bu sözleşmelerin ayırıcı tarafı, halkın bunları kabul yahut rededebilmesindedir. Teşebbüsün, yerine getirmekle yükümlü bulunduğu kamu hizmeti gereğince icap, genel ve devamlı bir nitelik taşır, herkes her zaman böyle bir icabı kabul edebilir.

Bu itibarla teşebbüs icabı kabul eden bir özel ya da tüzel kişi ile (eğer o kişi gerekli şartları haiz ise) sözleşme yapmaktan kaçınamaz…’’[16]

Ancak Yargıtay teknik olanakların bulunmaması halinde kuruluşun hizmet vermekten kaçınabileceğini hükme bağlamıştır.[17]

Aksine davranış halinde yani gerekli şartları haiz bir kişinin başvurusuna rağmen teknik olanaklar da yeterli olduğu halde kamu kuruluşu hizmet vermekten kaçınırsa kamu hukuku kurallarına göre şikayet veya dava yoluna başvurulabilir.[18]

Bazen, B.K. m. 41/III’den de sözleşme yapma mecburiyeti doğabilir. Örneğin, yaşam için zorunlu mal ve hizmetleri piyasaya süren ve fiili tekel durumunda bulunan teşebbüslerin sözleşme yapma mecburiyeti B.K. m. 41/III’ye dayandırılmaktadır.[19] Burada piyasaya egemen teşebbüslerin ve fiili tekellerin, halka sunulan mal ve hizmetler bakımından, sözleşme yapma zorunluluğu söz konusudur.

Buna karşı, halka açık yerlerin (sinema, tiyatro, kahvehane, plaj v.b.) gelen müşteri ya da seyirciler ile sözleşme mecburiyeti, gene yapmış oldukları öneriden ileri gelir. Bunların, kanundan türeyen bir sözleşme yapma mecburiyeti söz konusu değildir. Çünkü kapılarını kapayarak sözleşme yapmaktan kaçınmaları mümkündür. (Av. Özgün BAŞYİĞİT'in derlemesinden alıntıdır.)

Daha önce de arz ettiğim gibi burada önemli olan söz konusu bankanın tekel konumunda bir hizmet verip vermediğidir. Dilekçede vurgulandığı gibi banka her ne kadar kamu hizmeti sunan bir kurum ise de tekel konumunda değildir.

Bu nedenle davanın reddolunacağını düşünüyorum.

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın üyeler,

Konunun peşini bırakmadım ve bırakmayacağım.
    www.tuketciler.org adresine yapmış olduğum başvuru sonucu bu konuda bilgi edindim ve bunu sizinle paylaşmak istiyorum.

Banka tarafından kartınızın tek taraflı olarak iptali, sözleşmeye, Tüketici Kanunu'nun 4/A, 6. ve 7. maddelerine aykırıdır. Size en yakın Tüketici Mahkemesi'ne başvurarak, manevi tazminat ile birlikte, kartın kullanıma açılmasını talep edebilirsiniz. Bu konuda örnek bir mahkeme kararı hakkındaki haberi aşağıda bilginize sunuyoruz.

Nurettin KURT/ ANKARA
    Yurtdışında öğrenim gören kızının kredi kartı borcunu ödemek için aynı banka şubesine dört defa giden doktor Orhan Gülgönül, uygulamalardan rahatsız olup banka yönetimine "sitem" dolu bir mektup yazınca ortalık karıştı.

Banka, düzenli ödeme yapmasına ve hesabında para bulunmasına rağmen Merve Gülgönül’ün kredi kartını iptal edince 3 bin YTL tazminata mahkum oldu. Olay şöyle gelişti: Merve Gülgönül, ODTÜ’de eğitime başlayınca adına bir bankadan düzenlenmiş kredi kartı gönderildi. Kartı kullanmaya başlayan Gülgönül, eğitimini tamamlamak için yurtdışına gitti. Kızının yurtdışında kullandığı kartın ekstrelerini ödemek için banka şubesine 4 defa giden baba, borcu ödemekte sıkıntı yaşayınca, bankaya bir mektup yazarak uygulamalardan rahatsızlığını dile getirdi. Babanın "Neden bana çile çektiriyorsunuz" mektubu üzerine banka Merve Gülgönül’e ait kredi kartını haber vermeden iptal etti. Baba Gülgönül, banka aleyhine tazminat davası açtı.

Ankara 7. Tüketici Mahkemesi Hakimi İlhan Kara, "Kredi kartının davacıya ait olduğu, ödemelerin aksatılmadan yapıldığı, hesapta artı bakiye olduğu konusunda ihtilaf yoktur. Kredi kartı hamili, ödemelerini düzenli olarak yaptığı sürece, babanın verdiği sitemkar içerikli bir dilekçeyi gerekçe göstererek kartı kullanıma kapatıp kart hamilini bu şekilde zor durumda bırakamaz. "Herhangi bir anda kartın kullanıma kapatılması keyfi nitelik taşır" gerekçesi ile bankayı tazminata mahkum etti

Dolayısıyla, siz de, İadeli taahhütlü bir mektup, teyit belgeli faks, e-posta, vb. ispatlanabilir yollarla bankanıza "ihtarname" göndererek, yasal yollara başvuracağınızı belirttikten sonra, alacağınız cevaba göre hakkınızı aramak için yukarıdaki mercilere başvurabilirsiniz.
    Konu sellim tarafından (19-11-2009 Saat 17:35:55 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ankara 7. Tüketici Mahkemesi Merve Gülgönül kararı ve davalının yapmış olduğu temyiz başvurusu sonucu Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin kararı.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    142
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

kredi kartını banka verirken sözleşme imzalattırır sözlşemenin maddelerinde banka ne zaman isterse kartı kullanıma kapatabilir diey , örneğin esnaflara verilen pos makinelerinde şübheli işlem yani çalıntı kartla işlem olursa esnafın haklı haksız olmadığına bile bakmadan pos makinesini yada sanal postunu iptal ederler yani nereye başvurursan başvur sözleşme net eline bir ey geçmez başka bankadan kart çıkar ayrıca kart ücretini bankanın alması çok duğal çünkü sana yollanan chip li kartın bi basım ve nakliye masrafı yokmu, kartına alışverişlerde chip para yuklenmiyormu, zamanında kart borcunu ödersen zerre faiz almıyor banka , kart ücreti dünyanın her yerinde alınıyor sözleşmede alınacağı zaten yazıyor bile bile imzala sözleşmeyi sonra git hakem heyetine ver, haksız olan banka değil sensin.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

anka shream

Forum