+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Ses Kaydı Ve Mesajlar

Ses Kaydı Ve Mesajlar Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Ses Kaydı Ve Mesajlar

Bugün 2. duruşma vardı boşanma davasında ben ses kaydı ve telefon mesajlarını bellek,te toplayıp sundum karşı tarafın avukatı duruşmadan sonra beni aradı ve suc duyurusunda bulunacağım dedi. Tabi demeliydi çünkü epeyce delil vardı orda bunun cezai bi işlemi varmıdır. Avukat.ım sorun olmaz dedi görüşlerinizi almak istiyorum cevap verecek olanlara şimdiden teşekürlerimi sunuyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Ses Kaydı Ve Mesajlar konulu yargıtay kararı ara
    Ses Kaydı Ve Mesajlar konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ses Kaydı Ve Mesajlar

Alıntı karanlik34 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bugün 2. duruşma vardı boşanma davasında ben ses kaydı ve telefon mesajlarını bellek,te toplayıp sundum karşı tarafın avukatı duruşmadan sonra beni aradı ve suc duyurusunda bulunacağım dedi. Tabi demeliydi çünkü epeyce delil vardı orda bunun cezai bi işlemi varmıdır. Avukat.ım sorun olmaz dedi görüşlerinizi almak istiyorum cevap verecek olanlara şimdiden teşekürlerimi sunuyorum.
    Boşanma davaları özel hayata dair davalardır. Özel hayata dair delillerde özel hayatın içinden çekilip alınır. Korkmayın. Benim geçmiş iletilerimi bulun orada bir sürü yazı var. size fikir verecektir. Ayrıca Yargıtayın bu konuda suç olmadığına dair kararları var. Benim geçmiş iletilerim arasında bulabilrisiniz. Suç duyurusunda bulunacak babayiğit gider bulunur. Açıpta sizi tehdit etmez. Gönlünüzü rahat tutun. Suç duyurusunda bulunulması demek.. "evet biz ses kayıtlarını kabul ediyoruz bu görüşmeler yapılmıştır ama karşı tarafta bunları izinsiz elde etmiştir" anlamı taşır. O zaman da eşinizin kusuru tescillenmiş olur. Ona cesaret edebileceklerini sanmıyorum.
    Geçmiş olsun
    Konu Abdullah Yaman tarafından (16-09-2009 Saat 22:50:57 ) de değiştirilmiştir.
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İşte o karar..
    .......................
    DAİRE : 2. HUKUK DAİRESİ
    ESAS : 2007/17220
    KARAR : 2008/13614
    TARİHİ : 20.10.2008

…..Olayda davacı -davalı koca tarafından mahkemeye delil olarak sunulan ses kayıtlarına ilişkin CD’nin davalının özel hayatının gizliliği ihlal edilmek suretiyle hukuka aykırı yolla elde edildiği, bu nedenle delil olarak kullanılamayacağı ileri sürülmüş, mahkemece de davacı eşin delil olarak sunduğu ses kaydının davalının bilgisi dışında özel hayatın gizliliği ihlal edilerek hukuk dışı yollardan oluşturulduğu, bu sebeple itibar edilemeyeceği kabul edilerek davalının sadakat yükümlülüğüne aykırı davranışta bulunduğunu gösteren başkaca bir delil de getirilmediği gerekçesiyle davacı-davalı kocanın açtığı boşanma davacısının reddine karar verilmiştir.
    Sunulan delil eşlerin birlikte yaşadığı konutta davalının bilgisi dışında koca tarafından hazırlanan bir sistemle elde edilmiştir. Yapılan bilirkişi incelemesi sonucu CD’deki ses kayıtlarının orijinal olduğu, üzerinde ekleme, çıkarma, kesinti ve kopyalama bulunmadığı tespit edilmiştir. Davalı-davacı kayıt altına alınan konuşmaların kendisine ait olmadığına ilişkin bir iddia ileri sürmemekte bu delilin özel hayatın gizliliği ihlal edilerek elde edildiğini belirterek karşı çıkmaktadır.
    Bir delilin elde edilişi kişilerin Anayasa ile tanınmış haklarının ihlali suretiyle gerçekleşmiş ise, onun hukuka aykırı olarak elde edildiğinin kabulü gerekeceğinde duraksama bulunmamaktadır. Delilin elde edilişinde hukuka uygunluk nedenleri varsa o zaman kanuna aykırılık ortadan kalkar. Kuşkusuz, Anayasaya göre herkes özel hayatına ve Aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. (Anayasa: Madde:20/1) Ancak evlilik birliğinde eşlerin evliliğin devamı süresince birbirlerine sadık kalmaları da yasal bir zorunluluktur. Eşlerden birinin bu alana ilişkin özel yaşamı evlilikle bir araya geldiği ve birlikte yaşadığı hayat arkadaşı olan diğer eşi de en az kendisininki kadar yakından ilgilendirir. O nedenle, evlilikte, evlilik birliğine ilişkin yasal yükümlülükler alanı eşlerin her birinin özel yaşam alanı olmayıp, aile yaşam alanıdır. Bu alanla ilgili de, eşlerin tek tek özel yaşamlarını değil, bütün olarak aile yaşamının gizliliği ve dokunulmazlığı önem ve öncelik taşır. Bu bakımdan, evliliğin, yasal yükümlülükler alanı, diğer eş için dokunulmaz değildir. Bu nedenle, eşinin sadakatinden kuşkulanan davacı-davalının birlikte yaşadıkları her ikisinin de ortak mekanı olan konuta eşinin bilgisi dışında ses kayıt cihazı yerleştirerek eşinin aleni olmayan konuşmalarını kaydetmesinde, bu suretle sadakat yükümlülüğü ile de bağdaşmayan davranışlarını tespit etmesinde özel hayatın gizliliğinin ihlalinden söz edilemez ve hukuka aykırılık bulunduğu kabul olunamaz. Aksine, aile birliğine ilişkin ortak yaşanılan mekana davalının meşru olmayan bir amaç için arkadaşları kabul etmesinde aile hayatının gizliliğini ihlal söz konusudur. Bu bakımdan sözü edilen delilin elde edilişinde hukuka aykırılık bulunduğundan söz edilemez. O halde yapılan soruşturma ve toplanan delillerle davalı-davacının meşru olmayan bir amaç için karşı cins te dahil olmak üzere arkadaşlarını müşterek konuta aldığı ve sadakat yükümlülüğüne aykırı davrandığı gerçekleşmiştir. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Gerçekleşen olaylar karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu koşullar altında eşleri –birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre davacı- davalı koca tarafında açılan boşanma davasının da kabulüne karar verilmesi gerekirken isteğin reddi doğru bulunmamıştır.
    SONUÇ : Davacı-davalı kocanın temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün yukarıda açıklanan sebeple bozulmasına, ………..
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Boşanma davanız bittikten sonra aşağıdaki yargıtay kararını emsal alıp, eşinizin sizi aldattığı 3 ncü kişiye Borçlar Kanunu 41/2 maddesi gereği tazminat davası açabilrisiniz. Hemde şöyle okkalı türünden yüksek meblağda.

T.C.

YARGITAY

4. HUKUK DAİRESİ

E. 2004/10434

K. 2005/4506

T. 28.4.2005

• ZİNA NEDENİYLE MANEVİ TAZMİNAT ( Dava Dışı Eşi İle Davalı Arasında Bir Yakınlaşma Bulunduğu Anlaşılmasına Göre Davacının Aile Bütünlüğüne Haksız Bir Saldırı Oluşturduğu Benimsenerek Kabulü Gereği )

• EŞİN RIZASIYLA YAPTIĞI ZİNA ( Davalının Davacının Eşinin Rızası İle De Olsa Yapması Halinde Davacının Aile Bütünlüğüne Haksız Bir Saldırı Oluşturduğu Benimsenerek Manevi Tazminat İsteminin Kabulü Gereği )

• AİLE BÜTÜNLÜĞÜNE SALDIRI ( Davalının Davacının Eşinin Rızası İle De Olsa Zina Yapması Halinde Davacının Aile Bütünlüğüne Haksız Bir Saldırı Oluşturduğu Benimsenerek Manevi Tazminat İsteminin Kabulü Gereği )

818/m.49

ÖZET: Ceza mahkemesinin gerekçesinde belirlenen olgular itibariyle, davacının eşinin rızası ile de olsa, davacının eşi ile davalı arasında bir yakınlaşma bulunduğu anlaşılmaktadır. Yerel mahkemece, bu durumun davacının aile bütünlüğüne haksız bir saldırı oluşturduğu benimsenerek davacı yararına manevi tazminat takdir edilmesi gerektiğinin gözetilmemiş olması usul ve yasaya uygun değildir.

DAVA: Davacı Muzaffer Gelir vekili Avukat Ahmet Canbaz tarafından, davalı Erol Gelir aleyhine 25.2.2003 gününde verilen dilekçe ile haksız eylem sonucu kişilik haklarına saldırıdan dolayı manevi tazminat istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; istemin reddine dair verilen 27.1.2004 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davacı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü:

KARAR: Davacı, dava dışı eşi ile davalının cinsel ilişkiye girerek zina eyleminde bulunduğunu, eşine karşı boşanma davası açtığını, davalı hakkında hazırlık soruşturması başlatıldığını, olay nedeniyle yuvasının dağıldığını, eylemin namusa yönelik yüz kızartıcı suç oluşturduğunu belirterek manevi tazminat isteminde bulunmuştur.

Mahkemece; davacının iddia ettiği zina eylemi kabul edilse dahi boşanmaya sebep olan eylemin davacının eski eşinin zina eylemi olduğu, davalının eylemi ile davacının boşanması ve zina nedeni ile namus ve şerefinin ihlali söz konusu olmadığı gerekçesiyle istemin reddine karar verilmiştir.

Karar davacı tarafından temyiz edilmiştir.
    Somut olayda, davalı hakkında davacının eşinin ırz ve namusuna tasaddide bulunmak suçundan cezalandırılması istemiyle açılan ceza davası sonunda; davacının eşi ile davalı arasında geçen telefon görüşmelerinin süresinin rahatsızlık boyutunu aşan uzun görüşmeler olduğu, davacının eşi ile davalı arasındaki ilişkinin rızaya dayalı olduğu kanısına varıldığı, davalının cezalandırılmasına yeterli, kesin ve inandırıcı kanıt elde edilemediğinden unsurları itibariyle oluşmayan atılı suçtan davalının beraatine karar verildiği anlaşılmaktadır.
    Ceza mahkemesinin gerekçesinde belirlenen olgular itibariyle, davacının eşinin rızası ile de olsa, davacının eşi ile davalı arasında bir yakınlaşma bulunduğu anlaşılmaktadır. Yerel mahkemece, bu durumun davacının aile bütünlüğüne haksız bir saldırı oluşturduğu benimsenerek davacı yararına manevi tazminat takdir edilmesi gerektiğinin gözetilmemiş olması usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir.

SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen nedenlerle BOZULMASINA ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 28.04.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.

----------------------------------------

Madde 41 - Gerek kasten gerek ihmal ve teseyyüp yahut tedbirsizlik ile hak-
    sız bir surette diğer kimseye bir zarar ika eden şahıs, o zararın tazminine mec-
    burdur.
    Ahlaka mugayir bir fiil ile başka bir kimsenin zarara uğramasına bilerek
    sebebiyet veren şahıs, kezalik o zararı tazmine mecburdur.

Madde 49 – (Değişik: 4/5/1988 - 3444/8. md.)
    Şahsiyet hakkı hukuka aykırı bir şekilde tecavüze uğrayan kişi, uğradığı manevi zarara karşılık manevi tazminat namıyla bir miktar para ödenmesini dava edebilir.
    Hakim, manevi tazminatın miktarını tayin ederken, tarafların sıfatını, işgal ettikleri makamı ve diğer sosyal ve ekonomik durumlarını da dikkate alır.
    Hakim, bu tazminatın ödenmesi yerine, diğer bir tazmin sureti ikame veya ilave edebileceği gibi tecavüzü kınayan bir karar vermekle yetinebilir ve bu kararın basın yolu ile ilanına da hükmedebilir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı karanlik34 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Rahat olun ve daha önce bir arkadaşa verdiğim bu cevabın çıktısını alın yanınızda bulunsun sık sık okuyun. Size hem moral hem güç verecektir.
    Avukatınızada verin.. Gerekirse beyanında kullanır..

Fiilen ispatlanmadığı sürece bu olguların yaşananların açık yüreklilikle itiraf edilmeyeceğini de takdir edersiniz.

Bu koşullarda kusursuz ve mağdur olan taraf olarak aldatılan eşe bunu ispat etme yükümlülüğü doğmazmı ?

Bu durumda aldatılan eşe sadakatsizliği ispatlayacak bundan başkaca yol kalmışmıdır..

( Evli )bir kişinin özel hayatını ilgilendiren fotoğraf, mektup, görüntü ve ses kayıtları eğer boşanma sebebi sayılacak ve bunu ispat edecek unsurlar taşıyor ise ; artık bunların elde edilmesi yöntemindeki usulsüzlüğü ileri sürmek hakkın kötüye kullanılması olmaz mı ?

Evli insanların kendi aralarındaki hele birde çocuklar varsa onlar için özel hayatın korunmasına ve devamına yönelik de özel bir gizliliğin, özenin , sadakat yükümlülüğünün olması ve muhafazası taraflardan beklenilmemeli mi ?

Evliliğin kendine özgü özeli, tarafların özelinden daha korunmaya muhtaç değilmidir? bu nedenle evliliğin özelinin korunması gerçeği taraflara özel yükümlülükler getirmez mi ?

Evliliği sona erdirmeyi gerektiren , boşanma nedeni sayılabilecek gerekçeler varken bu yazışmaların ve sesin sahibi kişinin haberleşme özgürlüğünün ihlalinden özel hayatına müdahaleden bahsetmesi yanlış değilmidir?

aldatan eşin haberleşme özgürlüğü ve mahremiyeti ile özel hayatına müdahale edilmesinin yanlışlığı adına alınacak bir kararın, aldatılan eşin, çocukların ve evlilik müessesesinin haklarını - özelini de zedeleyeceği aşikar değilmidir ?

aldatan eşin sadakatsizliğini aleni olarak ortaya koyan delillerin, elde ediliş şekli nedeni ile davada yok sayılması kamu vicdanını da yaralamayacakmıdır ?

Maddi ve filili gerçekler aldatan eşin ve diğer kişi arasında yaşanan bu beraberliğin doğruluğunu ispat ediyorsa, mahkemenin artık bu delilin elde ediliş şeklinden ziyade ; sadakatsizliğin varlığını algılayıcı ve kusur açısından değerlendirici bir bakış açısı ile kamu yararına davaya yön vermesi gerekmezmi ?

Sadakatsizliğe uğrayarak mağdur olan kişi olarak aldatılan eşin yasalar önünde sadakatsizlik yapan eş kadar hakları olmalı ve hukuken himaye edilmeliki evlilik müessesesine saygı ,sadakat, sağlıklı bir neslin geleceği ve hepsinden önemlisi adalet sistemine duyulan saygı korunabilsin. yanılıyormuyum ?

hukuk sever her dostun takdir edeceği üzere Hukuk maddi gerçeklere uygun çözüm üretemedikçe güvenilirliğini yitirir ve varlık nedeni tartışılır hale gelir.

bu yazı bir alıntıdır.. kısmen düzenlenmiştir..genellenmiştir.. herkese ışık tutacağını umut ediyorum.. saygılar sunuyorum..

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba benim sorunum eşimin sadakatsizliği,aldatmaları
    Onunla 2002 de evlendim,maddi durumum yoktu çok ısrar etti ben hayır uygun değilim,
    evlilik ciddi bir kurumdur,devamı için gelirim yeterli değil dedim(o zaman emlakçıda çalışıyordum)
    2001 2002 ülkenin ciddi bir krizler yılı idi,takılar değersizdi,kiralar yüksekti nerdeyse bu dönem
    kiralarına denkti,o dönem aldığımız 3 takım mobilya 2 milyar tutmuştu,bugün 2,250 ye yine
    3 takım alınabiliyor.Yani madden zor dönemimdi,birikimim yoktu,ailesi mutaasıptı,madem 2 yıldır görüşüyorlar
    evlensinler gibi söylemleri vardı bu ara ben marmara ünv. 3. sınıf terk o da lise bitirmiş ve sonunda evlendik,ancak daha
    ilk sene eşim kendisine iş bulacağını söyleyen sağlık işlerinde çalışan benden yaşca küçük bir erkekle
    hastanede ilişkiye girmiş o dönem eşim sadece 1 ay ailesinin yanına gitmişti,ufak bir terzileri vardı
    ve yardım edeyim dedi,beni de kendisiyle çok ilgilenmediğim konusunda suçlamıştı.Meğer o kişi ile
    en az ayrılmadan 2 ay önce tanıştığını detaylı bir şekilde öğrendim.O erkekten hamile kalıyor,
    o da evli 2 çocuğu var eşime güya boşanacağını söylemiş ancak boşanmadan benim eşimi hamile bırakmıştı.
    Aradan 2 ay geçti ve eşim çok kötü bir şey yaşadım beni tekrar kabul edermisin dedi,düşündüm ve sevgim
    ağır bastı,bebeği aldırdı,aslında buna eşeklik etmek denir ama devam edeyim müsadenizle,evliliğe devam ettim 1 yıl sonra
    bir firmada işe başladı,tabi o dönem benim bırakın çalışmayı,para kazanmayı hayata karşı yaşama isteğim
    kaybolmuş ciddi bir terapi görmem gerekirken günü kurtarma telaşıyla çeşitli işlerle uğraşıyordum,bu işyerinde ise
    patronuyla ilişkisi oluyor,İzmire iş gezisi var diyor ben asla gidemezsin seninle bir ilgisi yok dememe
    rağmen izmire gidiyorlar bir otel odası tutuyorlar patronu ona etrafı gezdiriyor falan,hatta uçağa yetişmek
    için çok çaba harcamama ve uçuşu yarım saat erteletmeme rağmen yetişememiştim,telefonunuda en az 4 saat
    önceden kapatmıştı,neyse patronuyla istanbulda 1-2 defa daha ilişkiye girmiş.Benim için o kadar zor bir
    durum ki bu ! bazen acaba şeytan benimi sınıyor diyorum bakalım intihar edecek mi bu adam diye !Benim hayata
    karşı bir hırsım isteğimin kalmadığı ve iyice parasız kaldığım bir dönemde evi dağıttık,zaten hacizde
    gelmişti,ayrıca acilen boyun bölgemden ameliyat olmam gerekiyordu,sosyal güvencem yoktu,yine para lazımdı,
    doktor ilerlemeden alalım kisti dedi ancak 1 yıl sonra ameliyat olabildim.Strese bağlı imiş.Neyse acaba maddi
    durumum kazancım iyi olsada eşim bana bunları yine yapacakmıydı?bilemiyorum ancak evi dağıttık demiştim o günden
    beri 1,5 sene geçti aralıklı olarak görüştük 7 ay önce ikimizde psikoloğa gittik ve ben tüm bu yazdıklarımı
    anlattım,bayan doktorun yüzü kızardı,eşim kafasını önüne eğmişti ,bana bir antidepresan verdi,ben kullandım
    eşim kullanmamış,Tüm bu süre eşimin msn adresine girmemiştim ,onuda yaptım neler neler,onlarca erkekle arkadaşlık
    kurmuş,mesajlaşmış,hatta bir mail çok ilginç,alanyada bir erkekle karşı karşıya yemek yerken çekilmiş fotoları
    orada arkadaş oldukları rus bir çift göndermiş,eşimi ve arkadaşı olan erkeği selamlayan,özlediklerini
    anlatan,bir memnuniyet maili ektede hep beraber çekildikleri 5 adet foto.Kısaca eşim bu yazda boş durmamış
    ihanet,aldatma,adı ne ise yaptıklarına,devam etmiş anlaşılan. Sonuçta bugün bunları yazıyorum gerçekten paylaşacak
    kimsem yok,bana bir yol,yöntem,açılım vb önerebilecek varsa hertür fikre açığım,ne yapmalıyım.7-8 ve 9 şiddetinde
    sarsılmış,yıkılmış bir enkaz gibiyim.Benim bildiğim ve inandığım şudur her ne olursa olsun ayrı bile kalsak ki resmen evliyiz hala,
    beni aldatmaması gerekirdi sanırım.Maddi manevi tazminat davası açayımmı gerçi onunda maddi durumu yok.Ne yapayım.

İletiler
    492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Üye,

Boşa gitsin.. Bunca olaya rağmen hala evli kalman kabahat! Şahsi fikrim. Yorum bile yapmıyorum.

Saygılar.

İletiler
    106
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anlaşmalı olarak tek celsede boşanmanızı ve yeni bir hayata başlamanızı öneririm...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

esimi aldattim mesaj kaydi cikartma

Forum