+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: İlk baştan yapılan hata

İlk baştan yapılan hata Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İlk baştan yapılan hata

ben açtığım davada idari mahkemede kazandım ve atandım danıştayda ilk davaya konu edilen atanamadığım için verdiğim dilekçede sadece atamamın neden aypılamadığı konusunda tarafıma bilgi verilmesini istemiştim ve cvp üzerine dava açmıştım.danıştayda sadece bilgi için istenen bir dilekçe dava konusu olamaz diye yd kararı çıkarttı (dilekçemde hakkımda yapılan işlemin iptalini istememde gerekiyomuş)ve dava 2007 yılında açılmıştı idari mahkemede bu konuyu atlamış esas karara geçmiş ve lehime karar vermişti.şimdi ne olacak yapılabilecek birşey varmı çok zor bir durumda kaldım.bu hata şimdi düzeltilemezmi.idari mahkemede eksik diye davayı reddetmedi şimdi ne olacak

Hukuki NET Güncel Haber

İlk baştan yapılan hata konulu yargıtay kararı ara
    İlk baştan yapılan hata konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    327
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İlk baştan yapılan hata

Alıntı bulent26 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ben açtığım davada idari mahkemede kazandım ve atandım danıştayda ilk davaya konu edilen atanamadığım için verdiğim dilekçede sadece atamamın neden aypılamadığı konusunda tarafıma bilgi verilmesini istemiştim ve cvp üzerine dava açmıştım.danıştayda sadece bilgi için istenen bir dilekçe dava konusu olamaz diye yd kararı çıkarttı (dilekçemde hakkımda yapılan işlemin iptalini istememde gerekiyomuş)ve dava 2007 yılında açılmıştı idari mahkemede bu konuyu atlamış esas karara geçmiş ve lehime karar vermişti.şimdi ne olacak yapılabilecek birşey varmı çok zor bir durumda kaldım.bu hata şimdi düzeltilemezmi.idari mahkemede eksik diye davayı reddetmedi şimdi ne olacak
    CEVAP;

1-Bilgi istenen bir dilekçeye bilgi verilmemesi veya geçersiz bilgiler verilmesi şeklindeki bir işlemin idare mahkemesince iptali mümkündür. 4982 sayılı yasanın 13.maddesinde, bilgi edinme başvurularının itirazının, idari dava açma süresini durduracağı belirtilmiştir. Dolayısı ile bu kanuni hükümden, hiç itiraz hakkının kullanılmadan doğrudan iptal davası açma yolunun açık olduğu anlaşılamaktadır. Dolayısı ile yerel mahkemenin direnme kararı vermesi mümkündür. İdari tiraz tüketilmesi zorunlu bir ara başvuru yolu olarak değil, başvurulması memurun tercihine bırakılmış bir haktır. Dolayısı ile hiç kimse bir hakkını kulllanmak zorunda bırakılamaz.

2-İdarenin cevap vermesi üzerine, cevapta belirtilen gerekçenin iptali ve eski görev yerinize iadeniz söz okunusu olabilmelidir. Ancak esasen doğru olanın size atama talebinizin reddini bildiren işlem üzerine 60 gün içinde bu red işleminin iptali ve atama talebinizin yerine getirilmesi istemi ile dava açmanız olamasının yanında, Danıştayın bazı kararlarına göre devam eden bir mağduriyet söz konusu olduğu sürece, idareye yapılan her başvuru ayrı ve müstakil bir dava açma hakkını doğurur.

3-Atama talebinizin sebebi halen varlığını sürdürüyor ise, devam bu mağduriyetiniz nedeni ile tekrar yeni bir atama talebinde bulunun, bu ikinci başvuru üzerine alacağınız red cevabını bu kez iptal davası açarak idare mahkemesine iptal etirmeye çalışın. İlk davanın mahkeme kararlarınıda bu ikinci davada kullanmınız mümkündür. Zira sizi haklı gören bir mahkeme kararı ve bu mahkeme karının esastan yanlış olduğuna ilişkin değil de, sadece usul hükümleri uyarınca danıştayca verilen bozma kararları bulunmaktadır.
    Konu önder71 tarafından (29-05-2009 Saat 00:23:12 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

önder bey çok teşekkür ederim cevabınız ve ilginiz için ben bu davayı açtığımda memur değildim açıktan atamada yapılan bir hata üzerine açmıştım.ve bu idare mahkeme kararından sonra aday memur olarak atandım.tercihlerime yerleşemediğimi görünce neden yerleşemediğim konusunda tarafıma bilgi verilmesi için dilekçe yazmıştım ve gelen cvp üzerine idare mahkemesine dava açmıştım.idare mahkemeside haklı buldu ve atamamın yapılmasını sağladı.temyiz sürecinde ilk incelemede bu dilekçenin sadece bilgi almak için olduğu ve cvp verildiği (bir itirazın yada atanma talebinin olmadığı)böyle bir dilekçenin dava konusu olamayacağı belirtilmiş ve usulen oluşan bu sıkıntıdan dolayı yd kararı çıkmış.söylediğiniz şeyler açıktan atama içinde geçerlimi...gösterebilceğiniz bir yol varsa bana çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

İletiler
    327
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bulent26 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    önder bey çok teşekkür ederim cevabınız ve ilginiz için ben bu davayı açtığımda memur değildim açıktan atamada yapılan bir hata üzerine açmıştım.ve bu idare mahkeme kararından sonra aday memur olarak atandım.tercihlerime yerleşemediğimi görünce neden yerleşemediğim konusunda tarafıma bilgi verilmesi için dilekçe yazmıştım ve gelen cvp üzerine idare mahkemesine dava açmıştım.idare mahkemeside haklı buldu ve atamamın yapılmasını sağladı.temyiz sürecinde ilk incelemede bu dilekçenin sadece bilgi almak için olduğu ve cvp verildiği (bir itirazın yada atanma talebinin olmadığı)böyle bir dilekçenin dava konusu olamayacağı belirtilmiş ve usulen oluşan bu sıkıntıdan dolayı yd kararı çıkmış.söylediğiniz şeyler açıktan atama içinde geçerlimi...gösterebilceğiniz bir yol varsa bana çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz.
    CEVAP

Başbakanlığın 09.06.2004 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2004/18 sayılı genelgesinde "Kamu kurum ve kuruluşlarınca, açıktan ve naklen yapılacak personel istihdamında uyulması gereken usul ve esaslar; 213.2003 tarihli 2003/18 ve 19.7.2003 tarihli 2003/42 sayılı Genelgeler ile belirlenmiş, 18.9.2003 tarih ve B.02.0.PPG.0.12-320-14171 sayılı yazı ile de uygulamalara açıklık getirilmiştir.2004 Mali yılı Bütçe Kanunu ve bu konuda gerçekleştirilen diğer düzenlemeler sonucunda kamu kurum ve kuruluşlarına açıktan ve naklen personel atamaları belli esaslara bağlandığından, söz konusu Genelgelerin uygulanmasına duyulan ihtiyaç büyük ölçüde giderilmiştir.
    Bu itibarla;
    A) Açıktan atamalar;
    1- Bütçe ve statü farkı gözetilmeksizin tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 59 ve 92'nci maddelerine göre yapılacak açıktan atama işlemleri,
    2- Kurul, üst kurul, kurum, enstitü ve sair adlarla, kamu tüzel kişiliğini haiz olarak özel kanunlarla kurulmuş olan kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılacak her türlü açıktan atama işlemleri, için Devlet Personel Başkanlığı ve başbakanlıktan izin alınacaktır." şeklinde düzenleme getirilmiştir.

657 sayılı yasanın 59.maddesi ve davamı hükümerinde istisnai memurluklara yapılacak açıktan atamalar ile ilglii hükümler, şartlar ve kurumlar ile görevler sayılmış ve ilk defa atanacakları düzenlemiştir.
    yasının 92.maddesinde de istifa sonrası dönüşler ile ilgli hükümler yer almaktadır.

Sizin açıktan atama şarlarını taşıdığınızı ancak idarenin bu açıktan atama işlemini yaparken hatalı davranıp sizi hak ettiğiniz ve talep ettiğiniz tercihlerin dışında yerleştirdiğini belirtmişsiniz ve daha önce memur olmadığınızı açıklamış ilk defa istisnai memurluklara girişinizin söz konusu olduğunu belirttğiniz anlaşılyor. Anlatımınız dışında, sizin hak etmediğiniz halde hata ile yerleştiilmeniz ile hak ettiğiniz ve şartlarınız tuttuğu halde hata ile tercih dışına yerleştirilmeniz arasında önemli farklılar olacağını belirtmek isterim.
    Ama anlattıklarınızdan sizin yasal olarak hak ettğiniz ve şartları taşdığınız kadrolar arasında istediğinizin olmaması halini araştırdığını anladığımı belirtmek isterim. Bu durumda da açıktan atamalarda idarenin takdir yetkisinin geniş olduğunu da vurgulamak isterim.
    657 sayılı yasanın İSTİSNAİ MEMURLUKLARA ATANMADA ARANACAK ŞARTLAR başlıklı 60.maddesinde "İstisnai Devlet memurluklarına 48 inci maddede yazılı genel şartları taşıyan kimselerden atanmalar yapılabilir.
    Kuruluş kanunlarındaki özel hükümler saklıdır.
    Ancak, Devlet sanatçılarında aranacak nitelikler bir yönetmelikle belirtilir. Dışişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliğine atanabilmek için ise, bir yabancı dili çok iyi bilmek ve özel yönetmeliğinde belirtilecek diğer nitelikleri taşımak şarttır." hükmü yer almaktadır.
    Yani sizin ifade etmediğiniz açıktan atandığınız kurumun özel bir teşkilat yasası var ise ona da bamak gerekir.
    Dolayısı ile yüz yüze bir avukat ile görüşüp belgelerinizi ibraz ederek danışmanız halinde, sizce önemli olmayan ve ifade edilmeyen pek çok konu daha net anlaşılır. Belki aklınıza bile gelmeyen önemli bir detay gösterdiğiniz belgelerden veya görüşme sonucundan çıkabilir.
    Konu önder71 tarafından (29-05-2009 Saat 20:53:53 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

önder bey yanlış ifade ettim sanırım ben tercihlerimi yaptıktan sonra tercihlerime yerleşemediğimi gördüm ve neden yerleşemediğim konusunda bilgi verilmesini istedim gelen cevapta aranan nitelikleri taşımadığımdan dolayı tercihlerimin iptal edildiğini söylediler bende bu cevap üzerine idari mahkemeye dava açtım ve idari mahkeme tamamen yasal olarak bu nitelikleri taşıdığımı kabul edip lehime karar verdi.ve tercihlerimden birine atamam yapıldı.açıktan atamayla bende görevime başladım.daha sonra karşı taraf temyiz etti ve danıştayda ilk incelemede neden atanamadığımı öğrenmek için yazdığım dilekçede sadece bilgi almak istediğimi başka bir talep belirtmediğimi sadece bilgi almak için verilen bir dilekçeninde dava konusu olamayacağını belirterek yd kararı çıkarttı.ben zaten tercih yaparak atanma talebinde bulunmuştum ve atanamadığımı görünce neden atanamadığım konusunda tarafıma bilgi verilmesini istediğimi belirtir bir dilekçe yazmıştım ve gelen cevapla yargıya başvurdum.bu dilekçede tekrar atamamın yapılmasını talep etmem gerekiyomuş (tercih yaparak zaten talep etmiş sayıldığımı düşünüyodum) usul eksikliğinden dolayı davanın idare mahmesincede reddi gerektiği gerektiği ama esas a göre karar verildiği belirtilerek usul eksikliğinden dolayı aleyhime yd kararı çıktı.bu dilekçe 2007 senesinde yazılmıştı.şimdi bu hata düzeltilebilirmi ne gibi bir yol izleyebilirim.ilginiz için çok teşekkür ederim

İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

önder bey çok rica etsem bir cevap daha verebilirmisiniz

İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

önder bey cvplarsanız çok sevinirim

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dava dilekçesinde iptali istenen idari işlem açıkça gösterilmeli ve bu "işlemin iptali" açık ve net bir şekilde zikredilmelidir.

Sayın Önder'in görüşünün aksine yalnızca bilgi isteyen dilekçelere verilen cevaba karşı idari yargı yoluna gitmek mümkün değildir. Diğer bir ifade ile ortada kesinleşmiş bir idari işlemin bulunması şart ve zorunludur.

Dilekçenizde "iptal istemi" nin zikredilmemiş olması bile dilekçenizin reddine yol acar. Bu durumda dilekçenizi düzeltmeniz için size 30 gün süre verilir, aynı hataların tekrarı halinde davanın reddine karar verilir.

İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın arzuhalci bu dilekçenin tarihi 2007 yılıydı 7.ay idare mahkemesi söylediğimiz konuya dikkat etmemiş ve esasen karara geçip lehime karar vermiş bu karşı tarafın temyizi sırasında danıştayda ortaya çıktı bu saatten sonra ne yapılabilir. bu hata nasıl düzelebilir.idare mahkemesininde bunu fark etmemiş olması bir şeyi değiştirmezmi.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Danıştay kararının size tebliğinin üzerinden 60 günden fazla geçmediyse idare mahkemesine tekrar başvurmanızda, iptali istenen idari işlemin ne olduğunu konu bölümünde açıkça belirtmenizde ve sonuç bölümünde de bu işlemin iptalini istediğinizi açıkça zikretmenizde fayda vardır. Doğrusu sizinki pek sık görülen bir durum olmadığından mahkeme ne karar verir tahmin etmek zordur. Her ne kadar sizin ilk başvurunuz hatalı ise de idare mahkemesinin bu hatanızı düzeltmeyerek ikinci bir hata yapması ve bunun size yüklenmiş olması hakkaniyetli değildir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: