+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 47 ileti bulundu.

Konu: Sizce Hangi Araç Kusurlu?

Sizce Hangi Araç Kusurlu? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Sizce Hangi Araç Kusurlu?

Alıntı teknik_er rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kazanın oluş neticesi tutulan maddi hasarlı tespit tutanağı sonrası zaman geçirmeden evraklarını kendi sigorta acentene veya karşı taraf sigorta acentesine vermelisin.Ben belgelerimi direk tamircime verip, aracımıda tamirhaneye bıraktım.Tamirci benim adıma karşı taraf sigortaya müracaat edip,belgeleri gönderdi.Karşı taraf sigorta eksper gönderip hasar tespiti yaptırmış.

Benim aracıma kendi sigorta acentem %0, karşı taraf sigorta acentesi %100 kusur vermiş.Aralarında anlaşamayınca rolü gereği devreye KTT Komisyonu girmiş ve KTT Komisyonunun üç üyeside aleyhime %100 kusur vermiş.
    bende oyle yaptım.ama exper gondermedıler.alale acele kararı soyledıler suclu sız oldugunuz ıcın exper gonderemeyız dedıler.Yosa usta basvuru yapmıstı.Saygılar.

Hukuki NET Güncel Haber

Sizce Hangi Araç Kusurlu? konulu yargıtay kararı ara
    Sizce Hangi Araç Kusurlu? konulu hukuk haber
    Konu suçumyokcezamvar tarafından (31-05-2009 Saat 12:09:28 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    134
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Zaten tamirciye hasar tespiti için gelen eksper, tamirciye bıraktığın belgeleride alıp sigorta şirketine iletiyor.

Benim kaza olayımda dosya hasarı ödemesi gereken karşı sigorta şirkette açıldığı için, karşı sigorta şirketi Tramere dosya içindeki kaza resimlerini göndermemiş.

Bundan böyle dikkat ! edilecek husus, kaza olayına karışanlar hasar dosyasını kendi sigorta şirketlerinde açtırsınlar.Karşı taraf sigorta şirketine asla güvenmesinler.

İletiler
    134
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı suçumyokcezamvar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    [B]............alale acele kararı soyledıler suclu sız oldugunuz ıcın exper gonderemeyız dedıler....
    suçlu olduğunuz derken; Kusur kararı TRAMER'e gitmeden karşı taraf sigortanın verdiği %100 kusurdan, ziyade kendi sigortanızda mı size %100 kusur verdi.Bu oranları bilmek gerekli.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bende oyle yaptım.ama exper gondermedıler.
    Ufak hasarlarda sadece beyanla yetinebilir şirketler fakat büyük hasarlarda exper göndermek zorundadır.

İhbarda bulunulduysa, şirket de beyanla yetinmiyorsa, o halde neden exper göndermesin!

Bu durumda; herşeyi servinize bırakmışsanız eğer, o servisin işlemleri doğru yapıp yapmadığından kuşkulanmamak elde değil.

İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Zaten tamirciye hasar tespiti için gelen eksper, tamirciye bıraktığın belgeleride alıp sigorta şirketine iletiyor.

Benim kaza olayımda dosya hasarı ödemesi gereken karşı sigorta şirkette açıldığı için, karşı sigorta şirketi Tramere dosya içindeki kaza resimlerini göndermemiş.

Bundan böyle dikkat ! edilecek husus, kaza olayına karışanlar hasar dosyasını kendi sigorta şirketlerinde açtırsınlar.Karşı taraf sigorta şirketine asla güvenmesinler.
    faxla ıstedıler usta faksladı.boyle oluncada kımse gelmedı.
    kazanın ufak çaplı olmasına gelınce ıkı kapı değişecek,dırek degısecek hasar asagı yukarı 2500 3000 tl edıyor.benım ıcın bayagı buyuk bu masraf

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

faxla ıstedıler usta faksladı.boyle oluncada kımse gelmedı.
    kazanın ufak çaplı olmasına gelınce ıkı kapı değişecek,dırek degısecek hasar asagı yukarı 2500 3000 tl edıyor.benım ıcın bayagı buyuk bu masraf
    Kime faksladı?

İhbar süresi beş gündür; zamanında ihbarda bulundunuz mu?

İletiler
    18
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Mehtap Deniz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kime faksladı?

İhbar süresi beş gündür; zamanında ihbarda bulundunuz mu?
    evet bana carpan aracın sıgortasına 7 sınde kaza oldu 8 ınde basvuru yaptık

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bundan böyle dikkat ! edilecek husus, kaza olayına karışanlar hasar dosyasını kendi sigorta şirketlerinde açtırsınlar. Karşı taraf sigorta şirketine asla güvenmesinler.
    Hangi taraf olursa olsun güvensizlik söz konusu olamaz , olmamalıdır da. Burada ve genel olarak gördüğüm şudur ki; ülkemizde sigortalı bilinci tam olarak gelişmemiş, gelişememiş. Bu durumun bir çok nedeni olmakla birlikte çözüm olarak "Bilgilendirmeye İlişkin Yönetmelik" usul ve esasları ile düzenlenmektedir. Buna göre de asıl yükümlülük sigortalı ile birebir muhatap olan sigortacınındır.

Yani sigortalılar öncelikle sigortacıyı tanımalıdır, "sigortacım" diyebilmeli ve güvenmelidir. Ya da bir "avukatım" var diyebilmelidir, işi ehline bırakmalıdır. Ne işleri var ustalarlarla şunlarla , bunlarla!

Şimdi:

Rizikonun Gerçekleşmesi Halinde Sigorta Ettirenin Yükümlülükleri

Sigorta ettiren, rizikonun gerçekleşmesi halinde aşağıdaki hususları yerine getirmekle yükümlüdür.

a. Bu sözleşmeye göre, sorumluluğunu gerektirecek bir olayı, haberdar olduğu andan itibaren beş gün içinde sigortacıya ihbar etmek,

b. Sigortalı değilmişcesine gerekli kurtarma ve koruma önlemlerini almak ve bu amaçla sigortacı tarafından verilecek talimata uymak,

c. Sigortacının talebi üzerine, olayın ve zararın nedeni ile hangi hal ve şartlar altında gerçekleştiğini ve sonuçlarını tespite, tazminat yükümlülüğü ve miktarı ile rücu hakkının kullanılmasına yararlı, elde edilmesi mümkün bilgi ve belgeleri gecikmeksizin vermek,

d. Zarardan dolayı dava yolu ile veya başka yollarla bir tazminat talebi karşısında kaldığı veya aleyhine cezai kovuşturmaya geçildiği hallerde, durumdan sigortacıyı derhal haberdar etmek ve zarar ziyan talebine ve cezai kovuşturmaya ilişkin olarak almış olduğu ihbarname, davetiye ve benzeri tüm belgeleri derhal sigortacıya vermek,

e. Sigorta konusu ile ilgili başka sigorta sözleşmeleri varsa bunları sigortacıya bildirmek.

Saygılarımla,

İletiler
    134
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sigorta şirketleri tutanakları olduğu gibi Tramer bilgi sistemine yüklemekte ve Tramer de kusur dağılımlarını bu tutanaklara göre yapmakta, eğer sigorta şirketleri kusur durumunda anlaşamazlarsa dosya KTT değerlendirme Komisyonuna intikal eder- ki en fazla üç günde yine bir karara varılır.

Yani kusuru belirleyen Tramer değil, Tramer bilgi sistemine yüklenen tutanaklara göre karar verendir.

İşte burada tutanağın ne denli doğru ve anlaşılır olmasının önemli olduğu açığa çıkmış oluyor - ki yanlış anlamadıysam A ile B araçları birbirine karıştırılmış olduğudur?! Öncelikle düzeltilmesi gereken durum bu, bu da yukarıda belirttiğim gibi ilgili sigorta şirketinin düzeltme yapması gereken bir durumdur. Yani sigortalı ile şirket arasındaki bir uyuşmazlıktan ileri gelmektedir. Diğer şirket ile Tramer olası durumlara göre sonraki safhalarda kalmaktadır.

Bunu acenteniz aracılığyla kendi şirketinizle çözübilirsiniz aslında.

Varsa 'Kaza Tespit Tutanağınız' aracınızı yaptırabilirsiniz, bir sakıncası olabileceğini düşünmüyorum, önemli olan tutanaktır çünkü. Ama yine de hak kaybına uğramamak adına hukuki destek almanızda yarar var. Avukatınızla görüşmelisiniz!

Geçmiş olsun.
    Sayın Mehtap Deniz,

Öncelikle dilekleriniz ve vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim.Kuşkusuz hukuk kuralları içerisinde eylemsel hareket ederken hukuk kurallarını ve kanunları bilmemek gibi bir mazeret söz konusu olamaz.Kaldı ki bu nedenle Avukat,Hakim vb. hukuk adamları vardır.Hukuksal anlamda bilmediğimiz konularda onların görüşleri alınmalıdır doğru olanda budur.

Ancak; öyle sorunlu bir ülke ve dünyada yaşıyoruz ki, hak gaspları almış başını gidiyor.Adım attığımız yerde sorun yaşamamak elde değil.Tüketici Derneklerinin müdehalesinin olmadığı durumlarda, örneğin kendi olayımda olduğu gibi, sigortacılık işleminde bir kaza olayında sigorta şirketinin hatalı değerlendirmesi nedeniyle haksızlığa uğradınız.Sigorta şirketi sorunu halledebilecekken bana yaptığı gibi git! dava aç... diyebiliyor.

Her sorunumuzu mahkemede halletmeyi doğru bulmuyorum.Öncelikle ilgili kurumlarla dava öncesi yazışmalar yapılmalıdır.Tam burada TRAMER'in, Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanaklarında ki rolüne değinmek istiyorum.Tramer'in görevi aynen sizin değindiğiniz gibi;

Sigorta şirketleri tutanakları olduğu gibi Tramer bilgi sistemine yüklemekte ve Tramer de kusur dağılımlarını bu tutanaklara göre yapmakta, eğer sigorta şirketleri kusur durumunda anlaşamazlarsa dosya KTT değerlendirme Komisyonuna intikal eder- ki en fazla üç günde yine bir karara varılır.

Yani kusuru belirleyen Tramer değil, Tramer bilgi sistemine yüklenen tutanaklara göre karar verendir.
    Yukarıda değindiğim üzere hukuk kurallarını ve kanunları bilmemek gibi bir mazeret söz konusu olamaz.Ancak her kurumun çıkardığı kendi yönetmelik,genelge ve kuralları vardır.Vatandaşların bu kural ve yaptırımları takip etmesi mümkün değildir.Mutlaka kusurlu olayın tespitinde bazı hatalar olacaktır.İşte tam esnada ilgili forumların önemi devreye girmektedir.Forumlar bilgi paylaşımlarının olduğu ortamlardır.Bu vesile ile ben çok şeyler öğrenmiş bulunuyorum.

Neticede TARAMER'in bilgilerin toplandığı bir merkez olduğunu bilmekle birlikte, KTT KOMİSYONU' nun da TRAMER'in içinde faaliyet yürüten bir birim olduğu kanısındaydım.

KTT KOMİSYONU'nun hangi resmi kuruma bağlı olarak faaliyet yürüttüğü, hangi resmi kurumun KTT KOMİSYONU'nun faliyetlerinden sorumlu olduğuna açıkça bir yerde rastlayamadım.Ancak araştımalarıma göre Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü' nün KTT KOMİSYONU'nun faliyetlerinden sorumlu olduğunu ve Sigorta şirketleri ve KTT Komisyonları ile ilgili şikayetlerinde bu kuruma yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Ben ''KTT KOMİSYONU'' tanımını tam bilmediğim için, Komisyonu; ''TRAMER KOMİSYONU'' olarak tanımlamıştım.Bu konuda ki uyarı ve bilginiz için size çok teşekkür ederim.Bundan böyle dava aşamasında doğru tanımı kullanmış olurum.

.................

İşte burada tutanağın ne denli doğru ve anlaşılır olmasının önemli olduğu açığa çıkmış oluyor - ki yanlış anlamadıysam A ile B araçları birbirine karıştırılmış olduğudur?! Öncelikle düzeltilmesi gereken durum bu, bu da yukarıda belirttiğim gibi ilgili sigorta şirketinin düzeltme yapması gereken bir durumdur. Yani sigortalı ile şirket arasındaki bir uyuşmazlıktan ileri gelmektedir. Diğer şirket ile Tramer olası durumlara göre sonraki safhalarda kalmaktadır.

Bunu acenteniz aracılığyla kendi şirketinizle çözübilirsiniz aslında.

Varsa 'Kaza Tespit Tutanağınız' aracınızı yaptırabilirsiniz, bir sakıncası olabileceğini düşünmüyorum, önemli olan tutanaktır çünkü. Ama yine de hak kaybına uğramamak adına hukuki destek almanızda yarar var. Avukatınızla görüşmelisiniz!

Geçmiş olsun.
    sigorta şirketi 4982 sayılı kanun gereği yazdığım bilgi edinme yazıma cevap bile vermedi.

Selam ve saygılarımla.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

evet bana carpan aracın sıgortasına 7 sınde kaza oldu 8 ınde basvuru yaptık
    Başvurunun yapıldığından emin iseniz (belgeleri bizzat görerek!) avukatınızla görüşmelisiniz, şirket eksper göndermezlik yapmaz, yapamaz çünkü.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

trafik mahkemesi kartal

tramer kusur durumu sorgulama

trafik kaza yuzde kusur sorgulama

tramer kaza kusur oranı sorgulama

trafik kaza senaryolari

trafik kazası senaryoları

tramer sonucu itiraz www.hukuki.nettrafik mahkemesikartal trafik mahkemesi neredetrammer kaza senoryalari ve kusur oranlaritramer kaza senaryolarıkaza kusuru sorgulamakartal trafik mahkemesikusur oranı sorgulamakaza senaryolarıtramer komisyon kararını nereden öğrenebilirimtramer kusur oranı sorgulamakartalda trafik mahkemesi nerede
Forum