+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Aidat borcu için icra

Aidat borcu için icra Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Aidat borcu için icra

23 adet dubleks meskenden oluşan bir sitede yeni yönetim kuruluna başkan olarak seçildim.Daha önce hazırlanmış herhangibir işletme projesi yok.Ancak karar defterinde kapıcı masrafları bakım onarım için 50 ytl aidat ödenmesi kabul edilmiş.Fakat borcunu ödemeyenler var.Eski borçları tahsil edebilmem için ne yapmam gerekir.Yardımlarınızı bekliyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Aidat borcu için icra konulu yargıtay kararı ara
    Aidat borcu için icra konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Aidat borcu için icra

Cevabı başlıkta vermişsiniz:
    İcra takibi.

Dayanağınız 634 sayılı Kat mülkiyeti kanunun 20. maddesinin 5711 sayılı kanunla yapılan değişiklikten sonraki hali:

"Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür."

Eskiden gecikme tazminatı aylık %10 idi. 14/11/2007 tarihinde aylık %5'e düşürüldü.

İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı msancar76 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    23 adet dubleks meskenden oluşan bir sitede yeni yönetim kuruluna başkan olarak seçildim.Daha önce hazırlanmış herhangibir işletme projesi yok.Ancak karar defterinde kapıcı masrafları bakım onarım için 50 ytl aidat ödenmesi kabul edilmiş.Fakat borcunu ödemeyenler var.Eski borçları tahsil edebilmem için ne yapmam gerekir.Yardımlarınızı bekliyorum.
    Merhaba,
    "Kesinleşen işletme projeleri veya kat malikleri kurulunun işletme giderleri ile ilgili kararları, İcra ve İflas Kanununun 68 inci maddesinin 1 inci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır."
    Buna göre icra takibi yapabilirsiniz. Ancak yönetim planızda ne yazılı. Mesela alınan kararlar tüm kat malikleine imza karşılığı veya iadeli taahhütlü olarak bildirilir yazıyor ise, bunu bildirmediğiniz kişilerden faiz alamazsınız, çünkü onlar tebligat tarihinden sonra sorumlu olurlar. Ama sonra bildirseniz bile parayı ödemek zorundadırlar, ancan geçikme tazminatını ancak bilgi verildikten sonraki zaman için talep edebilirsiniz.
    Saygılar

İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın F_DORUK

Eylül ayında bir site yönetimi seçimi yapıldı ve yönetim oluşturuldu.Yeni yönetim illetme bütçesi yaptı ve panolara astı (bir gün asıldı bu bütçe panolara ) ..Bu bütçenin içine aidat ve merkezi sistem ısınma paraları dahil ( 33 aidat + 150 ısınma ) şimdi.
    1. Bu toplu yapının , kesinleşen ve kat maliklerine onaylatılan bir yönetim planı yok . daha ocak 2009 tarihine kadar burası hazine arazisi mera olarak gözüküyordu. (tapuda kat mülkiyeti ocak 2009 tarihi itibari ile müteahit firma ile tapu dairesi arasında daha yeni yapıldı.toki mi tapuları alacak önce yoksa tapu dairesinden biz mi alacağız ne şekilde alacağız bunu bile bilmiyoruz. )
    2. İşletme bütçesi kimseye onaylatılmadı bütçeyi görenlerin sayısı 512 daireli bir sitede toplasan 50 daireyi geçmez,
    3. Böğle bir toplu yapı hayel edin .... hayel etmeyin böğle bir yer var ve ben orada yaşıyorum burası ANKARA Ş.Koçhisar Toplu Yapı
    4.Alınan kararlar tüm kat malikleine imza karşılığı veya iadeli taahhütlü olarak bildirilmediği için sayın yöneticimiz borcunda aksamalar olan site sakinlerine avukattan bir yazı gönderip" 5 gün içinde ödeyin yoksa icraya veririm" gibi yazılar gönderdi..vede hem aidat hemde ısınma paralarına kanun gereği % 5 geçkme cezası ekleyerek borçlu listelerini panolara astı.
    5. Şimdi siz hukukçumusunuz bilmiyorum ama bu konuda ne yapabiliriz yardımcı olursanız çok seviniriz. (Biz para ödemekten kaçmıyoruz.Tabiki borcumuzu ödeyeceğiz.ama bu şekilde bir uygulamaya karşı ne yapabiliriz en azından tebligat olmadığından dolayı sadece ana parayı yatırabilirmiyiz ) TEŞEKKÜR EDERİM.

SON OLARAK İŞLETME BÜTÇESİ BLOK YÖNETİCİLERİ VASITASIYLA BİLE KAT SAKİNLERİNE BLOK KARAR DEFTERLERİ VASITASI İLE İBRAZ EDİLMEMİŞTİR.
    Konu fth1 tarafından (28-01-2009 Saat 02:54:35 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı fth1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın F_DORUK

Eylül ayında bir site yönetimi seçimi yapıldı ve yönetim oluşturuldu.Yeni yönetim illetme bütçesi yaptı ve panolara astı (bir gün asıldı bu bütçe panolara ) ..Bu bütçenin içine aidat ve merkezi sistem ısınma paraları dahil ( 33 aidat + 150 ısınma ) şimdi.
    1. Bu toplu yapının , kesinleşen ve kat maliklerine onaylatılan bir yönetim planı yok . daha ocak 2009 tarihine kadar burası hazine arazisi mera olarak gözüküyordu. (tapuda kat mülkiyeti ocak 2009 tarihi itibari ile müteahit firma ile tapu dairesi arasında daha yeni yapıldı.toki mi tapuları alacak önce yoksa tapu dairesinden biz mi alacağız ne şekilde alacağız bunu bile bilmiyoruz. )
    2. İşletme bütçesi kimseye onaylatılmadı bütçeyi görenlerin sayısı 512 daireli bir sitede toplasan 50 daireyi geçmez,
    3. Böğle bir toplu yapı hayel edin .... hayel etmeyin böğle bir yer var ve ben orada yaşıyorum burası ANKARA Ş.Koçhisar Toplu Yapı
    4.Alınan kararlar tüm kat malikleine imza karşılığı veya iadeli taahhütlü olarak bildirilmediği için sayın yöneticimiz borcunda aksamalar olan site sakinlerine avukattan bir yazı gönderip" 5 gün içinde ödeyin yoksa icraya veririm" gibi yazılar gönderdi..vede hem aidat hemde ısınma paralarına kanun gereği % 5 geçkme cezası ekleyerek borçlu listelerini panolara astı.
    5. Şimdi siz hukukçumusunuz bilmiyorum ama bu konuda ne yapabiliriz yardımcı olursanız çok seviniriz. (Biz para ödemekten kaçmıyoruz.Tabiki borcumuzu ödeyeceğiz.ama bu şekilde bir uygulamaya karşı ne yapabiliriz en azından tebligat olmadığından dolayı sadece ana parayı yatırabilirmiyiz ) TEŞEKKÜR EDERİM.

SON OLARAK İŞLETME BÜTÇESİ BLOK YÖNETİCİLERİ VASITASIYLA BİLE KAT SAKİNLERİNE BLOK KARAR DEFTERLERİ VASITASI İLE İBRAZ EDİLMEMİŞTİR.
    Merhaba,
    Durumunuz karışık, Eylül ayındaki toplantıyı neye göre hangi yönetim palnına göre yaptınız. Kat Mülkiyetine geçmeden önce kat irtifakı mı vardı. Yani toplantı hangi kanuna göre yapıldı. Ocak'ta kat mülkiyetine geçtiğinize göre tapu dairtesine yönetim planı verilmek zorunda, ama o planı herkesin imzalaması veya herkesin vekaletine sahip birinin imzalamış olması gerekir.
    Yani sizi bağlayan bir belge varmı. Siteniz kaç parselde kaç blok var bunlar önemli. Eski başkan neye göre sçildi.
    Saygılar

İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eylül ayındaki toplantıyı geçici yönetimi bıraktırdık sonra seçim yapın dedi toki bizde seçtik .tapu da burayla ilgili kanuni hiç bir şey yok. Biz toplu yapı temsilciler kurulu oluşturduk bu bir yerde yazan bir şeye göre (yönetim planına ) değil yapılması gerekiyormuş yaptık ve yönetimi seçtik. sitede 3 parsel var . eski yönetim tokinin atadığı geçici yönetim idi . onları gönderdik yeni yönetimi oluşturduk.yalnız yeni yönetimin para toplama yetkisi nasıl oluyor ben bunu anlamadım .ortada yazılı hiç bir şey yok ve tapuda hala mera geçen bir yer için bankada hesap açtırıp bu işler nasıl oluyor .. icralık olduğumuzda bunun hukuki dayanağı ne olacak..işletme bütçesi kimseye onayatılmadı sadece blok yöneticileri imzalamış insanlar tebliğ edilmeyen bir bütçeyi ödüyorlar ...icra davalarında hukuki açıdan değerlendirseniz sevinirim... ocak 2009 tarihi itibari ile geçildi dedim ama daha işlemler bitmedi sordum yazılan bir yönetim planı yok biz kimseye yönetim planı yaz diye vekaletname vermedik.
    Konu fth1 tarafından (28-01-2009 Saat 18:12:11 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı fth1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Eylül ayındaki toplantıyı geçici yönetimi bıraktırdık sonra seçim yapın dedi toki bizde seçtik .tapu da burayla ilgili kanuni hiç bir şey yok. Biz toplu yapı temsilciler kurulu oluşturduk bu bir yerde yazan bir şeye göre (yönetim planına ) değil yapılması gerekiyormuş yaptık ve yönetimi seçtik. sitede 3 parsel var . eski yönetim tokinin atadığı geçici yönetim idi . onları gönderdik yeni yönetimi oluşturduk.yalnız yeni yönetimin para toplama yetkisi nasıl oluyor ben bunu anlamadım .ortada yazılı hiç bir şey yok ve tapuda hala mera geçen bir yer için bankada hesap açtırıp bu işler nasıl oluyor .. icralık olduğumuzda bunun hukuki dayanağı ne olacak..işletme bütçesi kimseye onayatılmadı sadece blok yöneticileri imzalamış insanlar tebliğ edilmeyen bir bütçeyi ödüyorlar ...icra davalarında hukuki açıdan değerlendirseniz sevinirim... ocak 2009 tarihi itibari ile geçildi dedim ama daha işlemler bitmedi sordum yazılan bir yönetim planı yok biz kimseye yönetim planı yaz diye vekaletname vermedik.
    Merhaba,
    Kat mülkiyetine geçilirken tapu dairesi mutlaka yönetim planı ister. Yönetim planı olmadan kat mülkiyetine geçilemez. Kat maliklerini bağlayan bu yönetim planlarıdır. Eski kanuna göre her parsel için ayrı ayrı yönetim planları tapuya verilmek zorundaydı. Çünkü kat mülkiyeti ayrı parsellerde kurulamıyordu. Ancak 28/11/2008 de Resmi Gazetede yayımlanan 5711 sayılı kanuna göre artık belli kriterleri taşıyan farklı parsellerdeki binalara toplu yapı olarak kabul edilebiliyor ve bu yasaya dayanarak farklı parsellerdeki binalar için tek bir yönetim planı tapuya tescil ettirilebilir. Ancak tapu müdürlüğünün bu farklı parsellerdeki binaları ellerindeki yönetmeliğe göre bakarak toplu yapı olarak kabul edip etmeme durumu vardır. Yani toplu yapı olabilme konusunda son sözü tapu söyler. Anladığım kadarı ile siz henüz KMK'ya geçmediniz. O halde sizi bağlayan Medeni kanunun birlikte mülkiyet maddeleridir. Ortaklar kendi aralarında sözleşme yaparak anayapıyı idare edebilirler. Yani aranızda bir sözleşme olması gerekir. Ayrıca eğer bir toplantıda herhangi bir ödeme için imza attı iseniz bu sizi bağlar örnek yargıtay kararları var. Ancak imzanız yoksa ve arada imzaladığınız bir sözleşme yoksa, ve henüz kat irtifakı veya kat mülkiyetine geçilmemisse, sizden en fazla zorunlu, altını çiziyorum zorunlu giderler için para talebinde bulunabilirler. Örneğin site içi aydınlatması gideri, yani olmazsa olmaz giderler için para istenebilir, çünkü onlardan faydalanıyorsunuz, ancak eğer siz önceden örneğin bu giderleri aşan ödemeler yapmış iseniz, bu giderlerden payınıza düşen hesaplanır, ve ödediğiniz miktar bu miktarı aşıyor ise siz paranızı geri alabilirsiniz. Daha fazla bilgi verirseniz daha da yardımcı olmaya çalışırım.
    Saygılar

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

site aidat borcu icra

hisseli dairenin aidat borcu

aidat borcu yoktur yazısı örneği

toki aidat icra

Forum