+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.
    İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arrow Ayıplı ürünün, ayıbının gizli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Anlatıyorum hemde ayrıntısıyla

Geçen yıl bilgisayarım için monitör almaya karar verdim ve piyasayı şöyle bir kolaçan ettim L. marka bir monitör hoşuma gitti bu monitörün özelliklerinden 3000:1 karşıtlık oranı vardı ve oldukça iyi bir seviye.
    Fiyatıda makuldü ;fakat birde ne göreyim aynı marka ve aynı model olmasına rağmen V.... adlı bir mağazada bu ürünün 5000:1 karşıtlık olduğunu gördüm ve fiyatıda diğerine göre pahalıydı ,3000:1 olan 400 lira civarıyken 5000:1 olan 640 liraydı. tabiki bende ikisi arasında gidip geldim ve paraya kıyıp 5000:1 olanını V.... mağazasından aldım nede olsa görülmemiş bir karşıtlık oranıydı. Aldım ürünü kullandım memnun kaldım ,ta ki iki gün öncesine kadar,donanım özelliklerini gösteren bir programla karşılaşıncaya kadar programı çalıştırıp monitörün özelliklerine baktımki bakmaz olaydım karşıtlık oranı 3000:1 gösteriyordu olamaz dedim tekrar kutusunu tanıtım kağıtlarını felan inceledim 5000:1 yazıyordu ama program 3000:1 gösteriyordu.

GELİŞME :
    derslerde hocadan yarım kulakla dinlediğim 4077 sayılı kanuna sarıldım hemen bir göz attım ve kendimi ürünü aldığım mağazada buldum. V....bilgisayara durumu izah ettim.Bizi ilgilendirmez dediler o markanın Türkiye temsilciliğine yönlendirdiler bende onları aradım bana ne demesinler bizim o özellikte bir ürünümüz yok piyasadakilerin hepsi 3000:1 dediler. 5000:1 olan ürünü mağaza reklam amaçlı yapmış olabilir bizim böyle bir ürünümüz olmadığı için bizimle doğal olarak yok dediler şunuda eklediler hem öyle bir ürün olsa başka mağazalardada olurdu neden tek bir mağazada olsun neyse ben tekrar V....a gittim kabul etmediler ne yapalım dediler bende 4077 sayılı kanun gereğince mal ayıplı geri alın dedim onlarda 30 günlük süre geçtiği için alamayız dediler.Bende çıktım geldim tabi enayi yerine konulmuş müşteri olarak.

SONUÇ:
    Şimdi birkaç sorum olacak ben bunu iki gün önce farkettim bu ayıbı bu ayıp gizli ayıp kapsamına girer mi doğal olarak zamanaşımı 2 yıl olur mu çünkü normalde bu ayıbın anlaşılması imkansız. İkinci bir konu benim muhatabım satınaldığım mağaza mı yoksa o ürünün Türkiye temsilciliği mi çünkü ürünün özelliklerini değiştirseler bile müdahale etmesi gerekirdi ama birtaraftanda ben satıcıdan aldım bir sorun varsa bile üretici kısmında o satıcının ilgi alanı kısaca benim ne yapmam gerekir 670 liranın altında olduğu için tüketici hakemliğine başvurmam lazım ama bu ayıp gizli ayıp mı yoksa zamanaşımı 30 günlük olan normal ayıp mı? şimdiden teşekkürler

Hukuki NET Güncel Haber

Ayıplı ürünün, ayıbının gizli olup olmadığı nasıl anlaşılır? konulu yargıtay kararı ara
    Ayıplı ürünün, ayıbının gizli olup olmadığı nasıl anlaşılır? konulu hukuk haber
    Konu mihl tarafından (10-01-2009 Saat 00:38:22 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ayıplı ürünün, ayıbının gizli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Şunuda ekleyeyim bu konuda hukukun şöyle düşünmesini istiyorum , bir ürüne ihtiyacınız var ve özelliklerine bakarak alacağınız ürünü seçiyorsunuz ve özellik itibarı ile farklı bir fiyat ödüyorsunuz,alıp kullanıyorsunuz,sonradan anlaşılıyor ki aslında aldığınız ürün içinde barındırdığını sandığınız özelliklerde değil bu durumda kesin bir mağduriyet sözkonusu.

Nerede
    İzmit / KOCAELİ
    İletiler
    233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Mihl,

ayıp konusunda şöyle bir ayrım vardır
    a) açık ayıp
    b) gizli ayıp

gizli ayıp da kendi içerisinde ikiye ayrılır
    b.1) muayene ile anlaşılan gizli ayıp
    b.2) kullanma ile ortaya çıkan gizli ayıp

gelelim hangi ayıp için hangi süre içerisinde satıcıya başvurulabileceği konusuna;

a) açık ayıpta derhal, yani mağazada iken malı inceleyecek ayıbı görürseniz teslim almaktan kaçınacaksınız. (ya da teslim alsanız bile yasal haklarınızı saklı tutacaksanız). şayet aldığınız ürün ambalaj içerisinde ise ve mağazada inceleme görme şansınız yoksa, ilk fırsatta ürünü inceleyip, derhal satıcıya başvuracaksınız.

b.1) muayene ile ortaya çıkan gizli ayıpta: bu ayıp türünü şöyle izah edeyim. bir tv aldınız. şayet tv'nin ekran camında çatlak varsa bu açık ayıptır. ancak dış görüntüsünde bişey yok ve fakat elektirik ve anten bağlantısını yapmanıza rağmen çalışmıyorsa bu muayene ile ortaya çıkan ayıptır. buradaki süre ise 30 gündür. yani teslim alındıktan sonra 30 gün içinde satıcıya başvurmalısınız.

b.2) kullanmakla ortaya çıkan gizli ayıp: buna da şu örnek verilebilir. tv'yi aldınız; herhangi bir lekese çatlağı yok; gerekli bağlantıları yaptınız çalışıyor. ancak bir süre sonra ekrandaki renkler birbirine karışmaya başladı. bu halde de derhal satıcıya başvurmanız gereklidir. Ancak herhalde 2 yıl içinde olan ayıp nedeniyle. eş deyişle anılan sıkıntı 3. yıl olduysa geçmiş olsun (elbette satıcının garanti süresi 5 yıl ise süre 5'e uzar)

esasen sizin olayda kanımca muayene ile ortaya çıkan ayıp var; yani siz detaylı bir şekilde ürünü inceleseydiniz aldıktan sonra, bunun 5000 değil de 3000 olduğunu görürdünüz. bu nedenle 30 gün içinde yasal haklarınızı kullanmanız gerekecekti.

ne var ki sizin olayda farklı bir durum daha var. ürüne ilişkin verilen belgelerle yanıltılmış durumdasınız. TKHK m.4'ün ilgili kısmında "Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresinden yararlanılamaz." denilmiştir. her ne kadar bu iki yıllık süreye ilişkin hükmün devamında yazılmışsa da genel bir hükümdür ve her türlü ayıp halinde, satıcının zamanaşımı sürelerinden faydalanamayacağını söyler.

bu nedenle tüketici hakem heyetine başvurursanız ve olay anlattığınızdan ibaret ise olumlu sonuç alırsınız.

bir de gerek satımı yapan mağaza gerekse de o malın üreticisi / ithalatçısı size karşı birlikte sorumludurlar. açacağınız olası bir davada ikisini de taraf gösterebilirsiniz. TKHK m.3 bunu söyler.

esen kalın.

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Re: Ayıplı ürünün, ayıbının gizli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Alıntı Av.Gökhan Dirican rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn. Mihl,

ayıp konusunda şöyle bir ayrım vardır
    a) açık ayıp
    b) gizli ayıp

gizli ayıp da kendi içerisinde ikiye ayrılır
    b.1) muayene ile anlaşılan gizli ayıp
    b.2) kullanma ile ortaya çıkan gizli ayıp

gelelim hangi ayıp için hangi süre içerisinde satıcıya başvurulabileceği konusuna;

a) açık ayıpta derhal, yani mağazada iken malı inceleyecek ayıbı görürseniz teslim almaktan kaçınacaksınız. (ya da teslim alsanız bile yasal haklarınızı saklı tutacaksanız). şayet aldığınız ürün ambalaj içerisinde ise ve mağazada inceleme görme şansınız yoksa, ilk fırsatta ürünü inceleyip, derhal satıcıya başvuracaksınız.

b.1) muayene ile ortaya çıkan gizli ayıpta: bu ayıp türünü şöyle izah edeyim. bir tv aldınız. şayet tv'nin ekran camında çatlak varsa bu açık ayıptır. ancak dış görüntüsünde bişey yok ve fakat elektirik ve anten bağlantısını yapmanıza rağmen çalışmıyorsa bu muayene ile ortaya çıkan ayıptır. buradaki süre ise 30 gündür. yani teslim alındıktan sonra 30 gün içinde satıcıya başvurmalısınız.

b.2) kullanmakla ortaya çıkan gizli ayıp: buna da şu örnek verilebilir. tv'yi aldınız; herhangi bir lekese çatlağı yok; gerekli bağlantıları yaptınız çalışıyor. ancak bir süre sonra ekrandaki renkler birbirine karışmaya başladı. bu halde de derhal satıcıya başvurmanız gereklidir. Ancak herhalde 2 yıl içinde olan ayıp nedeniyle. eş deyişle anılan sıkıntı 3. yıl olduysa geçmiş olsun (elbette satıcının garanti süresi 5 yıl ise süre 5'e uzar)

esasen sizin olayda kanımca muayene ile ortaya çıkan ayıp var; yani siz detaylı bir şekilde ürünü inceleseydiniz aldıktan sonra, bunun 5000 değil de 3000 olduğunu görürdünüz. bu nedenle 30 gün içinde yasal haklarınızı kullanmanız gerekecekti.

ne var ki sizin olayda farklı bir durum daha var. ürüne ilişkin verilen belgelerle yanıltılmış durumdasınız. TKHK m.4'ün ilgili kısmında "Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresinden yararlanılamaz." denilmiştir. her ne kadar bu iki yıllık süreye ilişkin hükmün devamında yazılmışsa da genel bir hükümdür ve her türlü ayıp halinde, satıcının zamanaşımı sürelerinden faydalanamayacağını söyler.

bu nedenle tüketici hakem heyetine başvurursanız ve olay anlattığınızdan ibaret ise olumlu sonuç alırsınız.

bir de gerek satımı yapan mağaza gerekse de o malın üreticisi / ithalatçısı size karşı birlikte sorumludurlar. açacağınız olası bir davada ikisini de taraf gösterebilirsiniz. TKHK m.3 bunu söyler.

esen kalın.
    Cevabınız için çok teşekkür ederim.Birkez daha gidip konuşmayı deneyeceğim sonuç alamazsa elbette hakem heyetine başvuracağım.
    Benim kafama takılan başka birşey daha var, marka bu modelde böyle özellikleri barındıran bir ürününün olmadığını söylüyor oysaki ürün kutusunda ve mağaza tanıtımlarında özellik bu şekilde duyuruldu ve yüzlerce insan sırf bu özelliğinden dolayı bu ürünü aldı şimdi 30 günlük itiraz süresini çoktan alanların hepsi geçirdi fakat ortada bir aldatmaca daha doğrusu dolandırıcılık söz konusu ve bu yeni günyüzüne çıktı yani demem o ki 4077 madde 4 den herhangi birşey elde edemesemde bu durumda hukuka aykırılık ve yargının yapacağı birşey yokmu çünkü açık hukuka aykırılık var bilirsiniz bazı ürünlerin çok sonra kusurlu olduğu anlaşılırsa eğer geri toplama sözkonusu olabiliyor gerçi genellikle yargıdan bağımsız olarak marka prestiji için oluyor fakat mahkeme kararıylada olanlar yok değil.
    Kısaca bu mağazayı müşterileri yaıltarak ürün satma gibi bir nedenle köşeye sıkıştıramaz mıyım?
    eğer bahsettiğiniz ayıp kapsamında değerlendirmezse heyet biz müşteriler enayi gibi fazla para vermiş olarak kalacağız buda benim zoruma gidiyor.
    Düşününki bir otomobil alıyorsunuz özelliklerinde enjeksiyonlu olduğu yazıyor ama siz belirgin bir fark olmadığı için anlamıyorsunuz ve bir yıl sonra farkına varıyorsunuz ki enjeksiyonlu değil ama özelliklerinde enjeksiyonlu olduğu söyleniyor bu aynı benim konu gibi, bilmiyorum ama kendimi haklı gibi görüyorum

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mihl rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Cevabınız için çok teşekkür ederim.Birkez daha gidip konuşmayı deneyeceğim sonuç alamazsa elbette hakem heyetine başvuracağım.
    Benim kafama takılan başka birşey daha var, marka bu modelde böyle özellikleri barındıran bir ürününün olmadığını söylüyor oysaki ürün kutusunda ve mağaza tanıtımlarında özellik bu şekilde duyuruldu ve yüzlerce insan sırf bu özelliğinden dolayı bu ürünü aldı şimdi 30 günlük itiraz süresini çoktan alanların hepsi geçirdi fakat ortada bir aldatmaca daha doğrusu dolandırıcılık söz konusu ve bu yeni günyüzüne çıktı yani demem o ki 4077 madde 4 den herhangi birşey elde edemesemde bu durumda hukuka aykırılık ve yargının yapacağı birşey yokmu çünkü açık hukuka aykırılık var bilirsiniz bazı ürünlerin çok sonra kusurlu olduğu anlaşılırsa eğer geri toplama sözkonusu olabiliyor gerçi genellikle yargıdan bağımsız olarak marka prestiji için oluyor fakat mahkeme kararıylada olanlar yok değil.
    Kısaca bu mağazayı müşterileri yaıltarak ürün satma gibi bir nedenle köşeye sıkıştıramaz mıyım?
    eğer bahsettiğiniz ayıp kapsamında değerlendirmezse heyet biz müşteriler enayi gibi fazla para vermiş olarak kalacağız buda benim zoruma gidiyor.
    Düşününki bir otomobil alıyorsunuz özelliklerinde enjeksiyonlu olduğu yazıyor ama siz belirgin bir fark olmadığı için anlamıyorsunuz ve bir yıl sonra farkına varıyorsunuz ki enjeksiyonlu değil ama özelliklerinde enjeksiyonlu olduğu söyleniyor bu aynı benim konu gibi, bilmiyorum ama kendimi haklı gibi görüyorum
    Birşey daha sormak istiyorum yanılmıyorsam borçlar kanununda yasal süre geçmiş olsa dahi satıcının ayıbı kabul etmesi bu zamanaşımının dışına çıkıyordu emin değelem ama böyle birşey varsa satıcının ayıbı kabul etmesini nasıl belgelerim.
    Yarın işlemlere başlayacağım inşallah haklı çıkarım
    Konu mihl tarafından (11-01-2009 Saat 20:27:41 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bugün gittim görüştüm yarın ithalatçı firma ile görüşüp durumu bana bildireceklermiş.
    Şimdi ürünü geri almaları söz konusu olursa ben ödediğim ücreti mi geri alacağım,faiz sözkonusu olacak mı, yoksa dolar kuru üzerinden mi çünkü aldığım zaman dolar 120 kuruştu şimdi 160 kuruş civarında ve yerine alacağım monitörde dolar üzerinden fiyatlandırılmış olacak.

İletiler
    1.468
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mihl rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bugün gittim görüştüm yarın ithalatçı firma ile görüşüp durumu bana bildireceklermiş.
    Şimdi ürünü geri almaları söz konusu olursa ben ödediğim ücreti mi geri alacağım,faiz sözkonusu olacak mı, yoksa dolar kuru üzerinden mi çünkü aldığım zaman dolar 120 kuruştu şimdi 160 kuruş civarında ve yerine alacağım monitörde dolar üzerinden fiyatlandırılmış olacak.
    Fatura tutarını geri alırsınız, dolar olarak ödeme yaptıysanız dolar olarak, ytl olarak yaptıysanız ytl olarak...

İletiler
    1.468
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ayrıca kulaktan dolma bilgilerle iş yapmışsınız,

Aldığınız monitör, 670 ytl den aşağı olduğuna göre %99 TN panel, ve hiçbir tn panel lcd 3.000-5.000:1 gibi hayal değerleri veremez.( zaten o değerler DC dinamik konstrat adı altında yazılır)

Gerçek değerleri 500-1000:1 arasıdır genelde..

Bu yüzden ha 3 ha 5 bin olmuş tamamen anlamsız, sadece pazarlama taktiği..

aynı durum MS lerdede geçerli çoğu lcd 2ms yazar ama g-g yani grey to grey, gene anlamsız bir değer, gerçek renklide bu değer 6-16ms arasındadır..

buda pazarlama hilesidir.

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı nikon rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ayrıca kulaktan dolma bilgilerle iş yapmışsınız,

Aldığınız monitör, 670 ytl den aşağı olduğuna göre %99 TN panel, ve hiçbir tn panel lcd 3.000-5.000:1 gibi hayal değerleri veremez.( zaten o değerler DC dinamik konstrat adı altında yazılır)

Gerçek değerleri 500-1000:1 arasıdır genelde..

Bu yüzden ha 3 ha 5 bin olmuş tamamen anlamsız, sadece pazarlama taktiği..

aynı durum MS lerdede geçerli çoğu lcd 2ms yazar ama g-g yani grey to grey, gene anlamsız bir değer, gerçek renklide bu değer 6-16ms arasındadır..

buda pazarlama hilesidir.
    bahsettiğiniz ayrı bir konu ben özelliği 3000:1 olan bir monitörü 5000:1 miş gibi fazla ücret ödeyerek aldım yazılan kontransın ne şekilde ölçüldüğü değil konu olan kaldıki burada tek bir marka ve tek bir model sözkonusu

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı nikon rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Fatura tutarını geri alırsınız, dolar olarak ödeme yaptıysanız dolar olarak, ytl olarak yaptıysanız ytl olarak...
    Durum böyle olursa yine benim zararım sözkonusu olacak ne güzel.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

gizli ayıp nedir

acik ayip gizli ayip

gizli ayıplı mal nasil anlasilir

urunde gizli ayıp

gizli ayıp açık ayıp

urunde gizli ayip nedir

açık ayıp nedir

ayipli motorsiklet ayibi nasil anlasilir

http:www.hukuki.netshowthread.php50443-Ayipli-urunun-ayibinin-gizli-olup-olmadigi-nasil-anlasilir

Forum