+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Gürültücü kiracının kimlik bilgilerine ve ev sahibine nasıl ulaşabilirim?

merhaba. daha önce de buraya bu konu hakkında yazmıştım, ancak konu sanırım mahkemeye taşınacak.

yan dairemde oturan 3 kız öğrenci+abileri+arkadaşları=haftanın neredeyse her günü evde 5-6 kişi saatleri düzensiz olmak üzere neredeyse tüm gün gürültü yapıyorlar (bütün gece sessiz durup sonra gece 4'te kalkıp gitar çalmak da buna dahil). benim hemen mahkemeye gitme isteğime rağmen ailem önce ses yalıtımı yaptırmak istiyor, ancak ben yine de yalıtımın bu işi çözeceğini düşünmüyorum.

ev sahibinin adını ve soyadını biliyorum. ihtarname çekmek ya da uyarmak için bu adamın oturduğu yerin adresini ve telefonunu nasıl öğrenebilirim? kiracıların kimlik bilgilerini nasıl öğrenebilirim? mahkemeye vereceğimi söyleyerek polis çağırsam kimlik bilgilerini alıp bana verebilirler mi? sonuçta adını sanını veya adresini bilmediğim insanlara ihtarname çekmem mümkün olmaz diye düşünüyorum.

bir sorum daha var: kiracıları evden attırmak için "imza toplamak" diye bir şey sözkonusu sanırım. bu tam olarak nasıl oluyor? davayı açıp dosyaya komşulara imzalattığım dilekçeleri mi koyacağım? yoksa resmi bir yoldan bazı belgeleri imzalamaları mı gerekecek?

teşekkür ederim, kolay gelsin.

Hukuki NET Güncel Haber

Gürültücü kiracının kimlik bilgilerine ve ev sahibine nasıl ulaşabilirim? konulu yargıtay kararı ara
    Gürültücü kiracının kimlik bilgilerine ve ev sahibine nasıl ulaşabilirim? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: gürültücü kiracının kimlik bilgilerine ve ev sahibine nasıl ulaşabilirim?

Bu gençlerle konuşmayı denediniz mi ? Seslerinin size ulaştığını ve rahatsız olduğunuzu söylediniz mi? Ayrıca "evden attırmak" diye bir kavram var mı ? Hele ki imza toplayarak ?

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Gürültücü kiracının kimlik bilgilerine ve ev sahibine nasıl ulaşabilirim?

Alıntı archerman11 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhaba. daha önce de buraya bu konu hakkında yazmıştım
    ben size ne yapmam gerektiğini değil bu insanlara nasıl ulaşabileceğimi soruyorum. lütfen konu dışı cevaplar yazmayın.

İletiler
    140
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Gürültücü kiracının kimlik bilgilerine ve ev sahibine nasıl ulaşabilirim?

Apartman yönetiminin binada oturanların kimlik bilgilerini istemek ve bulundurmak zorunluluğu vardır.Yönetimden isteyebilirsiniz.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sidem rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Apartman yönetiminin binada oturanların kimlik bilgilerini istemek ve bulundurmak zorunluluğu vardır.Yönetimden isteyebilirsiniz.
    maalesef pısırık yönetici (ses kendisine gitmediğinden sanırım) bunlara çok yumuşak davranıyor. gidip de bunlardan kimlik bilgilerini alabileceğini pek sanmıyorum. ayrıca ev sahibinin adresini ya da telefon numarasını da bilmiyor. resmi bir kurumdan adres bilgisi vererek bu insanlarla ilgili bilgilere ulaşamaz mıyım?
    Konu archerman11 tarafından (20-11-2008 Saat 00:39:16 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    140
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın archerman11,
    5326 sayılı kabahatlar kanunu;
    GÜRÜLTÜ- Kolluk veya belediye zabıta görevlilerince başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, 50 YTL idari para cezası verilecek. Bu fiilin bir ticari işletmenin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, işletme sahibi gerçek veya tüzel kişiye bin YTL`den 5 bin YTL`ye kadar idari para cezası verilebilecek.
    Polise isim bildirmeden dairenin numarasını vererek şikayette bulunabilirsiniz.Tabiki durumun ispatı size düşecek.Bence 2-3 komşuyla gidip önce güzelce konuşmanız.Eğer düzelmezlerse saat kaç olursa olsun kolluk kuvvetlerini arayıp şikayetci olabilirsiniz.Polis adrese gelerek gereğini yapacaktır.Öğrenci için her seferinde 50 ytl bence güzel para

Nerede
    ankara
    İletiler
    1.107
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı archerman11 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhaba. daha önce de buraya bu konu hakkında yazmıştım, ancak konu sanırım mahkemeye taşınacak.

yan dairemde oturan 3 kız öğrenci+abileri+arkadaşları=haftanın neredeyse her günü evde 5-6 kişi saatleri düzensiz olmak üzere neredeyse tüm gün gürültü yapıyorlar (bütün gece sessiz durup sonra gece 4'te kalkıp gitar çalmak da buna dahil). benim hemen mahkemeye gitme isteğime rağmen ailem önce ses yalıtımı yaptırmak istiyor, ancak ben yine de yalıtımın bu işi çözeceğini düşünmüyorum.

ev sahibinin adını ve soyadını biliyorum. ihtarname çekmek ya da uyarmak için bu adamın oturduğu yerin adresini ve telefonunu nasıl öğrenebilirim? kiracıların kimlik bilgilerini nasıl öğrenebilirim? mahkemeye vereceğimi söyleyerek polis çağırsam kimlik bilgilerini alıp bana verebilirler mi? sonuçta adını sanını veya adresini bilmediğim insanlara ihtarname çekmem mümkün olmaz diye düşünüyorum.

bir sorum daha var: kiracıları evden attırmak için "imza toplamak" diye bir şey sözkonusu sanırım. bu tam olarak nasıl oluyor? davayı açıp dosyaya komşulara imzalattığım dilekçeleri mi koyacağım? yoksa resmi bir yoldan bazı belgeleri imzalamaları mı gerekecek?

teşekkür ederim, kolay gelsin.

T.C.

YARGITAY

18. HUKUK DAİRESİ

E. 2004/7789

K. 2004/9967

T. 21.12.2004

• TAHLİYE TALEBİ ( Kiracının Bağımsız Bölümünde İşçilerini Barındırdığı ve Bu Kişilerin Binaya Rahatsızlık Verdiği İddiasına Dayalı - Rahatsızlık Veren Eylemler Tespit Edildiğinde Gerekli Önlemlerin Alınmasına Karar Verilmesi Gerekirken Davanın Reddinin İsabetsiz Olduğu )

• KİRACININ APARTMANDA OTURANLARI RAHATSIZ ETMESİ ( Rahatsızlık Veren Eylemler Tespit Edildiğinde Gerekli Önlemlerin Alınmasına Karar Verilmesi Gerekirken Davanın Reddinin İsabetsiz Olduğu - Tahliye Talebi )

• KAT MÜLKİYETİNDE BAĞIMSIZ BÖLÜMÜ KULLANANLAR ( Eklentileri ve Ortak Yerleri Kullanırken Doğruluk Kurallarına Uymak ve Diğerlerini Rahatsız Etmemek Zorunda Olduğu - Tahliye Talebi )

634/m.18,33

ÖZET : Gerek kat malikleri ve gerekse bağımsız bölümü her ne sebeple olursa olsun sürekli biçimde kullananlar, bağımsız bölümü, eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kurallarına uymak ve diğerlerini rahatsız etmemek zorundadır. Eldeki davada, kiracı olan kişinin bağımsız bölümünde işçilerini barındırdığı ve bu kişilerin binaya rahatsızlık verdiği iddia edilmiştir. Rahatsızlık veren eylemler tespit edildiğinde gerekli önlemlerin alınmasına karar verilmesi gerekirken eksik inceleme ile davanın reddi isabetsizdir.
    DAVA : Dava dilekçesinde, apartmanda oturanları rahatsız eden davalının mecurdan tahliyesi istenilmiştir. Mahkemece davanın reddi cihetine gidilmiş, hüküm davacılar vekili tarafından temyiz edilmiştir. Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü:
    KARAR : Dava dilekçesinde, davalının kullandığı bağımsız bölümünde işçilerini yatırması ve bu işçilerin diğer bağımsız bölümlerde oturanların kapı zillerini çalmaları ve aralarında yaptıkları yüksek sesli konuşmalarla apartman sakinlerini rahatsız ettikleri ileri sürülerek sözü edilen rahatsızlıkların giderilmesi açısından davalının bu bağımsız bölümü boşaltmasına ( tahliyesine ) karar verilmesi istenilmiş, mahkemece tahliye koşulları bulunmadığı gerekçesi ile dava reddedilmiştir.
    Kat Mülkiyeti Yasası'nın 18. maddesi hükmüne göre kat malikleri gerek bağımsız bölümlerini gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kurallarına uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla karşılıklı olarak yükümlüdürler.
    Aynı maddenin ikinci fıkrası hükmü uyarınca da kat maliklerinin borç ve yükümlerine ilişkin olan hükümler bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir biçimde sürekli olarak yararlananlara da uygulanır. Somut olayda davalının kiracı sıfatı ile oturup kullanmakta olduğu 3 nolu bağımsız bölümde işçilerini barındırdığı, bu işçilerin diğer bağımsız bölümlerde oturanlara rahatsızlık verdiği ileri sürüldüğüne göre, mahkemece yapılacak inceleme ve tarafların gösterecekleri delillerin toplanması sonucu rahatsızlık verici eylem ve davranışların varlığının saptanması durumunda Kat Mülkiyeti Yasası'nın yukarıda sözü edilen 18. maddesi ve 33. madde hükümleri çerçevesinde diğer bağımsız bölümlerde oturanları rahatsız edici eylemlerin giderilmesi konusunda gerekli önlemlerin alınmasına; böyle bir durum söz konusu değilse ancak davanın reddine karar verilmesi gerekirken, rahatsızlık konusunda herhangi bir inceleme ve araştırma yapılmadan eksik inceleme sonucu davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir.
    SONUÇ : Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar göz önünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK'nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA, temyiz peşin harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 21.12.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi. yarx

umarım faydası olur,

KABAHATLER KANUNU

Gürültü

MADDE 36.-

(1) Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, elli Türk Lirası idari para cezası verilir.
    (2) Bu fiilin bir ticari işletmenin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde işletme sahibi gerçek veya tüzel kişiye bin Türk Lirasından beşbin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir.
    (3) Bu kabahat dolayısıyla idari para cezasına kolluk veya belediye zabıta görevlileri karar verir.

TCK

Kişilerin huzur ve sükununu bozma

MADDE 123 -

(1) Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikayeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

Gürültüye neden olma

MADDE 183 -

(1) İlgili Kanunlarla belirlenen yükümlülüklere aykırı olarak, başka bir kimsenin sağlığının zarar görmesine elverişli bir şekilde gürültüye neden olan kişi, iki aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

KMK

KAT MALİKLERİNİN VE KAT İRTİFAKI SAHİPLERİNİN BORÇLARI
    A) KAT MALİKLERİNİN BORÇLARI:
    I - GENEL KURAL :

MADDE 18 -
    Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.
    Bu kanunda kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma (Süknâ) hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir suretle devamlı olarak faydalananlara da uygulanır; bu borçları yerine getirmeyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur. Giderlere ve sigorta primlerine ait 20 nci madde hükmü saklıdır.

MK 737:

III. Komşu hakkı

Herkes, taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetini sürdürürken, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür.
    Özellikle, taşınmazın durumuna, niteliğine ve yerel âdete göre komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır.
    Yerel âdete uygun ve kaçınılmaz taşkınlıklardan doğan denkleştirmeye ilişkin haklar saklıdır.

Yukarıdaki yasal düzenlemelere bağlı olarak haklarınızı kullanmanız mümkün.

Şikayetçi olmanız halinde diğer komşuların da kiracıların apartman içindeki devam eden hallerine tanık olduğunu en yakın polis karakoluna veya adliyedeki suçüstü savcılığına bildirirseniz bu kişi (ler ) hakkında Sulh Ceza Mahkemesinde kamu davası açılacaktır. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 183. maddesi ; "İlgili kanunlarla belirlenen yükümlülüklere aykırı olarak , başka bir kimsenin sağlığının zarar görmesine elverişli bir şekilde gürültüye neden olan kişi, 2 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır." hükmünü ihtiva etmektedir.

Bununla birlikte, hukuk mahkemelerine müracaat etmeniz halinde ,Türk Medeni Kanunu' nun 737. maddesindeki ;

"Herkes, taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetini sürdürürken, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür.

Özellikle, taşınmazın durumuna, niteliğine ve yerel adete göre komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır.

Yerel adete uygun ve kaçınılmaz taşkınlıklardan doğan denkleştirmeye ilişkin haklar saklıdır." hükmü mevcuttur.

Buna göre, komşunuzun komşuluk haklarına riayet etmediğini bildirerek onun bu taşkınlığının giderilmesini hukuk mahkemesinden isteyebilirsiniz.Hukuk Mahkemesi davanızı kabul ederse mahkeme kararı ile ilamlı icra yoluna giderek komşunuzun bu rahatsızlık verici davranışlarını önleyebilirsiniz

BU HUSUSTA POLİSE ŞİKAYETİNİZİ BİLDİRE BİLİRSİNİZ. POLİSİN İKAZINA UYMIYANLAR HAKKINDA DİREK YASAL İŞLEM YAPILACAKTIR.

AYRICA APARTIMAN YÖNETİCİNİZ BU ŞAHISLARIN KİMLİK BİLGİLERİNİ ALMAK ZORUNDADIR,BU HUSUSDA İLGİLİ BAĞLI OLDUKLARI KARAKOLLARCA KENDİLERİNE KİMLİK BİLGİLERİNİN APARTIMAN YÖNETİCİLERİNDE BULUNMASI VE KARAKOLLARA BİLDİRİLMESİ HUSUSUNDA TEBLİGATLARI MEVCUTTUR,YÖNETİCİNİZİ UYUTMAYIN UYUMASIN, YOKSA YÖNETİCİYİDE BU GÖREVİNİ YAPMADIĞINDAN POLİSE ŞİKAYET EDİN ONA GEREKEN SIKI VERİLECEKTİR.
    Konu esmerman tarafından (20-11-2008 Saat 19:34:31 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konu incelendiğinde, sayın archerman11'in aşırı agresif tavır içerisinde olduğu anlaşılmaktadır. Yardımcı ve yapıcı bir öneri sunun sayın Necropolis'e verdiğiniz cevabın uygun olmaması, apartman yöneticiniz hakkında "pısırık" şeklinde hoş olmayan bir tabir kullanmanız, uyarılmanızı gerektirmektedir.

Sayın esmerman üşenmeden araştırmayı yapmış ve uzun uzadıya konuyu irdelemiştir. Sizin adınıza kendisine teşekkür ediyorum.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın yönetici açık bir yanıt yazmış ama bu konuda hassasiyeti olan biri olarak şunları da yazmak istiyorum;

25 yıl önce İstanbula üniversite öğrenci olarak geldiğimde arkadaşlarla vakıflara ait bir evin kira ihalesine girmiştik. Diğer katılımcılar komisyon başkanına "efendim bunlar öğrenci, orası aile apartmanı, bunların ihaleye girememesi gerekir" diyerek itiraz ettiklerinde kendimizi cehennemin derinliklerinden gelen yaratıklar gibi hissedip son derece demoralize olmuştuk. Gerçi komisyon başkanı gereken cevabı verdi ama o bakış açısının acımasızlığını hiç unutmadım.

Bugün aileme ait 5 daireli bir apartmanımız var ve kendimizin oturmadığı 2 daireyi öğrencilere kiralıyorum. Belki başlarda gençliğin heyecanıyla geç saatlerde bazı gürültüler yapsalarda hepsiyle arkadaşça konuştuğumda inanın tekrarı olmuyor. Sonuçta öğrenciler gençler, sizin tecrübenize sahip değiller ama potansiyel suçlu da değiller. Ayrıca bizden çok daha fazla "anlamaya" açıklar.

Sonuç olarak sizin sorunuzu saptırmadım, kendi deneyimlerim ışığında yardımcı olmaya çalıştım.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Re: Gürültücü kiracının kimlik bilgilerine ve ev sahibine nasıl ulaşabilirim?

gürültü yapan yan komşumun ev sahibine, ve evdekilerin kimlik bilgilerine (ihtarname göndermek için) nasıl ulaşabilirim? yönetici ya da diğer komşular bu bilgilerin hiçbirine sahip değil. hangi kuruma, nasıl başvurmam gerekir.

teşekkür ederim.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

adresten ev sahibini bulma

ev sahibini nasıl bulurum

adresten ev sahibi bulma

daire sahibi nasil ogrenilirev sahibinin bilgisine nasil ulasirimbirinin ev adresi nasıl öğrenilirdaire sahibini nasıl ogrenirizgürültücü komşuya ne yapılırkimlik bilgilerine ulaşmakomşumun tc sine nasil ulasirimtasinan komsusunu nasil bulursunhttps:www.hukuki.netshowthread.php48116-Gurultucu-kiracinin-kimlik-bilgilerine-ve-ev-sahibine-nasil-ulasabilirimadres bilgisiyle mülk sahibini bulmakiraci bilgilerine nasil ulasilirbırının ev adresı nasıl ogrenılırapartman huzurunu bozan kiracıadreste kimin oturdugunu nasil buluruzmulk sahibini nasil bulabilirsinkomsumun nasil bilgilerine ulasirimkomsu icin dilekce toplayip attirmakbir kisinin oturdugu yerinin adresini nasil ogrenebilirizşirket bilgilerine nasıl ulaşılırbina kimliği nasıl oğrenilirkomsunun telefonunu nerden alabilirimkapi komsumun ismini nerden ögrenirim
Forum