+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Lojman oturma sürelerinin dolması ve yapılması gereken işlemler

Merhabalar. Çalıştığım hastanenin 10 daireli lojmanının 1 dairesi başhekime, 1 dairesi başhemşireye ve 1 dairesi de hastane müdürüne tahsisli. Geriye kalan daireler ise yüzde olarak paylaştırlımış durumda. Lojmanda oturma süresi dolan idari hizmetler personelleri, ''kendilerinin işlerini yapan aynı unvanlı başka personel bulunmaması ve yerlerine müraact edecek evli idari hizmetler personeli bulunmaması'' geekçeleri ile 5 yıl daha lojmanada oturabilecekleini iddia ederek lojmandan çıkmamaktadırlar. Fakat lojman bekleyen yardımcı sağlık hizmetleri personneleri bulunmaktadır. Bu durumda lojmanda oturanlar oturmaya devam edebilirler mi? Hastane yönetiminin bu durum karşısında kayıtsız kalması durumunda ne gibi bir yol izlenebilir?

Hukuki NET Güncel Haber

Lojman oturma sürelerinin dolması ve yapılması gereken işlemler konulu yargıtay kararı ara
    Lojman oturma sürelerinin dolması ve yapılması gereken işlemler konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.080
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Lojman oturma sürelerinin dolması ve yapılması gereken işlemler

Yazınızda geçen, "Geriye kalan daireler ise yüzde olarak paylaştırlımış durumda." cümlesi hayli ilginç... Böyle bir paylaştırma yapıldıysa, bu işlemin yasal bir dayanağı da olması lazım. (Bakanlık veya Valilik onayı gibi)

Siz öncelikle, bu paylaştırmanın yasal bir dayanağı olup olmadığını araştırın. Bulamazsanız, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında, bu paylaştırmanın yasal dayanaklarının açıklanmasını isteyebilirsiniz.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Kantaroncu, geriye kalan 7 dairenin yüzde olarak paylaşımı bir önceki kaymakam zamanında alınan bi olur ile yapılmış. Bu paylaşım neye dayanılarak yapılmış bilmiyorum. Kaymakamlık Oluru yeterli midir? Yeterli ise, daha sonra gelen kaymakam bir önceki kaymakamın olurunu bozabilir mi?
    Konu Nootropil tarafından (09-11-2008 Saat 00:16:49 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.080
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Mevcut Kaymakam, işin özelliğine göre, kendisinden önceki kaymakam tarafından onaya bağlanmış OLUR'ları iptal edebilir.

Paylaştırma OLUR'unu temin edip buraya yazarsanız, daha sağlıklı bir yorum yapma imkanımız olabilir.

İletiler
    327
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar. Çalıştığım hastanenin 10 daireli lojmanının 1 dairesi başhekime, 1 dairesi başhemşireye ve 1 dairesi de hastane müdürüne tahsisli.

Geriye kalan daireler ise yüzde olarak paylaştırlımış durumda.
    Lojmanda oturma süresi dolan idari hizmetler personelleri, ''kendilerinin işlerini yapan aynı unvanlı başka personel bulunmaması ve yerlerine müraact edecek evli idari hizmetler personeli bulunmaması'' gerekçeleri ile 5 yıl daha lojmanada oturabilecekleini iddia ederek lojmandan çıkmamaktadırlar.
    Fakat lojman bekleyen yardımcı sağlık hizmetleri personneleri bulunmaktadır. Bu durumda lojmanda oturanlar oturmaya devam edebilirler mi?
    Hastane yönetiminin bu durum karşısında kayıtsız kalması durumunda ne gibi bir yol izlenebilir?

AÇIKLAMA:

Kamu lojmanlarının tahsis şekli ve oturma süreleri, tüm kamu kurumlarını bağlayıcı nitelikte olan 2946 sayılı kanun ve kamu konutları yönetmeliğinde düzenlenmiştir.
    Bu düzenlemeye göre, mülki amirler yani kaymakam ve valiler, konutun zorla boşaltılmasına ilişkin olarak yetki sahibidirler. Tahsis ile ilgili bu makamların hiçbir yetkisi yoktur.
    Kamu Konutları Yönetmeliğinin “SIRA TAHSİSLİ KONUTLARIN TAHSİS ŞEKLİ” başlıklı 9/1.maddesinde “Sıra tahsisli konutlar, Yönetmeliğe ekli (4) sayılı puanlama cetveli esas alınarak konut dağıtım komisyonunca hak sahiplerine tahsis edilir. Hak sahiplerinin puanlarının eşit olması halinde, hizmet süresi fazla olana, hizmet süresi de eşit ise, yetkili ev dağıtım komisyonunca ad çekme yoluyla, konut tahsis edilir.” Hükmü yer almaktadır.
    Yönetmeliğin 9/5.maddesinde de “Sıra tahsisli konutların hak sahiplerine tahsisi, merkezde kurulan yetkili konut dağıtım komisyonunca da yapılabilir.” Hükmü yer almaktadır.
    Yönetmeliğin KONUT TAHSİS KOMİSYONLARININ KURULMASI başlıklı 18.maddesinde “Komisyon kararını gerektiren konutların oturmaya hak kazananlara tahsisi amacı ile, konut tahsis komisyonları kurulur. Bu komisyonlar kurum veya kuruluşların yetkili makamlarınca belirlenen üç kişiden oluşur.” Hükmü yer almaktadır.
    Yönetmeliğin TANIMLAR başlıklı 3.maddesinde de “Bu Yönetmeliğin uygulanmasında;
    a) Merkez; Bu Yönetmeliğin kapsamına giren kurum veya kuruluşun merkez teşkilatının bulunduğu il veya ilçeyi,
    b) Yetkili Makam; Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez teşkilatında bulunan en üst amir veya organ ile yetki devrettiği makam veya rütbe sahibini,
    c) Yetkili konut dağıtım komisyonu; yurt içi ve yurt dışında, konutun bulunduğu ülke, bölge, il veya ilçede bu Yönetmeliğe göre kurulan komisyonları,
    d) Yönetici; konut blok veya gruplarında, kurum veya kuruluşlarca karşılanan yakıtın temin, tedarik ve dağıtımı dışındaki müşterek hizmetlerin düzenli bir şekilde yürütülmesi için, konut tahsis edilenler tarafından kendi aralarından seçilen kişi veya kişileri, ifade eder.” Hükmü yer almaktadır.

B-Lojmanda oturma süresi dolan idari hizmetler personelleri, ''kendilerinin işlerini yapan aynı unvanlı başka personel bulunmaması ve yerlerine müraact edecek evli idari hizmetler personeli bulunmaması'' gerekçeleri ile 5 yıl daha lojmanada oturabilecekleini iddia ederek lojmandan çıkmamaktadırlar

Bu iddia mevzuat hükümlerine aykırı ve hukuken bir anlamı olmayan niteliktedir.

Kanunun “OTURMA SÜRELERİ” başlıklı 4/2.maddesinde de “Sıra tahsisli konutlarda ise oturma süresi beş yıldır. Ancak; bu sürenin tamamlanmasından sonra konuttan yararlanacak başka birinin olmaması halinde, BELLİ BİR SÜRE VERİLMEKSİZİN ve şartlı olarak oturmaya devam edilmesine izin verilebilir.” Hükmü yer almaktadır.
    Yönetmeliğin KONUTTAN ÇIKARILMA başlıklı 34.maddesinde “Konutlar, 33 üncü maddede belirtilen süreler sonunda boşaltılamaz ise tahsise yetkili makam tarafından ilgili mülki veya askeri makamlara başvurulur. Bu başvuru üzerine konut, başka bir bildirime gerek kalmaksızın, kolluk kuvveti kullanılarak, bir hafta içinde zorla boşalttırılır. Zorla boşalttırmaya karşı, idareye ve yargı mercilerine yapılacak başvuru, boşalttırma işleminin icra ve infazını durdurmaz.” Hükmü yer almaktadır.
    ÖZETME, 5 YIL BU LOJMANDA OTURAN BİR PERSONELİN TEKRAR BİR 5 YIL OTURMASI GİBİ BİR HUSUS OLMADIĞI GİBİ, AYNI SINIFTAN DEĞİL, LOJMANA BAŞVURAN VE LOJMAN SIRASINI BEKLEYEN PERSONEL BULUNMASI HALİNDE, 5 YILI TAMAMLAYAN VE ÇIKMAYAN PERSONEL ZORLA LOJMANDAN DIŞARI ATILABİLİR.

C- Hastane yönetiminin bu durum karşısında kayıtsız kalması durumunda ne gibi bir yol izlenebilir?

Öncelikle, kaymakamın mevcut lojmanların tahsis şekli ile ilgili bir yetkisi 2946 sayılı yasada ve yönetmelikte yoktur. Bu şekilde yetki Yönetmeliğin 9/son.maddesi uyarınca “Merkezde kurulan yetkili konut dağıtım komisyonunun tahsis edeceği görev ve sıra tahsisli konutlar kurum ve kuruluşların yetkili makamlarınca konutların türlerine göre tesbiti ile birlikte, hazırlanacak genelge ile taşra teşkilatına bildirilir.” Hükmü dikkate alındığında, yetkili makamın ne anlama geldiğinin de yine yönetmeliğin 3.maddesinde “Yetkili Makam; Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez teşkilatında bulunan en üst amir veya organ ile yetki devrettiği makam veya rütbe sahibini,” ifade ettiği göz önüne alındığında, yetkisiz makam tarafından bu tahsis ve onayın verilmesi yetki unsuru yönünden hukuka aykırı olacaktır.

d-Ne yapılabilir.

Dilekçe ile başvuruda bulunup lojman sırası nın geldiği ancak lojmanda oturma süresi dolduğu ve sıra bekleyen personel bulunduğu halde lojmanların boşaltılmadığı ileri sürülüp, cevap verilmez ise 2 ay sonra, cevap verilir ise teliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde idare mahkemesine dava açılarak bu ret işleminin kaldırılıp lojman tahsis işleminin yapılmasına imkan verilmesi sağlanabilir.
    Ancak lojman sıranız gelmemiş ve sizden önce başkaları var ise, bu kez sizin dava açma hakkınız menfaat ihlali kapsamıda mümkün değildir.

d-ilgili mevzuat;

29146 sayılı tüm kamu kurumlarını kapsayan Kamu Konutları Yasasının “Kamu Konut Türleri Ve Konut Tahsisi” başlıklı 3.maddesinin “c” bendinde “Sıra tahsisli konutlar; hizmet süresi, daha önce kamu konutlarından yararlanma durumu ve süresi, çocuklarının ve bakmakla mükellef olduğu aile fertlerinin sayısı, aile fertlerinin gelir durumu, konuttan yararlanma için bekleme süresi, eşinin de bu Kanun kapsamına giren kurum ve kuruluşlarda çalışan personel olması gibi hususlar dikkate alınarak yönetmelikte belirlenecek puanlama esasına göre tahsis edilen konutlardır.” Hükmü yer almaktadır.
    Kanunun “OTURMA SÜRELERİ” başlıklı 4/2.maddesinde de “Sıra tahsisli konutlarda ise oturma süresi beş yıldır. Ancak; bu sürenin tamamlanmasından sonra konuttan yararlanacak başka birinin olmaması halinde, BELLİ BİR SÜRE VERİLMEKSİZİN ve şartlı olarak oturmaya devam edilmesine izin verilebilir.” Hükmü yer almaktadır.
    Kanunun “KONUTTAN ÇIKARILMA” başlıklı 8.maddesinde de ”….belirtilen süreler sonunda boşaltılmaz ise, tahsise yetkili makam tarafından ilgili mülki veya askeri makamlara başvurulur. Bu başvuru üzerine konut başka bir bildirime gerek kalmaksızın, kolluk kuvveti kullanılarak bir hafta içinde zorla boşalttırılır. Zorla boşalttırmaya karşı, idareye ve yargı mercilerine yapılacak başvuru boşalttırma işleminin icra ve infazını durdurmaz.” Hükmü yer almaktadır.

Kamu Konutları Yönetmeliğinin “SIRA TAHSİSLİ KONUTLARIN TAHSİS ŞEKLİ” başlıklı 9/1.maddesinde “Sıra tahsisli konutlar, Yönetmeliğe ekli (4) sayılı puanlama cetveli esas alınarak konut dağıtım komisyonunca hak sahiplerine tahsis edilir. Hak sahiplerinin puanlarının eşit olması halinde, hizmet süresi fazla olana, hizmet süresi de eşit ise, yetkili ev dağıtım komisyonunca ad çekme yoluyla, konut tahsis edilir.” Hükmü yer almaktadır.
    Yönetmeliğin 9/5.maddesinde de “Sıra tahsisli konutların hak sahiplerine tahsisi, merkezde kurulan yetkili konut dağıtım komisyonunca da yapılabilir.” Hükmü yer almaktadır.

Yönetmeliğin KONUT TAHSİS KOMİSYONLARININ KURULMASI başlıklı 18.maddesinde “Komisyon kararını gerektiren konutların oturmaya hak kazananlara tahsisi amacı ile, konut tahsis komisyonları kurulur. Bu komisyonlar kurum veya kuruluşların yetkili makamlarınca belirlenen üç kişiden oluşur.” Hükmü yer almaktadır.

Yönetmeliğin 33/b.maddesinde de “Sıra tahsisli konutlarda oturanlar, beş yıllık oturma süresinin bitiminden onbeş gün veya yararlanacak personel olmaması nedeniyle oturmaya devam edenler ise çıkması için ilgili idarece yapılan tebligat tarihinden itibaren bir ay içinde; emeklilik, istifa, başka bir yere nakil ve her ne şekilde olursa olsun, memuriyet veya işçi sıfatı kalkanlar, ilişkilerinin kesildiği tarihten itibaren iki ay içinde” konutu boşaltmak zorundadır.

Yönetmeliğin KONUTTAN ÇIKARILMA başlıklı 34.maddesinde “Konutlar, 33 üncü maddede belirtilen süreler sonunda boşaltılamaz ise tahsise yetkili makam tarafından ilgili mülki veya askeri makamlara başvurulur. Bu başvuru üzerine konut, başka bir bildirime gerek kalmaksızın, kolluk kuvveti kullanılarak, bir hafta içinde zorla boşalttırılır. Zorla boşalttırmaya karşı, idareye ve yargı mercilerine yapılacak başvuru, boşalttırma işleminin icra ve infazını durdurmaz.” Hükmü yer almaktadır.

Yönetmeliğin TANIMLAR başlıklı 3.maddesinde de “Bu Yönetmeliğin uygulanmasında;
    a) Merkez; Bu Yönetmeliğin kapsamına giren kurum veya kuruluşun merkez teşkilatının bulunduğu il veya ilçeyi,
    b) Yetkili Makam; Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez teşkilatında bulunan en üst amir veya organ ile yetki devrettiği makam veya rütbe sahibini,
    c) Yetkili konut dağıtım komisyonu; yurt içi ve yurt dışında, konutun bulunduğu ülke, bölge, il veya ilçede bu Yönetmeliğe göre kurulan komisyonları,
    d) Yönetici; konut blok veya gruplarında, kurum veya kuruluşlarca karşılanan yakıtın temin, tedarik ve dağıtımı dışındaki müşterek hizmetlerin düzenli bir şekilde yürütülmesi için, konut tahsis edilenler tarafından kendi aralarından seçilen kişi veya kişileri, ifade eder.” Hükmü yer almaktadır.

Önder ÖZLEM

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Smile Re: Lojman oturma sürelerinin dolması ve yapılması gereken işlemler

Başka bir konu hakkında arama yaparken bu yazı dikkatimi çekti.

Lojman sorunu bundan 6 ay önce benimde sorunumdu. Özellikle çıkmamakta direnen kişiye karşı, idaremizin ne yapacağı kısmı. Mevcut kamu konutları yönetmenliği yasasını okuyup tüm haklarımı öğrendim. Neyse ki idare bu konuda yasayı uygulama yolunu seçti. Şimdi lojman tahsisinin tarafıma yapılmasını bekliyorum.

Ha bu yazıyı o zaman niye mi yazdım. Şunun için.

Soru sorulmuş, verilen cevap ise tam anlamı ile doyurucu olmuş.
    Ama bir şey eksik kalmış.

Teşekkür edilmemiş.

Bu, çoğu konuda dikkatimi çekti.
    (Soruyu soran kişi/kişiler, ya bir daha siteye girmemiş/girememiş ya da unutmuş. (Geldim. Sordum. Gördüm. Gittim.)

Teşekkürler Önder Bey.

Konuya gösterdiğiniz ilgi ve verdiğiniz doyurucu bilgiler için.
    (Diğer konu başlıklarında da bazı cevaplarınızı gördüm. Soruları yanıtlama tarzınız gayet açık ve anlaşılır ve doyurucu bir biçimde oluyor. Açıkçası tarzınızı beğendiğimi söylemeliyim.)

Ve bu vesile ile hukuki konuları ile ilgili makaleler yazan, dava dileçeleri paylaşan, sorulara cevap yazan, paylaşımda bulunan herkese teşekkürler.

Eğer, olur ya beşer şaşar misali bende aynı hatayı yaparsam, lütfen biri beni uyarsın.

Terazinin her iki kefesinin, daima dengede kaldığı bir dünyada yaşamak dileğiyle.

Saygılar...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php47584-Lojman-oturma-surelerinin-dolmasi-ve-yapilmasi-gereken-islemler

lojmandan çıkarma süresi

kamu lojmanlarında oturma şartları

tsk lojman yönetmeliği

lojmandan zorla çıkarılma

lojmandan zorla çıkarma

saglik bakanligi lojman ne zaman basvurulur

lojmandan cikmazsam ne olur

lojmanda cikmayan kisiye dava acmak

lojman

memurlar lojman davalari

bosaltilmayan adliye lojmani icin ek sure ucretogtetmenin lojmanda kalms suresitsk personel kanunu lojmanda oturma suresiegm lojman kanunuaskeri lojman kanunu www.hukuki.netlojmanda.oturmak nasilhadarli lojmanhttps:www.hukuki.netshowthread.php47584-Lojman-oturma-surelerinin-dolmasi-ve-yapilmasi-gereken-islemleraskeri lojmanlarda kimler kalabilirkaymakamliktan lojmanda oturma izni egm lojmaninda 5 yil doldurmaklojmandan nezaman cikmamadliye lojmanina nasil basvurulurmemur lojmanda ikinci 5yili oturabilirmi
Forum