+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İcradan Alınan Daire - Kiracı Problemi (Yargıtay Kararları)

Merhabalar, Icra ihalesi sonucu bir daire aldım.Herhangi bir sorun yaşamadanda tapuyuda aldım.Ancak içerisindeki kiracılar çıkmak istemediklerini belirttiler.7 aylık sözleşmeleri daha bulunduğunu belirterek anlaşmaya pek ılımlı bakmadılar.Bu 7 aylık kira bedelini size ben vereyim tahliye edin teklifimede yanaşmadılar.Yani kısacası ben yapabileceğim en iyi teklifi yaptım onlara mağdur olmamaları adına.Ve benim evi acilen boşaltmam gerektiğinden iyi niyetimin bittiği yerde hukuki haklarım başlıyor

Ellerinde emlakçı aracılığı ile yapılmış "adi sözleşme" bulunuyor tapuya konulmuş bir kira şerhi yada noterden onaylı bir sözleşme olmamakla birlikte, yapılan kira sözleşmesi herhangi bir resmi dairedede kullanılmamış durumda(oturan kişiler öğrenci)

Kiracı kızlardan birinin söylediği "bugün 4 avukatla görüştüm, bizimde kiracı haklarımız olduğunu söylediler, davada olabilir ve uzunda sürer dediler" gibisinden birşeyler söyledi.

İşin ilginç yanı bende bugün 4 avukatla görüştüm ve durumu anlattığımda 2si anlaşma yoluna gitmelisin dava olur işin uzar, diğer 2si ise icra dairesine başvurman durumunda sana 15gün sonra boş olarak teslim ederler cevabıydı.Kanunlarda bir netlik sorunu varda avukatların yorumumu değişiyor böyle? demekten alamadım kendimi.Bu konuda yargıtay karar yada kararları için arama yaptım ancak bulamadım.Bu konudaki kararları paylaşırsanız çok sevineceğim.

Şimdiden teşekkürler cevabınız için, hoşçakalın.

Hukuki NET Güncel Haber

İcradan Alınan Daire - Kiracı Problemi (Yargıtay Kararları) konulu yargıtay kararı ara
    İcradan Alınan Daire - Kiracı Problemi (Yargıtay Kararları) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İcradan alınan daire >> kiracı problemi << [Yargıtay Kararları]

Alıntı ozkanica rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    diğer 2si ise icra dairesine başvurman durumunda sana 15gün sonra boş olarak teslim ederler cevabıydı
    Bu cevap tam olarak olmasa da doğrudur. Kanunda açıkça yazar. Icra dairesi önce ihtar gönderir 15 günde tahliye olunmazsa ve yukarıda belirttiğiniz tapuya gibi şerh verilmiş kira kontratı yoksa ve buna dayanarak dava açmazlarsa tahliyeye gidersiniz.

İletiler
    354
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İcradan Alınan Daire - Kiracı Problemi (Yargıtay Kararları)

kanatımce,bu 15 günlük süre pek mantıklı gelmedi.insanlar okula gidiyor.servislere biniyor.odununu almış ,kışlık kömürünü almış bağlantılarını yapmış , vadeli alışverişini yapmış ,telefonu değişecek ,adresi değişecek.
    ayrıca bunun icra ile alakasınıda anlıyamadım.tamam icradan alınmış olabilir ama böyle bir yöntemi ilk defa duydum.acaba satış şartları içinde böyle bir madde mı vardı.
    benim bilgim,iktisap tarihinden itibaren bir ay içinde ,evi yeni satın aldığınızı bildiren noterden bir ihtarname ile 6 ay müsade ederek evi boşaltmalarını istiyebilirsiniz ancak haklı bir sebeb dayanması icap eder.
    veya kira dönemi sona ermeden bir ay önce kontratın yenilenmiyeceğini ,evi yeni satın aldığınızı kendinizin kullanacağınızı beyan ederek de sonuca ulaşabilirsiniz.bu kontrat bitim tarhine göre bir strategi geliştirebilirsiniz.
    aslında sizin yaptığınız teklıf son derece mantıklı ,7 aylık kira parasını ödeme teklifini
    kabul etmemeleri garipsenecek bir durum.davranışınız ve olaya yaklaşımınız son derece adil mantıklı ve takdire şayan .
    bundan başka bir kira dönemi içinde 2 defa kirayı geç ödemeleri halinde noterden keşide edeceğiniz ihtarla tahliye davası açma için mazeret teşkil eder

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dün İcra Müdürü ile yaptığım görüşme sonucu durumu anlattığımda, pazartesi yada salı gel buradan bir yazı gönderelim, çıkmazlarsa zorla(polis+çilingir) boşaltılacağı cevabıydı.

Ben kendilerine yapılabilecek en uygun teklifi yaptım.Olumlu yada olumsuz lütfen bana yarına kadar dönün dedim.Bana dönmedikleri gibi, birde kalkıp arkamdan işin kurnazlığına kaçmaları 2gün içerisindeki bütün düşüncelerimi değiştirdi.Evin olduğu çevredeki birçok emlakçıyı gezip ev arıyorlar ve emlakçılara bizi burdan çıkarma şansı varmı ev sahibimizin gibi sorular soruyorlar.(Tabi bu arada gittikleri emlakçıların çoğunu tanıdığımdan ve bu durumun kulağıma geleceğinden+geldiğinden habersizler), halbuki o kadarda açıklamada bulunmuştum araştırın sorun, hatta sizin seçtiğiniz bir avukata gidelim birlikte haklarımızı soralım haksızsam istediğiniz anlayışı göstereceğim de dedim.Fakat takındıkları tavır ortada.Ve belirttiğin gibi bana ödeme yapmaları söz konusu değil tahliyeye neden olması için, onların düşüncesi onları 7 ay idare etmem yönünde.Yani kira ödemeleri sözkonusu değil.

Teklifimi dolaylı olarak geri çevirmeleri "cikmayi pek düşünmüyoruz açıkçası ancak yinede son bir defa düşünelim size haber vereceğiz" demeleri, ısrarla söylememe karşın olumsuz bile olsa bana son ve net bir cevap vermemeleri, üstüne gidip ev aramaları sonucu bende oluşan düşünce; "yaptığım teklif sonucu biraz daha fazla para koparabilirmiyiz" diyorlar sanırım oldu.

Bu saatten sonra yaptığım kalan kira ödemesi teklifimi geri çekeceğim, artık muhattapları ben değil icra dairesi olacak, mademki iyi niyetimden şüphelenerek suistimal ediyorlar, yasal hakları neyse savunsunlar kim haklı çıkacak görelim.(bu süreçte belki emlakçılar yardım ederler hukuki hakları konusunda!!!)
    Konu ozkanica tarafından (25-10-2008 Saat 11:33:05 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bence kiracılarınız ellerindeki kira sözleşmesi ile tapuya şerh kaydı yaptırmadan siz noter kanalıyla bir ihtar gönderin.
    Diğer yandan icradan veya evsahibinden de almış olsanız sonuçta evde oturan bir kiracı var ve tahliyeye imkan tanıyan şartlar kanunlarla belirlenmiş.Bildiğim kadarıyla kanunda da ev sahibinden alınırsa 1 ay içinde kiracıya ulaşacak bir ihtarla durumu bildirdikten sonra 6 ay içinde tahliye davası açabilirsiniz,icra yoluyla alınırsa icradan alınırsa polis kanalıyla hemen boşaltırsınız gibi bir durum tanımlanmış değil.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    icra yoluyla alınırsa icradan alınırsa polis kanalıyla hemen boşaltırsınız gibi bir durum tanımlanmış değil.
    İcra iflas kanununda tanımlı
    GAYRİMENKUL TAHLİYE VE TESLİMİ
    1- BORÇLUNUN ELİNDE İSE
    MADDE 26- Bir gayrimenkul veya bir gemi siciline kayıtlı olan geminin tahliye ve teslimine dair olan ilâm icra dairesine verilince icra müdürü 24 üncü maddede yazılı şekilde bir icra emri tebliği sureti ile borçluya yedi gün içinde hükmolunan şeyin teslimini emreder.Borçlu gayrimenkulü veya gemi siciline kayıtlı olan gemiyi işgal etmekte iken bu emri tutmazsa ilâmın hükmü zorla icra olunur.
    Alacaklıya teslim olunan gayrimenkule veya gemi siciline kayıtlı olan gemiye haklı bir sebep olmaksızın tekrar giren borçlu ayrıca hükme hacet kalmadan zorla çıkarılır.
    Bunların içinde bulunup da ilâmda dahil olmayan eşya çıkarılarak borçluya teslim ve hazır değilse vekiline veya ailesi halkından veyahut müstahdemlerinden reşid bir kimseye tevdi olunur. Bunlardan da kimse bulunmazsa mezkûr eşya masrafı ileride borçluya ödetilmek
    üzere peşin olarak alacaklıdan alınıp emin bir yerde veya alacaklının yedinde hıfzettirilir ve icra dairesince hemen yapılacak tebligat üzerine borçlu eşyanın bulunduğu mahalde ise beş ve değil ise otuz gün içinde eşyayı almaktan veya masrafı ödemekten imtina eder yahut lüzum görülürse icra müdürü tetkik merciinin kararı ile bunları satıp tutarından masrafı ifa eder.
    Fazla kalırsa borçlunun adına, Adalet Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikte nitelikleri belirlenen bankalardan birine yatırılır.
    2- GAYRİMENKUL ÜÇÜNCÜ ŞAHIS ELİNDE İSE
    MADDE 27- Gayrimenkul, üçüncü bir şahıs tarafından davadan sonra ve hükümden evvel tapuya tescil edilmiş bir akte müsteniden işgal edilmekte ise alacaklı borçlunun o şahsa karşı malik olduğu hakları haiz olur. Bu şıkkı ihtiyar etmezse borçlusuna karşı tazminat davası açabilir. Şu kadar ki suiniyet sahibi üçüncü şahıslara karşı umumî hükümler mahfuzdur. (...)

İletiler
    354
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bence ,bu aynı durum değil,kiracı ile evsahibi arasında bir akıd var bunu yok sayabilirmiyiz.?
    yani şöyle düşünelim ,adanadan tayinim çıktı evi kiraladım.ailemi ,getirdim .çocukların,okullara kaydını yaptırdım 3 ay sonra ev sahibinin dairesi borcundan dolayı ,icra kanalıyla satıldı.yeni mal sahibi icraya başvuracak neye istinaden,icra takibi yapacak,veya tahliye talebinde bulunacak ev sahibinin borcundan dolayı mı ?v e bana süre verecekler bir ay içinde evi boşalt. borçlu orada oturuyor olsaydı olabilirdi.bu madde işletilebilirdi.
    27.madde ye istinaden derseniz.alacaklı zaten ,borçlunun malik olduğu haklara haiz olmuş.vede mülkiyeti devralmış,bundan sonraki ödenecek kira gelirlerine de sahip olmuş.artık borçlu alacaklı ilişkisi yok bitmiş.mal sahibi kiracı ilişkisi başlamış yeni hak sahibi olarak kiracı evsahibi münasebeti başlamış,
    icra müdürü ,hemde polis zoruyla çıkartırız dediyse ,gerçekten pek yamanmış .
    tahliye sebebi ne olacak merak ediyorum.?fuzuli işgale mi sokacak ?elindeki kira kontratı hükümsüz mü?zorla mı işgal edilmiş? kira mı ödemiyorlar?
    ev sahibi kiracı ilişkisinde ,kiracı vecibelerini zamanında ve kontrat şartlarına uyarak yerine getiriyorsa .ev sahibinin 3. kişilere karşı borcundan dolayı kiracıyı cezalandırmakhemde .polis zoruyla evden atmak hakkanıyet kurallarına uyar mı hukuk buna müsade ederse çok şaşırır .sukutu hayale uğrarım
    gelşmelerle ilgili bilgi vverirseniz bizi de aydınlatmış olursunuz.
    diğer taraftan.7 aylık kira bedelini dikkate almayan gençler , yeni ev arayacaklarına.
    size telefon edip tamam biz 7 ay sonra boşaltıyoruz demeleri daha mantıklı ve akılcı çözüm olmaz mı?

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı becozyme rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    tahliye sebebi ne olacak merak ediyorum.?fuzuli işgale mi sokacak ?elindeki kira kontratı hükümsüz mü?zorla mı işgal edilmiş? kira mı ödemiyorlar?
    ...
    diğer taraftan.7 aylık kira bedelini dikkate almayan gençler , yeni ev arayacaklarına.
    size telefon edip tamam biz 7 ay sonra boşaltıyoruz demeleri daha mantıklı ve akılcı çözüm olmaz mı?
    Sevgili becozyme, fuzuli işgalin detaylarını bilmiyorum ama, ellerindeki kira kontratı resmi olarak hükümsüz.En ince detayına kadar araştırma yaptım, belki tedaşta kullanmışlardır elektrik saati için diyerekten fakat onu bile üzerlerine almamışlar.Su zaten tek saat olduğu için üzerlerine alma gibi durumları yok.Kira kontratını görmedim ve varlığından bile şüphe ediyorum şuan için.Kirada ödemek istemiyorlar biz peşinen önceki sahibine verdik diyip çıkıyorlar işin içerisinden. Artık sen düşün icra müdürü hangi nedene dayandırır tahliye için.
    ...
    7 ay sonra boşaltmalarını istemeyen benim.Çünkü ev bana hemen lazım, kendilerininde mağdur olmamasını istediğim için kalan kira ücreti teklifinde bulunmuştum.Israrla söylüyorum çok ısrar ettim olumsuzda olsa cevabınızı bir alo diyerek belirtin diye.2 gün geçti hala ses seda yok fakat emlakçılar belki 10 kere aradılar beni bu 2 gün içerisinde.Kiracılarınız yana yakıla ev arıyor diyerekten.

Yarın İcra Müdürüyle görüşmemiz olacak.Gelişmeleri aktaracağım.Hoşçakalın.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bugün icra dairesinden tahliye tebligatı yollattım, kiracılar tebligatı almayı reddedip avukat tuttuklarını söylemişler postacıya..Postacıda gidip muhtara tebligatı bırakarak işlemi başarıyla sonuçlandırmış(kendileri almış gibi oldu yani)

Kiracıyla bir telefon görüşmesi yaptık ve parayı kabul ettiklerini belirttiler.Bu seferde ben işlemleri başlattığımı, teklifimin artık geçerli olmadığını belirttim.Şimdi 15 günlük süreci bekleyeceğiz.7 gün içinde itiraz hakları var sanırım.Tuttukları avukatta tahminimce işi uzatmaya yönelik girişimlerde bulunacaktır.(tebligatı almamaları yönündeki telkininden anladığım bu)

Yalnız itiraz ederlerse neye istinaden bir gerekçe sunacaklar merak ediyorum.İş birazda inada bindi artık bu saatten sonra.Samimiyetlerine inanmıyorum artık.Dava açılsa bile kira talep etmeyi düşünüyorum fuzuli işgalden, elimden geldiğince yokuşa süreceğim işi.

Haksız olduğum yada olacağım, yapmam yada yapmamam gereken bir nokta varmı görüşlerinize göre?

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Vicdani yönden rahatsız olup kızları aradım. "Bu durumdan gerçekten rahatsızım, bir görüşelim" dedim.Kabul ettiler ve dün görüştük.Yaşıt olduğumuz için iletişim problemi yaşamıyoruz, gayet güzel bir görüşme oldu.Sonuç olarak bugün notere gidip tahliye taahhütnamesi karşılığı kiralarını vereceğim onlarda ev bakacaklar.Şimdi içim rahat, Mutlu Son:o

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php46801-icradan-Alinan-Daire-Kiraci-Problemi-Yargitay-Kararlari

icradan alinan malin tapu cikarma

icradan alinan evdeki kiraci

bankalardan satılık daire

icradan alınan dairenin tahliyesi

icradan satılık daire

icradan satilan evin tahliyesinde kira odenir mi

Ev tahliyesinde ne soruyo hakim

icradan ev aldim kiraciyi nasil cikartirim

icra ile alinan evin tahliyesi

polis kanaliyla kiraci cikarilir mi

icradan alinan eve noter kiralama

bankadan satılık daireler forum